Тема: « Мова- душа народу»

Мета: Сприяти утвердженню державного статусу української мови , піднесенню її престижу серед дітей ; Показати її різнобарв’я , красу та глибину ; Виховувати у дітей почуття любові до Батьківщини та рідної мови , бажання наполегливо оволодівати її багатствами , розвивати патріотичність і дитячу творчисть , кругозір дітей , збагачувати словниковий запас дітей , корегувати увагу , пам’ять .

Форма проведення: бесіда з елементами тренінгу , розповідь з використанням технології критичного мислення з використанням інтерактивних методів – дискусія , робота у групах , незакінчене речення .

Обладнання: мультимедійна установка , картки , мікрофон , роздаточний матеріал , стікери .

План заняття:

  1. Організація класу. Вправа «Знайомства»

  2. Мотивація навчальноїдіяльності. Оголошення теми , мети заняття.

  3. Основна частина.

  4. Підсумок уроку. Рефлексія

Хід заняття

Я рада вітати Вас на сьогоднішній бесіді , де ми поведемо розмову про найдорожче сердцю кожної людини про нашу рідну уукраїнську мову. Тема нашої бесіди «Мова – душа народу».

Сьогодні ми здійснемо уявну мандрівку в країну української мови.

Як ви гадаете , навіщо люди мандрують ? Щоб пізнати , щосьнове для себе . Так дійсно , щоб пізнати щось нове , відкрити щось невідоме до цього часу. Ось і ми з вами командою попливемо безкрайніми просторами річки Дніпро, щоб побувати в країні Української мови , щоб з’ясувати , як громадяни Україні повинні ставитись до рідної мови і для чого потрібно її вивчати.

Вправа «Знайомство»

Щоб разом мандрувати , ми повинні з вами познайомитись. Прошу Вас коротко розповісти про себе , хай кожен назве своє імя та улюбленне заняття.

Для того , щоб ефективно працювати ми з Вами приймемо правила ,тобто закони , за якими ми будемо працювати.

Правила на плакаті:

-Будь активним

-Будь доброзичливим

-Не критикуй

-Не перебивай

-Правило «піднятої руки»

Домовились! Молодці.

Вправа «Берег надії» очікувані результати

Діти , ви прийшли на бесіду з певною метою . Перед вами умовні кораблики,на яких ви повинні написати , що ви очікуєте нашої мандрівки і приклеїте до символічного зображення річки Дніпро .І цю вправу назвемо «Берег надії» .Якщо ваші очікування збудуться , то ви переправитесь на другий берег річки .

Україна! Український народ! Українська мова! Які величезні незрівнянні ні з чим поняття .

Україна...Золота ,чарівна сторона. Вдумайтесе ,діти , скільки глибини в цьому мелодійному слові...Це золото полів , бездонна синь зачарованих небес ,тихі плеса річок і озер. Це безмежні ліси , зелені долини ,карпатські вершини і синя даль дніпра . Усе це наша Україна . З давніх –давен линули по світу слова про Україну , про її щирий , веселий і працьовитий народ . Найсвятішими для кожного з нас є слова Україна , Батьківщина .

А що для вас означає слово Україна?

(Це рідний край де я народився , це земля на якій ми живемо , це гори і ріки , моря і степи , цемоя рідна Українська мова).

Мова – це душа народу , любов до рідної мови , любов до своєї Батьківщини- це не відділенні поняття . Кожному народові дорога його мова . Народна мудрість говорить : « Рідна мова дорога людині як саме життя .Без мови не може існувати народ , його культура .

Всі живі створіння на Землі спілкуються між собою-одні мовою жестів , інші –мовою звуків , лише нам людям подарована можливість спілкуватись за домогою мови.

Саме за допомогою мови , ми можемо порозумітися , висловлювати свої думки , покуття, пережиання. Дійсно за допомогою мови ми бережимо свою історію , передаємо нащадкам неоцінні скарби свого минулого і сучасного. Тому ми і говоримо, що мова- душа народу, найцінніший скарб.

О, мово! Ніжна,колискова,

Прийми мій радісний привіт.

Мова кожного народу

Неповторна і своя

В ній гримлять громи в негоду

В тиші трелі солов я ,

Солов їну ,барвінкову ,колосисту навіки

Українську рідну мову

В дар менідали батьки

Берегти її, плекати ,буду всюду повсякчас

Бо ж єдина –так , як мати

Мова в кожного із нас .

Про що цей вірш ?

Як автор називає мову ?

Від кого вона перейшла до вас ?

Що треба з нею робити ?

Ось ми і підійшли до того ,щоб разом з вами скласти сенкан про рідну мову.

Вправа «Сенкан»

Про що ми говорили ?

1.Запишіть іменник –мова

2.Напишіть 2 прикметика ,які описують мову –соловїну , барвінкову


3.Напишіть 3 дієслова , які описують дії , що треба з нею робити- берегти , плекати , вивчати .

4.Ваше відношення до мови (напишіть фразу з 4 слів ).

Мова – душа народу .

Любіть , вивчайте українську мову .

5.Підберіть синонім до іменника з 1 рядку.

Мова –дар , скарб ,душа .

Молодці , діти !

- Діти , де ми живемо ?

- Хто ми за національністю ?

-Яка наша рідна мова ?

Укрвїнська мова – державна мова України .Якщо ти українець , то будь ним і носи це ім я з гідністю . Називати громодянином своєї країни може той , хто любить і вивчає рідну мову , розмовляє нею . У Конституції України записано , що Державною мовою України є українська .

Чому ж нині ,коли ми маємо свою державну мову , не всі нею розмовляють.

Чому ж не всі розуміють – без мови , як і без сонця , повітря , рослин людина не може існувати .

Яким великим нещастям б є по народові зречення рідної мови чи неповага до неї .Мова – це душа народу , а її втрата веде до зникнення самої нації .

Не було жодного видатного поета чи письменника , який би не оспівував любов до рідної мови . « Хто мови своєї цурається – хай себе стидається»- так говорив основоположник української мови Т. Г Шевченко .Завдяки творчості Т .Г. Шевченко українська мова постала перед світом ,як одна з розвинених мов .Українською мовою розмовляють 45млн. людей і вона

входить до найпоширенніших мов світу .Т.Г.Шевченко був переконаний , доки живе мова в устах народу ,доти живий народ.

Гра «Павутинка» (Робота в группах)

Зараз ми з вами проведемо гра «Павутинка» на розвиток логічного мислення , де ми дізнаємося , чи добре ви знаєте українських письменників і поєтів , чи добре їх вивчали на уроках рідної мови .

Тарас Тичина

Дмитро Павличко

Леся Костенко

Іван Шевченко

Ліна Українка

Павло Франко

Максим Рильский


Молодці! Всі ви добре знаєте видатних українських поетів . Щоб наша мова буяла пишним квітом , ми повинні любити і шанувати українську мову. Берегти і збагачувати цей найдорожчий скарб , очищати нашу мову від словесного сміття , шліфувати кожне слівце.

Нашому поколінню випало складне завдання , але почесне –відродження української мови , держаної мови .І виконати його наш громадянський обовязок .

Послухайте , як особливо піднесено звучить вірш про рідну мову у вірші сучасної поетеси Л .Лужецької .

Ніжна , мила .світанкова

Ясна ,чиста ,колискова

Мелодійна ,дзвінкотюча

Дивна ,радісна ,співуча

Лагідна ,жива ,казкова

Красна ,чарівна ,шовкова

Найдорожча ,добра ,власна

Мудра ,сонячна ,прекрасна

Солов їна ,барвінкова

Українська рідна мова .

  • Як ми бачимо ,якими лагідними словами описує поетеса рідну мову .

  • Як ви любите рідну мову ,якими щирими словами ви можете описати її,

ми узнаємо ,коли проведемо вправу «Барви рідної мови».

( Калинова,солов їна ,співуча ,барвінкова ,ніжна ,квітуча ,прекрасна ,

Чарівна ,мелодійна .лагідна ,колискова,радісна )

Мова –державна перлина

Нею завжди дорожіть

Без мови немає країни

Мову ,як матір любіть!

Краса мови українського народу не лише в віршах , багатий український народ на перлини народної творчості прислівя .

Прислівя –це влучні слова , які вчать людину як повинналюдина поводити себе в повсякденному житті , якимим правилами керуватися.

Гра «Дерево мудрості»

Прислівя:

  1. Хто мови своєї цурається – хай сам себе стидається.

  2. Птицю пізнають по пірю – а Людину по мові.

  3. Слово до слова – сложиться мова.

  4. Мова – це дзеркало душі народа.

  5. Без мови – не має країни.

  6. Рідна мова дорога – як саме життя.

  7. Мова – доля нашого народу.

  8. Яка людина – така її мова.

  9. Погане слово - краще проковтнути.

  10. Гарне слово – дорожче загроші.

  11. Шабля ранить сердце – зле слово душу.

  12. Гостре словечко – ранить сердечко.

  13. Слово нестріла – а сердце пробиває.

Молодці діти ! Добре ви знаєте народну мудрість .

Культуру людини можна пізнати по її мові , як вона говорить. Мова людини – це показник її вихаванності , культури , розуму , мудрості. Співучою вважають у світі українську мову. А яку «літературну»мову ми чуємо навкруги: на вулиці , в сім’ї , транспорті , в колі друзів . Але нажаль не всі люди говорять красивою мовою , є і такі , які вживають в своїй мові не гарні слова – тобто лихослів’я .

Лихослівя –це мова наповнена непристойними виразами , грубими словами , лайкою.

Що ж таке лихослівя ? Ганьба чи національна гордість.

Подібна лексика свідчить про духодну хворобу людини . Сократ говорив : - «Яка людина така його мова».

Якщо раніше лихослівя було головним чином мовою злочинців , пятиць , то тепер все докорінно змінилося . Молоді люди вільно вживають лайливі слова у присутності людей похилого віку , однолітків , дівчат . Сьогодні в дівочих компаніях вживання нецинзурних слів стає звичайною справою . Лихослівя охопило майже всі верстви населення .

Як же позбутися лихослівя ?

- Що робити з тими хто лихословить ?

Не можна виправити все суспільство , але зупинити лихослівя в середині сімї , групи , класу можна. І починати треба із себе , беручи прикладзлюдей які не лаються .

- Що ж робити , давайте разом з вами визначемо шляхи бородьби з лихослівям .

Гра « Шляхи боротьби з лихослівям» (робота в групах)

  • Не говори поганих слів сам.

  • Не намагайся бути схожим на когось.

  • Не копіюйте інших.

  • Не потрібно боятися бути білою вороною.

  • Тренуйте себе говорити правильною мовою без лайливих слів.

  • Вести здоровий спосіб життя .

  • Більше читати ,щоб розширювати свій словниковий запас.

  • Постійно контролюйте свою поведінку у громадських містах.

  • Постійно повишати свій рівень культури спілкуванні.

Сьогоді ми з вами дізналися , що в поганому слові таїться величезна руйнівна сила . Я маю надію ,що сьогодні ви не залишитись байдужим до вибору життевих цінностей , які слова , вислови треба вживати при спілкуванні .

Вправа «Розпочни з себе»

Але мені хочеться дізнатися чи є в нашому класі такі діти?

  • Які вживають лайливі слова?

  • Які не вживають лайливих слів?

  • Які рідко вживають лайливі слова?

Ми зараз з вами перевіремо які ви честні і правдиві ,коли проведемо вправу «Розпочни з себе».

Перед вами три сходини , ви повинні розміститися на сходинках так , щоб самі для себе вияснили – чи є у вас така хвороба лихислівя.

1сходинка – я не вживаю лайливих слів.

2сходинка – я рідко вживаю лайливі слова.

3сходинка – я вживаю лайливі слова.

Старайтеся діти , вивчати рідну мову так , щоб розмовляти нею правильно , красиво . Любітьі плекайте рідну мову , бо ви патріоти своєї Вітчизни , ви громадяни України , а це означає , що ви український народ , а народ без мови – не може існувати .

Гра «Не закінчене речення»

Очікувані результати

Вправа «Берег здійснених мрій»

Настав час підбивати підсумки нашої бесіди ,якщо ваші очікування здійснилися то ви можите переправлятись на другий берег Дніпра ,на берег здійснених мрій .

Усі ми знаємо , що зараз Ураїна переживає скрутні часи , але ми маємо надію , що всї разом відбудуємо нашу державу і зробимо її могутньою , багатою і сильною .

Звучить пісня про рідну Україну

Вірш

Як вогонь у сердці

Ви несіть в майбутне

Невгасиму мову

Слово не забутне

Мова державна перлина

Нею завжди дорожіть

Без мови немає країни

Мову як матір любіть.

Дякую за увагу, всі молодці!