Урок зарубіжної литератури
Чигілейчик Жанни Миколаївни, викладача ДНЗ
«Запорізький професійний торгово-кулінарний ліцей»
Мотиваційна програма уроку
(робота розрахована на 1 годину)
Тема: Органічне поєднання буденного й фантастичного як характерні риси «магічного реалізму» в оповіданні Габріеля Гарсіа Маркеса «Стариган із крилами». Зустріч людей із ангелом, її символічний сенс.
Навчальна мета: ввести учнів у художній світ Габріеля Гарсіа Маркеса; формувати вміння характеризувати основні мотиви творчості; розвивати навички аналізу прозового твору; удосконалювати навички виразного читання.
Розвиваюча мета: розвивати критичне мислення та усне мовлення учнів; розуміння прекрасного.
Виховна мета: виховувати інтерес до зарубіжної літератури; почуття любові до мистецтва.
Тип уроку: поглиблений аналіз твору.
Вид уроку: вивчення біографії письменника та формування теоретико-літературних понять.
Метод: інтерактивний метод розвитку критичного мислення.
Прийоми: сенкан; «ключових питань»; творчого читання; «коло думок»; «мікрофон».
Обладнання: портрет Габріеля Гарсіа Маркеса, оповідання «Стариган із крилами».
Список використаної літератури:
Баралей В.О. Все для вчителя. – 2013. - № 5. – С. 11 – 14.
Гукова О.О. Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. – 2012. - № 6. – С. 39 – 70.
Волощук Є. Зарубіжна література: Підручник для 11 кл. загальноосвіт. навч. закл. – К.: Генеза, 2004. – С. 361 – 370.
Волощук Є. Зарубіжна література: Хрестоматія-посібник для 11 кл.
загальноосвіт. навч. закл. – К.: Генеза, 2004. – С. 430 – 434.
Затонський Д. О. Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. – 2001.- № 12. – С.34 – 37.
Наливайко Д.С., Шахова К.О., Нагорна Н.М., Кисельова Л.О. Зарубіжна література. Підручник для 11 класу. – К.: Видавничий Дім «Світ знань», 2004. – 389 с.
Ніколенко О.М. Зарубіжна література в навчальних закладах. – 1999. - № 6. – С. 46 – 50.
Пронкевич О. Зарубіжна література ХІХ століття. 11 кл. – К.: Педагогічна преса, 2003. – 527 с.
Хід уроку
І. Евокація (фаза актуалізації).
На цьому етапі учні згадують все, що їм відомо з даної теми і визначають
рівень власних знань.
Викладач: Що вам відомо про Габріеля Гарсіа Маркеса?
Учень: Габріель Гарсіа Маркес – представник латиноамериканської літератури.
Учень: Наслідував філософські ідеї екзистенціалізму.
Викладач: Назвіть, будь ласка, риси екзистенціалізму.
Учень: Сюжети творів Габріеля Гарсіа Маркеса пов’язані з екзистенційними питаннями про сенс людського існування, екзистенційну самотність особистості, її духовні прозріння, зроблений нею моральний вибір та відповідальність за нього.
Учень: Художня манера Габріеля Гарсіа Маркеса отримала назву «магічний реалізм».
Викладач: Поясніть, будь ласка, сутність цього поняття.
Учень: «Магічний реалізм» - умовна назва модерністської течії в літературі Латинської Америки.
Викладач: Що нам ще відомо про Габріеля Гарсіа Маркеса?
Учень: лауреат Нобелівської премії.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Викладач: Сьогодні на уроці ми з вами зануримось у таємничий і в той же час реальний світ оповідання колумбійського письменника Габріеля Гарсіа Маркеса «Стариган із крилами».
Перед тим, як розпочати нашу роботу, хочу звернути вашу увагу на поезію української поетеси Ліни Костенко «Крила».
А й правда, крилатим ґрунту не треба.
Землі немає, то буде небо.
Немає поля, то буде воля.
Немає пари, то будуть хмари.
В цьому, напевно, правда пташина...
А як же людина? А що ж людина?
Живе на землі. Сама не літає.
А крила має. А крила має!
Вони, ті крила, не з пуху-пір’я,
А з правди, чесноти і довір’я.
У кого - з вірності у коханні.
У кого - з вічного поривання.
У кого - з щирості до роботи.
У кого - з щедрості на турботи.
У кого - з пісні, або з надії,
Або з поезії, або з мрії.
Людина нібито не літає...
А крила має. А крила має!
Викладач: Визначте, яке відношення поезія Ліни Костенко має до нашого уроку?
Учень: Ключовим словом в назвах цих творів являється слово «крила».
Викладач: Скажіть, будь ласка, які поетичні рядочки цієї поезії могли б стати епіграфом до нашого уроку?
Учень:
А як же людина? А що ж людина?
Живе на землі. Сама не літає.
А крила має. А крила має!
Викладач: Наприкінці нашого уроку ми повинні відповісти на проблемне запитання: Чи мають крила люди в оповіданні Габріеля Гарсіа Маркеса «Стариган із крилами»?
ІІІ. Осмислення (вивчення нового матеріалу).
Викладач: Ви отримали випереджальне домашнє завдання: виписати фразеологічні звороти зі словом «крило», які допоможуть зрозуміти сутність цього образу. Давайте заслухаємо фразеологічні звороти.
Учень: Брати під своє крило – брати когось під опіку.
Учень: Виросли крила – хтось відчув силу до великих звершень.
Учень: Опускати крила – втрачати впевненість у собі.
Учень: Підрізати крила – підірвати міць, обмежити поле діяльності.
Учень: Розкривати крила – починати діяти на повну силу.
Викладач: Дані звороти мають на увазі пташині крила чи все-таки крила, які належать людині?
Учень: Йдеться про людину.
Викладач: Скажіть, будь ласка, які у вас викликає асоціації слово «крила»?
Учень: творчість.
Учень: натхнення.
Учень: духовність.
Учень: політ душі.
Викладач: Події оповідання відбуваються в одній із країн Латинської Америки. Давайте відтворимо сюжет твору Габріеля Гарсіа Маркеса «Стариган із крилами»?
Учень: Сюжет:
брудна сіра гама
образ дощу
Колумбійське селище
напівзатоплене подвір’я
небо й море попелястого кольору
зустріч господарів із «старезним сеньйором з великими крилами»
галерея портретних замальовок мешканців селища
фінал мотив злету знак того, що людству треба
піднестися до духовних вершин
Викладач: Ангел появився в родині Пелайо і Елісенди у момент, коли був тяжко хворий їх син. На думку сусідки він прийшов по його душу.
Викладач: Український письменник О.Довженко стверджував, що людина пізнається висотою своєї мети і прагнень. Через ставлення до ангела розкривається справжня сутність кожного із героїв. Чи пройдуть герої оповідання тест на людяність? Давайте звернемося до тексту.
Розподіл учнів на групи
Група 1. Відношення родини Пелайо і Елісенди до ангела.
Група 2. Як віднеслися до ангела мешканці селища («мудра сусідка», химерні хворі: жінка, яка з дитинства лічила удари серця і їй уже бракувало для цього цифр; нещасний чоловік, якому заважав спати шум зірок; сновида, який прокидався вночі і ламав усе, що робив удень, стражденні: сліпий, паралітик, прокажений; дівчина-павук).
Група 3. Як віднеслися до появи ангела отець Гонзага, епископ, Папа?
Запитання групі 1.
Де знайшли ангела господарі?
Який він мав вигляд?
Як поставилися спочатку до нього господарі?
Чому не відпустили?
Де жив ангел?
Як вирішила Елісенда використати ситуацію з ангелом?
Як виглядав курник після того як господарі закінчили різні перебудови?
Як реагує Елісенда на присутність ангела?
Як змінився ангел після останньої зими?
Чи допомогли йому Пелайо та Елісенда?
Чому Пелайо та Елісенда боялися смерті ангела?
Що вони відчули після того, як ангел полетів?
Відповіді учнів:
«…Пелайо знайшов ангела в глибині подвір’я…»;
«…ангел був одягнений, як жебрак, череп його був лисий, як коліно, рот беззубий, як у старезного діда, великі півнячі крила, обскубані та брудні, загрузли у болоті, і все це разом надавало йому кумедного й неприродного вигляду»;
«…сидячи на кухні з кийком альгвасила Пелайо, цілий вечір не спускав зі старого очей, а перед тим, як лягти спати, витяг його з грязюки й замкнув у дротяному курнику»;
«коли вранці вийшли на подвір’я, сусіди стояли юрмою перед курником, розглядаючи ангела без ніякої святобливості, й кидали йому їжу крізь сітку, немов то було не надприродне створіння, а якась циркова звірина»;
«…ангел жив у курнику…»;
«…втомилась вимітати з подвір’я сміття після людей, які приходили до ангела, їй спало на думку брати з кожного, хто хоче зайти у двір і подивитись на ангела, п’ять сентаво»;
«…з часом Пелайо перебудував весь дім, зробив його двоповерховим, з балконом, заклав садок, на вікна поставив залізні грати, щоб не залітали ангели»;
«Елісенда купила собі лакові босоніжки на високих підборах, кілька барвистих шовкових суконь, у які вбиралася щонеділі, мов багата сеньйора»;
«…курник розпався зовсім, і безпорадному ангелові не було тепер куди подітися»;
«Елісенда у відчаї плакала й бідкалась, що їй уже несила жити в цьому пеклі, повному ангелів»;
«За останню зиму ангел дуже постарів. Він ледь ворушився й майже нічого не бачив…, а все пір’я з крил повипадало»;
«Пелайо, нарешті, пожалів старого, загорнув в ковдру й відніс у повітку..»
«Господарі занепокоїлись, щоб старий, бува, не вмер, то тоді ніхто не зможе їм сказати, що робити з померлим ангелом…»;
«Коли ангел промайнув над останніми хатинами, вимахуючи крилами, мов старий яструб, Елісенда полегшено зітхнула».
Висновок : Проблема переваги матеріального над духовним.
Запитання групі 2.
Як сусіди сприйняли ангела?
Чому Пелайо змушений був викликати військо?
З якими питаннями приходили люди до ангела?
Чи попросив хто-небудь ангела звернутися до Бога з проханням відпустити гріхи, чи заступитися за ближнього?
Чи здатні люди відрізнити добро від зла?
Крім ангела, який ще магічний персонаж з’являється в оповіданні?
Який поступок скоїла дівчина, що перетворилася на павука? Яку роль відіграє цей епізод?
Відповіді учнів:
«сусіди стояли юрмою перед курником, кидали ангелу їжу крізь сітку…»;
«Мудра» сусідка:
«…покликали сусідку, яка багато всіляких див бачила в своєму житті, й вона одразу все пояснила: Це ангел. Мабуть він прилетів по дитину, але сердега такий старий і немічний, що злива збила його на землю»;
«сусідка застерігала, що ангели о цій порі року дуже небезпечні…»;
«…спочатку ангела частували кристаликами камфори, якою, на думку тієї ж мудрої сусідки, харчувалися ангели…»;
Пелайо змушений був викликати військо, тому що «натовп людей трохи не розвалив його будинок»;
люди приходили до ангела з різними питаннями:
«Химерні хворі»:
Жінка, яка з дитинства лічила удари серця і їй уже бракувало для цього цифр;
Нещасний чоловік, якому заважав спати шум зірок;
Сновида, який прокидався вночі і ламав усе, що робив удень.
Стражденні:
Сліпий просив у ангела повернення зору: «…зір не повернувся, зате в нього виросли три нових зуба…»;
Паралітик просив у ангела повернення руху: «…він так і не почав ходити, але раптом виграв у лотерею великі гроші…»;
Прокажений просив у ангела лікування від прокази: «…у нього на уражених хворобою місцях виросли соняшники»;
ніхто з людей не просив ангела з проханням відпустити гріхи;
люди не здатні відрізнити добро від зла: «серед див мандрівного цирка була дівчина, яка через непослух перед батьками перетворилась на павука», це видовище відвернуло людей від ангела.
Висновок: душі людей злі, черстві, грішні. Вони хочуть, щоб ангел за недоїдки їжі виконував їхні забаганки. Проблема деградації суспільства.
Запитання групі 3.
Чому священик засумнівався, що це ангел?
Чому отець Гонзага написав листа до Папи Римського?
Що, на вашу думку, мав зробити священик?
Відповіді учнів:
Отець Гонзага (перед тим, як стати священиком, отець Гонзага був дроворубом):
«Священикові одразу не сподобалось те, що ангел не розуміє божої мови й не вміє шанувати божих слуг» (ангел не знав латині);
«він застеріг парафіян від зайвої наївності, додавши, що крила ще ні про що не свідчать, їх мають і літак, і яструб, отож, - це атрибут не тільки ангелів»;
«Отець Гонзага пообіцяв написати листа єпископові, щоб той у свою чергу написав главі церкви, а той – папі й щоб, таким чином, остаточне рішення прийшло з найвищої церковної інстанції»;
«Отець Гонзага весь час закликав паству набратися терпіння поки не прийде вказівка від папи…час спливав, а він з’ясовував, чи має це надприродне створіння пуп, чи схожа його мова на арамейську, чи здатний він утриматися на кінчику голки, чи, може, зрештою, це якийсь іноземець»;
те, що ангел вилікував дитину Пелайо і Елісенди, свідчило про те, що це створіння від Бога, а отець Гонзага не повірив, значить він не вірить Богу і як він може направляти на путь істини парафіян, коли сам не вірить.
Висновок: Проблема владолюбства та бюрократії, відсутності віри у священика.
Викладач: Через ставлення до ангела розкривається справжня сутність кожного із героїв. Автор підкреслює зміщення шкали моральних цінностей людей.
Відповіді учнів.
Образи | Проблема |
крила | Духовне піднесення людини |
ангел | Совість, світлі ідеали, уособлення вищих моральних цінностей |
Пелайо та Елісенда | Перевага матеріального над духовним |
Люди селища Дівчина-павук | Втрата моральних орієнтирів (доброти, чуйності, милосердя, віри), святотатство Проблема деградації суспільства
|
Отець Гонзага, епископ, папа | Владолюбство, бюрократизм, відсутність віри |
Робота з таблицею. Інтеракція (обговорення у загальному колі)
ІV. Рефлексія (міркування).
Викладач: Ми повертаємось до проблемного запитання, яке поставили на початку уроку: Чи мають крила люди в оповіданні Габріеля Гарсіа Маркеса «Стариган із крилами»?
Учень: люди, зображені в оповіданні Габріеля Гарсіа Маркеса «Стариган із крилами», безкрилі. Ангел і з’явився для того, щоб подарувати їм крила, але люди цього не зрозуміли.
Учень: люди навіть не зрозуміли того, що Бог навмисно послав до них ангела у вигляді старигана, щоб їх перевірити.
Викладач: Важливу роль у творчому становленні Габріеля Гарсіа Маркеса відіграло знайомство з творчістю Франца Кафки. Він писав: «Ми народжуємось і живемо у світі фантастичної реальності». Спробуймо провести літературні паралелі.
Риси фантастичності | Ф. Кафка «Перевтілення» | Г.Г. Маркес «Стариган із крилами» |
Поява фантастичного образу | Грегор - комаха | Стариган із крилами |
Ставлення до дивних героїв | Відчуження | Без святотацтва |
Фінал | Всі члени родини перехрестилися, почувши про смерть потвори | Елісенда полегшено зітхнула |
Викладач: Отже, характерною ознакою творчості Маркеса є його філософське світобачення. Ми ж на цьому уроці спробували розібратися у тих проблемах, які порушує автор у своєму творі, збагнути підказки, які він дав людству.
Прийом «Мікрофон».
Над чим мене змусило задуматися оповідання Габріеля Гарсіа Маркеса «Стариган із крилами»?
Викладач: Звісно, мені б хотілося, щоб цей урок не пройшов безслідно, щоб ваші душі завжди прагнули співчуття й милосердя, щоб в ваших серцях не згасав вогник доброти, розуміння і благородства.
Зичу довго літати.
Хай несуть вас крила в Божий світ.
І збагніть незбагнене,
І трудіться натхненно…
Хай підносять вас крила,
Хай триває політ.
V. Виставлення оцінок.
VІ. Домашнє завдання: напишіть твір - мініатюру на тему: «Дивний ангел у дивному світі (проблема зіткнення надприродного з людським).
ДНЗ «Запорізький професійний торгово-кулінарний ліцей»
Методична розробка відкритого уроку з зарубіжної літератури на тему: «Органічне поєднання буденного й фантастичного як характерні риси «магічного реалізму» в оповіданні Габріеля Гарсіа Маркеса «Стариган із крилами». Зустріч людей із ангелом, її символічний сенс».
Розробила: викладач
зарубіжної літератури
Чигілейчик Ж.М.
Запоріжжя, 2018 р.