Тема уроку: «Пейзаж як жанр образотворчого мистецтва»

Мета: ознайомитись із роботами художників; закріпити знання про пей­заж; учити застосовувати знання у практичній діяльності; розвивати просторову уяву та навички роботи з графічними матеріалами; вихо­вувати любов до природи рідного краю, інтерес до творчої діяльності в умовах практичної роботи

Тип уроку: комбінований.

Техніка виконання: графічні тех­ніки.

Матеріали та інструменти: туш, пензлі, графічні олівці, гумка, ко­льорові олівці, фломастери, аркуші паперу АЗ.

Хід уроку:


1.Оголошення теми уроку та мотивація навчальної діяльності

2. Вивчення нового матеріалу, його сприйняття, усвідомлення, осмислення


  1. ПЕЙЗАЖ ЯК ЖАНР ОБРАЗОТВОРЧОГО МИСТЕЦТВА

Сам собою реальний пейзаж нічого не переживає, не має власного настрою. Настрій виникає у людини, яка його споглядає. Сприйняття залежить від її особистої вдачі, душевного стану. Один і той самий пейзаж, побачений водночас різними людьми, може викликати в них різні емоції. .

Основним завданням у створенні пейзажу є передача простору.

Пейзаж — жанр мистецтва присвячений зображенню природи, міст, архітектурних комплексів тощо. Слово «пейзаж» -французького походження, воно означає місцевість.

  1. ЗАРОДЖЕННЯ І РОЗВИТОК ПЕЙЗАЖНОГО ЖАНРУ

Пейзаж, на відміну від анімалістичного виокремився в самостійний жанр поступово. Спочатку зображення дикої чи перетвореної людиною природи, уявні види місцевості були лише частинкою або елементом сюжетної картини. Ще давні єгиптяни, зображаючи сцени полювання чи рибної ловлі, умовно передавали середовище, у якому відбувалися події. Зображення було спрощеним, пласким, розміщеним у вигляді фризу.

У період V – XIII ст. пейзаж був елементом розписів, фресок, ікон. Саме на Сході, де вважали, що «природа – міра всіх речей», виникла потреба передати нескінченність простору: панорами гір, водоспадів, серпанкових обріїв.У Китаї жанр пейзажу розвинувся раніше, ніж будь-де, бо за віруванням китайців милування краєвидом було одним із шляхів пізнання божественної істини. Вже в перші століття нашої ери там краєвидами прикрашали стіни не тільки житла, а й культових споруд.

  1. ВИДИ ПЕЙЗАЖУ

В залежності від того, як художник сприймає навколишню дійсність, життя, в чому вбачає його сенс та свої ідеали, які почуття намагається передати споглядачеві, пейзаж поділяють на декілька різновидів.

Сільський пейзаж відображає картини із життя сільських людей, їх побут та звичаї.

Міський пейзаж (архітектурний пейзаж) — жанр образотворчого мистецтва, в якому основним предметом зображення є міські вулиці, будівлі.

Парковий-У парковому пейзажі зображають куточки природи, створені для відпочинку людей, гармонійно поєднуються природні форми з декоративною скульптурою і архітектурою

Морський-розповідає про своєрідну красу те спокійного, то бурхливого моря. . Пейзаж за морською темою називається марина. (Айвазовський)

Архітектурний-Близько стикається з міським. Але в архітектурному пейзажі художник головну увагу звертає на зображення пам'яток архітектури в синтезі з навколишнім середовищем

Індустріальний пейзаж зображає картини виробництва(заводи, фабрики і т.д.).Різновидом пейзажу є зображення моря і подій, що відбуваються на морі (баталії, природні катастрофи, спортивні змагання тощо). Пейзаж за морською темою називається марина.

Гірський пейзаж передає величну і недоступну природи ( високі, скелясті гори, могутні дерева, заходи сонця і т.д. ), тобто змальовує красу гірської природи. (Мещерский Арсений Иванович [1834—1902]Горный пейзаж. 1860-е )

Пейзаж настрою - Прагнення знайти в різних станах природи відповідність людських переживань і настроїв додало пейзажу ліричну забарвлення. Почуття туги, смутку, безнадії чи тихої радості знаходять своє відображення в пейзажі настрою

Лісовий –зображення краси лісу.

Степовий -

Річковий

Історичний - У пейзажному жанрі, знаходять своє втілення історичні події, про які нагадують зображені архітектурні та скульптурні пам'ятники, пов'язані з цією подією, Він оживляє в пам'яті давно минулий час.

За манерою виконання бувають:

Реалістичний пейзаж – зображення природи різними техніками за класичними правилами композиції, перспективи і колористики.

Декоративний пейзаж – це зображення природи з використанням народних традицій, символізму, узагальнення форми і кольору.

Абстрактний пейзаж – це безпредметне зображення природи за допомогою абстрагованих елементів форми: кольорових плям, ліній, об’єму, фактури

  1. Роль лінії горизонту
    Бажаючи зобразити що-небудь, потрібно завжди пам'ятати, що розташування лінії горизонту
    обов'язково вплине на атмосферу картини. Мова йде про такі поняття як низький або високий обрій. І не важливо, пейзаж це буде, натюрморт чи портрет - від лінії горизонту залежить так багато, що нехтування настільки дієвим засобом позбавить можливості висловити або показати на всю силу найголовніше у творі. Додам, що малюнки дітей відрізняються головним чином тим, що діти не вміють ще прив'язувати до лінії горизонту.
    Що б переконатися в тому, що художники завжди з великою увагою ставилися до розташування лінії горизонту, звернемося за прикладом до світу живопису, і подивимося, як горизонт впливає на враження від картин.
    У пейзажах лінія горизонту ніколи не мроже бути по середині. Часто горизонт проходить або вище геометричної середини картини і тоді художник як би пропонує пильніше поглянути на сцену переднього та інших планів, або нижче, коли погляд спрямований в небо і на підносяться, на його тлі об'єкти. Якщо сказати простіше, то при високому г оризонті найголовніше зображено як би на землі, а при низькому - на небі.

    «Місячна ніч над річкою» художник Каменєв Л. Хочеться милуватися небом, і саме небу відведено більше місця (низький горизонт).

    Вульц В. «Українська ніч» - тут навпаки, показана краса засніженого села і горизонт зміщений вгору.

  2. Основні поради.

    1. Подивіться на картину. У пейзажі повинен бути центр інтересу - особлива, красива і помітна частина картини. Він може бути виділений за допомогою кольору і контрасту. Ця частина повинна виглядати особливо значимо. Навколишня область - бути менш помітною. Необхідно пам'ятати, що центр інтересу:
    • Повинен відрізнятися сильним кольором (це не означає яскравим) і, якщо можливо великою різноманітністю фарб.
    • Виділяться деяким контрастом світла. Рис 1.
    • Бажано, щоб він займав більшу частину картини і перебував на передньому плані (однак це все необов'язково).

    • Будови, тварини і люди будуть привертати увагу. Вони легко переходять в центр інтересу, як головні діючі особи.

    • Навколишні елементи і фон повинні вести погляд глядача до центру інтересу. Дивіться рис 1. і 2.

    • Центр інтересу не повинен бути в центрі картини. Також він не повинен займати половину полотна. Найкраще пропорція 1/3.
    • Область, обрана вами як центр інтересу, не повинна бути ізольована від решти частини зображення.
    • Правильно побудований центр повинен залучити й утримати погляд глядача.
    Рис 2.

Колоди розташовані на картині як покажчики, в обрану область художником.

Рис 3. Берег підводить погляд до мосту, який і стає центром інтересу.
2. Можливо, що вам захочеться включити в картину другий центр інтересу. Це непростимо новачкові і непрофесіоналові. Є ризик конкуренції і, як наслідок, невдалої композиції.

Рис 4. На цій картині немає необхідності в кольорах на передньому плані, однак художник додав другий центр інтересу і цілком вдало.

3. Не виштовхує глядача картини! Цього можна уникнути, якщо не підводити елементи до краю і за межі картини, особливо дерева, дороги і річки. Ви можете додавати "зупинки", щоб уникнути виходу за межі. Це правило дуже практично, тварини і люди повинні залишатися в композиції.

Рис 5. Зверніть увагу на крайню справа кінь. Художник для зупинки використовував колір. Якщо ви прищурите очі, то помітите, що кінь зливається з деревами, але от якщо б вона була світлою, то погляд пішов би до самого краю картини.




5. Логіка застосовується до мистецтва. Все визначається візуальним впливом. Сонячне світло може з'явитися на траві, навіть якщо це дощовий день. Лінійна і атмосферна перспективи можуть бути перекручені, якщо того вимагає ситуація. Тіні можуть бути більше, ніж їм належить... загалом, відчувайте с ебе вільно, ви - художник :-


Р ис 10. По нахилу дерев видно, що вітер дме справа наліво, проте дощ ллє в протилежному напрямку.









6. Збирайте важливі предмети в межах центру інтересу. Не розкидайте їх по композиції, інакше вони стануть перетягувати увагу один з одного.


Рис 11. Всі люди зібрані у центрі інтересу, в правій частині картини.

Рис 12. Кінь розташована невірно. Було б краще розташувати її неподалік від лавки.


7. Дозвольте глядачеві взяти участь в картині. Залиште місце для роздумів і уяви. Дайте місце невеликий таємниці.


Рис 13. Що за поворотом? Може бути озеро? Чи місто? Художник залишив це на нашу фантазію.


8• Розташовуйте об'єкти так, щоб вони перекривали один одного.
• Невеликі і не дуже чіткі предмети на відстані від переднього плану.

• Створити як мінімум три площини. Зазвичай це передній план, середній і фон.


Рис 14. Ви можете додати більше площин, які посилять відчуття відстані, якщо передній план трохи темноват.

  • Д оріжки, річечки, стежечки, загорожи(тини),

  • уходяшие в глубину, помагают нашому взгляду скользить внутрь Пространства