План-конспект уроку з біології

Тема: Особливості будови та розмноження грибів.

Мета: ознайомити учнів з особливостями будови та життєдіяльності грибів, розглянути будову клітини гриба, порівняти її з будовою рослинної і тваринної клітини; формувати вміння аналізувати, спостерігати, порівнювати творчо розв’язувати поставлені задачі, установлювати причино – наслідкові зв’язки, формувати вміння і навички роботи з природніми об’єктами; виховувати етично-ціннісне ставлення до природи.

Очікувані результати: учні називають ознаки клітини грибів, спільні ознаки в будові клітин грибів і рослин, спільні ознаки в будові клітин грибів і тварин, основні групи грибів за способом живлення, способи розмноження грибів; характеризують особливості живлення грибів, будову грибниці.

Обладнання та матеріали: зошити, підручники, гриби – печериці, лупа, аркуші паперу, відео проектор, презентаційний матеріал.

Тип уроку: комбінований

Епіграф:

«Людина без знань однаково що гриб: хоч на вигляд і міцний, а за землю погано тримається»

Китайська мудрість

1. Організаційний момент

1.1. Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку. Налаштування на робочий настрій.

2. Перевірка домашнього завдання й актуалізація опорних знань учнів

2.1. Усне опитування за запитаннями:

  1. Які типи живлення ви знаєте, для кого вони характерні?

  2. Яка існує особливість у живленні грибів?

  3. Які ви знаєте групи грибів за типом живлення?

  4. Які ви знаєте групи грибів за особливостями їхнього вживання?

2.2. «Німий малюнок»

На екрані з’являються малюнки – фото різних груп грибів. Діти повинні написати їхню назву, тип їхнього живлення, групу за особливостями їхнього вживання. По закінченню сусіди по парті обмінюються аркушами з відповідями, знаходять і виправляють помилки, виставляють оцінки.

  1. Мухомор, мікориза, отруйний.

  2. Трутовик, паразит, не їстівний.

  3. Білий гриб, мікориза, їстівний.

  4. Печериця, сапротроф, їстівний.

3. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя

Найбільше легенд і вірувань існує навколо так званих «відьминих кіл» — груп грибів, що зростають у формі кілець. У давнину вірили, що це відьми (феї) вночі водили хороводи і витоптували колами землю, а на ранок на тому місці виростали гриби. У Німеччині та Франції вірили, що в цих колах відьми й чорти влаштовували свої шабаші.

Були й інші цікаві думки: нібито ці кільця вказують на місця захоронення скарбів, які закопали гноми і тролі. Але щоб знайти і викопати скарб, треба було натерти очі розрив-травою, щоб побачити золото. Справа ускладнювалася тим, що розрив-траву потрібно було знайти під час цвітіння. А цвіла вона, як і папороть, тільки на Івана Купала опівночі. Цвітіння тривало дуже короткий час, і ніхто не встигав прочитати потрібні для цього випадку три молитви. Тому й зачарованого скарбу у «відьминих колах» ще ніхто не знаходив.

У Голландії вважали, що в цих колах відьми та інша нечисть уночі збивають масло, а тому селяни намагалися не випасати корів усередині кільця, щоб не зіпсувати молока.

Більшість людей усіляко уникали цих місць і не збирали там грибів. Дехто шукав більш правдоподібні пояснення і робив припущення, що ці кільця утворилися від удару блискавки. І навіть побутувала думка, ніби «відьмині кола» — це місця висадки інопланетян.

Постановка проблемного питання

— А як же все відбувається насправді?

На це запитання ви дасте відповідь у кінці уроку.

Повідомлення теми і епіграфу уроку. Китайська мудрість говорить: «Людина без знань однаково що гриб: хоч на вигляд і міцний, а за землю погано тримається»

Як ви розумієте ці слова?

Сьогодні на уроці ми обов’язково з’ясуємо чому ж гриб погано тримається за землю?

4. Вивчення нового матеріалу

План пояснення нового матеріалу

  1. Будова шапинкового гриба на прикладі печериці:

Скажіть, що заховано у скриньці, відгадавши загадку:

Відгадайте що за гриб,

Це відомий сапрофіт.

Йод в собі для нас тримає!

У теплицях виростає —

Добра людям помічниця

Всім відома – Печериця.

  1. Будова міцелію (Розповідь учителя, бесіда, словникова робота)

  2. Будова клітини гіфа (Розповідь учителя, бесіда, словникова робота)

Робота в парах: скласти діаграму Вена: «Клітина гіфа. Рослинна клітина», «Клітина гіфа. Тваринна клітина»

  1. Будова плодового тіла шапинкового гриба. . (Розповідь учителя, робота в парах, обговорення, лабораторне дослідження формулювання висновків.)


Лабораторне дослідження

Тема. Будова шапинкових грибів.

Мета: вивчити будову шапинкових грибів; з’ясувати особливості будови плодового тіла; навчитися розрізняти трубчасті і пластинчасті гриби.

Матеріали та обладнання: плодове тіло печериці, малюнки, фотокартки, листівки.

Хід дослідження

1. Розгляньте плодове тіло печериці. Знайдіть основні його частини: шапинку і ніжку, гіменофор, часткове покривало. Замалюйте гриб та підпишіть указані частини.

2. Розгляньте нижній бік шапинки трубчастого і пластинчастого грибів. Переконайтеся в наявності великої кількості трубочок у трубчастого гриба. Розгляньте пластинки у пластинчастого гриба.

3. Розподіліть запропоновані гриби (малюнки, фотокартки або зображення спроектовані на екран) на пластинчасті і трубчасті. Назви запишіть у зошит у два стовпчики.

4. Зробіть висновки за результатами роботи.


2. Особливості розмноження шапинкових грибів. (Розповідь учителя, перегляд навчального відео)

5. Узагальнення та систематизація знань

  1. Гра «Біологічна мозаїка»:

Робота у групах. Кожній групі даються окремі слова, вони повинні скласти їх у визначення і сказати про що іде мова.

1 група – система довгастих, розгалужених, мікроскопічних ниток – міцелій

2 група – ланцюжок видовжених безбарвних клітин – гіф

3 група – складки на яких утворюються спори – гіменофор

4 група – щільно переплетися гіфи утворюють – плодове тіло


  1. Розв’яжіть біологічну задачу.

У 1 грамі ґрунту міститься 3 метри міцелію. Визначте, яка довжина грибниці буде у 400 гр. ґрунту.

Дано: Розв’язання:

1гр. – 3м. 3×400=1200(м)

___________

Знайти:

400гр. - ? Відповідь: у 400гр. ґрунту міститься 1200 метрів міцелію.


  1. Гра «Літеразнавці»

На екрані літери, складіть з них як можна більше термінів з теми «Гриби». Дайте їм визначення.

Ф І М Е Г Н О Р Й К С И З А П Т Ц Л Х Б


6. Підбиття підсумків уроку

Обговорення проблемного питання, яке було поставлене на початку уроку.

  1. Чому утворюються «відьмині кола»?

Очікувана відповідь учнів:

Коли умови однаково сприятливі, то грибний міцелій починає рости від центру з однаковою швидкістю, утворюючи коло і відмираючи в середині. Грибниця використовує велику кількість органічних і мінеральних речовин, тому в середині грибних кіл не росте трава.

  1. Чому кажуть, що гриб за землю погано тримається?

Очікувана відповідь учнів:

Міцелій дуже тонкий і його легко зруйнувати, тому і збирати гриби треба обережно, не можна руйнувати грибницю, адже гриби особливо мікоризні багато користі можуть принести лісу. Плодове тіло гриба слід не висмикувати, а викручувати, але не зрізати ніжку. На місці зрізу оселяються мікроорганізми, що спричиняють загнивання грибниці.


7. Домашнє завдання:

Прочитати і відповідати на питання у кінці параграфу §48. Скласти шпаргалку з помилками за параграфом.


Література:

  1. https://osvita.ua/school/lessons_summary/biology/59972/

  2. http://bezruchkova.blogspot.com/p/blog-page_13.html

  3. Конструктор уроку С.В.Безручкова. Біологія 6 клас. – Ранок, 2015