Тема: Антоніми. Спостереження за вживанням антонімів у тексті.

Мета: Розширити уявлення про слова, протилежні за значенням, ознайомити учнів з терміном «антоніми»; вчити добирати антоніми до слів і використовувати їх у мовленні; розвивати мовлення, мислення, пам’ять, спостережливість, увагу; виховувати любов до рідної мови, до предмету.

Обладнання: мультимедійна дошка, прислів’я,

Хід уроку

І. Організація классу

Добрий день!

Нумо, діти, підведіться!

Всі приємно посміхніться.

Продзвенів уже дзвінок,

Починаємо урок!

Давайте разом прочитаємо, які ми на уроці. А на уроці ми…: Уважні! Розумні! Організовані! Кмітливі!

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

  • Хто знає, на якій вулиці знаходиться ваша школа? Бульвар Верховної Ради. Сьогодні ми прогуляємось іншою, казковою вулицею. То що це за вулиця? Протилежностей.

ІІІ. Повідомлення теми та завдань уроку

  • Тож, сьогодні ми познайомимось зі словами-антонімами, навчимось вживати їх. Дізнаємось, яку роль вони виконують у мовленні. Навчимось складати речення з антонімами.

ІV. Вивчення нового матеріалу

1) Перегляд відео «Казка про антоніми та синоніми»

- Які були дійові особи?

- Давайте назвемо, якими були брати, як їх характеризують у казці?

Перший

працьовитий

хоробрий

правдивий

розумний

великий



Другий

лінивий

полохливий

брехливий

дурний

малий



  • Якими словами характеризує автор двох братів? подібними за значенням? (протилежними за значенням)

  • Якою частиною мови виступають дані пари слів? (прикметники)







3) Опрацювати правила на с.46

-Яке значення мають?

- Чи можуть бути різними частинами мови?



2) Каліграфічна хвилинка

  • Як бачимо, один з братів – хороший, інший – поганий. Запишемо такі буквосполучення і слова:

  • Запишемо таке прислів’я: Поганий мир краще хорошої війни

  • Як ви розумієте його?

  • Підкресліть антоніми у реченні.



4) Продовжіть речення, щоб дібрані слова мали протилежне значення щодо слів у першій частині:



Вранці сонечко сходить, а… (вночі заходить)

Вдень світло, а… (вночі темно)

Довідка: заходить, вночі, ввечері, темно.

4) Робота над віршем (впр.94)

  • Прочитайте і спишіть вірш, в якому йдеться про добро і зло.

Зло нічого не дає, крім зла.

Вмій прощати, як прощає мати.

За добро добром спіши воздати, -

Мудрість завше доброю була.



  • До підкреслених слів доберіть синоніми. (Мати – ненька, мама, матуся.

Воздати – подякувати, віддячити.)

5) Фізкульхвилинка

Дуже тихесенько сіли.

6)Прочитай текст, добери до нього заголовок. До виділених слів добри протилежні так, щоб похмура картина природи змінилась на веселу, сонячну.

Важкі і чорні хмари привли по небу.

Сердитий вітер гойдав віти дерев.

Жовте листя сумно тріпотіло од вітру.

Настала холодна дощова осінь.

7) Робота в парах (впр.95)

  • Прочитайте уривок казки. (1 раз)

  • Що не зрозуміло?

  • (аналіз)

  • Тепер закрийте підручники. Перекажіть один одному прочитане.

  • Випишіть із тексту парами слова-антоніми.

  • До виділених слів самостійно доберіть антоніми.

Багатий – бідний

Гірко – солодко

Правда – кривда

Віддам – заберу

V. Закріплення навчального матеріалу

1) Антоніми у прислів’ях (впр. 96)

Праця людину годує, там мало роботи.

Хто влітку буде співати, а лінь марнує.

Де багато крику, той узимку буде танцювати.



-Для чого вживаються антоніми?

2) Робота з мовним матеріалом

Гра «Скажи навпаки» :

День –

Сидить –

Любов –

Світло –

Чистий –

3) «Спілкуймося красно»

  • Запам'ятайте і правильно використовуйте в своєму мовленні такі вислови:

Вікно (двері) зачиняти (а не закрити).

Очі заплющити (а не закрити).

У заходах беруть участь (а не приймають участь).

Подякувати мені (а не подякувати мене).



4) Прочитайте загадку. Відгадайте її. Знайдвть антоніми.

І маленькі, і старенькі,

Влітку, взимку, навесні

Всюди вдягнені гарненько

У зелені сукні всі.

VI. Узагальнення і систематизація знань



VІI. Повідомлення домашнього завдання:

С. 46 – вивчити правило; с. 47, вправа 97

IX. Підсумок уроку

Пригадайте, які ми слова говорили на початку уроку? які ми маємо бути на уроці? а чи були ви такими? Так, ви дуже старанно працювали, я вам дякую за урок!