Тема: М.В. Гоголь «Ніч перед Різдвом». Образи Оксани і Вакули. Роль фантастики у творі

Мета: розвивати в учнів логічне мислення, навички виразного читання, переказу, усного словесного малювання, вміння аналізувати текст і образи персонажів, виховувати у школярів любов до літератури.

Обладнання: підручник, текст повісті «Ніч перед Різдвом», ілюстрації до твору

Тип уроку: застосування знань, умінь, навичок

Різдво! Величне свято серця –

Во ім’я істини і вічності життя.

М. Бойко


Перебіг уроку

І Організаційний момент

ІІ Актуалізація опорних знань

  • Цитатний диктант

  1. «Мерзота мерзотою», «проворний франт з хвостом і козлячою бородою», «вузенька мордочка», «сатана» (Чорт)

  2. «Ні гарна, ні погана з себе», «уміла причаровувати», «великоліпная», «чорт-баба» (Солоха)

  3. «Найкращий живописець», «Богобоязлива людина», «намалював чорта у пеклі» (Вакула)

  4. «Глянули зірки», «місяць зазирав», «мороз побільшав», «натовпи колядників» (Різдвяна Ніч)

  5. «Ледачий та вайлуватий», «багатий», «вирячив очі, коли до нього ввійшов коваль», «узяв нагайку і вдарив тричі по спині» (Чуб)

  6. «Стоїть, як цариця», «чому вона така з біса гарна», «сорочка вишита шовком» (Оксана)

  7. «Стукіт, грім, блиск», «будинки росли», «карети літали» (Петербург)

  8. «Волосся розкуйовджене», «ловили кожне його слово», «підійшов до Запорожців» (Потьомкін)

  9. «Огрядна, напудрена», «розглядаючи з цікавістю запорожців», «засміялася. Придворні засміялися теж» (Цариця)

  10. «Сільський знахар», «колись був запорожцем», «невеликий на зріст»

(Пузатий Пацюк)


ІІІ Мотивація навчальної діяльності

  • Слово вчителя

  • Однією із сюжетних ліній повісті є кохання коваля Вакули і Оксани.

Спочатку ми бачимо безнадійне почуття Вакули до гордовитої Оксани – красуні. Примхливої. Але ніч-то Різдвяна. Скільки див відбулося цієї ночі. Тож і зміни в почуттях.


ІV Оголошення теми уроку

  • Прийом «Мозковий штурм»

  • Якою може бути мета нашого уроку? (Відповіді дітей)

V Сприйняття нового матеріалу

  • Розкажіть, будь ласка, що вам відомо про Вакулу з тексту повісті.

Він був ковалем, «славився як найкращий живописець на всю околицю. Усі миски. З яких диканські козаки сьорбали борщ, були розмальовані ковалем», син Солохи, Богобоязливий.

  • Усне словесне малювання

  • Опишіть словами, якими ви уявляєте Вакулу і Оксану.

  • Робота по групам

(Вакула)

І – риси характеру

ІІ – зовнішній вигляд


(Оксана)

ІІІ - риси характеру

ІV – портрет


Результати роботи груп

І Вакула: добрий, щирий, вірний своїм обіцянкам, має чисте серце, рішучий і винахідливий, наполегливий у досягненні мети.


ІІ «Зелений жупан», «у своєму запорізькому племені міг вважатися красенем, незважаючи на смагляве обличчя»


ІІІ Весела, життєрадісна, горда, примхлива, пишається своєю красою.


ІV «Світле, живе в дитячій юності обличчя з блискучими чорними очима і невимовною приємною посмішкою, що пропікає душу. Чорні брови, чорні коси»


  • Робота з текстом

  • Виразно прочитати та проаналізувати діалог Оксани і Вакули (підручник Є. Волощук с. 110)

  • Чи подобався Оксані коваль Вакула?(Скоріше подобалися його подарунки та відданість)

  • Якою Вакула бачив Оксану? Цитати з тексту. (підручник с. 110 «чудна дівчина…». с. 114 «Так: це вона! Стоїть, як цариця…»)

  • Чи були у Вакули думки зректися свого кохання?(Так. с. 115 «Ні, не можу…»)

  • Яку умову поставила Оксана для закоханого? (Принести черевички, які носить цариця)

  • Якою була відповідь примхливої красуні?(с. 115 «Прощай, Оксано!»)

  • Чому такою різкою була відповідь Вакули? (Вакула має сильний характер. Його терпінню прийшов кінець)

  • Чи облишив він думку про черевички для коханої? (Ні, він шукав вихід з цієї ситуації)

  • Які подальші дії Вакули? (Звернувся до Пузатого Пацюка, осідлав Чорта)

  • Виразне читання епізоду «Вакула і царівна»

  • Яким побачив палац Вакула? Що його найбільше вразило? (с.118 «Що за сходи!»)

  • Діти, чому цариця так легко згодилася віддати черевички ковалю? (Її вразила щирість, закоханого, крім цього, ще й сподобався комплімент)

  • Переказ тексту

  • Розкажіть, що відбувалося в Диканці, коли Вакула зник? (Його шукали, непокоїлися, вирішили, що Вакула або втопився, або повісився)

  • Як поводилась Оксана впродовж Різдвяної ночі? (Засмутилась. Дівчина переконувала себе, що то лише плітки, але її серце пройняла тривога)

  • Як Вакула поводився із чортом після повернення додому? (с. 121 «Тут, схопивши хворостину…»)

  • Зачитайте зустріч Оксани з Вакулою (с. 122 «Ой! – скрикнула Оксана»)

Висновок:


закоханий Вакула

  • не приховує своїх почуттів;

  • терпить образи, насмішки – «куди подівся мій розум»;

  • сильне кохання штовхає на відчайдушний вчинок – «Спробую ще один засіб…»

закохана Оксана

  • свої почуття тримає в таємниці;

  • ображає, насміхається – «у тебе руки жорсткіші від заліза»

  • ставить умову – «Дістанеш черевички, вийду за тебе заміж!»


  • Проблемне запитання

  • Як ви думаєте, чому сталася зміна з Оксаною після зникнення коваля? (Події в творі відбуваються перед Святим Різдвом. Ніч ця незвичайна, бо в цей час борються сили добра і зла. Перемагає добро. У думках людей теж відбуваються зміни: очищаються від зла. Так сталося і з Оксаною. В цю ніч вона багато що зрозуміла, змінилася, переродилася, і в її душі засяяло кохання Різдвяне Диво)

  • Який фінал повісті? (Вони одружилися)

  • Що фантастичного ви знайшли в тексті? (Різдвяна ніч – фантастична, здійснюються мрії і бажання; «Доводиться просити допомоги в самого чорта; фантастична подорож у Петербург і назад, в Диканьку, в часі та просторі»)

VІ Застосування знань, умінь і навичок

  • Робота з епіграфом

  • Прочитайте слова епіграфа. Як вони перегукуються з темою уроку? Різдво – це Свято серця, душі, перемоги добра над злом.

  • Що нового ви відкрили для себе в людських стосунках?

VІІ Оцінювання

VІІІ Домашнє завдання

  1. Дібрати цитати, у яких зображено описи пейзажу, казкові елементи.

  2. Повторити «містика», «фантастика».

  3. Повідомлення про чорта та відьму.