Тема. Образ Діка Сенда, моральні якості героя, його мужність і людяність
Мета:
навчальна:продовжити знайомство з романом Жуля Верна «П’ятнадцятирічний капітан», працювати над характеристикою образу головного героя;
розвивальна: розвивати вміння учнів працювати з текстом, логічне мислення, пам'ять, усне мовлення; сприяти творчому розвитку учнів;
виховна: виховувати головні моральні чесноти на прикладі образу головного героя роману Жуля Верна «П’ятнадцятирічний капітан».
Тип уроку: комбінований урок.
Форма проведення: урок-подорож.
Обладнання: портрет Жуля Верна, ілюстрації до твору Жуля Верна «П’ятнадцятирічний капітан», фрагмент кінофільму, портрет головного героя; медіа засоби.
Життя – це пригода, в якій є місце подвигу.
Жуль Верн
Перебіг уроку
І.Організаційний момент
Привітання
ІІ. Актуалізація опорних знань
Розгадування кроссенсу
На попередньому уроці ми подорожували сторінками роману Жуля Верна «П’ятнадцятирічний капітан». Сьогодні пропоную почати наш урок з розгадування кроссенса і дізнатися про кого з героїв твору ми будемо говорити на уроці.
Кроссенс (відповіді дітей)
Жуль Верн відомий письменник.
Народився у Франції у м. Нант
Любив пригоди і мандрівки. Передбачив чимало наукових відкриттів.
Писав про незвичайні морські подорожі. Один із них роман «Пятнадцятирічний капітан»
Дік Сенд – головний герой твору.
Під час полювання на кита гине шлюпка з капітаном та командою.
Дік Сенд бере на себе керування судном.
Герої твору пливли від Нової Зеландії до берегів Америки. Але кок Негоро навмисне змінює курс і замість Америки «Пілігрим» приходить до Африки.
Здолавши велику кількість випробувань команда дістається до Америки. На честь повернення мандрівників влаштовують бенкет. Перший тост за Діка Сенда - п’ятнадцятирічного капітана.
Вислів Жуля Верн: «Я повинен був народитися моряком» поправу може належати і нашому головному герою.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Учитель. Доросла людина… Коли людину починають вважати дорослою? Мабуть, це обумовлено не віком, а вчинками і поведінкою людини, тобто її ставленням до своїх обов’язків і почуттям відповідальності за свої дії. На такі думки налаштовує образ головного героя роману Жуля Верна «П’ятнадцятирічний капітан». Сама назва роману натякає на те, що головний герой (15річний Дік) — людина юна і водночас доросла (капітан!). Жуль Верн так сказав про свого Діка Сенда: «В «П’ятнадцятирічному капітані» я спробував показати, що можуть зробити розум і хоробрість підлітка в боротьбі з небезпеками й труднощами, які змусили його покласти на себе відповідальність, не властиву його віку».
IV. Оголошення теми і мети уроку
Запис теми у зошит
- Отже, діти, як ви вже здогадалися тема нашого уроку: «Образ Діка Сенда, моральні якості героя, його мужність і людяність». Відкрийте зошити і запишіть тему. На минулому уроці ви об’єдналися у 3 команди, обрали собі капітана, назвали свої шхуни, а сьогодні ми разом вирушимо в уявну подорож і прослідкуємо як небезпеки і перешкоди загартовували волю п’ятнадцятирічного капітана. Спробуємо здолати всі випробування, підтвердивши, що незважаючи на вік, ми теж можемо вирішувати дорослі проблеми, як Дік Сенд. За виконання правильно завдань ми зможемо розгадати афоризм автора роману, який ми взяли за епіграф до уроку, а ще протягом нашої подорожі команди за правильну відповідь отримуватимуть і накопичуватимуть собі бали, таким чином ми дізнаємося, яка шхуна першою дістанеться материка. Тож уперед, вирушаймо. Але, щоб нам щасливо вийти в плавання, треба вийти з порту Нової Зеландії під назвою «Пізнавальний».
V. Робота над темою уроку
Перше випробування експрес-опитування. Правильна відповідь 1 бал.
Експрес-опитування
Чому хлопчик дістав таке ім’я?(він не знає, хто його батьки. Його ще немовлям підібрав жалісливий перехожий на ріжку піщаної коси Сенді-Гук у Нью-Йорку, на честь нього Діка і назвали, а прізвище – на згадку про місце, де він його знайшов)
Про що мріяв хлопець? (стати моряком)
Які риси характеру героя автора відзначає на початку роману? Як він характеризує поведінку Діку? (жвавий, серйозний, рухливий, спритний, міцний фізично, скупий на слова і жести. Міг ухвалювати рішення і реалізувати їх до кінця)
Чому капітан Халл довірив корабель Дікові Сенду? (з цього хлопчика вийде колись чудовий моряк. У нього вроджений хист мореплавця)
У чому полягала складність становища Діка?
Як Дік повівся після загибелі капітана Халла?
Чому юного Діка обрали капітаном? (на борту не залишилося крім Діка жодного моряка)
Зверніть увагу, діти, на цей епізод. Але дивіться уважно, що після перегляду могли сказати: «Яким ви побачили Діка Сенда в цьому фрагменті?»
Перегляд фрагмента кінофільму «Пятнадцятирічний капітан»
(СРСР, реж. В.Журавльов 1945р.) (Епізод, де Дік після загибелі капітана Халла стає капітаном шхуни)
Отже, яким ви побачили Діка Сенда в цьому фрагменті?
Молодці, першу перешкоду ви здолали. Найкращою шхуною була шхуна під номером(!), тому вона йде попереду. А також ви отримуєте перший фрагмент афоризму (Життя).
І так ми вирушаємо далі до рифу «Помилковий», тут ви повинні бути дуже уважні, щоб шхуни не потрапили на риф.
Прийом «Лови помилку»
Команда, яка першою знайде помилку за правильну відповідь отримає 1 бал.
2 лютого 1873 р. китобійна шхуна «Вальдек» вирушила у плавання. Всі члени команди були дружні, тільки кузен Бенедикт тримався осторонь і з неприязню зиркав на членів команди. Був на цьому кораблі і Дік Сенд, який був рідним сином місіс Уелдон. Що вже боягузливий був хлопчина. Одного дня команда «Пілігрим» врятувала напівзатоплене судно. На ньому було 10 негрів, собака Рекс. Проте з судном «Пілігрим» сталося нещастя. Загинув їхній капітан і капітаном «Пілігрима» обрали Геркулеса.
Молодці, гарно впоралися із завданням і вміло обійшли риф. Першою йде шхуна під номером (!). І так ви отримуєте другий фрагмент афоризму. ( - це пригода)
Ви мабуть втомилися, тому час перепочити.
Релаксація (звучить музика)
Сіли зручно, заплющили очі, вслухались у чарівну мелодію. Уявіть собі, що нашу шхуну погойдують спокійні хвилі. Море тихе…і нам приємно. Воно заспокоює. Розплющили очі.
Я думаю, що музика, яку ви прослухали допоможе впоратися з наступним завданням, тим більше, що ми непомітно підійшли до рифу
«Інформаційний», де на вас чекає гра «Вірю - не вірю».
Гра «Вірю - не вірю» (мішечок)
Чи вірите ви, що родина Велдонів дала Діку освіту та напутила його на добро? (Так)
Чи вірите ви, що після загибелі капітана Халла обов’язки капітана взяв на себе Бенедикт? (Ні)
Чи вірите ви, що в Діка Сенда були труднощі під час керування шхуною? (Так)
Чи вірите ви, що герої роману прямували до Нової Зеландії? (Ні)
Чи вірите ви, що Дік Сенд, перебуваючи в полоні плакав та благав залишити його живим? (Ні)
Чи вірите ви, що Діку Сенду вдалося врятуватися від рабства? (Так)
Чи вірите, що навіть у полоні Дік піклувався про Джека? (Так)
Чи вірите ви, що Геркулес не допомагав рятувати Діка Сенда? (Ні)
Чи вірите ви, що Дік Сенд у 18 років з відзнакою закінчив мореплавну школу, й одержавши диплом, став капітаном одного із суден Джеймса Велдона. (Так)
Добре, ви чудово впоралися з цим завданням. Попереду шхуна під номером (!). Діти, ви отримуєте ще один фрагмент афоризму
( в якій є місце) і ми рухаємося далі до материка, але попереду на нас чекає о. Героїв і нові випробування.
Словникова робота
Діти, з чого на ваш погляд, починається знайомство з людиною?
(з портрета)
Портрет (з фр.portrait) – це зображення обличчя людини на фотографії
або на полотні. У літературі – це різновид опису, зображення зовнішності
персонажа (рис обличчя, фігури, пози, міміки, жестів, одягу як один із засобів
його характеристики).
Знайдіть у тексті та процитуйте портретну характеристику Діка Сенда.
Діти, порівняйте зображення Діка на ілюстрації до твору з його описом у романі. Чи вдало художник передав риси обличчя, фігури, пози хлопця.
На минулому уроці, вам було домашнє завдання назвати риси характеру Діка та підтвердити їх епізодом із тексту, цитатою.
Зверніть увагу перед нами штурвал, давайте за методом гранування складемо схему найкращих рис притаманних нашому герою.
Гронування
Пятнадцятирічний капітан Дік Сенд, є одним із найулюбленіших героїв Ж.Верна. письменник наділив юного капітана найкращими рисами, притаманними людині. Саме таким він хотів бачити свого сина Мішеля, якому на той час було 15років і він був юнгою.
Складання сенкану ( робота в групах)
діти, останнім вашим випробуванням буде скласти сенкан про Діка Сенда як про капітана та як про людину. Зверніть увагу на схему сенкана.
Схема складання сенкана
1) Тема: одне слово — іменник.
2) Означення до теми: два слова — прикметники.
3) Дія, пов’язана з темою: три слова — дієслова.
4) Розуміння теми: фраза з 3–5 слів.
5) Синонім до теми: одне слово — іменник.
Очікувані відповіді
Дік Сенд.
Хоробрий, відповідальний.
Рятує, вивчає, перемагає.
Хочеться мати такого друга.
Капітан.
Молодці, діти, гано виконали це завдання, першим на материк приходить шхуна під номером(!). давайте її привітаємо. А також ви отримуєте останнє слово, щоб прочитати афоризм Жуля Верна. (подвигу).
Таким чином ми завершуємо нашу подорож. Прочитайте цей вислів та поміркуйте, кого з героїв роману він стосується.
Життя – це пригода, в якій є місце подвигу.
- Образ Діка Сенда може бути яскравим прикладом відваги і мужності, взірцем для багатьох сучасних юнаків. Він надійний і порядний. Його можна назвати справжньою Людиною, на яку завжди можна покластися.
- Скажіть, яке майбутнє було у Діка? ким став Дік Сенд? Чи здійснилася його мрія?
V. Підбиття підсумків уроку.
Метод «Мікрофон»
-У чому ви хотіли бути схожим на Діка Сенда?
Заключне слово вчителя.
Кращі герої романів Жуля Верна відзначаються незвичайною моральною чистотою, цілеспрямованістю, зібраністю, не знають ні лицемірства, ні розрахунку. Сміливцям, які вірять в успіх своєї справи, вдається будь-які найважчі починання. Товариш виручає товариша з біди. Сильний приходить на допомогу слабкому. Дружба скріплюється суворими випробуваннями. Злодії завжди викриваються й зазнають покарання за свої злочини. Справедливість завжди торжествує, а мрія завжди здійснюється. Пам’ятаймо про це й прагнемо!
VI.Оцінювання
VІІ. Домашнє завдання
За прочитаним романом скласти поради «від Діка Сенда».
Поради «від Діка Сенда»
1. Будь обережним з незнайомими людьми.
2. Будь спостережливим: дрібниці іноді можуть стати тобі у пригоді.
3. Ніколи не занепадай духом.
4. Зло саме по собі не виникає. Його творять люди. Ніколи не зазіхай на честь і гідність іншої людини.
5. Зло завжди повертається до того, хто його чинить.
6. Можна знайти місце у звичайному житті, слід лише прагнути цього.
7. Не здавайся, рухайся вперед
Чи вірите ви, що родина Велдонів дала Діку освіту та напутила його на добро?
Чи вірите ви, що після загибелі капітана Халла обов’язки капітана взяв на себе Бенедикт?
Чи вірите ви, що в Діка Сенда були труднощі під час керування шхуною?
4. Чи вірите ви, що герої роману прямували до Нової Зеландії?
Чи вірите ви, що Дік Сенд, перебуваючи в полоні плакав та благав залишити його живим?
Чи вірите ви, що Діку Сенду вдалося врятуватися від рабства?
Чи вірите, що навіть у полоні Дік піклувався про Джека?
Чи вірите ви, що Геркулес не допомагав рятувати Діка Сенда?
Чи вірите ви, що Дік Сенд у 18 років з відзнакою закінчив мореплавну школу, й одержавши диплом, став капітаном одного із суден Джеймса Велдона.
Максимівський ліцей
Недогарківської сільської ради
Образ Діка Сенда, моральні якості героя, його мужність і людяність
конспект уроку
розробила вчитель
зарубіжної літератури
Максимівського ліцею
Каптан Тетяна Олександрівна
2019-2020 н.р