КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД «СЛАТИНСЬКИЙ ЛІЦЕЙ»
ДЕРГАЧІВСЬКОЇ РАЙОННОЇ РАДИ
ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Заняття у куточку природи з елементами дослідницької
діяльності для старшої групи
«Про квіти дбають діти»
Розробила та провела
заняття для РМО:
вихователь старшої групи
«Веселі чоловічки»
Важинська Юлія Геннадіївна
Лютий 2019
Заняття у куточку природи з елементами дослідницької
діяльності для старшої групи
«Про квіти дбають діти»
Мета. Розширювати знання дітей про кімнатні рослини, їх назви, будову, умови росту й розмноження, спонукати до дослідницької діяльності. Навчати здійснювати догляд за рослинами (поливати, розпушувати грунт, витирати пил з листя, оприскувати). Формувати уявлення про сигнальні прапорці та їхнє значення. Ознайомлювати дітей з одним із способів розмноження рослин – живцюванням; учити саджати бегонію краплисту способом живцювання. Розвивати мовлення дітей, уміння обгрунтовувати свої відповіді. Сприяти розвитку пізнавальних інтересів, виховувати любов і бережливе ставлення до природи, бажання спостерігати ї доглядати за нею.
Матеріал.
Демонстраційний: площинні зображення складових рослин; картки з кімнатними рослинами (сансев’єра, бегонія краплиста, хлорофітум, пеларгонія, фікус, алоє, каланхоє); картки для схеми; кімнатні рослини з куточка природи; предмети для догляду за квітами (лійки, палички для розпушування, пульверизатор, серветки пензлики); три лійки з водою; сигнальні прапорці.
Родатковий: стаканчики з водою, фломастери, паперові смужки (для кожної дитини); фартухи, паперові стаканчики для висаджування, лопатки, земля, лійки; живці.
Попередня робота. Бесіди і спостереження за кімнатними рослинами. Чергування в куточку природи.
Попередня робота. Бесіди і спостереження за кімнатними рослинами. Розучування слів про рослини. Чергування у куточку природи. Вивчення танців з окремими дітьми. Заготівля черешків, грунту.
Хід заняття
Вихователь. Запрошую вас до чарівного світу природи. Пригадаймо, що таке природа. (Відповіді дітей). Хочете дізнатися, про який об’єкт природи ми будемо говорити?
Ну що ж сідайте всі зручніше
І не шуміть, сидіть тихіше.
Заняття своє починаю
Всіх до уваги закликаю.
Танок «Квітів»
(дівчатка з квітами на головах танцюють таночок)
Діти. Хто ми такі? Ось вам загадка-підказка:
Виростаємо на віконці,
Розквітаємо на сонці.
Від водиці зеленіємо,
Усім діточкам радіємо.
(Кімнатні рослини)
Дидактична гра «Назви частини квітки»
(Діти підходять до килимка, на якому хаотично розміщено площинні зображення частин рослин: стебла, квіти, коріння, листя.)
Вихователь. Щось сталося з рослинами! Не зрозуміло, де у них коріння, стебла, листя, квіти. Складіть рослини швидше, діти! (Діти складають рослину з частин)
Запитання до дітей
Навіщо рослинам коріння?
Навіщо рослинам стебла?
Яку роль виконують листки?
Навіщо рослинам квітки?
Дидактична гра «Що рослині потрібно для росту»
Діти визначають , що потрібно рослині для росту. Викладають схему: в центрі кімнатна рослина, навколо – зображення грунту, сонця, води, повітря, добрива, сердечка).
Презентація дітьми кімнатних рослин
Вихователь. Діти, погляньте на наш куточок природи. Зверніть увагу на наші вазони, адже вони постійно зелені. Чому так відбувається? (Відповіді дітей). Батьківщина цих рослин не Україна, а ті країни, де протягом року тепло. А ми створюємо такі ж умови існування, які на їхній батьківщині. А ще, якщо їх дуже любити, вони не тільки прекрасно розвиваються, а й розмовляють. Хочете підслухати їхню розмову?
(Грає музика, з’являються дівчатка)
Дівчинка. Я зелена довга рослина! Мене звуть сансев’єра. Мене привіз принц із Африки, де я росту дуже величезна. Мені потрібно трішки світла, тепла і водички. А ще мене називають щучим хвостом.
Дівчинка. Я – пеларгонія! В народі мене називають герань, калачик. Батьківщина – Африка. Рекомендую завести мене вдома, бо я вважаюся оберегом дому.
(Грає музика, з’являються дівчинка і хлопчик).
Дівчинка. Я – бегонія краплиста! Прийшла до вас із тропіків. Бачите, які в мене листочки? Їх прикрашають білі круглі капельки. Я цвіту рожевим суцвіттям. Не люблю багато води, але любляю легку, пухку землю і трішки сонечка.
Хлопчик. Я – хлорофітум! Родом із тропіків. Маю довгі звисаючі стебла. Люблю багато води і сонця. Добре очищаю повітря.
(Грає музика, з’являється хлопчик)
Хлопчик. Я – фікус! Батьківщина моя – Індія. У мене деревовидне стебло, широкі, товсті листки, темно-зеленого кольору. Люблю рости в теплому світлому приміщенні. Обожнюю, коли мене збризкують, але хочу пити багато води влітку.
Дидактична гра «Назви квітку».
(На столі виставлені кімнатні рослини в горщиках. Діти мають упізнати й назвати рослини.)
Вихователь. Так, молодці, ви впізнали всі квіти. А для чого потрібно вирощувати кімнатні рослини? (Відповіді дітей)
Вправа «Сигнальні прапорці» або «Чого бракує квітці»
Вихователь звертає увагу на сигнальні прапорці, які стоять у горщиках з рослинами, обговорюють їх.
Значення прапорців:
синій – квітці бракує води;
коричневий – слід підпушити землю;
зелений – треба протерти листя від пилу.
Дидактична гра «Що для чого потрібно»
Діти стають кругом столу. Перед кожним рослина у вазоні. На столі предмети для догляду за квітами (лійки, палички для підпушування, пульверизатор, серветки, пензлики). Малюки називають предмети та розповідають як використовуватимуть їх у догляді за рослинами.
Вихователь. Діти, погляньте на квіти, яким бракує води. Що ви можете сказати про грунт у горщику? (Він світлий). А тепер погляньте на квіти, які поливати сьогодні не потрібно. Що ви можете сказати про грунт у горщиках? (Він темний).
Експеримент «Який грунт»
Вихователь пропонує дітям доторкнутися до вологого і до сухого грунту. Роблять висновок, що вологий грунт на дотик холодний, в’язкий, а сухий – теплий і розсипчастий. Вологий темного кольору, а сухий – світлого.
Вихователь. Тепер ми з вами знаємо, як дізнатися, чи треба поливати рослину, коли немає сигнального прапорця. Треба поглянути на грунт у горщику і спробувати його на дотик. А якою треба поливати рослини?
Експеримент «Яка потрібна вода?»
Вихователь виставляє три лійки (одна – з дуже холодною водою, друга – з гарячою, у третій – вода кімнатної температури).
Вихователь. У мене є три лійки з водою: в одну з них я набрала води ще вчора ввечері, і вона всю ніч простояла в групі, другу лійку я щойно занесла знадвору, а в третю налила гарячу воду з крана. У якій лійці буде найхолодніша? Як дізнатися, де вода кімнатної температури? (Вихователь пропонує доторкнутися до лійок з водою та вирішити, якою водою слід поливати квіти). Чому варто поливати квіти відстояною водою?
Трудова діяльність
Діти одягають фартухи, допомагають одне одному їх зав’язати, доглядають за рослинами: поливають квіти, розпушують грунт, протирають листя.
Дослід «Як рослина вбирає воду»
Припущення. Вода не може текти вгору.
Облалнання: склянка з водою, смужка серветки шириною 5 см, фломастери.
Хід досліду. Беремо смужку шириною 5 см, відступаємо від краю і малюємо на ній фломастерами різного кольору позначки (одну біля дної), опускаємо серветку в скдячнку так, щоб вода не торкалася позначок. Через деякий час спостерігаємо, що позначки розпливаються і вода піднімається вгору ( серветка стає вологою).
Висновок. Вода може рухатися вгору. Так само вона піднімається від кореня до стебла і листочків.
Висаджування живців
Вихователь. Ви вже знаєте, що рослину можна висадити з насіння, з цибулинки, за допомогою листочка, а також із живців. Живці укореняють у воді або грунтозернистому піску.
Діти переходять до іншого столу. На столах предмети для висаджування рослин: у склянках нарізані черешки, паперові стаканчики з грунтом і палички за кількістю дітей. Поруч на столах ящики з грунтом, лопатки, поливальниця.
Вихователь. Зверніть увагу на те, як необхідно саджати рослини. За допомогою палички я роблю заглиблення, беру черешок у ліву руку, розташовую його у заглиблення таким чином, щоб місце звідки росте останній листок, було у грунті, правою рукою щільно і обережно пригортаю рослину землею. За необхідності можна досипати чи відсипати землю, полити. Праця дітей. А тепер порахуйте кількість листків у ваших живців. Коли появиться новий листочок, то це свідчить, що у живців з’явилися корінці.
Вихователь. Діти, сьогодні ви гарно працювали, старались. Доглянули наші вазони, збагатили свій розум знаннями. Тож заняття це пройшло не марно, будемо навчатись старанно і гарно.
– Дякую за увагу.