Тема: РОЛЬ ТРАНСПОРТУ. ВИДИ ТРАНСПОРТУ.

ПРОБЛЕМИ Й ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ

Мета: ознайомити зі значенням, видами, проблемами та перспективами розвитку транспорту України; роз­вивати просторове мислення, вміння аналізувати та порівнювати; формувати науковий світогляд, виховувати дбайливих господарів країни.

Очікувані результати

Після уроку учні зможуть:

  • Характеризувати значення різних видів транспорту для людини особисто і для господарства;

  • Називати види транспорту, їх переваги і недоліки;

  • Оцінювати вплив різних видів транспорту на довкілля;

  • Формулювати власне ставлення до розв’язання проблем забруднення навколишнього середовища;

  • Запропонувати альтернативні шляхи розвитку транспорту на сучасному етапі розвитку людського суспільства.

Обладнання: карта "Транспортна система України", географічні атласи для 9 класу, підручник за ред. В.Пестушко, 9 кл., комп’ютер, мультимедійний проектор, відеоколекція "Зеленого пакету", матеріали "Зеленого пакету" для дітей.

Основні питання теми:

  1. Значення транспорту.

  2. Види транспорту.

  3. Особливості розташування транспортної мережі.

  4. Особливості транспорту.

  5. Проблеми і перспективи розвитку



ХІД УРОКУ

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

Організаційний момент

З метою створення психологічно – комфортних умов для роботи учнів на уроці вчитель проводить інтерактивну вправу «Побажання на урок». Учні, тримаючись за руки, висловлюють один одному побажання на урок.

Актуалізація опорних знань

Які галузі господарства відносять до виробничої сфери?

Повідомлення теми і мотивація навчальної діяльності

Вчитель: Україна прагне зайняти чільне місце у сві­товому господарстві, але це неможливо без розвитку транспорту. У світовому транспорті відбуваються сер­йозні структурні зміни, що пов'язані з новими вимо­гами до засобів пересування. Найважливіші серед цих вимог: висока якість транспортного обслуговування; підвищення ефективності перевезень, високий рівень збереження і швидкість доставки вантажів; комфорт­ність і безпека руху. Усе більшого значення набувають такі фактори, як точність, надійність, доступність до інформаційних систем на будь-якому відрізку тран­спортної мережі, оптимізація часу доставки, частота виправлень. Таким чином, на перший план виходить якість транспортного обслуговування. Усі ці фактори спричинюють зрушення у структурі перевезень у бік випереджального розвитку автомобільного і повітря­ного транспорту удосконалення міжнародних тран­спортних шляхів сполучення.

IІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

Вивчення нового матеріалу

Вчитель оголошує тему і мету уроку, знайомить з погодинним планом вивчення теми, запрошує учнів до "Мозкового штурму" про значення транспорту (діти висловлюють свої ідеї)

  1. соціальне (перевезення пасажирів);

  2. виробниче (перевезення вантажів);

  3. забезпечує виробничі зв'язки між підприємствами і галузями;

  4. здійснює економічні зв'язки (імпорт, експорт);

  5. забезпечує господарське освоєння і розвиток тери­торій, зайнятість частини населення.

Вчитель за допомогою методу "Ґронування" вибудовує разом з учнями схеми "Види транспорту" і "Призначення транспорту"

Вчитель запрошує учнів до роботи з підручником географії для 9 класу і організовує вправу "Формуємо поняття":

Транспорт — це одна з найважливіших галузей матері­ального виробництва, яка забезпечує виробничі і невиробничі потреби господарства і населення країни в усіх І видах перевезення.

Транспортна система — сукупність усіх видів тран­спорту, пов'язаних між собою з метою задоволення потреб населення і виробництва в перевезеннях.

Транспортний вузол — населений пункт, де сходяться; кілька видів транспорту і здійснюється обмін ванта­жами між ними.

Вантажообіг — кількість вантажу, що перевозиться за певний період на певну відстань (тонна на кілометр).

Пасажирообіг — кількість пасажирів, що перевозить­ся за певний період на певну відстань (пасажирів на кілометр).

Вчитель акцентує увагу учнів на особливостях вантажообігу та пасажирообігу :

  1. різке зменшення перевезень пасажирів залізни­цею:

  2. підвищення частки індивідуального автомобільно­го транспорту в пасажиробігу, вона вже перевищує 60%;

  3. підвищення частки повітряного транспорту в пасажирообігу;

  4. майже однакова кількість перевезень вантажів за­лізничним та автомобільним транспортом (автомо­більний все ж таки займає перше місце);

  5. зростання частки трубопровідного транспорту у вантажоперевезеннях;

  6. у світовому вантажообігу виділяється морський транспорт (близько 60%).

Завдання. Пояснити причини змін, які відбулися у пасажирообігу та вантажообігу України.

Для того, щоб уточнити й поглибити знання про загальну характеристику, значення, види, переваги і недоліки кожного виду транспорту вчитель пропонує переглянути матеріали компакт – диску "Зелений пакет" з теми "Транспорт" (Переваги та недоліки", "Викиди", "В Україні") та фрагменти відеофільму "Транспорт і довкілля".

Потім учитель пропонує учням обговорити наступні питання з матеріалів "Зелений пакет" для учнів, с.134 :

  • Чому сучасний світ настільки залежить від сучасних транспортних засобів?

  • Для чого використовуються транспортні засоби?

  • Чим відрізняється транспортний сектор у різних країнах?

  • Скільки нових автомобілів виробляється щоденно?

  • Чи можливо, щоб автомобільне виробництво постійно зростало?

  • Які перспективи у громадського транспорту?

Далі учні за картою "Транспортна система України" роблять узагальнення про особливості розташування транспортної мережі України. Вчитель доповнює їх висновки.

Вчитель: Україна має досить розгалужену транспорт­ну мережу. Частина автомобільних шляхів і залізнич­них колій мають меридіанальний напрямок, тобто спо­стерігається подібність з напрямком течій більшості річок. Інша частина магістралей має широтний напря­мок, але перш за все широтний напрямок характерний для найбільших газопроводів. Різні частини України неоднаково забезпечені тран­спортними послугами. У цілому найгустіша мережа основних залізничних і автомобільних шляхів — у Дон­басі, Придніпров'ї та західній частині України.

У ході співбесіди з учнями визначаються особливості транспорту:

  1. Належить до виробничої сфери, але безпосередньо продукцію не виробляє;

  2. значний споживач палива й електроенергії;

3) формує основу виробничої і соціальної інфраструктури;

4) забрудник навколишнього середовища.

Вчитель пропонує учням пригадати інформацію про викиди транспорту з компакт – диску і, опрацювавши текст підручника з географії для 9 класу, оцінити вплив різних видів транспорту на довкілля. Учні висловлюють свої думки з набутої інформації:

Транспорт щорічно викидає в атмосферу Землі велику кількість оксиду вуглецю, вуглеводню і оксиду азоту, посідаючи за цим показником провідне місце. Із загальної кількості забруднень, що надходять в атмосферу, половина припадає на різні види тран­спорту. Близько 60% їх дає автомобільний транспорт.

Дуже забруднює атмосферу також повітряний тран­спорт. Вихлопні гази двигунів літаків руйнують озо­новий шар.

Шум, який неминуче супроводжує роботу транспорт­них засобів, зокрема автомобільних і повітряних,серйозна проблема у великих містах. З підвищенням рівня шуму можливість перебування людини без шкід­ливих для неї наслідків зменшується. До 80 % всіх шу­мів створює автотранспорт. Концентрація токсичних речовин у відпрацьованих газах зростає зі збільшенням терміну перебування автомобілів в експлуатації, а та­кож зі зниженням якості палива і твердого покриття на автошляхах. Цікава залежність спостерігається між ви­кидом оксиду вуглецю та швидкістю автомобіля: най­менша кількість його надходить в атмосферу за швид­кості 70—75 км/год., а з її зменшенням або збільшен­ням різко зростає.

Серйозною проблемою є шум літаків у великих аеро­портах, який негативно позначається на житті насе­лення, що проживає поблизу. Відомі випадки, коли під час фокусування звукового удару на поверхню Землі вилітали віконні шибки, утворювалися тріщи­ни в спорудах.

Ще один аспект взаємодії транспорту з навколишнім середовищем — відчуження сільськогосподарських угідь під шляхи сполучення окремих видів транспорту, насамперед залізничного і автомобільного.

Вчитель звертається до учнів із запитанням: "Як, на вашу думку, можна вирішити питання із забрудненням навколишнього середовища?".

Використовуючи компакт – диск, учитель запрошує учнів прокоментувати неефективність найпопулярніших моделей автомобілів, показавши інтерактивну ілюстрацію витрат енергії ними ("Зелений пакет" для учнів, с.143). Вчитель роздає на кожну парту текст "Екологія та транспорт" і "На велосипеді у майбутнє"("Зелений пакет" для учнів, с.138 -139, 141), організовує інтерактивну вправу "Мікрофон", у ході якої учні пропонують альтернативні шляхи розвитку транспорту на сучасному етапі розвитку людського суспільства (використання нових видів палива, економне споживання палива, спільне користування автомобілями,виробництво гібридних автомобілів, перевага велосипеда перед автомобілем).

Організувавши роботу в групах, учитель запропонувала записати на червоному аркуші паперу проблеми транспорту, а на білому - перспективи його розвитку. Виконавши завдання, члени від кожної групи висловили свої напрацювання:

Проблеми:

  1. недостатній розвиток автомобільного та повітряно­го транспорту;

  2. недостатнє використання контейнерів, які дозволя­ють ефективно і швидко перевезти вантаж;

  3. низька якість шляхів сполучення;

  4. низька якість транспортного обслуговування;

  5. низький рівень збереження і доставки вантажів.

Перспективи:

  1. транзитні перевезення;

  2. транспортні коридори.

Транзитні перевезення — перевезення вантажів і паса­жирів з однієї країни в іншу через третю країну.

Транспортні коридори — поліпшення транспортних шляхів високої провізної здатності і належного обслу­говування.

Вчитель наводить інформацію про роль транспортних коридорів у розвитку транспорту країни.

Вчитель: Україна має унікальне географічне положення як транзитна держава. Починаючи з 1992 року підписано 142 міжнародні угоди, які визначають співпрацю з транспортниками понад 80 країн світу. Потрібно розширювати цей бізнес. Але сьогодні великою є тривалість митного проходження вантажів, низь­ка якість доріг і транспортного сервісу призводить до того, що значна частина транзитних потоків минає те­риторію України. Необхідна взаємодія національних транспортних систем і міжнародних транспортних ко­ридорів.

На 2-й Міжнародній чорноморській транспортній кон­ференції було відзначено, що обсяги транзитних пере­везень по осі Європа — Азія, які проходять через Чор­номорський регіон, можуть зрости до 2010 року. Тому важливим моментом сьогодні є відродження націо­нального флоту, оновлення рухомого складу як морського, так і річкового транспорту який не відповідає новим вимогах: міжнародних конвенцій.

У Брюсселі представники міністерств транспорту країн — учасниць Євросоюзу та України, Хорватії, Молдови. Югославії підписали Меморандум про взаємо­розуміння щодо створення транспортного коридору на Дунаї. Цей документ надає Україні правові можли­вості взяти участь у трьох проектах щодо створення та­кого коридору.

Міжнародна автомагістраль А-4 з Португалії до Китаю може пройти через територію України. Довжина траси в межах країни — 770-820 км, орієнтовна вартість — 5-6 млрд. доларів США.

Коридор № 9 має пройти через Гельсінкі, Санкт-Петербург, Москву, Київ, Одесу, далі у Молдову, Румунію, Болгарію, Грецію, з'єднавши Балтійське море ї з Чорним. В Україні завершене будівництво сучасної автомобільної магістралі від Києва до Одеси, цей автобан є частиною транспортного коридору № 9. Це ще раз підтверджує стійкість транс'європейських шляхів сполучення, сформованих сотні років тому, та значною мірою повторює шлях «з варяг у греки».

Вчитель наводить цікаві історичні факти про давній транспортний коридор: з часів Київської Русі відомий шлях «з варяг у греки». Він був своєрідним верстовим шляхом, що з'єднував Північну та Південну Європу через Київську Русь. З Балтійського моря Невою товари потрапляли до Ладозького озера, потім річкою Волхов — до озера Ільмень і даті річкою Кіовать — до верхів'їв Дніпра. Уздовж берега Чорного моря товари доходили до Кон­стантинополя (Царгорода). Слов'яни торгували із сусі­дами зерном, хутром, воском і медом.

І ІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

Систематизація та узагальнення знань

Учитель пропонує учням відповісти на запитання зі скриньки:

  • Що таке транспорт?

  • Які є види транспорту?

  • Як ділять транспорт за призначенням?

  • Що таке транспортна система?

  • Що таке транспортний вузол?

  • Яку роботу виконує транспорт?

  • Які зміни відбулися у вантажообігу та пасажирообігу України?

  • Які можна виділити особливості транспорту?

  • Яку роль відіграє транспорт у житті людини?

  • Виділити проблеми і перспективи розвитку тран­спорту України. Використовуючи тестові завдання з компакт – диску "Зелений пакет" з теми "Транспорт" ("Тести") учні у робочих зошитах відповідають на них. Усього 8 тестів з вибором правильної відповіді. Максимальна кількість відсотків за правильні відповіді – 100.

Тестові завдання:

  1. Який з цих видів транспорту менш шкідливий для довкілля?

А) водний

Б) залізничний

В) автомобільний

Г) повітряний

2. У чому полягає найбільша шкода дизельних двигунів для довкілля?

А) вони створюють багато шуму

Б) вони набагато більше забруднюють атмосферне повітря

В) їх важко завести в морозну погоду

Г) вони спалюють більше палива на кілометр пробігу

3. Автомобіль дуже неефективно використовує енергію. Яка частина енергії використовується саме для пересування автомобіля?

А) 50%

Б) 25%

В) 10%

Г) 2%

4. Що таке гібридний автомобіль?

А) автомобіль,вироблений з частин інших машин

Б) автомобіль, якого тягне кінь

В) автомобіль, який використовує бензиновий та електричний двигун

Г) автомобіль, який працює на спирту

5. Під час згорання нових видів палива, наприклад водню, у вихлопних газах транспортних засобів міститься лише водяна пара. Недолік такого двигуна полягає в тому, що

А) потрібне створення нових станцій для заправки та обслуговування

Б) зараз двигун дуже дорогий

В) поки що не вирішені всі питання безпеки

Г) усі варіанти

6. Повітряний транспорт не впливає на стратосферний озон

А) правильно

Б) неправильно

7. Існуючі шляхи сполучення можуть змінювати гідрологічний режим

А) правильно

Б) неправильно

8. Автомобілі:

А) створюють шум

Б) викидають окиси азоту, окиси вуглецю, діоксин вуглецю, тверді пилові частинки

В) їздять по дорогах, які часто будують на орних землях

Г) усі варіанти

Підсумок уроку. Рефлексія.

Учитель дякує учням за роботу на уроці.

З метою організації самооцінювання учнями своєї діяльності на уроці, вчитель методом "Інтерв’ювання" запитала думку дітей:

"На уроці я дізнався …."

"Цікавою була інформація про …….."

"Я навчився ……."

"Я гадаю, що я зможу ……."

Далі вчитель об’єднує учнів у чотири групи експертів, роздає завдання "Інструкція для дослідницьких груп""("Зелений пакет" для учнів, с.136 – 137), пояснює завдання кожної з них. Групи названі таким чином:

  • Комісія з дорожнього руху;

  • Комісія з паркування;

  • Комісія з відходів та санітарного нагляду;

  • Комісія з охорони довкілля.

Учні виконають завдання на місцевості вдома і на наступному уроці прозвітують про результати своїх спостережень.


Домашнє завдання

  • Опрацювати відповідний § у підручнику, виконати завдання для самоперевірки.

  • Виконати завдання дослідницьких груп.

  • Бажаючим – підготувати повідомлення про перші види транспорту своєї області.