Урок №

Тема. Дружній шарж.

Мета: Формувати асоціативно-образне мислення; учити створювати

образ людини з урахуванням її характерних рис, емоційного

стану; розвивати чуттєво-емоційне сприйняття, пізнавальну

активність; уміння відчувати і бачити навколишній світ;

виховувати духовні та моральні ціннісні орієнтири у сфері

образотворчого мистецтва, потребу у творчості, активній життєвій

позиції.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: для вчителя – відео ряд робіт художників, кращі малюнки учнів; для учнів – графічні матеріали, альбом, фарби, пензлі, стакан для води, палітра.

Вузлики на пам’ять

Карикатура (італ. caricature, від caricare – перевантажувати, перебільшувати) – навмисно спотворене, пародійне, підкреслено смішне зображення особи чи події, як правило графічне.

Карикатурист

художник який створює карикатури.

Шарж (франц. charge, від charger – перебільшений) – жартівлива чи сатирична манера зображення кого-,

чого-небудь, за якої зберігається зовнішня подібність, але виділено, перебільшено найхарактерніші риси зображуваного.

Шаржувати – зображувати кого-, чого-небудь у вигляді шаржу; вдаватися до шаржу, зображувати когось, щось.

Хід уроку

І. Організація уваги учнів, оголошення теми та мети уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів.

2.1. Опитування.

- Які основні види образотворчого мистецтва вам відомі?

- Чим характеризується такий вид образотворчого мистецтва, як графіка? (Його основними зображувальними засобами є лінія, штрих та контрастні плями.)

- Чим відрізняється цей вид образотворчого мистецтва від інших? (Лаконізмом, особливою виразністю, символічністю зображення.)

- Які різновиди графічного мистецтва ви знаєте? (Плакат, гравюра, рисунок, станкова, книжкова, журнально-газетна, промислова, мультиплікаційна графіка.)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

3.1. Організація сприймання творів мистецтва.

Учні розглядають відео ряд малюнків

3.2. Запитання для учнів.

- Чи знаєте ви, як називаються ці сатиричні малюнки?

3.3. Слово вчителя.

- Так, ці малюнки називаються карикатурами. Свою назву вони отримали від італійського слова “карикаре”, що означає “перевантажувати”,

“перебільшувати”, “перекручувати”.

- Сьогодні ми теж будемо створювати сатиричні малюнки – шаржі та карикатури.

- У шкільній стінгазеті є відділ гумору. Як, правило, він завжди привертає увагу читачів, особливо якщо в ньому розташовані карикатури та дружні шаржі однокласників. Тому вміння та навички, які ви отримаєте на цьому уроці образотворчого мистецтва, ви зможете застосовувати при створенні шкільної стінгазети, а також при організації виставки дружніх шаржів до Дня гумору.

IV. Вивчення нового матеріалу.

4.1. Розповідь учителя.

Сутність шаржу і карикатури полягає в перебільшенні тієї чи іншої вади або характерної риси в зовнішності людини чи в події, яка відбувається. Але між карикатурою та дружнім шаржем є суттєва різниця. Якщо карикатура засуджує і бичує різноманітні вади, то шарж лише показує смішні боки людини без глузування над нею.

Так, румунського художника-карикатуриста Тару Кукриністи зобразили майже без підборіддя, але перебільшили розміри лоба та окулярів, а до рук йому дали перо, яким він протика папір. Кукриністи створили образ типового карикатуриста, що проникливо вдивляється у вади життя та гостро відображує їх засобами графічного мистецтва.

Незвичайно яскрава мова карикатури допомагає часом викрити у лаконічній образотворчій формі різноманітні негативні явища.

Розглянемо карикатуру “В перший день практики”, де образно передана тема неправильного виховання і навчання студентів деяких сільськогосподарських інститутів. На малюнку зображена студентка, яка вперше потрапила до села.

Здивовує спостережливість, гострота та життєвість, з якою зображує художник Л. Сойфертіс буденні явища, повз які люди проходять, часто не помічаючи їх. У його карикатурі “Концерт для голосу з оркестром” є несподіваність конкретизації сюжету в зображенні, свого роду “гра розуму”, яка змушує глядача багато разів повертатися до порівняння назви малюнка із зображенням і отримувати насолоду від дотепного рішення, запропонованого художником. Він показує скуйовдженого диригента у захваті своєю владою над музикою і співачкою, втілення жіночості та чарівності, які приймають дань захоплення від публіки.

Треба мати рідкісний талант, щоб у повсякденному побачити хвилюючі явища і скупими зображувальними засобами донести їх до широкого глядача. (”У музеї”, “Концерт художньої самодіяльності”, “Піаніст”, “Вундеркінд” та ін.)

Робота над карикатурою потребує вміння не тільки виявляти негативні боки життя, але насамперед малювати з натури за пам’яттю. Тільки на основі цих попередніх замальовок, нарисів можливо створити карикатури, шаржі, зображуючи у формі гротеску найбільш характерні смішні риси людей чи тварин. Зрозуміло, тут потрібна і творча вигадка, і дотепність, і винахідливість.

4.2. Робота з підручником.

Роздивіться шаржі на комічний образ, створений Чарлі Чапліном. Знайдіть виразні ознаки шаржу – найхарактерніші риси кіно персонажа, перебільшені художниками. (ст.. 97)

Роздивіться карикатури українських художників.(ст..98)

Роздивіться карикатуру. Зверніть увагу, як художник використовує виражальні можливост лінії для передання емоцій персонажів. (ст.. 99)


Порівняйте шаржі на всесвітньовідомих художників.(ст..101)

V. Практична діяльність учнів.

5.1. Графічний диктант.

4↑1→1↑1→1↑1→4↓1←1↓1←1↓1←1↓1←2↑1←1↓2→4↓1→1↓2→1↓4←1↓1←1↓1←1↓1←6↑1←1↑1←1↑2←1↑3→1↑2→1↑1→3↑1←3↑1.

- В кінцевому результаті у вас повинно отриматися яблуко (показ вчителя).

5.2. Самостійна робота учнів.

-Діти, вам потрібно виконати шарж на друга чи подругу.

VІ. Завершення уроку.

6.1. Підведення підсумків.

- Яка різниця між карикатурою та шаржем?

- Хто такі карикатуристи?

- Що означає шаржувати?

6.2. Виставка учнівських робіт.

(Учні пояснюють, які засоби застосували при створенні образу і в чому різниця між шаржем і карикатурою)

6.3. Аналіз характерних помилок в роботах.

6.4. Оцінювання діяльності учнів на уроці.

6.5. Домашнє завдання.

Переглянути український мультфільм про козаків та порівняти комічні кінообрази.








3