Дата:

Тема: Робота над правильним укладом сонорних звуків. Кінець зими

Мета: корекційна: закріпити отримані знання про зиму, її прикмети, заняття людей і тварин взимку, збагачувати словник по лексичній темі, вчити відповідати на питання, складати прості речення, удосконалювати граматичний лад мовлення, зв’язне мовлення; розвивальна: формування зорової уваги і сприймання, фонематичних процесів, пам`яті, дрібної моторики, дихання і правильного мовного видиху, уяву; виховна: формування навичок співпраці, взаєморозуміння, доброзичливості, самостійності, ініціативності, відповідальності, виховання любові до природи.

Обладнання: роздатковий матеріал для дихальних вправ (сніжинки), логопедична гра «Сигнальні картки» для артикуляційної гімнастики, розрізні картинки-ілюстрації зими.

Хід заняття

І. Організаційний момент.

Повідомлення мети і теми заняття.

ІІ. Основна частина.

  1. Логопедична зарядка

Дихальні вправи

Вправа «Кружляють сніжинки»

Мета: укріпляти м’язи дихального апарату і виробляти нижньодіафрагмальний видих.

Дітям пропонуються хмарка з прикріпленими до неї сніжинкам, вони повинні подути на сніжинки з різною силою видиху (сильно, слабо, швидко, повільно).

Артикуляційна гімнастика

Мета: укріпляти м’язи та розвивати рухливість органів артикуляційного апарату.

(вправи виконуються за логопедичною грою «Прикрась ялинку»).

Статистичні вправи

Вправа «Лопаточка»

Вправа «Чашечка»

Вправа «Посмішка»

Вправа «Хоботок»

Вправа «Млинці»

Динамічні підготовчі вправи

Вправа «Гойдалка»

Вправа «Смачне варення»

Вправа «Маляр»

Вправа «Киця п’є молоко»

Вправа «Годинник»

Голосові вправи

Мета: розвиток фонематичного сприймання, укріплення голосових зв'язок.

Фонематична зарядка.

Мета: Розвиток фонематичного сприймання, сили голосу.

Капотять краплини в тиші К-К-К-К.

Шарудять сіренькі миші Ш-Ш-Ш-Ш.

Вовчик дихає у сні Х-Х-Х-Х.

Цвіркуни цвірчать в траві Ц-Ц-Ц-Ц.

Барабанить град по стрісі Г-Г-Г-Г.

Там жуки літають в лісі Ж-Ж-Ж.

Вітер в лісі зашумів Ш-Ш-Ш-Ш.

У вікно комар влетів З-З-З-З.

Фиркає старий їжак Ф-Ф-Ф-Ф.

Білка пікає Ось так П-П-П-П

  1. Вивчення нового матеріалу.

Ведення тему.

Вправа 1.

Проговорення віршів за мнемо таблицею

«Морозець», «Падав сніг на поріг»

Мета: корекція звуковимови, робота над правильним укладом сонорних.

Вправа 2. «ознаки зими»

Мета: налаштувати на роботу, створити «зимовий настрій».

Логопед проговорює основні ознаки зими. (перегляд ілюстрації « Алгоритм зими»)

Вправа 3. «Карта знань» (робота за картками)

Мета: розвиток словникового запасу, зв’язного та діалогічного мовлення.

Кожна дитина отримує індивідуальну картку з завданням. Діти викладають малюнки – прикмети зими, зимовий одяг, заняття людей взимку, заняття тварин взимку, після виконання завдання, кожен учень відповідає (складають за картками речення).

Вправа 4. «Назви дію» (з «сніжком»).

Мета: розвиток пізнавальних процесів, зв’язного мовлення, збагачення словникового запасу.

Логопед проговорює незакінчене речення, а діти, договорить слово, що означає дію.

  1. Вночі холодний вітер ... (віє, завіває).

  2. З хмарин сніжинки... (падають, летять, кружляють).

  3. У лісі взимку голодний вовк... (виє).

  4. На зиму ведмідь у Барлозі...... (засинає).

  5. Мороз щоки і ніс... (щипає).

  6. Взимку вода в річці.... (замерзає).

  7. Дерева взимку... (сплять).

  8. Під снігом травичка взимку... (гріється).

Вправа 5. «Зимові слова».

Мета: розвиток пізнавальних процесів, збагачення словникового запасу

Діти плескають у долоні, коли чують слово, пов'язане з зимою.

Сніжинка, тепло, Новий рік, санки, лід, спека, рукавички, тюльпани, Дід Мороз, листопад, Снігуронька, персики, засмагати, снігопад, лижі, сніговик.

Вправа 6. «Чарівний мішечок»

Мета: розвиток пізнавальних процесів, збагачення словникового запасу.

Дітям пропонується мішечок, в якому є різні речі, які асоціюються із зимою. Кожен по-черзі шукає предмет відгадує що це і пояснює чому він асоціюється з зимою. (ялинка, сніговик, шишка, рукавиця, сніжинка, іграшка, подарунок, шарф)

3.Закріплення вивченого матеріалу

Вправа 1. «Буває-небуває»

Мета: збагачення словника, зв’язного мовлення.

Логопед проговорює дітям речення, вони уважно слухають. Якщо таке бува – плескають вдолоньки, ні – тупотять ніжками.

Взимку діти на сонечку загоряють.

Взимку з гірки на санчатах з’їдають.

Взимку граємо в сніжки.

Взимку на річці купаємося.

Взимку гриби збираєм.

Взимку ялинку прикрашаєм.

Взимку картоплю саджаєм.

Взимку бабу снігову ліпимо.

Взимку шапки-шарфи одягаєм.

Вправа 2. «Підбери малюнок до дії».

Мета: збагачення словника, зв’язного мовлення.

Дітям пропонується картки та написи з ознаками дій до них. Діти повинні прочитати дієслова на картках та підібрати до них малюнки.

Виготовлення валентинок

ІІІ. Підсумок заняття.

- Отже, діти, про яку пору року ми з вами сьогодні говорили?

-Дякую вам за ваші старання.