Тема:Значення дихання. Система органів дихання.


Мета уроку:

навчальна:сформувати поняття про дихання як процес, необхідний для життя, установити взаємозв’язок будови і функцій органів дихання, виявити етапи дихання та газообміну; установити його роль в обміні речовин та перетворення енергії в організмі людини.

Розвиваюча – продовжувати розвивати вміння порівнювати, аналізувати й узагальнювати, вдосконалювати вміння та навички роботи з текстом підручника, малюнками; формувати вміння використовувати свої знання у повсякденному житті.

Виховна- розглянути питання гігієни дихання,чистоти навколишнього середовища; свідоме ставлення до свого здоров’я.

Обладнання й матеріали: таблиця « Органи дихання людини», малюнки з еволюції дихальної системи, роздатковий матеріал: картки з завданнями, мультимедійне обладнання, презентація теми.

Базові поняття і терміни:дихання, зовнішнє і внутрішнє дихання, носова порожнина, носоглотка, глотка, гортань, трахея, бронхи, бронхіальне дерево, бронхіоли, альвеоли, легені, плевра, плевральна порожнина, плевральна рідина.




Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Хід уроку


1.Організація класу.

Доброго дня, діти.

Тема нашого уроку. «Значення дихання. Система органів дихання.»

Установчо-мотиваційний:

Наш урок я хочу розпочати з вислову видатного хіміка Й.Берцеліуса:

«Кисень –вісь навколо якої

обертаеться вся земна хімія».

Й.Берцеліус

Як ви розумієтє його слова? (Процес дихання більшості живих організмів повязаний із киснем; у процесі фотосинтезу рослини виділяють кисень; всі живі організми складаються із сполук, до яких входить кисень, за допомогою О2 і органічних речовин відбувається утворення енергії, яка потрібна для життєдіяльності організму.) «Пасовищем життя» назвав повітря видатний давньогрецький лікар Гіппократ.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності:

Організм людини – це безмежний світ,сповнений таємниць ,загадок. Вивчаючи системи органів, сьогодні ми привідкриємо

завісу і зазирнемо до цього дивовижного і такого складного світу людини. Ще давньоримський поет Овідій казав « Поки дихаю, сподіваюсь».

А тепер давайте дружненько ми закриємо наші симпатичні носики.

– Ой, що трапилось?!

– Ви не можете дихати?

– А яка система органів забезпечує процес дихання?

Вірно. Без їжі людина може прожити 60-70 днів, без води – 3 дні, без повітря людина вмирає через 3-4 хвилини. а без дихання лише кілька хвилин. Чому?

На це запитання ми й дамо відповідь, коли вивчемо розділ «Дихання».

Лише деякі люди можуть затримувати дихання на 5 хвилин, йоги – до 15 хвилин.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

Саме диханню буде присвячений наш урок. Тема нашого уроку «Значення дихання. Система органів дихання»

Які, на вашу думку завдання стоять перед нами на уроці?

Ви праві. Усі ми хочемо бути здоровими, а щоб запобігти захворюванням органів дихання, необхідно знати чим представлена дихальна система людини, які органи її утворюють, знати їх будову, функції, місце знаходження в організмі людини і суть процесу дихання.

Отже ми з вами сформували мету уроку

ІV. Вивчення нового матеріалу.

Згадаємо, що ми знаємо про дихання з курсу зоології

є картка з типом дихання. Порадившись, визначте якому організму належить певний тип дихання.

Діти, а зараз  ми з вами здійснемо сходження на вершину дихальної еволюції і пригадаємо розвиток органів дихання у різних груп тварин.

– У яких тварин вперше з'явилася дихальна система?

– У яких організмів найдосконаліша дихальна система?


Набір карток.

1. Дихають киснем, розчиненим у воді, який із водою надходить до клітини через оболонку.(Найпростіші)

2. Дихають усією поверхнею тіла, поглинаючи розчинний у воді кисень. (Кишковопорожнинні)

3. Дихають усією поверхнею тіла. Паразитам властиве анаеробне дихання (Плоскі та круглі черви)

4. У мантійній порожнині містяться зябра чи легені.     (Молюски)

5. Дихають зябрами, трахеями, легеневими мішками.  (Членистоногі)

6. Зябра розташовані на зябрових дугах, до яких кріпляться зяброві тичинки і зяброві пелюстки. (Риби)                                                                               

7. Дихають легенями та шкірою.  (Земноводні)

8. З’являються дихальрі шляхи (гортань, трахея, бронхи ) легені мають системи перетинок.  (Плазуни)                                                                                              9. Розвинуті дихальні шляхи, легені губчасті, є повітряні мішки. (Птахи.)

10. Дихальні шляхи: носоглотка, гортань, трахея, бронхи, бронхіоли, альвеоли, губчасті легені. (Ссавці)

  

 Проблемне запитання .

То які тварини розташувалися на вершині дихальної еволюції і чому ?

(На вершині дихальної еволюції розташувалися ссавці, оскільки у них удосконалені повітряносні шляхи, з’являються альвеоли, які забезпечують газообмін ) Отже, найдосконаліша дихальна система у ссавців, до яких відноситься людина.

1. Навіщо кисень живим організмам ?

Тож які асоціації викликає у вас поняття дихання?

Ваше завдання підібрати все ,що асоціативно з ним пов’язано.

(Вдих, видих, поглинання кисню, виділення СО2, легені, ніс…….)

Добре діти, дуже багато асоціацій у вас виникло із словом дихання. У побуті дихання розуміють як акт вдиху і видиху. Насправді –– це більш складне явище.

ДИХАННЯ –– це сукупність процесів, що забезпечують надходження в організм із зовнішнього середовища О2, використання його клітинами і тканинами, для окиснення органічних речовин та виділення з організму СО2.

– Як ви гадаєте, яке значення має дихання?

Кисень повітря необхідний організму людини для окиснювальних процесів, що відбуваються в клітинах і супроводжуються виділенням енергії, такої необхідної для процесів життєдіяльності.

1. Забезпечення організму киснем.

2. Виділення вуглекислого газу.

3. Окиснення органічних сполук з виділенням енергії, необхідної для процесів

життєдіяльності.

4. Виділення кінцевих продуктів обміну: водяної пари, аміаку, сірководню…

Розрізняють два типи дихання. А які, ми зараз з вами це з'ясуємо.

                                               Дихання

Зовнішнє                             ↔               Внутрішнє або клітинне

Обмін повітря (газів) між зовнішнім середовищем і альвеолами легенів, насичення крові О2 та видалення СО2 із крові.

Окиснювальні процеси в клітинах у результаті чого утворюється енергія. Яка потрібна для життєдіяльності організму.

В організмі людини і тварин запасів кисню немає, тому безперервне його надходження є життєвою необхідністю (головний мозок через 15-30 с. після припинення подачі кисню паралізується, а через 3-5 хв. гине). Чому?

А зараз діти ми здійснемо з вами подорож дихальною системою.

Чим представлена дихальна система людини, які органи її утворюють, а також простежимо особливості будови органів дихання у зв’язку з їхніми функціями.

Дихальна система

Повітряносні шляхи                                                          Легені

1) Носова порожнина

2) Носоглотка

3) Глотка

4) Гортань

5) Трахея

6) Бронхи


Перша зупинка нашої подорожі – Носова порожнина


Вашим домашнім завданням було опрацювати §13

Відкрийте підручник ст.64 мал.57 та виконайте наступні завдання.

I ряд.Назвіть особливості будови носової порожнини ?

ІI ряд.На основі особливостей будови носової порожнини визначте їх

функції ?

III ряд.Проаналізуйте результати досліду: «Кролям вставили у ніздрі трубочки і через деякий час вони захворіли на запалення легень. Поясніть чому?» Та обгрунтуйте твердження – потрібно дихати лише носом.

Отже, ми зясували будову і функції носової порожнини

Повітря пройшовши носову порожнину потрапляє до носоглотки, а потім до глотки. Від глотки починаються дві трубки – гортань (дихальне горло) і стравохід який розміщенний позаду гортані, через що ми можемо дихати через рот.

Наступна зупинка – Гортань

 Самостійна робота в парах – вставте у картку «Будова

гортані » пропущені ключові слова.


Картка  «Будова гортані».

Гортань розташована на передній частині шиї. Вона має лійкоподібну форму, зверху прикріплена до…., а знизу переходить у.... . Стінки гортані вкриті війчастим епітелієм. Зовні частину гортані видно як виступ, який називається.... . Основу гортані утворюють кілька хрящів: три непарні – ...., ..., .… і три парні хрящі – ….,…., …. . Найбільший з них – .… хрящ. Хрящі з’єднані між собою рухливо – м’язами і зв’язками. Між щитоподібним і черпакуватим хрящами натягнуті .… .

Між якими міститься голосова щілина. Отже, гортань є не тільки повітроносним органом а й органом…. . Гортань безпосередньо переходить у .... .

Ключові слова.  Трахея, кадик, непарні хрящі: перснеподібний, щитоподібний, надгортанний; голосові зв’язки; під’язикова кістка; парні хрящі: черпакуваті, ріжкуваті, клиноподібні; органи утворення голосу; щитоподібний хрящ.

Отже, гортань виконує функції– проходження повітря до трахеї, захист дихальних шляхів від потрапляня їжі, утворення звуків.

А зараз ми мандруємо до наступної зупинки


«Будова трахеї та бронхів»

Доповідь учня:

Трахея – широка трубка, яка складається з 16-20 хрящових півкілець, розташована спереду від стравоходу і завжди відкрита для надходження повітря. Задня стінка трахеї немає хрящових півкілець і утворюється сполучною тканиною, в якій містяться непосмуговані м’язеві волокна, що дають змогу не заважати проходженню їжі по стравоходу. Внутрішня стінка трахеї вкрита миготливим епітелієм, що виводить пилові частинки із легень. На рівні 5 грудного хребця трахея поділяється на 2 головних бронхи: лівий та правий .

Бронхи складаються з хрящових півкілець (6-12) які запобігають закриттю їхнього просвіту. Бронхи входять в праву і ліву легеню. Бронх, що входить в праву легеню поділяється на 3 гілки відповідно до кількості часток легені. Бронх, який входить в ліву –на 2 гілки . У кожній легені гілки багаторазово поділяються, утворюючи бронхіальне дерево. Найтонші бронхи – бронхіоли – альвеоли – тонкостінні пухірці діаметром 0,1 - 0,3 мм, що заповнені повітрям.

У дорослої людини 300-400 млн. альвеол, тобто загальна поверхня легенів у 50-70 разів більша, ніж уся поверхня тіла людини. Кров через стінки  вбирає О2 і віддає СО2 капілярною сіткою.

Отже:

1. З чого складаються бронхи ?                       (6-12 хрящових півкілець)

2. Бронхи поділяються ?                                   (Бронхіоли)

3. Бронхіоли закінчуються ?                                      (Альвеолами)

4. То чим заповнені легеневі пухирці ?          (Повітрям)

5. Чим оточені альвеоли зовні ?                      (Густою капілярною сіткою)

6. Яку функцію виконують альвеоли у зв’язку з будовою ? (Газообміну)

7. Скільки альвеол у легенях дорослої людини ?  (300-400 млн.)

8. Що таке трахея ?(Широка трубка яка складається з  16 - 20 хрящових         півкілець, розташована спереду від стравоходу.)

9. Трахея поділяється на 2 головних ?            (Лівий і правий бронх)

 

Діти ми  закінчили подорож по повітряносними шляхами і підведемо підсумки:

1. Перечисліть всі повітряносні шляхи ?

2. Які функції виконують повітроносні шляхи ?

 Але, крім повітроносних шляхів, є ще орган дихання – легені.

 І завершальна наша зупинка «Легені»


Демонстрація досліду.                                                   

 Дослід:

В одну посудину кладуть сиру легеню, а у  другу – проварену. Проварена легеня опускається на дно, а сира – плаває на поверхні.


Проблемне запитання.

1.Що ми бачимо ?

2.Чому сира легеня не тоне у воді ?

(Діти роблять висновок)



 

Гра «Наведи порядок »

Розташуйте у правильній послідовності органи:

1) Гортань

2) Бронхи

3) Трахея

4) Носова порожнина

5) Легені

6) Глотка

7) Носоглотка

Відповідь: 4;   7;   6;   1;   3;   2;   5.

Я запрошую вас об'єднатися на дві групи. Вам необхідно вирішити задачі.

Задача 1

Під час різких перепадів температур підвищується ймовірність захворіти на грип, гостре респіраторне захворювання , ангіну, що часто супроводжується ускладненнями у вигляді ларингіту, бронхіту, запалення легенів. Запропонуйте заходи, що допоможуть запобігти простудним захворюванням.

Задача 2

Кожен учень знає, що гігієнічніше дихати через ніс. А в яких випадках краще дихати через рот? Чому в 1846 році на судні «Мері Сомс» загинув батальйон вояків, який сховався під час шторму в трюмі, хоча судно залишилось цілком неушкодженим?



Вправа «Знайди пару»

Встановіть відповідність між органами і їх функціями:


Органи

1. Легені

2. Трахея

3. Носова порожнина

4. Гортань охолодження повітря

5. Носоглотка

6. Бронхи



Функції органів

A. Транспорт повітря

Б. Газообмін

B. Утворення голосу

Г. Зігрівання,

Д. Очищення повітря



Відповідь:1-Б;   2-А,Д;   3-А,Г,Д;   4-А, В;   5-А;   6-А,Д.


Допишіть речення

1) Зовні кожна легеня вкрита…..

2) Менші за розмірами бронхи називають……

3) Гортань безпосередньо переходить у ……..

4) Що таке бронхи……..

5) Газообмін у легенях відбувається завдяки……..



Домашнє завдання

Вивчити § 13 підручник(біологія 8 клас Н.Ю.Матяш-Київ: Генеза, 2016 р.

Підготувати повідомлення «Мутація голосу».

Актуалізація опорних знань учнів

А тепер уявіть, що в мене в руках чарівна скринька  в якій містяться цікаві запитання. За кожну вірну відповідь ви отримаєте 1 бал.