Я досліджую світ

1 клас

Тиждень «Транспорт»

Тема. Які є види транспорту

Мета. Вправляти дітей в умінні класифікувати транспорт за видами; поглиблювати знання про правила дорожнього руху; повторити основні правила пішоходів, сприяти розвитку мислення, мовлення, памяті, навичок безпечної поведінки на дорозі; виховувати повагу до людей, увагу, ввічливість.

Обладнання. Компютерна підтримка, ілюстрації, картки для парної та групової роботи, танграм.

Хід уроку

І. Організаційний момент

1. Вітання

Треба разом привітатись: «Добрий день!»

Дружно й весело сказати: «Добрий день!»

Вправо, вліво повернутись: «Добрий день!»

Один одному всміхнутись: «Добрий день!»

Повернімось до гостей, дружно скажем:

«Добрий день!»

2. Вправа «Приємні побажання»

Всі учасники, утворивши коло, сильно труть свої руки, потім віддають тепло своїх долонь сусідам праворуч і ліворуч, посміхаються і говорять компліменти.

3. Групове заняття

Гра «На воді, у повітрі, на землі»

Учитель кидає дітям по черзі мяч і називає вид транспорту. Той, хто піймав мяч, повинен сказати, де цей транспорт використовують.

  • Хто керує транспортом?

  • Які є види транспорту?

ІІ. Повідомлення теми, мети уроку

Обмін інформацією

Яким би стало наше життя, якби, уявімо, одного дня зникли всі транспортні засоби?

Тема дня «Які є види транспорту?»

ІІІ. Робота над темою уроку


1. Крісло автора

Слово транспорт увійшло в нашу мову 1720 року. Тоді транспортом називали кораблі для перевезення вантажу. Слово було запозичене з німецької мови, а в німецьку мову воно прийшло з латинської, де означало переносити.

З часом значення слова змінилося. Зараз транспортом ми називаємо не лише вантажні кораблі, але й іншу техніку для перевезення вантажів та пасажирів.

2. Гра «Вгадай за описом»

  • Це велика машина. У неї є два крила і хвіст. Літає в небі, як птах.(Літак)

  • Ця машина потрібна для того, щоб перевозити вантажі. У неї є кабіна, кузов і колеса. (Вантажівка)

  • Цей транспорт великий і красивий. Він пливе по воді та перевозить людей і вантажі. (Корабель)

  • Цей транспорт їде по рейках. У нього багато вагонів. Він пихкає: «Чух – чух – чух». (Потяг)

  • На цьому транспорті ми їдемо в школу і на роботу. (Автобус, автомобіль)

3. Гра «Назви професії»

Учитель показує картку з одним із видів транспорту, а діти відповідають, хто ним керує.

Літак (пілот, льотчик)

Автобус (водій)

Корабель(капітан)

Машина (водій)

Потяг (машиніст)

Тролейбус (водій)

Ракета (космонавт)

ІV. Фізкультхвилинка

4. Гра «Третій зайвий»

Поясніть, чому ви так вважаєте?

  1. Автобус, вертоліт, автомобіль.

  2. Танкер, танк, молоковоз.

  3. Літак, вертоліт, трамвай.

  4. Метро, таксі, трактор.

  5. Швидка допомога, пожежна машина, автобус.

  6. Катер, теплохід, велосипед.

  7. Потяг, метро, мопед.

5. Гра «Так чи ні»

(слайди 1- 5)

  1. У транспорті можна їсти цукерки і пити напої?

  2. Під час руху транспорту можна виглядати у вікно і махати руками?

  3. До автобуса треба заходити, розштовхуючи інших пасажирів ?

  4. Заходь до автобуса на передні двері, а виходь на задні.

  5. Поступатися місцем старшим людям.

6. Робота в парах

Визначте, хто подолав довший шлях: мотоцикл чи автомобіль. Порівняйте результати.

7. Робота в групах

Зєднайте лініями космонавта з ракетою так, щоб номер на ракеті був на 2 менше, ніж номер космонавта.

8. Загадки про транспорт

По дорозі летить,

Що є сили, тріскотить.

Крил не має, а роги є

Має він 4м.’я своє. (Мотоцикл)


Перше біжить ,друге доганяє.

На собі вершника тримає.

Роги є і голос має,

Як він зветься, хто вгадає? (Велосипед)


Такий собі віз,

Має четверо коліс.

Без вола і без коня

Куди хоч біжить щодня. (Автомобіль)


Не живий, а голос має,

Хоч не пташка, а літає.

В синім небі цей артист

Залишає білий хвіст. ( Літак)


Маленькі будиночки

По місту біжать.

Хлопчики й дівчатка

В будиночках сидять. (Автобуси, трамваї, тролейбуси)

9. З історії дорожнього руху

У 1886 році німецькими механіками було змайстровано майже одночасно два возики з бензиновим мотором. Відтоді зявився автомобіль. Люди були раді такому видовиську.

Але… Це трапилось у старій Англії. Був звичайнісінький день 17 серпня 1896 року. Міс Дретсон проходила тихою лондонською вулицею. Раптом попереду зявився автомобіль. І незважаючи на те, що вона у розпачі махала парасолькою і щось показувала руками, трапилось нещастя. Міс Дретсон стала першою жертвою автомобільних катастроф. У теперішній час на дорогах світу гине не менше 250000 осіб протягом року.


10.Вчитель

(слайди 6-7

Яка частина вулиці відведена для пішоходів? (Тротуар)

З якого боку тротуару треба рухатися пішоходам? (З правого)

А якщо пішоходові треба перейти на другий бік вулиці? (Переходити дорогу по пішохідному переходу)

Так, для цього є пішоходні переходи. На асфальті їх позначають спеціальною білою фарбою – такий розмальований перехід нагадує нам місток. Ще б пак! Адже пішоход завжди поступається дорогою машині. А на переході – навпаки. Ступить пішохід на «зебру» - і мусять машини чекати, доки він перейде вулицю.


11. Гра «Червоний, жовтий зелений»

На сигнал «жовтий» - плещуть в долоні, на «червоний» - тиша, на «зелений» - крокують.

12. Гра «Неуважний пішохід»

Вчитель

Загорілось жовте світло – отже, я можу йти.

Діти

Ні, треба почекати.

Вчитель

Загорілось зелене світло – отже, я готуюсь до переходу.

Діти

Ні, можна йти.

Вчитель

Загорілось червоне світло – отже, йти не можна.

Діти

Правильно.

13. Вправа «Множини»


Розгляньте малюнок.

  • Що на ньому зображено?

  • Із множини транспортних засобів, зображених на малюнку виокреми повітряний транспорт, водний транспорт, залізничний транспорт, автомобільний транспорт.

  • Скільки транспортних засобів містить кожна множина?

14. Вправа «Склади рівності за малюнками»

(слайди 8-11)


Задачі

У гаражі стояло 9 машин. Уранці виїхало 4 машини. Скільки машин залишилося в гаражі?


Сергійко мав шість машинок. На день народження йому подарували ще 3. Скільки машинок стало у Сергійка?


Андрійко розфарбував 4 машинки, а мотоциклів на 2 менше. Скільки мотоциклів розфарбував Андрійко?


15.Робота з набором «Танграм»

Викласти з геометричних фігур ракету.

ІV. Підсумок уроку

Рефлесія

Чи сподобався урок?

Яка інформація була цікавою?

Ви задоволені своєю роботою на уроці?

Чи всі запамятали правила поведінки під час переходу вулиці?