Урок №

Тема. Орнамент.

Мета: Навчити дітей створювати декор зі стилізованих рослинних і геометричних елементів; закріпити поняття ритму у декоративних композиціях; навчити малювати орнаменти у смужці, крузі, квадраті; формувати навички розпису пензлем; розвивати відчуття гармонії, ритму, рівноваги, декору на площині, колірні відношення, творче ставлення до роботи; розвивати образне мислення, фантазію; виховувати художні почуття, охайність, лю бов до народної творчості.

Обладнання: для вчителя – зразки орнаментів у смужці та у квадраті, таблиці, малюнки із зображенням орнаменту;

для учнів – альбом, фарби, пензлик, стаканчик для малювання.

Вузлики напам'ять

Орна́мент (від лат. ornamentum — прикраса) — візерунок або узор, побудований на ритмічному повторенні геометричних елементів, стилізованих тваринних чи рослинних мотивів.

Хід уроку

  1. Організаційна частина.

Щоб урок минув не марно,

Працювати треба гарно.

Друзі, гуртом посміхнемось,

До роботи всі візьмемось.

  1. Актуалізація опорних знань учнів.

- Що таке декоративно прикладне мистецтво?

(Художньо виконані предмети побуту – одяг, посуд, меблі, килими, вишивки, ювелірні вироби тощо) – називаються предметами декоративно-прикладного мистецтва.)

- Що притаманне цим виробам?

(Краса, зручність, практичність, привабливість.)

- Ви вже знаєте, що одним із видів декоративно - прикладного мистецтва є орнамент. Пригадайте, що таке орнамент.

(Орнамент – візерунок, побудований на ритмічному повторенні певних елементів.)

  1. Мотивація навчальної діяльності

- Сьогодні ми навчимося малювати орнамент у смужці, крузі, квадраті.

  1. Вивчення нового матеріалу

Орнамент – у перекладі з латинської мови це слово означає «прикрашення». Орнамент утворюється в результаті кількаразового повторення одного і того самого візерунка. Ще в давнину люди створювали орнаменти, прикрашаючи ними предмети домашнього вжитку, зброю, одяг,житло тощо. Традиції оздоблювати вироби орнаменти збереглися і до наших днів. Майстри і майстрині, виготовляючи вироби, оздоблювали їх різними орнаментами.


Словникова робота.

Орнамент –це візерунок, побудований на ритмічному чергуванні і поєднанні різних елементів. 
Типи орнаментів:

  • Стрічковий – у вигляді прямої чи криволінійної орнаментальної смужки.

  • Сітчастий – уся поверхня заповнена узором. 

  • Центричний(розетковий) – окремі елементи орнаменту вписані у квадрат, коло, ромб розташований у центрі.

    Види орнаментів: 
    а) рослинний ( складається із спрощеного зображення рослинних елементів – квітів, листя, дерев); 
    б) геометричний ( поєднує геометричні елементи); 
    в) зооморфний ( поєднує зображення птахів, тварин, тощо); 
    в) антропоморфний ( зображення фігур людей)

Перегляд демонстраційного матеріалу ( з коментарем вчителя).


(Вставка – альбом)

Фізкультхвилинка

Комплекс вправ гімнастики для очей

1. Швидко покліпати очима, заплющити очі та посидіти спокійно, повільно рахуючи до 5. Повторити 4 -5 разів.
2. Міцно замружити очі. Порахувати до 3, відкрити очі та подивитися вдалечінь. Порахувати до 5. Повторити 4 – 5 разів.
3. У середньому темпі проробити 3 – 4 кругових рухів очима в правий бік, стільки ж само - у лівий. Розслабивши очні м’язи, подивитися вдалечінь – на рахунок 1 – 6. Повторити 1 – 2 рази.
4. Витягнути руку вперед. Подивитися на вказівний палець витягнутої руки на рахунок 1 – 4. Потім перевести погляд вдалечінь на рахунок 1 – 6. Повторити 4 – 5 разів.

  1. Практична робота

Створити орнамент стрічковий, сітчастий або центричний.

(Діти нагадують правила поводження із фарбами)

VІ.Підсумок уроку.

Бесіда

  • Що означає слово орнамент?

  • Де застосовуються орнаменти?

  • Що таке рослинний орнамент? Геометричний?

  • Із яких матеріалів можна виконати орнамент?

  • Чи сподобався урок? Що найбільше?


2