Написання прислівникових сполучень типу раз у раз, з дня на день.

Мета: розширити уявлення школярів про правопис прислівників; ознайомити з правилами написання прислівникових сполучень окремо; розвивати в учнів мовленнєві уміння і навички: лексичні, словотвірні, правописні (орфографічні та пунктуаційні), творчу активність учнів;

за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати культуру мовлення, культуру оформлення письмових робіт.

Тип уроку: урок формування мовних і мовленнєвих умінь і навичок.

Перебіг уроку

І. Організація класу.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

III. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми, мети уроку.

IV. Актуалізація опорних знань. Бліц опитування.

V. Сприйняття навчального матеріалу.

  • Дослідження-аналіз

  • Прочитайте текст, визначте його стиль і тип мовлення. Доберіть заголовок, який повинен відображати тему чи основну думку.

Березень. Найперші квіти. У нас вони називаються підсніжниками, а в інших народів по-різному: у чехів сніженкою, у німців — сніговим дзвоником, у англійців — сніговою сережкою, у французів та італійців — снігопросвердлювачем. Без сумніву, їхніми мовами ці слова звучать, як на диво, мелодійніше.

«Завивав зимовий вітер,— писав у своїй казці Андерсен.— А в хатинці було напрочуд тепло й затишно. У ній тим часом ховалася квітка у своїй цибульці під землею й снігом. Потім вона на диво всім рвонула вгору, несучи без упину на зеленій стеблині блідо-зелений пуп’янок, обережно прикритий вузькими щільними листочками, й опинилася в снігу»...

— Та нащо це? — постає запитання. Нащо так поспішати: розквітай пізніше — й ніякі тонкощі й чудеса рослинної мужності не будуть тобі потрібні.

Але ж пізніше з’являються інші рослини, вищі, потужніші: не з руки конкурувати з ними тендітному росточку! Ні, краще першим прокинутися від зимового сну. (За Г. Сележинським)

  • Знайдіть у реченнях прислівники, поясніть їх написання та творення.


  • Спостереження над мовним матеріалом

  • Прочитайте прислівники, які завжди пишемо окремо. Спробуйте вивести правило, яке б пояснило написання цих прислівників.

Від ранку до вечора, день у день, з боку на бік, з дня на день, один в один, раз у раз, рік у рік, час від часу, сам на сам.

  • Звірте свої висновки з матеріалом таблиці (уміщена в підручнику). Опрацювання теоретичного матеріалу.


VI. Виконання практичних вправ.

  • Запишіть правильно прислівники, вилучаючи скісну риску. Назвіть орфограму.

День/у/день, раз/по/раз, ніч/крізь/ніч, раз/від/разу, раз/за/разом, день/ при/дні, від/ранку/до/вечора, з/боку/на/бік, з/дня/на/день, з/роду/в/рід, з/кінця/в/кінець, один/по/одному, один/за/одним.

  • Уведіть кілька прислівників у речення на тему «Березень за вікном» Зробіть власні висновки про написання прислівникових сполучень.


  • Прочитайте виразно прикмети про березень. Поясніть написання прислівникових сполучень.

І в березні мороз раз по раз на ніс сідає.

Буває і березень раз від разу морозом хвалиться.

У березні мороз скрипуч, але не жгуч.

У березні день з ніччю міряється, дорівнює.

Березень від ранку до вечора з водою, квітень з травою, а травень з квітами.

Березень сухий та день при дні мокрий май-буде каша й коровай.

Березень у матері-зими шубу купив, та з дня на день її продасть.


  • Складіть усний твір на тему «Природа прокидається від зимового сну», використовуючи прислівники.


  • Розподільний диктант

Запишіть прислівники у три колонки відповідно до їх правопису: 1) разом,

2) через дефіс; 3) окремо.

Віч/на/віч, зо/зла, на/щастя, не/до/ладу, по/маленьку, в/осно­вному, на/відмінно, у/решті/решт, без/вісти, по/перше, у/двох, по/дідовому,

один/одним, більш/менш, де/далі, по/людське, одним/єдине, сяк/так, що/правда, не/до/вподоби, всього/на/всього, по/троху, без/кінця/краю.


  • Пояснювальний диктант

Перепишіть речення, розкриваючи дужки. Усі прислівники і прислівникові

сполучення випишіть і схарактеризуйте.

1. Жито шепче мені, як привільно (на) вкруг, і тремтить (в)далині й потопа виднокруг.. гей простори які! 2. Любо (мило) землі. Гей дзвін гуде — (із) далеку... тумани линуть (в) гору, (в) гору, а хмари — (в) низ. 3. (На) вшпиньках підійшов вечір. 5. Прихильно, (по) щирому синіло небо. 6. Слова — не (по) буденному звучали скрізь.

7. ..Посідали кружка один (до) одного.

VI. Узагальнення. Метод незакінченого речення.

VІІ. Підбиття підсумків уроку.

ХІ. Домашнє завдання

Вивчити матеріал параграфа. Виконати вправу за підручником.








4