Тема уроку: Давній Китай


Мета уроку:

освітня – сформувати уявлення про природно–географічні й кліматичні умови Китаю та його населення, повсякденне життя, побут та заняття; розкрити історичну необхідністьт та причини винекнення найдавнішіх китайських цивілізацій та імперій; ознайомити з найвідомішими особами китайської історії;

розвиваюча – розвивати вміння аналізувати, порівнювати, висловлювати і підкріплювати фактами свою думку, працювати з різними видами джерел інформації;

виховна – виховувати інтерес до вивчення історії давніх цивілізацій.

Формувати групи компетентностей:

- Компетентність спілкування державною мовою: вміння переказувати прочитане, висловлювати власну думку;

-Соціальну та громадянську компетентності для формування навичок роботи з інформаційними матеріалами; розуміння історичного та географічного простору;

- Математичну компетентність шляхом побудови логічного ланцюжка подій;

- Інформаційну компетентність для пошуку інформації.


Тип уроку: засвоєння нового навчального матеріалу.


Структура уроку:


І. Організаційний момент

ІІ. Перевірка домашнього завдання

Хронограф

ІІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Природно–географічні умови.

2. Соціальний устрій

3. Господарське і повсякденне життя.

V. Закріплення нових знань і вмінь учнів

VI. Підсумки уроку

VII. Інструктаж з виконання домашнього завдання


Хід уроку:

І. Організаційний момент

Учитель. Доброго дня! Бажаю вам гарного настрою, сподіваюся ви налаштовані позитивно і готові здобувати нові знання

Отже, розпочнемо наш урок

ІІ. Перевірка засвоєння вивченого матеріалу, умінь та навичок

А розпочнеться урок з постійної рубрики хронограф

• Яке сьогодні число?• А ви знаєте, що саме сьогодні…

 1661 рік - у Львові засновано університет Казимира.  Нині — Львівський університет імені Франка.


1945-й - у Вашингтоні відбулась інаугурація Франкліна Рузвельта, обраного президентом США на четвертий термін.

 Став президентом під час депресії, почав економіку нових справ, реформу соціальних програм, що зробило його дуже популярним серед населення. Після початку Другої світової війни він запровадив програму ленд-лізу для підтримки військових союзників і підготував Атлантичну хартію.


1946 року Президент США Гаррі Трумен заснував Центральну розвідувальну групу, що згодом стала ЦРУ.


В 1961-му — 44-річний демократ Джон Фіцджеральд Кеннеді, обраний 8 листопада 1960, став 35-м президентом США.

Він був наймолодшим серед своїх попередників і першим католиком на цьому посту. Кеннеді, передвиборне гасло якого було "Голосуйте за нас і ми розворушимо цю країну", з мінімальною перевагою переміг свого конкурента — колишнього віце-президента республіканця Річарда Ніксона.


20 січня 2009 року  Барак Обама  став 44-м президентом США,  і першим темношкірим.


У 1897 році — Євген Маланюк, поет, громадський діяч.

Збірки поезій та есе були видані у багатьох містах Європи й Америки: "Стилет і стилос" "Гербарій" "Земля й залізо. Ідея утвердження державності України – центральна ідея поетичного Євгена Маланюка.


1920 року — Федеріко Фелліні, видатний італійський кінорежисер ("Солодке життя", "Дорога", "Казанова Фелліні")


В 1946-му народився Девід Лінч, американський кінорежисер ("Твін Пікс", "Малхолланд Драйв", "Шосе в нікуди2).

Але сьогодні 20 січня сталася ще одна подія не памятати про яку ми з вами не маємо права І не зважаючи на тему нашого уроку я хочу вам про неї розповісти

20 січня 2018 День пам’яті захисників Донецького аеропорту.

Героїчна оборона Донецького аеропорту, яка стала символом незламності та мужності українських військових, тривала 242 дні: з 26 травня 2014 року по 22 січня 2015 року. За стійкість, безстрашність і непереможність українських захисників Донецького аеропорту назвали «кіборгами», а форпост українських кіборгів став символом української мужності, оплотом українського духу.

(Вибіркова перевірка вчителем кросвордів, складених учнями вдома.)

Проходження тестів у Forms

ІІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

Вже майже півроку, діти, ми з вами вивчаємо історію Стародавнього світу, де поринаємо у найдавніше минуле нашого людства. Нам довелось вивчати як відбулось становлення людства від появи перших людей до зародження та процвітання перших цивілізацій на нашій планеті.

Запитання на повторення:

  1. Що таке цивілізація? (Це такий рівень розвитку суспільства, коли основу життя становлять результати діяльності самих людей.)

  2. Які цивілізації ми вже з вами вивчили? (Давній Єгипет, Передня Азія, Давня Індія )

  3. Які природні умови сприяли їх появі? (Достатньо теплий клімат та наявність великих річок, що сприяли розвитку зрошувального землеробства)

. Але, діти, на вивченні цих давніх цивілізацій наша історична мандрівка не закінчується. Попереду у нас ще багато нового та цікавого з давньої історії людства. Сьогодні ми познайомимося ще з однією країною Стародавнього Сходу. Що повязує ці картинки?(слайд 1)

Асоціативний кущ

КИТАЙ



Пригадайте, будь-ласка, з чого ми завжди розпочинали вивчення історії певної країни?

(географічне положення, природно-кліматичні умови, основні заняття населення)

ІV. Вивчення нового матеріалу

Вчитель:

Отож розпочнемо вивчення історії Стародавнього Китаю сьогодні з такої теми:

Природа і населення Давнього Китаю. (запис дати, теми уроку) (слайд 2)

План (слайд 3)

1. Географічне положення та природні умови.

2. Соціальний устрій

3. Заняття населення Давнього Китаю.

Вчитель: Я думаю, що протягом вивчення історії давніх цивілізацій ви вже знаєте, що існує певний зв'язок між природніми умовами країни та заняттям її населення. Так чи ні?

А тепер давайте поставимо перед собою завдання. Опрацювавши сьогодні новий матеріал нам з вами потрібно буде дати відповідь на питання:


Проблемнепитання: (слайд 4)

А яким же заняттям населення сприяли природні умови Давнього Китаю?


1. Природно–географічні умови.


Робота з картою

Використовуючи історичну карту атласу «Давні Індія і Китай», виконайте завдання.

1) В якій частині світу знаходиться Китай? А в якій частині Азії?

2) Опишіть географічне положення Китаю та кліматичні особливості;

3) Визначте, як називаються найбільші річки Китаю. Де вони беруть свій початок і куди впадають?

4) Знайдіть на карті і назвіть давні держави, що існували на території Китаю.


Опорний конспект

Географічне положення давнього Китаю

Східна Азія

— між морями Тихого океану і горами Тибет

На північному сході

— Східнокитайська рівнина

Центральна частина

— гористо-лісиста

Вам потрібно заповнити схему. Тут я вам трішки допоможу розібратися в цьому питанні.

У першому стовпчику наведені вже відомі вам природні фактори, що тією чи іншою мірою впливають на розвиток цивілізації. Вам потрібно заповнити другий стовпчик, в якому має міститися характеристика зазначених факторів у Китаї. А третій стовпчик має нам допомогти дати відповідь на наше проблемне питання, що було поставлене на початку уроку. Тут ви маєте самостійно визначити, які головні заняття були в давніх китайців

Схема: природні умови та головні заняття давніх китайців

Море



Гори



Грунти



Річки



Розповідь учителя про природно-кліматичні особливості Китаю супроводжується показом по карті.

Західна частина країни мало придатна для хліборобства. Зима там затяжна, а літо коротке і спекотне. Опадів для зрошення теж не вистачало. Найбільш сприятливим для заселення був Східний Китай, а саме Східно-Китайська рівнина.

Там течуть дві великі річки – Хуанхе і Янцзи. Вони беруть початок у горах і впадають у море. Ці річки схожі на Тигр і Євфрат; вони дуже бурхливі, несуть багато мулу і піску, часто несподівано розливаються. Через свій колір річку Хуанхе називають Жовтою рікою. Північні вітри наносили туди зі степів жовтий пил. Він осідав на берегах річки і за тисячоліття вкрив їх товстим шаром. Під час дощів річка Хуанхе розливається. Затоплювалися цілі області, знищувалися посіви. Часто Хуанхе змінювала русло. Після спаду води жителі виявляли, що річки поблизу немає. І тоді вони змушені були переселятися слідом за нею. Стародавні китайці називали Хуанхе "блукаючою рікою", "лихом Китаю", "тією, що надриває серця", "рікою тисячі бід". Проте ґрунти в долині річки Хуанхе були дуже родючими і легко піддавалися обробітку мотикою і дерев'яним плугом. Це і притягувало сюди населення.

У річці було багато риби, а в густих лісах, які в стародавні віки вкривали більшу частину Китаю, – багато дичини. У районі річок Хуанхе і Янцзи водилися в той час слони, носороги, буйволи, тигри, олені, антилопи, леопарди, кабани, ведмеді, лисиці тощо. У горах Китаю було багато корисних копалин.


У долині річки Хуанхе цивілізація зародилася раніше, ніж на берегах Янцзи.

Робота з картою

  1. В якій частині світу розташований Китай?

  2. Які гори знаходяться в Китаї?

  3. Які моря омивають Китай?

  4. Які річки течуть територією Китаю?

Вчитель завершує роботу висновком: найдавніші держави Китаю з’явилися в ІІ-му тис. до н. е. в родючій долині річки Хуанхе, де значно раніше склалася землеробська культура.

2. Соціальний устрій робота з підручником та заповнення схеми

Характеризуючи китайське суспільство, вчитель називає основні стани, наводячи відмінності у їх станових можливостях на прикладі харчування:

        ВАН – ПРАВИТЕЛЬ

„єдиний серед людей”, військовий вождь і верховний жрець

Їв м’ясо бика, барана, свині

 

ЧЖУХОУ

- представники вищої китайської аристократії, сановники; утворювали раду, яка вирішувала головні питання: ведення війни, престолонаслідування

У їжу вживав тільки говядину

 

ДАФУ - голови родів і племен, правителі областей

Харчувався тільки свининою

 

ШІ – голови великих родів. Їли тільки рибу

 

ШУЖЕНЬ – прості люди. Не мали права їсти м’яса та риби






3. Господарське і повсякденне життя.

Тепер, діти, коли ми знаємо як вплинули природні умови на населення Давнього Китаю ми звертаємось до нашого проблемного питання, що поставили ще на початку уроку. То яким же заняттям населення сприяли природні умови Давнього Китаю? (мореплавство, рибальство, розвиток ремесел, скотарство)

V. Закріплення та систематизація отриманих знань, вмінь та навичок

Метод «Ланцюжок»

Назвіть «свої відкриття» (нова інформація), які ви отримали на уроці.

Рефлексія

• Я вмію…

• Я знаю …

• Мене навчили …

• Я можу довести, що …

Перегляд відео

VІ. Підсумок уроку

Корекція знань, виставлення оцінок.


VII. Домашнє завдання

1. Опрацювати §28, конспект.




























Тема: Природа і населення Давнього Китаю.

Проблемне запитання А яким же заняттям населення сприяли природні умови Давнього Китаю?

Використовуючи історичну карту атласу «Давні Індія і Китай», виконайте завдання і заповніть схему

1) В якій частині світу знаходиться Китай? А в якій частині Азії?

2) Опишіть географічне положення Китаю та кліматичні особливості;

3) Визначте, як називаються найбільші річки Китаю. Де вони беруть свій початок і куди впадають?

4) Знайдіть на карті і назвіть давні держави, що існували на території Китаю.

1. Географічне положення та природні умови. (робота з картою)


МОРЕ


ГОРИ


ГРУНТИ


РІЧКИ


























2. Соціальний устрій(робота з підручником стр. 89)

















3. Господарське і повсякденне життя.

Продовжіть заповнювати схему № 1