ДЕРДЖАВНИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД

«КИЇВСЬКЕ РЕГІОНАЛЬНЕ ВИЩЕЕ ПРОФЕСІЙНЕ УЧИЛИЩЕ БУДІВНИЦТВА»













«Перевірки та юстирування нівеліра і рейок»






Методична розробка

уроку з «Інженерної геодезії»

викладача І категорії

Суботіної Оксани Вікторівни













Київ – 2020

План-конспект уроку

Тема: «Перевірки та юстирування нівеліра і рейок»

Мета: навчитися приводити нівелір в робоче положення; ознайомитися з основними перевірками нівеліра і рейок; повторити будову нівеліра; ознай омитися з поняттям юстирування.

Методи: бесіда, розповідь, пояснення, презентація.

Обладнання та матеріали: нівелір Н-3, нівелір Н-3КЛ, лазерний нівелір, рейка Н3, презентація, ноутбук, мультимедійна система.

Тип уроку: комбінований.


Структура уроку

І. Організаційний етап…………………………………………………………….1-2 хв.

ІІ. Актуалізація опорних знань..……………………………………………...…..5-8 хв.

ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності ……...……………………..2-3 хв.

ІV. Вивчення матеріалу нової теми………………………………….....……..20-25 хв.

V. Узагальнення й систематизація знань …….………………………………..5-10 хв.

VІ. Підбиття підсумків уроку, повідомлення домашнього завдання…..……..1-2 хв.


Хід уроку

І. Організаційний етап.

Перевірити присутність здобувачів освіти і їх готовність до уроку; оголосити тему уроку.


ІІ. Актуалізація опорних знань.

В
иконання самостійної роботи


ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учні.

На попередньому уроці ми дізналися про види нівелірів та їх позначення. Детального розглянули будову нівеліра та ознайомилися з сучасними цифровими нівелірами.

Тепер переходимо до нової теми і наша сьогоднішня мета розглянути основні перевірки нівеліра і рейок, та ознайомитися з поняттям юстирування.




ІV. Вивчення матеріалу нової теми.

Перевірити нівелір і рейки – означає визначити відповідність їх конструкції вимогам нормативних документів.

Конструктивно нівелір призначений для забезпечення горизонтальності візирної осі зорової труби і має осі:

1) ZZ – вертикальну вісь обертання труби нівеліра;

2) VV – візирну вісь зорової труби;

3) LL – вісь циліндричного рівня;

4
)
LkLk – вісь круглого рівня.

Рис. 1 Осі нівеліра

За конструкцією осі повинні бути взаємо перпендикулярними чи паралельними.

Юстирування- виправлення виявлених відхилень від перпендикулярного або паралельного розташування осей і площин.


Перевірки нівеліра виконуються у такій послідовності:

1. Перевірка круглого рівня

Умова: вісь круглого рівня LkLk повинна бути паралельна осі обертання нівеліра ZZ.

Результат: бульбашка круглого рівня змістилася з центра не більше ніж на 0,5 величини поділки шкали.

Висновок: умова виконана.




1

2







Рис. 2 Перевірка круглого рівня

1- підйомні гвинти; 2 – бульбашка круглого рівня



2. Перевірка сітки ниток

Умова: горизонтальний штрих сітки ниток повинен бути перпендикулярним до осі обертання нівеліра, а вертикальний штрих – паралельний до осі ZZ.

Рис. 3 Перевірка сітки ниток

Результат: горизонтальний штрих сітки ниток співпадає з ниткою виска.

Висновок: умова виконана.

3. Перевірка головної умови нівеліра, або перевірка похибки х

Умова: візирна вісь VV зорової труби нівеліра повинна бути паралельна до осі циліндричного рівня LL.

Рис. 4 Перевірка похибки х

Результат: похибка х<±4 мм.

Висновок: умова виконана

Нівелірні рейки перед початком польових робіт перевіряють за такими умовами:

  1. Величина прогину рейки – не більше 10 мм.

  2. Середню довжину одного метра пари рейок (визначають за допомогою контрольної лінійки, не більше 1,5 мм.)

  3. Визначення похибок поділок рейок на чорній і червоній сторонах рейки (допускається відхилення до 0,5 мм та виконується контрольною лінійкою).

  4. Визначення різниці початку нулів пари рейок для чорної і червоної сторони (у разі відхилення одна з рейок замінюється).


V. Узагальнення й систематизація знань.

Здобувачі освіти дають відповіді на поставленні питання викладача.

    1. Для чого виконуються перевірки?

    2. Для чого виконуються юстирування приладу?

    3. Правила техніки безпеки при роботі з приладами.

    4. Яка система висот в Україні:?


VІ. Підбиття підсумків уроку, повідомлення домашнього завдання.

Вивчити пройдену тему та підготуватися до лабораторної роботи №5.