Воєнне дитинство в повісті «Климко»: особисте життя автора і сюжет твору. Морально-етичні уроки доброти, чуйності, турботи про рідних


Мета: надати знання про життєвий і творчий шлях Григора Тютюнника, детально проаналізувати зміст твору; провести паралель, як особисте життя автора пов’язане з сюжетом його повісті, розвивати логічне мислення учнів, формувати вміння грамотно висловлювати свої думки; виховувати інтерес до наслідків своєї праці, важливі якості людини – милосердя, чуйність, доброту, здатність співпереживати, альтруїзм.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Епіграф уроку У чому сенс життя?

Служити іншим і

робити добро
Арістотель

Перебіг уроку

І. Організаційний етап

ІІ. Повідомлення теми, мети та завдань уроку

1.Вступне слово вчителя

Не треба говорити про письменника, нехай він сам скаже за себе. «Пишу – і плачу, пишу – і радію» - якось висловився Гр. Тютюнник

«Чесний до прямолінійності, принциповий до жорстокості, від того сам не раз потерпав. Але то вже – Григорів характер, відредагований і затверджений життям», - так сказав про Гр. Тютюнника український письменник Б.Олійник.

- Спираючись на ці слова, скажіть, яким ви уявляєте Гр. Тютюнника?


Слова вчителя

У центрі творчості Григора Тютюнника часто опинялися скривджені долею, нерідко ущербні люди, й увага до них письменника – уже акт милосердя. Особливо боліло йому поневіряння сиріт повоєнного часу, їхні безпросвітні злидні. Іншого захисту – окрім чулості таланту – у скривджених не було. А талант Григора Тютюнника формувався серед людської біди, адже він також зазнав сирітського поневіряння й голоду повоєнного часу.


III. Актуалізація опорних знань

1.Дослідницька робота

Випереджальне завдання: дослідіть біографію та творчий шлях письменника, переглянувши фільм «Григір Тютюнник. Доля» (уривок).

Дайте відповідь на запитання: дома заздалегідь ви прочитали повість “Климко”. Що спільного зі змісту повісті та в документальному фільмі “Доля” ви побачили?

2. Робота з епіграфом

У чому сенс життя?

Служити іншим і

робити добро
Арістотель

Прочитайте слова Арістотеля. Скажіть, як ви їх розумієте. Запишіть епіграф у зошит.

Людина все життя навчається, стає розумнішою, вдосконалюється, але мудрою є та людина, яка за справою свого життя вважає служіння людям, а покликом серця — потреба творити добро.


3. Проблемні запитання

  • Чому дитинство Гр.Тютюнника не можна назвати щасливим?

Відповідь вмотивуйте.

  • Як склалася доля Григора Тютюнника, коли почалася війна?

  • Як склалася доля Климка, коли почалася війна ?


Орієнтовний матеріал для вчителя

Майже половина написаного Григорем Тютюнником – про дітей і для дітей, яких він любив по –особливому.


4. Складання візитної картки твору:

Жанр: повість автобіографічна (бо Григір у віці 11 років через голод під час війни у 1942 році пішов пішки до своєї матері до Полтави з Донбасу).

Трилогія: «Облога», «Климко», «Вогник далеко в степу» - побудовані на автобіографічному матеріалі

Історична основа: повість переносить нас у важкі часи фашистської окупації України.

Перебіг подій: Климко під час війни втратив свого єдиного родича – дядька Кирила; осиротілий хлопчик знаходить прихисток зі своїм шкільним другом та вчителькою; аби врятувати їх від голоду, йде по сіль в інше місто; намагаючись врятувати бійця, уже біля рідної станції хлопець був застрелений; його наздогнала куля німця.

Ідея: засудження війни, прославляння людської доброти та чуйності.

Головні герої: Климко, дядько Кирило, друг Зуфальт, їхня вчителька початкових класів Наталія Миколаївна; маленька донька вчительки Оля, тітка Марина.

Ідейне значення твору: твір показує проблему прифронтового дитинства,коли хлопчику доводиться дорослішати на десятки років лише за декілька місяц

5. Вправа «Вчимося аналізувати»

  • Доведіть, переказуючи уривок з твору, що Климко був щасливий, коли жив із дядьком Кирилом.

  • Яка подія змінила життя Климка? (почалась війна)


6. Робота з підручником

Зачитайте уривок із твору, в якому розповідається про війну. Поясніть,чому так дивно сказано про війну?


7. Вправа «Учимося переказувати»

1 варіант. Розкажіть про подію на базарі.

2 варіант. Розкажіть, які спогади збереглися в пам’яті Климка про роки навчання в Наталії Миколаївни.


IV. Аналіз матеріалу

1. Вправа вчимося аналізувати та робити висновки

«Мікрофон»

  • Поясніть, чому Зульфат кинув каменем у спекулянта. Як ви вважаєте, гнів був справедливим? Обґрунтуєте свою думку.

  • Чи правомірно назвала вчителька Зульфата малим Кармелючком?

  • Чому у Климка виникла ідея іти по сіль?

  • Розкажіть про подорож. Чому автор так детально змальовує цю подорож?

  • Перекажіть уривок твору, в якому розповідається про перебування хлопчика у Слов’янську(за групами)

Група 1. Зустріч із шевцем, із дівчиною.

Група 2.Зустріч із тіткою Мариною.

  • Висловіть власне ставлення до описаних подій.


V. Закріплення матеріалу

1. Робота в групах

На прикладі аналізу епізодів твору з’ясуємо, як у поведінці героїв проявляється доброта, чуйність, турбота. Відповіді аргументуйте цитатами з твору

Група 1 аналізує розділи I, II;

Група 2 - розділи III;

Група 3 розглядає IV розділ.


2.Творча лабораторія.

«ОКРЕСЛІТЬ» життєвий шлях Климка

1. Життя Климка з дядьком Кирилом.

2. Початок війни і смерть дядька.

3. Зустріч із Зульфатом і вчителькою.

4. Подорож до Слов’янська.

5. Події у Слов’янську

6. Смерть Климка.


3. Аналіз образу Климка

Що означає ім’я «Клим»?

Ім’я «Клим» прийшло із Візантії, означає милостивий, лагідний, поблажливий.

  • Що у Климкові вам подобається найбільше?(Рішучість, сміливість, бажання допомогти іншим)

  • Який вчинок Климка, на ваш погляд, був найблагороднішим? (Коли Климко вказує солдату, якого переслідують, дорогу у балку не замислюю-чись про небезпеку власному життю)

  • Чи відповідає характер Климка його зовнішності?


4. Доповнення візитної картки твору. Композиція твору.

1. Пояснення вчителя

Зверніть увагу на побудову твору, вона суттєво відрізняється від будови всіх раніше прочитаних вами творів тим, що в ній є такий композиційний прийом, як екскурс.

Екскурс-- відхід від основної сюжетної лінії і основної теми твору.

Мета екскурсу: висвітлити додаткові питання.

Екскурс буває часовим, просторовим, часово - просторовим.

VI. Контроль отриманих знань

  1. Як жили Климко і дядько Кирило? (щасливо)

  2. Жили вони при самісіньких коліях у … (залізничному бараці)

  3. Найбільша радість Климка … (покласти перед дядьком охайно списані зошити)

  4. Климко так би й виріс серед уквітчаних тих ночей, якби … (не почалась війна)

  5. У яке місто зібрався хлопчик іти по сіль? (у Слов’янськ)

  6. Чому виникла саме така ідея іти по сіль? (хотів допомогти)

  7. Яким важливим повідомленням починається другий розділ? (Климко йшов восьму добу)

  8. Чому автор загострює увагу на такому епізоді? «Перший сухар Климко розломив, коли відійшов од станції кілометрів на 25. Останню половину сухаря він з’їв учора зранку і відтоді не мав ані рісочки в роті» (автор підкреслює голодне життя хлопчика в далекій дорозі)

  9. Ноги ніби одняло. Климко кричав: «Ану йдіть! Ану ідіть мені зараз». Чому він вирішив продовжити іти? (Він турбувався про дорогих йому людей)

  10. Хто допоміг дівчинці зі Слов’янська уникнути арешту? (Климко)

  11. Чого Климко розбавляв молоко, яке йому дала тітка Марина, водою? (хотів пляшку із молоком довезти додому і пригостити маленьку дочку вчительки)

  12. Що сталося з Климком наприкінці твору? (його вбили)

  13. Яка художня деталь подає смерть Климка у несподіваному ракурсі? (…білою цівкою потекла на дорогу сіль)


Зробіть висновок, чи безглузда була смерть?


VII. Рефлексійно - оцінювальний етап

- Чим завершується твір?(Климко гине)

- Як би ви хотіли, щоб завершився твір?

- Як би склалося життя Климка сьогодні?

- Чи став би він на захист рідного краю?

- Доповніть речення

Як читач, я зрозумів(ла) …

Я дізнався(лась)…


VIII. Підсумки

1.Бесіда за питаннями.

  • Чи досягли ми поставленої мети?

  • Чи епіграф допоміг нам зрозуміти тему?

  • Як особисте життя Григора Тютюнника пов’язане із сюжетом його твору?

  • Який життєвий урок ви візьмете з собою у майбутнє?

IX. Домашнє завдання

За вибором:

1. Зробити колаж “У чому полягає краса душі головного героя”

2. Підготувати усне висловлювання “ Які чесноти Климка важливі для мене сьогодні”.

3. Мій лист Климку

















Літературна вікторина за твором Г. Тютюнника «Климко»

ПІ___________________________________


Кому з героїв повісті належить цей портрет?


  1. У білих напрасованих брюках, білих парусинових черевиках і блакитній сорочці, легко перехопленій шовковим поясом.



  1. Весела, рум’янощока, очі сміються. У руках вона тримала маленьке жовте глеченя із квітками по квітках по боках, над вінцями в ньому біліла шапочка молочної піни.



  1. Босий, у куцих штанчатах, старій матросці, що була колись голубою, а тепер стала сіра, та ще в дядьковій Кириловій діжурці.



  1. Стояв здоровецький бородатий дядько й гув примирливо, перемацуючи очима товари. Мав скам’янілі очі.



  1. Стояла осторонь від натовпу, маленька, бліда і дивилася на все широко розплющеними очима. У них не було ні презирства, ні гніву, а лише зляканий подив. Одна її брова, поторкана золотом од ранкового сонця, напружено піднялася вгору і дрібно тремтіла.



  1. Веселі зморшки біля очей і по всьому виду, і над похмуро порожнім, усипаним сміттям майданом ніби проясніло.



  1. Вона тримала в руках чепурно, квітка до квітки складений букет чорнобривців. Щоки були перепнуті по – старечому, навскіс, як у хворої на зуби… Бліда, з величезними карими очима, у яких аж кричала безпорадна мука від страху…



  1. Низенький, сухоплечий, ватяних штанях, вовняних шкарпетках і гостроносих шахтарських чунях. Приніс торбину сухарів і , торохтячи ними, поклав на столі, а сам пішов до порога, щоб там сісти.



  1. Худа, злюща й скупа. Миску з їжею кинула на стіл.



  1. Сивий, вусатий і кругло – товстий. Як справжній бочонок, любив походжати ранками по базару – у широких смугастих штанях, у довгій, ледь не до колін, синій косоворотці, підперезаний крученим шовковим поясом з білими китицями. На ногах у нього були жовті черевики.