Відкритий урок у 5-А класі



Василь Симоненко «Цар Плаксій та Лоскотон» . Різні життєві позиції царя Плаксія й Лоскотона (песимістична й оптимістична). Казкова історія і сучасне життя.











Підготувала : вчитель української мови та літератури Білокуракинської ЗОШ I-III ст. №1 Пономаренко С.І.





Білокуракине , 2019 рік

Відкритий урок у 5- А класі

Тема: Василь Симоненко «Цар Плаксій та Лоскотон» . Різні життєві позиції царя Плаксія й Лоскотона (песимістична й оптимістична). Казкова історія і сучасне життя.

Мета: Ознайомити учнів із цікавими сторінками життя В.Симоненка та змістом його казки «Цар Плаксій та Лоскотон», продовжити дослідження особливостей літературної казки, розвивати навички виразного читання віршованих творів, визначати життєві позиції головних героїв казки, аналізувати їх поведінку, формувати життєві компетенції, виховувати оптимістичний погляд на світ , життя, вміння керувати своїми емоціями


Епіграф

Заглядає в шибу казка сивими очима

В.Симоненко








Хід уроку

I Організаційний момент . Вітання . Налаштування, емоційний настрій до уроку

Подаруйте посмішку собі,

Один одному , мені.

Я дарую посмішку і вам,

Радість допоможе у роботі нам.

II Мотивація навчальної діляності

Любі діти ! Ви любите казки? А хочете потрапити в казку? Тож сьогодні у вас буде така нагода. На нашому уроці ми з вами зробимо мандрівку в незвичайну країну і познайомимося з цікавими героями, які живуть у ній.

Сьогодні ми знову поринемо у світ казкових поді. Є письменники, які залишають після себе велику память. Таким птахом був В.Симоненко, який залишив нам казки та поезії для юнацтва.

Що ж ми знаємо про цю талановиту людину?

III Робота над темою уроку

  1. На дошці карта письменника , на якій написані слова- опори ( с.Моринці, с.Біївці, м.Київ, журналістика, книжка, поезії, доброта, оповідання, новели, війна). Із цих слів виберіть ті, які можемо віднести до біографії В.Симоненка

  2. Гра «Кубування». На гранях куба написані слова : с.Біївці, м.Київ, дитинство, батьки, дідусь, навчання, доброта, поезії . Учні , передаючи куб з рук в руки підтверджують грані куба фактами із біографії письменника.

1 учень. Дитинство . Народився Василь Андрійович Симоненка 8 січня 1935 року в с.Біївці на Полтавщині. Зростав хлопчик без батька.

В мене була лиш мати

Та був ще сивий дід.

Нікому не мовив «тату»

І вірив, що так і слід.

А хлопчикові так хотілося, щоб у нього був батько

2 учень. Дідусь. Батька йому замінив рідний дідусь Федір. Він не ходив до школи, але самотужки навчився читати і розповідав онукові про історичне минуле нашого народу, майстерно вмів виконувати пісні. А ще славився вишиванням рушників та сорочок. Дуже любив свого онука.

3 учень. Навчання . Навчався Василько в школі, яка знаходилася за 9 км від села, де жила сімя Симоненків. Василько не пропускав уроків, навіть, коли на дворі була негода. Його однокласники згадують, що він уроків майже не вчив, все ловив на льоту. Ніякі труднощі не були перешкодою в навчанні,він був відмінником. Школу Василь закінчив із золотою медаллю

4 учень. Після закінчення школи навчався на факультеті журналістики Київського університету .

5 учень. Творча діяльність митця. Складати вірші Василь почав іще в шкільні роки і вміщував їх у стіннівці. У літературі відомий як тонкий лірик, світла людина й патріот. Перша збірка його поезій «Тиша і грім» вийшла у 1962 році. У день свого двадцятиліття він писав :

Не докорю ніколи і нікому,

Хіба на себе інколи позлюсь

Що в 20 літ в моєму серці втома

Що в 30 смерті в очі подивлюся

Та до 30-ліття йому дожити не судилося. Поет помер тримаючи в руках рукопис .

6 учень. Доброта. Незважаючи на різні негаразди, Василь Симоненко був дуже доброю людиною, любив дітей , життя.

Учитель : А що ж Василь Симоненко говорив про себе? (відео) Василь Симоненко про себе

Учитель: Так, він любив життя, любив людей, землю. В одному з віршів писав :

Люди- прекрасні.

Земля, мов казка.

Кращого сонця ніде нема.

Як ви думаєте В.Симоненко був оптимістом чи песимістом ?(відповіді дітей)

Учитель: Повідомлення теми і мети уроку

Проблемне питання: Кого ж більше серед людей : Плаксіїв чи Лоскотонів? Чому?

(учні записують тему уроку, епіграф до уроку)

Учитель: Казку «Цар Плаксій та Лоскотон» В.Симоненко написа всього лише за одну ніч своєму синові Олесеві , а вже наступного дня читав її .

Тож син був першим поціновувачем і першим критиком. А тепер спробуємо і ми заглянути у казку, тож швидше в неї вирушаймо і часу зовсім не гаймо.

(Звучить казкова мелодія, заходять Плаксій та Лоскотон)

До нас завітали непрохані гості. Хто ви і звідки?

Цар Плаксій :

Я люблю, як плачуть діти

Бо люблю їх сльози пити

Я прийшов, щоб гірко ви

Сльози тут свої лили.


Бачить сльози ваші, діти

Це моя найбільша втіха

Бо сміятись і радіти

У моєму царстві – ні !


Хто всміхнеться в часі тім

Я того негайно зїм.


Отакий я цар Плаксій із країни сльозовий.


Лоскотон:

Я прийшов з країв далеких

І приніс усім вам сміх

В розмальованій торбині

В пальцях лагідних своїх

Схочеш сам піти в цей край:

То маршрут запамятай


Учитель: Діти, а ви знаєте маршрут в казкову країну? Прочитайте хором.

Треба йти спочатку прямо,

Потім вправо завернуть,

Як од втоми не впадеш

В цю країну попадеш


У яку країну попадем? (Сльозолий, місто Плаксоград)

Нарешті, ми в казці.

Щоб нам цікавіше було у місті, зясуємо значення деяких слів.


Словникова робота (стіна слів)

Аркан- довгий мотузок із зашморгом на кінці

Митарство –тяжке життя, животіння.

Посіпака- прислужник

Грати – тюремні металеві решітки

Чимчикувати-мандрувати, крокувати, іти.

Батраки-наймані робітники з тяжкими умовами праці

Шпари-щілини

Льох-погріб


Робота над змістом казки

1.Як називається місто у казці «Цар Плаксій та Лоскотон» , куди ми потрапили ?

2.А хто правив цим містом?

3.Кого найбільше люблять люди?

4.Знайдіть і прочитайте місце у казці , яке ж було сімейство у Плаксія ?

5.Які закони і порядки були в країні?

6.Хто ж приходив на допомогу дітям і дорослим ?

7.Як переслідували Лоскотона?

8.Хто і як звільнив його?

9.Як Лоскотон переміг Плаксія?

10.Доведіть, що «Цар Плаксій та Лоскотон» літературна казка ? (Гра «Фішбоун»)

11.Х то у казці уособлює добро, а хто зло?

Гра Картинна галерея

У підручнику на сторінці 94 зображені ілюстрації до казки. Які епізоди тут змальовані художником? ( Робота з ілюстраціями)

Фізкультхвилинка ( А ти готовий?)

Робота в групах (4 групи учнів сформовані до уроку)

Учитель: А далі я пропоную продовжити роботу у групах і дослідити оптимістичні й песимістичні погляди Плаксія та Лоскотона. Оберіть кожна група спікера, який буде керувати роботою всієї групи, секретаря, який буде занотовувати результати роботи групи та хранителя часу.

Повторення основних правил роботи в групі.

Отже, вам треба заповнити паспорт героя і з’ясувати оптимістичні і песимістичні позиції життя героїв.

1-3 групи – царя Плаксія

2-4 групи – Лоскотона

А допоможе вам у роботі таблиця у підручнику на ст. 89 (Час- 3 хвилини)

Звіти груп

Учитель : Отже, скажіть , будь ласка, хто символізує у казці добро?

А як таку людину можна назвати?( оптиміст)

Паспорт слова «оптиміст» ( визначення лежать у всіх учнів на партах)

А що символізує Плаксій? (зло)

А як таку людину називають, яка сприймає світ негативно, незадоволена чимось? (песиміст)

Паспорт слова «песиміст» (визначення лежать у всіх учнів на партах)

Гра «Кластер»

Учитель: складіть кластер до образу Плаксія 1-3 групи , а до Лоскотона 2-4 групи (час – 2 хв)

Звіти груп про роботу біля дошки на окремих аркушах

Учитель: Скажіть, а серед вас більше оптимістів чи песимістів ? Підніміть руки , хто вважає себе оптимістом, а песимістом?

А тепер письмово напишіть і поясніть свою думку

Незакінчені речення

Я оптиміст, тому що …

Я песиміст, тому що …

Учитель:Як правильно сказати :склянка наполовину повна, чи наполовину порожня? Хто як вважає ? Чому? (відповіді дітей)

Хто вважає, що наполовину порожня,той і песиміст, а хто вважає,що наполовину повна, той і оптиміст.

Скажіть, чи схожі ці два герої між собою? (відповіді дітей)

Гра «Сенкан»

1-3 групи складають сенкан до образу Плаксія

2-4 групи до Лоскотона

Звіти груп про роботу

Учитель: Чи схоже наше сучасне життя на казку ?

Що завжди перемагає? А кому сьогодні краще живеться? Лоскотонам чи Плаксіям? Кого ж більше серед людей: Плаксіїв чи Лоскотонів? Чи може людина керувати своїми емоціями?

Гра «Торба сміху»

Кожній групі видається файл із розрізаними на частинки прислівями . Їм треба скласти ці прислівя докупи і прокоментувати

1 група:

У страху очі великі

Лякана ворона і куща боїться

Хіба, що сіре, те і вовк

Лукавий чоловік в очі світить, а поза очі душу тягне.

2 група:

Слова як мед, діла як полин

Не смійсь багато , бо скоро будеш плакати

Дурню сміх – розумному сльози

Хто сміється, тому не минеться

3 група:

Від великого до смішного один крок

Від гніву старієш, від сміху молодієш

Тобі сміх, а мені плач

4 група:

Сміх – найкращі ліки

Краще сміятися, ніж плакати

Скоре на сміх – гостре на плач

Посмішка- як промінь сонця:чим довше він сяє , тим веселіше на душі

Учитель: Народ, дорослі, діти любили щирий сміх, світлу радість. Симоненко називав їх здруженою сімєю, бо вони жили як брати. Треба боротися з Плаксієм, який живе в кожному з нас, знати, що це лише наша слабкість. Шукайте дорогу до щасливого життя , вона є. Життя наше дуже складне . Життя – мов казка, тож будьте гарними героями в ній, будьте оптимістами, творіть добро. Хай вдень і вночі в жару і в холод до вас приходить лише добрий дядько Лоскотон.

Рефлексія

Що ж ми вивчили на уроці?

Що ми вміємо?

Чи досягли цілей уроку?

А як ми повинні ставитися до життя?

Чи сподобався вам урок?

Хто найбільше сподобався?

Учитель: Любі діти! Я вам дуже вдячна за активну роботу на уроці. Бажаю вам творити повсякчас на цій землі добро.

Домашнє завдання : у трьох часових вимірах

1.Написати листа до дядька Лоскотона з проханням виконати ваше бажання.

2.Протягом року прочитати якнайбільше творів В.Симоненка

3.На весь вік : творити добро.