Клас: 8
Тема урока: Умовний оператор if.
Мета уроку:
1) навчальний аспект: познайомити учнів з умовним оператором і навчити застосовувати його при складанні програм на мові програмування Python.
2) розвиває аспект: розвиток розумової діяльності, мови, алгоритмічного стилю мислення.
3) виховний аспект: виховання емоційно-позитивної спрямованості на практичну діяльність, інтересу до інформатики, особистої відповідальності за результати своєї роботи.
Тип уроку: Засвоєння нових знань.
Вид уроку: Урок-презентація, урок-лабораторне заняття.
Ресурси: комп'ютери, проектор, середовище програмування Python IDLE, презентація.
Міжпредметні зв'язки: Математика.
Основні поняття: умовний оператор.
Хід уроку (дидактична структура уроку)
(2 хв) | - Особистісні - Комунікативні |
Привітання, перекличка. |
2. Перевірка і розбір домашнього завдання (10 хв)
| - Особистісні - Пізнавальні - Регулятивні - Знаково-символічні - Комунікативні |
Заданий на минулому уроці домашнє завдання: Встановити на комп'ютер середу програмування IDLE. (Завантаження з інтернету за інструкцією або збереження інсталяційний файл на знімний носій). Написати програми:
|
(10 хв)
| - Особистісні - Пізнавальні - Знаково-символічні - Комунікативні |
Відкрийте зошити і запишіть тему уроку: «Умовний оператор if». На минулому уроці ми навчилися складати лінійні програми на мові Python. Сьогодні ми вивчимо конструкцію «розгалуження» або «умовний оператор if». Якщо перевести на російську мову, конструкція умовного оператора означає наступне: Якщо <виконується умова> робити: якісь дії. наприклад: if a> b: print (a) «Якщо a більше b, то вивести а». або: if x == y: z = x + y z = z * z «Якщо х дорівнює у, то z присвоїти значення х + у, і звести z в квадрат». Відступи важливі! Вони - частина коду. Дії будуть виконуватися тільки в тому випадку, якщо всі вони записані з відступами, і причому з однаковою кількістю відступів. Стандартно в Python-співтоваристві прийнято робити 4 відступу. Загальна форма запису неповної форми умовного оператора: if <умова>: <Дію 1> <Дію 2> і т.д. Завдання. Що буде надруковано в результаті роботи програми? a = 7 b = 9 if a> b: print (a) (Відповідь: нічого) Це була неповна форма умовного оператора. Але у умовного оператора також є і повна форма. Російською мовою вона звучить так: Якщо <виконується умова>: робити якісь дії. Інакше: робити інші дії. Інакше означає «якщо умова не виконується». наприклад: if a> b: print (a) else: print (b) «Якщо а більше b, то вивести а, інакше вивести b. Загальна форма запису неповної форми умовного оператора: if <умова>: <Дії 1> else: <Дії 2> Завдання. Що буде надруковано в результаті роботи програми? a = 8 b = 5 if a <b: print (a) else: print (b) Часто зустрічаються завдання з великою кількістю умов і дій, які потрібно зробити при виконанні цих умов. Конструкції if-else не вистачає, і тоді на допомогу приходить оператор elif. Російською мовою він пояснюється так: Якщо <виконується умова 1>: робити такі-то дії. Інакше якщо <виконується умова 2>: робити інші дії. Інакше якщо <виконується умова 3>: робити треті дії. Інакше: робити щось ще. Останнє «інакше» означає «якщо ніякі з перерахованих вище дій не виконуються». Присутність «інакше» не обов'язково. наприклад: cost = 1500 if cost <1000: print ( "Знижок немає") elif cost <2000: print ( "Знижка 2%") elif cost <5000: print ( "Знижка 5%") else: print ( "Знижка 10%") Що буде надруковано в результаті роботи програми? (Відповідь: Знижка 2%) Знаки відносин: > більше <менше == одно > = Більше або дорівнює <= Менше або дорівнює ! = Не дорівнює Складні умови. Щоб скласти складну умову використовуються оператори: and - «і» or - «або» not - «не» наприклад: if a> 0 and a <10 or a == 100: print (a) Чи буде надруковано a, якщо a дорівнює 7? А якщо a дорівнює 20? пріоритет:
|
4. Робота на комп'ютерах | - Особистісні - Регулятивні - Пізнавальні - Знаково-символічні - Комунікативні |
Учні пишуть програми на комп'ютерах під керівництвом вчителя. завдання:
Виставляння оцінок за роботу на уроці. |
5. Домашнє завдання (3 хв)
| - Особистісні - Комунікативні |
Домашнє завдання: Написати програми:
|