Бібліотека матеріалів

КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД ЗНАМЕНІВСЬКИЙ ЗАКЛАД ЗАГАЛЬНОЇ СЕРЕДНЬОЇ ОСВІТИ - ДОШКІЛЬНИЙ ЗАКЛАД І-ІІІ СТУПЕНІВ ПІЩАНСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ НОВОМОСКОВСЬКОГО РАЙОНУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Відкритий урок у 8 класі на тему:

«Клімат України»

Підготувала:

вчитель географії

Міщенко Л.В.

2020

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Тема: клімат України. Кліматична та синоптична карти. Небезпечні

атмосферні явища.

Мета: актуалізувати знання учнів про клімат і кліматичні чинники,

встановити особливості їх дії в межах України. Розвивати знан-

ня про небезпечні атмосферні явища на території України. Ви-

ховувати пізнавальний інтерес.

Обладнання: фізична та кліматична карти України. Синоптичні карти

України та Дніпропетровської області. Атласи, підручники, зошити. Фото з атмосферними явищами. Документальний фільм

про Губиниську метеорологічну станцію.

СТРУКТУРА УРОКУ:

  1. Організаційний момент.

Звучить пісня « У природи немає поганої погоди».

  1. Оголошення теми уроку.

Створення проблемної ситуації: кожного ранку ми виглядаємо у

вікно перед тим як вийти з будинку. З якою метою?

Метеорологічний прогноз уроку \ читає вчитель\:

Упродовж найближчих 45 хв. на нас очікує несподіваний град захоплюючих завдань про клімат України. На зміну сковзанню по тер-

нистому шляху знань обов’язково прийде успіх від напруженої роботи

зі з»ясування причин зональних відмінностей кліматичних умов. Вважаю, що протягом усього часу буде простежуватися жага до відкриття нового і невідомого, шквал різноманітних цікавих завдань і

запитань та нескінченна буря емоцій. Разом ми почуємо яскраві, як

блискавка, відповіді. Поступово розвіється туман незрозумілого та невідомого, і ми без сумніву доведемо, що заслуговуємо на успіх!

Сміливо вирушайте в безхмарну подорож і досягніть чудових резуль-

татів.Нехай вам усміхнеться Сонечко!

Складання правил роботи на уроці:

1.Кажіть усе , що спаде на думку.

2.Не критикуйте висловлювання інших.

3.Не викрикуйте і не перебивайте.

4.Не відволікайтеся та не відкидайте ідеї товариша.

5.Активно працюйте, відповідайте, отримуйте оцінки.

3.Актуалізація опорних знань і умінь учнів .Актуалізація пізнавальної

діяльності через активну самостійну розумову діяльність, спираючись

на вже закладений фундамент, намагаючись зводити будівлю нових

знань.

4.Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності: «Чому взимку хо-

лодніше ніж улітку?». «Чи залежить ваш емоційний стан у зв»язку з

різною погодою?».

5.Вивчення нового матеріалу / за планом/:

1.Поняття «погоди» та «клімату».

2. Основні елементи погоди та клімату.

3. Кліматичні пояси в межах України.

4. Кліматотвірні чинники.

5. Метеорологія та метеорологічні прилади /док. Фільм про

Губиниську метеостанцію/.

6. Синоптичні карти України та Дніпропетровської обл./ст.19 в

Атласі/.

7. Клімат України, основні особливості.

8. Кліматична карта України /ст.18 атласу/.

9. Народні прикмети погіршення та покращення погоди./додаток

до уроку./

10. Екологічні проблеми, пов»язані з кліматом та атмосферою./смог,

кислотні дощі, парниковий ефект, озонові дірки/.

11. Кліматичні ресурси України./енергетичні, агрокліматичні, рек-

реакційні/.

12. Вірші про погоду /дод. до уроку/.

13. Погодні рекорди України./дод.до уроку №1./

14. Загадки про погоду та клімат./дод. до уроку №2./

6. Закріплення вивченого матеріалу.Метод «незакінчене речення»:

-- ми вивчили тему…..

-- на уроці я дізнався /навчився/………

-- мені потрібно……

-- урок мені ……….,тому що………

7. Підсумок уроку. Оцінки найактивнішим учням.

8. Дом. завдання: вивч.пар.19-21. Підготувати народні прикмети покра-

шеня та погіршення погоди./дівчатка-покращення, хлопчики-погіршення/.

Додаток до уроку №1.

Погодні рекорди України.

  • Найнижча температура повітря в Україні -42* у м.Луганську.

  • Найвища температура зареєстрована у Степовому Криму +42*.

  • Найбільша кількість опадів зареєстрована у Карпатах – 1600мм.

на рік.

  • Найменша кількість опадів на узбережжі Кіркінітської затоки і в При-

Сивашші-300мм.за рік

  • Найбільш вітряне місце в Україні –Айпетринська яйла в Кримських

  • горах - 77днів за рік.

  • Найбільша кількість злив і гроз буває у Карпатах – 64 дні з грозами у1951 році.

  • Рекордсмен з граду – градина вагою 500 гр.

  • Найбільша швидкість вітру – 180км/год. Або 50 м/сек.була зафіксована в грудні 1947 року в Кримських горах на Ай-Петрі.

  • Найбільша кількість днів з хуртовинами у Кримських горах – 71 день.

  • Найдовші бездощові періоди – 115 днів у 1934 році.у Полтавській обл.та у 1948 році у Херсонській обл.

Додаток до уроку №2.

Загадки про погоду:

  • Гуляє в полі,та не кінь.Літа на волі, та не птах. /вітер./

  • Коли нема-чекають, а коли прийду- тікають. /дощ./

  • Біле, а не цукор, м»яке, а не вата, без ніг, а йде./сніг./

  • Не дід, а сивий,не спить, а стелиться./туман./

  • Сидить дід за подушками, стріля в бабу галушками./град./

  • Без крил, а літає, ніхто її не б»є, а вона плаче./хмара./

  • Що без леза та без зуба розтина міцного дуба?/блискавка./

  • Зроду рук своїх не має, а узори вишиває./мороз./

  • Червоне коромисло через річку повисло./веселка./

  • Куди ступиш – всюди маєш, хоч не бачиш.,вживаєш./повітря./

  • В нас зимою білим цвітом сад зацвів, неначе літом./іній./

  • Зоря-зірниця, красна дівиця. По небу гуляла.плакала-ридала.Місяць побачив- не підняв.Сонце встало і зібрало./роса./