Тема: Остап Вишня. Тематична й жанрова різноманітність творчості. «Моя автобіографія» - гумористична розповідь про своє життя й літературну творчість. Цикл «Мисливські усмішки» («Сом»)
Мета: : ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом гумориста; зацікавити постаттю письменника; дати аналіз гуморескам «Моя автобіографія», «Сом»; розвивати вміння аргументовано висловлювати свої судження; формувати навички узагальнювання теоретичного матеріалу; дати поняття усмішки, її особливостей; визначити елементи зображувально - виражального ряду усмішок; виховувати любов до слова.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: презентація Остапа Вишні, портрет письменника, мультимедійний екран, проектор, ноутбук, портрет письменника, ілюстративні матеріали до біографії, тексти твору, документальний фільм «Життя великих: Остап Вишня», збірки творів письменника.
Теорія літератури: усмішка , гумореска, фейлетон, автобіогріфічне оповідання, памфлет .
Епіграф: "Ніколи не сміявся без любові до вас усіх, до сонця, до вітру, до зеленого листу".
Остап Вишня
"Друг людини, друг природи й праці,Грізний ворог нечисті і зла".
МаксимРильський
Девіз життя: Треба любити людину більше, ніж самого себе.
Остап Вишня
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
. Добрий день, шановні одинадцятикласники, присутні колеги, гості.
Сьогоднішня наша зустріч – це відкрите засідання мисливців та рибалок за участі самого Остапа Вишні. І почнемо ми засідання із традиційного запитання мисливців, чи всі взяли із собою рушницю. Для нас зброя – це тексти творів Остапа Вишні, з якими ми сьогодні маємо ознайомитись текстуально. Отож, щасливої нам дороги. Ні пуху, ні пера!
Бажаю, щоб сьогоднішній урок пройшов для вас вдало, я дарую вам щиру усмішку та позитивний настрій. (Смайлик спроектовано на екрані. Слайд 1). А з яким настроєм прийшли сьогодні ви? (Діти піднімають смайлик).
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Що таке акровірш? (вірш, у якому початкові букви кожного рядка, що читаються зверху вниз, утворюють яке-небудь слово або фразу.)
Розгадування акровірша. (спроектовано на екран) Слайд 2
Охтирський район – то його Батьківщина.
Селянська сімʼя – гарна, дружна родина.
Тато – поміщик, дід – хлібороб,
А цей юнак працював фельдшером.
Потім – учасник війни громадянської.
Він же згодом – ворог влади радянської.
Ирій високо в небі летить.
Шана по звільненню миттю приходить.
Навіть у скрутну хвилину сміявся,
Ярим поборником сміху зостався!
Слово вчителя.
Ось він, Остап Вишня (звернення до портрета). Слайд 3
Що можна сказати про цю людину? (Добра усмішка, лагідні очі, хитринка, мудрість у них. Мабуть, ця людина любить життя, весела, приємна у спілкуванні).
Слайд 4.
Звернення до епіграфа: Остап Вишня говорив "Ніколи не сміявся без любові до вас усіх, до сонця, до вітру, до зеленого листу".
Остап Вишня
"Друг людини, друг природи й праці,Грізний ворог нечисті і зла".
МаксимРильський
Девіз життя: Треба любити людину більше, ніж самого себе.
Остап Вишня
ІІІ. Оголошення теми, мети уроку. (Діти записують у зошит) Слайд 5
Отже, темою нашого уроку є : «Остап Вишня. Тематична й жанрова різноманітність творчості. «Моя автобіографія» - гумористична розповідь про своє життя й літературну творчість. Цикл «Мисливські усмішки» («Сом»)».
Сьогодні на уроці ми познайомимося з життям і творчістю письменника-гумориста, із невідомими фактами його життя, з історичною епохою, у якій жив письменник, основними причинами розвитку його таланту, спробуємо зрозуміти неповторність творчої спадщини Остапа Вишні, попрацюємо над автобіографічним оповіданням «Моя автобіографія». Сподіваюсь, що разом ми зможемо наблизити до себе постать неповторного чарівника і зрозуміти, який це був незрівнянний народний мудрець і правдолюб.
Сподіваюсь, що зможу зачарувати вас художньою красою його усмішок, і ви понесете з уроку промінчики тепла і добра, якими помережані твори цього лицаря совісті народної.
IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.
Слово вчителя.
« Що треба людині, щоб посміятися не з ворога, а з друга?
Треба любити людину більше, ніж самого себе. Тоді тільки ти маєш право сміятися. І тоді тільки людина разом з тобою буде сміятися із себе, із своїх якихось хиб, недоліків, і буде такий дружній, такий хороший сміх. Той сміх, що не ображає, а виліковує людину.»
У цих словах-ідейно-естетичне кредо неперевершеного сатирика і гумориста Остапа Вишні.
Перегляд відео. «Життя великих: Остап Вишня».
Тож, як бачимо, не таким веселим і радісним було життя Остапа Вишні. Він тримався на волосині від смерті. Але доля розпорядилася по-іншому. Адже саме йому, Павлові Губенку, судилося стати найвизначнішим, найпопулярнішим і найулюбленішим сатириком і гумористом в українській літературі ХХ ст.
Теорія літератури. Робота зі словничком літературних термінів.
Скажіть, будь ласка, який жанр народжується і розцвітає завдяки письменнику? (усмішка). Звернімося до словничка, що означає термін? А в яких жанрах працює письменник? Слайд 6
Усмішка- невеликий дотепний гумористичний твір, спрямований на викриття негативного в житті.Особливості: добродушність, ліричність, дотепність, іронічність.
Гумореска- невелика оповідь про якусь смішну пригоду чи рису характеру людини.Особливості: дотепність, глузливість, влучність, лаконізм.
Фейлетон- різновид сатиричного, викривального жанру на актуальну тему.Особливості: жвавість розповіді, яскрава образність, висока емоційність, документальна точність, злободенність.
Автобіографічне оповідання- невеликий епічний художній твір, в основу якого автор кладе факти власного життя.Особливості: незначний відрізок часу, проста композиція, однолінійний сюжет.
Памфлет- злободенний гостросатиричний твір, викривальний пафос якого спрямований на нещадне висміювання суспільно шкідливих явищ,організацій і впливових осіб.
Робота над гуморескою «Моя автобіографія».
Слово вчителя.
Учитель. Є відомий вислів про те, що зрозуміти поета можна, лише побувавши в його краї. А щоб збагнути велич Остапа Вишні, не досить навіть переселитися до хутора біля м. Груні - потрібно ще й з'ясувати, звідки він такий узявся, чиїх батьків син, де ріс і навчався, з чого радів і чим мучився. А розкрити питання, які нас цікавлять, допоможе твір «Моя автобіографія». Переносимось до будинку Остапа Вишні. Слайд 7
Скажіть, будь ласка, яку помилку допущено у назві твору? ( або моя біографія, або автобіографія).
Як ви думаєте, чи письменник був неосвіченою людиною? (Ні, він це зробив навмисне).
Правильно. Сама назва говорить про гумор у творі.
Удома ви ознайомилися зі змістом твору, а тепер проведемо цитатний літературний пінг-понг
Умови гри: я зачитую вам цитату, а ви добираєте пару з твору, ту, яка стосується вислову.
« У мене нема жодного сумніву в тому, що я народився в.....» ( 1889р.)
« Мати казали, що мене витягли з.....» (колодязя). Слайд 8.
« Батько в поміщиків фон Рот був за..» (управителя)
«За двадцять чотири роки спільного життя батьків послав їм Господь усього...» (17 дітей) Слайд 9
— Писатиме, — сказав якось батько, коли я, сидячи на пiдлозi, ( ...розводив рукою калюжу» )
«Головну роль у формації майбутнього письменника відіграє взагалі природа, а в українського...» ( картопля, коноплі, буряки)
« Із подій мого раннього дитинства, що вплинули на моє літературне майбутнє, твердо врізалася одна: упав дуже з...» (коня)
« Вчив мене хороший учитель...» (Іван Максимович)
« Учив він сумлінно, бо й сам був...» (ходяча совість людська)
« Любив я не тільки його, а й його ...» ( лінійку)
« Оддали мене в школу рано. Не було, мабуть,мені й ...» ( шести років)
« Провчився я там...»( три роки)
« Повіз мене батько в Зіньків і віддав мене в...» ( двокласну школу)
« Отут мені й повернути б було на « неокласицизм», бо вчилися ми разом із ...» ( Зеровим)
« Повезла мене мати аж у Київ, у...» ( військово-фельдшерську школу)
«Та й залишився в Києві, та й закінчив школу, та й зробився...» (фельдшером)
«Як ударила революція—завертівся. Будував….(Україну).
« Книга,що найсильніше на мене враження зробила в моїм житті - це...» ( «Катехізис» Філарета)
« Взагалі любив я книжки з...» ( м'якими палітурками) чому?
« У «Вістях» я почав працювати за ...» ( перекладача)
Писати в газетах я почав 1919 року за пiдписом (Павло Гунський).
Почав з жанру (фейлетону).
"Чого я перекладаю, коли ж можу фейлетони писати! А потiм —можна бути. (письменником)
І зробився (Остапом Вишнею).
Робота з текстом.
Чи сподобалась вам гумореска. Тож ми пригадали основні віхи життя та творчості письменника. А які моменти в усмішці сподобались вам? Зачитайте!
(Учні зачитують уривки з тексту)
Повідомлення учнів.
Знаю, дівчатка готували невеличкі повідомлення про життя і творчість письменника. То що ж ви можете додати до сказаного?
(Учнівські повідомлення)
Остап Вишня. Справжнє ім’я - Павло Михайлович Губенко (1889-1956). Народився 13 листопада 1889р. на хуторі Чечва. Слайд 10, 11
«Король українського тиражу»,адже за кількістю проданих книг він поступається лише Шевченку. «Поет полювання».
У 1919р. за підписом Павло Грунський опубліковано перший сатиричний твір (фейлетон) «Демократичні реформи Денікіна»( Слайд 12
Після поразки УНР був заарештований, але врятований завдяки втручанню Василя Еллана-Блакитного. Слайд 13
Працював у «Селянській правді» та у журналі «Червоний перець».
1921р. — усмішка «Чудака, їй-богу» — вперше під підписом Остап Вишня.
Став основоположником жанру усмішки. Після розпуску ВАПЛІТЕ стає одним з організаторів «Політфронту». Слайд 14
У 1933р. заарештували і звинуватили тероризмі і контрреволюційній діяльності. 1933-1943р. — на засланні в Ухто-Печорському таборі. Слайд 15
1944р. — перший твір після заслання «Зенітка». Слайд 16
Працював у журналі «Перець». Слайд 17
У 1955р. реабілітовано.
28 вересня 1956р. помер, похований на Байковому кладовищі. Слайд 18
Визначте тему та ідею твору. (запис у зошити).
Слово вчителя.
Дякую, дівчатка. Також велику роль у житті письменника відіграла його дружина, Варвара Маслюченко, акторка. Слайд 19. Саме вона підтримувала його протягом усього життя. Коли Вишню було заарештовано та відіслано у табір, вона не роздумуючи, прямує у те ж поселення і щодня ходила до табору, щоб крадькома побачити чоловіка. Потім десять років небуття. Де письменник, що з ним. Та Варвара не залишала надії і таки дочекалася чоловіка. І надалі вони жили разом.
Цікавий факт. Сім‘я письменника, вірна пам‘яті, дуже довго фактично на власному ентузіазмі тримала його квартиру як домашній музей, самі домочадці при цьому тіснилися в двох кімнатах. А в інші ходили екскурсії, там були виставлені особисті речі Остапа Вишні. Дуже цікавий експонат – шахи, виліплені письменником із хліба в таборі. Та зрештою навпроти будинку звели торговий центр, і це будівництво пошкодило його фундамент, пішли тріщини… Рідна Україна не захотіла брати на себе утримання музею Остапа Вишні, тому його внучка вимушена була ту квартиру продати…
Розгадати ребус . Слайд 20
Так, це слово «сом».
Саме таку назву має гумореска Остапа Вишні.
Робота над гуморескою «Сом».
У 1973 році на екрани виходить художній фільм «Ні пуху, ні пера». Присвячений саме рибалці та мисливству. Пропоную переглянути сюжет.
Перегляд сюжету з фільму «Ні пуху, ні пера».
Виразне читання уривку з гуморески напамʼять. Слайд 21
А зараз я пропоную вам прослухати уривок із гуморески (читає учень).
Скажіть, будь ласка, на якій річці відбуваються події у творі? (на річці Оскіл)
Відтворення сюжету. Слайд 22
Наступне завдання: за картинками відтворити сюжет твору.
Річка Оскіл.
Човен (на човнах дівчата співають гарних пісень).
Гуси (пливуть річкою, раптом піднявся ґвалт, одного гусака їсть сом).
Корова (сом більший за корову).
Запечений гусак (саме ним наживляли з паном гака).
Сетер-гордон (улюбленець пана, якого проковтнув сом, і його знайшли у череві сома).
Ведмідь (саме його сом з легкістю може проковтнути).
Паровий катер (і його може зʼїсти сом, але боїться, бо катер гуде).
Жабка, каченя – (їх, і не тільки полюбляє їсти сом).
Комбайн ( сам головний герой бачив сома, як комбайн, але ще довшого).
Літературний диктант (як лото)
Остап Вишня
«Сом»
1. Де відбуваються події? (Місто Енськ на Харківщині ).
2. Яка річка впадає в Північний Донець? (Оскіл ).
3. Чим уквітчуються дівчата? (Лілеями ).
4. Що розповідав дід Панько про річку? (В Осколі дна не дістанеш).
5. Чи можна купатися в Осколі? (Ні, бо закрутить – «і нема чоловіка»).
6. Хто живе в Осколі? (Дикі качки й великі соми).
7. Хто з’їв гусака? (Сом).
8. Хто вирішив упіймати клятого сома? (Дід Панько й пан).
9. Хто зробив спеціального гака? (Коваль).
10. Що стало приманкою для сома? (Підсмажена гуска чи гусак).
11. Хто співав пісню про пана? (Христя).
12. Як ловили сома? (Пан мотузки тримає, а дід – пана ).
13. Чому пан вирішив поводити сома? (Щоб втомився).
14. Скільки важив сом? (П’ять пудів).
15. Як звали панського собаку? (Джой).
16. Куди подівся Джой? (Купатися любив, пропав).
17. Де знайшли Джоя? (У череві сома).
18. У книзі якого автора написано, як сом проковтнув ведмедя? (У Сабанєєва).
19. Які бувають соми? (Катер можуть проковтнути, а шуму бояться; сильна й могутня риба).
20. Якого сома виловив рибалка із сусіднього села? (Завбільшки човна).
21. Де живе сом? (У ковбані).
22. Що можна знайти у череві сома? (вареного рака, копчену ковбасу, шпроти).
23. Чому саме сом? («Інтересна риба»).
24. Яку тварину сом не з’їсть? (Білого ведмедя).
Визначте тему та ідею твору (запис у зошит).
Підсумок уроку.
Отже, на сьогоднішньому уроці ми ознайомилися з життям і творчістю Остапа Вишні. З його прекрасними гуморесками.
1. Скласти сенкан «Остап Вишня»
Орієнтовні відповіді
1. Остап Вишня.
Веселий, життєлюбний.
Смішив, відбув заслання, залишився у серцях.
Треба любити людину більше…
Гуморист.
1. Вишня.
Іскрометний, розумний.
Вчиться, працює, шукає.
Дорогу до усмішки прокладає.
Основоположник (українського гумору і сатири).
2. Рефлексія Слайд 23
У чому новаторство Остапа Вишні? (започаткував усмішку, як жанр у літературі)
- Продовжіть думку: «Гумор Остапа Вишні вражає…,
викликає у мене…,
примушує замислитися…»
Деякі завдання ЗНО.
Визначення емоційного стану на кінець уроку. Слайд 24
Тож ми з вами плідно попрацювали, я вам вдячна і хочу дізнатись, який ви маєте настрій на кінець уроку?
(Діти показують смайлики настрою).
VI. Оцінювання навчальних досягнень учнів.
VII. Домашнє завдання.
1. Підготувати повідомлення про життя та творчість Миколи Куліша. (Почати читати комедію «Мина Мазайло».)