Тема.Де сила не може, там розум допоможе.

Шарль Перро «Кіт у чоботях» (продовження).


Мета. Закріпити знання про ознаки чарівної літературної казки;

удосконалювати уміння виразного читання діалогів із урахуванням відтворених у них почуттів, уміння знаходити в казці зачин, основну частину та кінцівку; визначати послідовність подій; вчитися захоплюватись силою розуму; розвивати допитливість і кмітливість, пам’ять, логіку мислення, образність словесного малювання, уяву;

виховувати почуття вдячності за зроблене добро.


Обладнання. Виставка казок автора ,портрет Шарля Перро, виставка книг

«Казкове царство -мудре господарство» (збірка народних, літературних казок вітчизняних і зарубіжних авторів),картки для розширення поля читання.

Хід уроку


І. Організація класу.

Зараз, любі друзі, з вами

Вирушаємо в далеку путь.

Поспішаймо в ту країну,

Що всі казкою зовуть.

Казок країна чарівна-

У гості вас чека вона,

Отже часу не гайте,

У подорож рушайте!


ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.


1.Доповідь учнів-доповідачів про творчість Шарль Перро.


2.Розповідь з елементами бесіди.

Від самого народження і до кінця життя нас супроводжують казки. Казки-це безцінна скарбниця, з якої ми черпаємо діаманти та самоцвіти. Ці нетлінні коштовності навчають нас любити добро і ненавидіти зло, вони веселять і засмучують нас.

3.Виразне читання вірша.

Мрії наші теж здійсняться –

Будем казочку читать!

Будем в нас на уроці

Вічну казку прославлять.

Казка справа серйозна.

  • Так, залежно від того, хто створив казку, хто її автор, вони поділяються на народні й літературні, або авторські.

(Діти пригадують, орієнтуючись на опорну схему).

КАЗКИ

літературні + народні

про тварин

побутові

фантастичні

докучні (нескінченні)

наукові

-А яких відомих казкарів ви знаєте?

(І.Я.Франко,Л.Українка,Г.К.Андерсен,В.Нестайко,Дж.Родаррі,П.Єршов,Р.Кіплінг).

-А що будемо читати і хто буде присутнім на уроці ви здогадаєтесь, коли розгадаєте кросворди та загадки.


ІІІ. Підготовка до сприймання нового матеріалу.


1.Робота в групах.


1група.-А чудова веселкова країна Дитинства зараз пропонує нам вирушити у дивовижну і прекрасну подорож.

А в яку, ви дізнаєтесь, коли розгадаєте цей кросворд(«Казка»).


2група.-Пригадати ім’я ще одного відомого казкаря світу.(Шарль Перро)


2.Відгадати загадки.


3.Бесіда.Мотивація.


-Отже, сідайте зручніше, будь ласка.

Сьогодні у гості прийшла до нас знову казка.

Ця гостя є найбільшим щастям і необхідна кожній дитині. Казка для кожного з нас-духовна потреба. Вона виникла найпершою серед усіх творів писемної та усної літератури й існує з незапам’ятних часів. Казкар завжди залишається для людини чародієм, творцем добра і краси, які дуже потрібні в житті.

Казка існує для того, щоб зберегти найкращі людські почуття.

Кожній людині вона дарує надію.

-Давайте пригадаємо і відновимо слова знаменитої шведської казкарки Астрід Ліндгрен, авторки казок про Карлсона, Пеппі Довгу панчоху. Для цього вам необхідно з’єднати слова колонок.

С початку було в книжках

П отім додумались, що з слів слово

можна скласти казки

А потім, що казки можна друкувати

-А що таке казка?

-Які книжки на виставці «Казкове царство-мудре господарство» вам знайомі?

-Які казки читали?


3.Гра «Прочитайте слова з пропущеними буквами»(Голосними)


К_т у ч_б_т_х М.Н_с_в

Пр_г_д_ Б_р_т_н_ О.Толстой

З_ч_р_в_н_ кр_с_н_ Ш_рль П_рр_

Б_л_сн_жк_ Бр_т_ Гр_м


У лівій колонці відновіть назву літературних казок, а у правій-прізвища їх авторів.

Визначте (з’єднайте стрілкою),кому належить яка казка.

Яка казка залишилася без автора?


ІV.Повідомлення теми і мети уроку.


-Сьогодні ми продовжимо роботу над казкою Ш. Перро «Кіт у чоботях»


1.Словникова робота.

Слова із «Словничка сундучка».

(Читання слів у різному темпі: повільному ,середньому та прискореному.

Кіт король

Млин палац

Хліб куріпка

Слова хазяїн

Брат кроленя

Узув спадщина

Плече борошно


2.Вправи на розширення поля читання. Читання пірамідок слів.


Кіт він

тому одяг

річки вдачу

поради карети

Карабас упізнав

визирнув ласкавий

подарунок найкращих


3.Читання третьої частини казки вголос «ланцюжком»


Але перед цим давайте пригадаємо,що ж було у попередній частині казки?


4.Вікторина «Чи ти уважний читач?»


-Про що довідався кіт одного разу?

-Що сказав кіт своєму господареві?(зачитайте).

-Чи послухався його господар?

-Що вигукнув кіт вискочивши на дорогу?

-Чи впізнав король кота?Чому?

-Що розповів королю кіт?

-Що зробив насправді хитрун із одягом?

-Що наказав зробити король своїм придворним?

-Чи сподобався маркіз принцесі?

Зачитайте опис маркіза.

-Що запропонував король маркізу?


4.Опрацювання третьої частини.

Але що це ,листоноша Печкін приніс нам лист-зашифровку.

Лист-зашифровка

У казці «Кіт у чоботях» кіт допомагав своєму хазяїну.А цьому котові потрібна ваша допомога. Для цього треба розшифрувати його лист.


можітьДопо итивондів ведспрастьливі. бніхаНа ші ми лиз'ї всю тануемс.А німе стилизама таноюсме пила, кипо я вапс. харКу равпока неме ін за ощ. З гоюпова — тік окьсаВ


  1. Гра «Небо земля»

  2. Читання вголос по абзацах.

  3. Робота в парах.

  4. Поставити запитання за змістом прочитаного один одному.

  5. Робота над характеристикою головних дійових осіб.

  6. Робота в зошитах.

–Хто такий маркіз Карабас?Знайдіть і випишіть слова,якими описано його характер та зовнішній вигляд.

Характер Зовнішній вигляд

Дуже засмутився; гарний і стрункий хлопець;

Бідолашний; королівський одяг був йому до лиця:

Лишиться помирати ніжний шанобливий погляд промовляв голодною смертю; про лагідну вдачу.

а що коли й справді

кіт допоможе мені;

навіть не здогадуючись,

навіщо це потрібно,зробив так,

як йому порадив кіт;

низько вклонився ,подякував.


-Як змінюється характер маркіза Карабаса ?

-Що вплинуло на його поведінку?

(Був невпевнений в собі ,охоплений відчаєм ,але довірився коту,став маркізом одружився з принцесою).


7.Гра «Віднови речення».


Всі ви добре знаєте цю казку тож давайте відновимо речення.

Я... хоче... ,па... Марк... ви може... ста... м... зя...!

(-Якщо хочете ,пане Маркіз ,ви можете стати моїм зятем!)


8.Творча робота.

-Уявіть собі, що ми режисери і нам вдалося поставити цю казку. Давайте інсценуємо її, використовуючи деякі власні сюжети.

9.Гра «Ми художники»(Робота в парах)


Завдання: придумати ілюстрації до казки.


VЗавдяки чому кіт зумів свого господаря зробити маркізом?

-Яким був кіт?(Хитрий, розумний ,кмітливий ,винахідливий)



ЗНАЙДИ ОЗНАКУ

Щоб додати котові у чоботях упевненості в собі, підкресліть слова, що

його характеризують.





хитрий

уважний

лінивий

завзятий







вродливий

байдужий

непосидючий

нерішучий







дбайливий

хоробрий










-Прочитайте з дошки прислів’я. Яке з них виражає головну думку казки?

Не чини другому того, що тобі не мило.

Мудрим ніхто не вродився, а навчився.

Де сила не може ,там розум допоможе.


VI.Робота в зошитах.

(з друкованою основою)

СПІЛЬНЕ ЗНАЧЕННЯ

— Чарівними словами, що допоможуть відімкнути двері замку, є синоніми

до поданих слів. Тож знайдемо ці слова! Доберіть синоніми.

Збентежився — найвродливіша —

одчайдушний — чатував —


VII. Домашнє завдання.

Диференційоване домашнє завдання «Казкове перехрестя» на вибір учня.


Праворуч підеш -станеш казкарем!(Уяви, що ти –казкар, який вирішив написати чарівну казку. Спробуй свої сили.).


Ліворуч підеш-станеш котом у чоботях.(Підготуй переказ казки від імені кота у чоботях).


Прямо підеш-станеш художником.(Намалюй свою ілюстрацію до казки

«Кіт у чоботях»).


VII.Підсумок уроку.


-Чим сподобався вам твір?

-Як ви ставитесь до головного героя?

-Доведіть, що цей твір-казка.

-Чого навчає нас ця казка?

-Кому у цій казці ви більше симпатизуєте? Чому?

-Чим подобаються вам казки?

-Який висновок ви зробили для себе?

Всі ви діти молодці,

Гарно працювали!

Але дзвоник пролунав,

Він мені і вам сказав,

Що урок вже час кінчати,

Треба йти відпочивати

.















13