План-конспект уроку з основ здоровя


Клас: 8-й.

Тема. Фактори ризику статевого дозрівання

Практична робота. Виконання проекту «Відмова від небезпечних пропозицій в умовах тиску і загрози насилля»

Мета:

  • навчальна – сформувати поняття про ІПСШ, СНІД; поглибити знання учнів та учениць про небезпеку впливу шкідливих звичок на здоров’я; навчити захищати власні інтереси й своє здоров’я;

  • розвивальна – розвивати здоров’язбережувальну компетентність шляхом набуття учнями та ученицями навичок розпізнання та правильного реагування в ситуаціях тиску й загрози насилля; розвивати розуміння необхідності володіння навичками відмови від шкідливих звичок; розвивати вміння аналізувати інформацію про ВІЛ/СНІД та ІПСШ, отриману з різних джерел;

  • виховна – виховувати свідоме ставлення до свого життя й здоровя.

Обладнання:

  • Основи здоровя: Підручник для 8 кл. загальноосіт. навч. закладів / О. В. Тагліна, І. Ю. Кузьміна. – Х.: Веста, 2008;

  • Робочий зошит;

  • Мультимедійне обладнання;

  • Роздатковий матеріал: картки-завдання.

Основні поняття і терміни: ІПСШ, пасивне куріння.

Тип уроку: формування вмінь і навичок.

Структура уроку

І. Організаційний момент (2 хв.)

ІІ. Активізація опорних знань і практичного досвіду учнів та учениць (4 хв.)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності (2 хв.)

ІV. Повідомлення теми, мети й завдань уроку (1 хв.)

V. Вивчення нового матеріалу (15 хв.)

VІ. Первинне застосування знань (пробні вправи) (2 хв.)

VІІ. Оздоровча вправа (фізкультхвилинка) (2 хв.)

VІІІ. Формування навичок у стандартних ситуаціях (тренувальні) (11 хв.)

ІX. Творчі вправи (2)

X. Підбиття підсумків (3 хв.)

XІ. Повідомлення домашнього завдання (1 хв.)

Хід уроку

І. Організаційний момент

  1. Перевірка наявності та готовності учнів до уроку.

  2. Установка на позитивний настрій.

  • Існує такий вислів: «Якщо хочеш, щоб життя тобі усміхалось, спочатку сам усміхнись життю». Усміхнімося один одному, побажаємо міцного здоровя.

ІІ. Активізація опорних знань і практичного досвіду учнів та учениць

  1. Вправа «Крилатий вислів»

  • Як ви розумієте вислів Т. Манна: «Немає нічого не гігієнічнішого, ніж життя»?

  1. Вправа «Вибери правильну відповідь» (слайд 1)

  • У кого ви можете отримати відповіді на питання, що хвилюють? З ким можете обговорити проблему статевих відносин?



ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

  • До соціальних небезпек відносять шкідливі звички і хвороби людей, виникнення яких пов’язане переважно з соціальними умовами.

Вправа «Важливий приклад» (слайд 2)

  • Які доданки мають бути на місці знаків питання?

  • Що б ви ще додали до «прикладу»?



ІV. Повідомлення теми, мети й завдань уроку

V. Вивчення нового матеріалу

1. Розповідь вчителя

Куріння, алкоголь, наркотики завдають людині непоправної шкоди її здоров’ю.

Особливості дії тютюнового диму на організм підлітків (слайди 3-8):

  • Впливає на нервову систему: послаблює увагу, пам’ять, розумову активність;

  • Призводить до появи ранкового кашлю; викликає головний біль, втрату сну й апетиту;

  • Викликає різні неприємні відчуття в ділянці шлунка, серця;

  • Викликає коливання артеріального тиску;

  • Руйнує легеневу тканину, порушує роботу ферментів у легенях;

  • Викликає задишку, напади ядухи, спазми бронхів;

  • Порушує роботу ендокринної системи, що впливає на фізичний і психічний розвиток; сприяє уповільненню статевого дозрівання.




Особливості дії алкоголю на організм підлітків (слайд 9-13):

  • Порушує мозковий кровообіг, руйнує судини мозку, призводить до психічних розладів;

  • Призводить до втрати смакових відчуттів, руйнує поверхневі шари язика;

  • Обпікає слизову оболонку шлунка й призводить до її відмирання;

  • Руйнує печінку;

  • Призводить до враження підшлункової залози;

  • Порушує діяльність нирок;

  • Викликає болі в серці, задишку, посилене серцебиття;

  • Порушує роботу ендокринних залоз;

  • Порушує процеси росту, розвитку, статевого дозрівання.





Особливості дії наркотиків на організм підлітків (слайд 14-18):

  • Впливають на психіку, призводять до духовної деградації.

  • Призводять до повного фізичного виснаження організму, порушують координацію рухів.

  • Викликають втрату або прибавку у вазі, порушують травлення.

  • Сприяють сповільненню мови.

  • Впливають на інтелектуальні здібності.

  • Викликають байдужість, неможливість зосередитися.

  • Викликають часту зміну настрою, грубість, лінощі.

  • Порушують роботу легенів, серцево-судинної системи.

  • Викликають падіння кров’яного тиску, посилене серцебиття.

  • Руйнують печінку, порушують роботу ендокринних залоз.

  • Впливають на процеси росту, розвитку, статевого дозрівання.





  1. Робота за таблицею «Види ІПСШ» (слайд 19-20)




  1. Заслуховування індивідуальних повідомлень учнів та учениць

1. «Причини поширення ІПСШ серед молоді».

2. «Причини й наслідки СНІДу».

VІ. Первинне застосування знань (пробні вправи)

Вправа «Так чи ні» (слайд 21)

Визначити правильні й помилкові твердження



VІІ. Оздоровча вправа (фізкультхвилинка)

VІІІ. Формування навичок у стандартних ситуаціях (тренувальні)

Практична робота. Виконання проекту «Відмова від небезпечних пропозицій в умовах тиску і загрози насилля»

Робота за підручником на с. 141-142.

ІX. Творчі вправи

Вправа «Шифрувальник»

Робота з картками

Завдання: обвести назви інфекцій, що передаються статевим шляхом.


У

Х

В

І

С

П

А

О

В

І

П

С

Ш

И

К

Л

Н

Г

М

К

Л

О

Ф

М

К

Г

Т

Х

Л

А

М

І

Д

І

О

З

О

Т

У

Ф

Л

М

Р

Н

Р

Л

Ц

С

Н

І

Д

А

О

М

Е

Ч

Ш

М

С

В

Т

Р

У

Г

Р

И

П

Ц

В

Х

Е

Ф

Г

Е

Р

П

Е

С

А

Я

Х


X. Підбиття підсумків

1. Вправа «Незакінчене речення» (слайд 22)

  • Щоб навчитися жити у світі де є соціальні небезпеки, мені треба …


2. Коментоване оцінювання роботи класу, окремих учнів та учениць

XІ. Повідомлення домашнього завдання

  1. Опрацювати матеріал підручника §8.

  2. Додаткове завдання (за бажанням): придумати ситуаційну задачу з теми й алгоритм виходу з неї.