Дистанційний урок української мови у 5 класі
Другорядні члени речення. Означення
Андрущак Аліна Анатоліївна,
вчитель української мови та літератури
Бабинської ЗОШ
Кельменецького району
Клас: 5
Дата проведення: 10.03.2020
Форма проведення: дистанційна
Вчитель: Андрущак Аліна Анатоліївна.
Тема: Другорядні члени речення. Означення.
Обладнання:
підручник «Українська мова. 5 клас. О.В. Заболотний, В.В. Заболотний»,
робочі зошити,
відео уроки (посилання на сайт вчителя Андрущак А.А.: https://sites.google.com/d/1mRS2lQmQthYVxs6zMHrb7TqwX4pCU2aK/p/1aV4k0zo7-Ivmlj9We7_Vx9bCgyQ-dyX0/edit?fbclid=IwAR1TOx5NkysmP8vfjY3PXp0CsdGCBHddy3MqTxKXTaHxAINyt_E9NUAyfh8
(Відеоуроки взяті із Шкільного порталу «В школе», розміщеного в YouTube.)
Мета: дистанційно поглибити знання учнів про другорядні члени речення; навчити їх що таке означення, якими частинами мови виражається; формувати вміння ставити питання до другорядних членів речення, виділяти в тексті їх умовними позначками; розвивати логічне мислення та мовленнєві навички, а також розвивати вміння школярів працювати дистанційно, самостійно, у додатку Classroom, використовувати посилання на відео уроки з Інтернет-платформ; виховувати інтерес до української мови.
Хід уроку:
І. Актуалізація опорних знань
1. Повторення вивченого
- Пригадайте що таке синтаксис?
- Що вивчає такий розділ мовознавства як пунктуація?
- Що таке словосполучення, його головні й залежні слова?
- Що таке речення?
- Які бувають речення за метою висловлення та емоційним забарвленням?
- Пригадайте з чого складається граматична основа речення?
- Що таке підмет та присудок? На які питання відповідають та як вони підкреслюються?
- Пригадайте які є другорядні члени речення?
- Що таке додаток? Що означає цей член речення та на які питання відповідає? Як ми підкреслюємо додатки?
ІІ. Ознайомлення з новою темою дистанційного уроку.
Як ви вже знаєте, у реченні крім головних членів речення є ще й другорядні члени речення. Це додаток, означення та обставина. Ще перебуваючи на навчанні в школі ми вивчили що таке додаток. Для того, щоб пригадати додаток можна переглянути відео урок на сайті за посиланням: https://sites.google.com/d/1mRS2lQmQthYVxs6zMHrb7TqwX4pCU2aK/p/1aV4k0zo7-Ivmlj9We7_Vx9bCgyQ-dyX0/edit?fbclid=IwAR1TOx5NkysmP8vfjY3PXp0CsdGCBHddy3MqTxKXTaHxAINyt_E9NUAyfh8
Назва уроку «Другорядні члени речення. Додаток»
Сьогодні ми дистанційно вивчатимемо нову тему: Другорядні члени речення. Означення.
Відеоурок за темою розміщений на сайті за посиланням: https://sites.google.com/d/1mRS2lQmQthYVxs6zMHrb7TqwX4pCU2aK/p/1aV4k0zo7-Ivmlj9We7_Vx9bCgyQ-dyX0/edit?fbclid=IwAR1TOx5NkysmP8vfjY3PXp0CsdGCBHddy3MqTxKXTaHxAINyt_E9NUAyfh8
ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу
1. Пояснення вчителя.
Означення – це другорядний член речення, який вказує на ознаку предмета і відповідає на питання: який? чий? котрий? і підкреслюється хвилястою лінією.
Наприклад: З пагона клена зірвався широкий жовтий лист.
(з пагона (якого?) з пагона клена, лист (який?) широкий і жовтий)
Ранкова ластівка літає.
(ластівка (яка?)ранкова)
Означення найчастіше виражається прикметником або займенником, рідше – іменником.
Наприклад:
означення, виражене прикметником: Густий туман спадає. Туман (який?) густий.
означення, виражене займенником: Прийшов наш день. День (чий?) наш.
Означення, виражене іменником: На Уляні була спідниця в горошок. Спідниця (яка?) в горошок.
ІV. Закріплення вивченого матеріалу
Виконання вправ
Вправа №1.
Прочитайте та запишіть речення. У кожному реченні визначте й підкресліть головні й другорядні члени речення. Визначте від яких членів речення ставляться питання до означення?
Мовчить сосновий бір. Підмет: бір (відповідає на питання що?), присудок: мовчить (відповідає на питання що робить?), означення: Сосновий (відповідає на питання який?), питання ставимо від підмета.
Задумався дуб темношатний. Підмет: (хто?) дуб, присудок:(що зробив?) задумався, означення: темношатний (який?), питання ставимо від підмета: дуб (який?) темно шатний.
Хизувався дуб міцним корінням. Підмет: (хто?) дуб; присудок: (що робив?) хизувався; додаток: (чим?) корінням, означення: (яким?) міцним. Питання ставимо від додатку: корінням (яким?) міцним.
Зелений одягла вінок берізка ніжна. Підмет: берізка, присудок: одягла; додаток: вінок, означення: зелений; ніжна. Питання ставимо 1) від додатка: вінок (який?) ніжний, 2) від підмета: берізка (яка?) ніжна.
Зажурила осінь золоту діброву. Підмет: осінь, присудок: зажурила, додаток: діброву, означення: золоту. Питання ставимо від додатку: діброву (яку?) золоту.
Вправа №2.
Перепишіть речення, на місці крапок уставляючи дібрані означення. Підкресліть усі члени речення (самостійно).
Холодна, білий, маленькими, зимові, пухнасті, міцна.
Наближається … зима. Землю огорне … сніг, … крига скує річки.
Дерева закутаються в … шати.
Кущі закутаються … шаликами.
Школярі чекатимуть на … канікули.
Виконання вправи:
Наближається холодна зима. Землю огорне білий сніг, міцна крига скує річки.
Дерева закутаються в пухнасті шати.
Кущі закутаються маленькими шаликами.
Школярі чекатимуть на зимові канікули
Домашнє завдання
Вивчити правило на стор. 152.
Виконати вправи 411, 412 і відправити на перевірку у додаток Classroom.