Тема: «ХАРАКТЕР ЛЮДИНИ. ПРАКТИЧНА РОБОТА. ВИЗНАЧЕННЯ ПОЗИТИВНИХ І НЕГАТИВНИХ РИС»
Мета: сформувати уявлення учнів про якості особистості; навчати школярів розпізнавати позитивні і негативні риси характеру; виховувати бажання вдосконалювати позитивні риси характеру і стримувати негативні; розвивати пам’ять, мислення, увагу,уяву.
Хід уроку
I .ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Давайте ми з вами пригадаємо:
- Хто така людина?( Людина – це жива істота, яка вміє думати, говорити, працювати).
- Чим людина відрізняється від тварини? (живе в суспільстві, розмовляє,думає, працює)
- Що спільного з тваринами?( росте, дихає, живиться, розмножується)
-З яких трьох частин складається «Я»? (Зовнішнє, внутрішнє, поведінка)
-Що «живе» у внутрішньому світі людини? (У внутрішньому світі людини «живуть» думки, почуття, бажання, здібності, пам'ять, характер)
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1.Постановка проблемного питання за зовнішніми ознаками
— Придивіться одне до одного. Які ви всі різні! Кожен із вас відрізняється зростом, рисами обличчя, кольором шкіри, очей. Та є між вами ще одна відмінність — ваш внутрішній світ, який ви показуєте іншим людям своїм настроєм, емоціями,поведінкою.
З’ясуймо, з яким настроєм ви прийшли на сьогоднішній урок.
2.Виготовлення смайликів.
У кожного з вас на парті знаходяться картки, на яких зображено контури людського обличчя. Домалюйте, будь ласка, контур рота, який відповідає теперішньому вашому настрою: хороший настрій; нормальний настрій; поганий настрій.
— А тепер покажіть ці обличчя мені.
— Як бачимо , хоча ви і знаходитеся в однакових умовах, але кожен з вас має різний настрій. Чому один з вас байдужий, другий — стривожений, а третій — спокійний. Саме про це ми сьогодні і дізнаємось.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Ми починаємо вивчати новий розділ «Психіне та духовне здоров’я». У ньому ви дізнаєтесь про характер людини, самооцінку характеру, про уяву і здоров’я, про те, як навчитись учитися та відпочивати. Тема нашого уроку — «Характер людини».
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
- Не завжди за зовнішністю ми можемо визначити який характер людини. Але за поведінкою людини ми можемо визначити її ставлення до праці, до себе, до інших. Можна за описом рис характеру впізнати людину.
Характер- це притаманні тільки людині особливості поведінки, ставлення до колективу, інших людей, до праці, до того , що її оточує, та до самої себе.
Робота за підручником (с. 121-122)
а) читання вчителем;
б)визначення незрозумілих слів;
в) словникова робота;
Натура- це характер людини.
Позитивні риси-це риси характеру людини, які провляються у хорошому ставленні до людей, праці, самого себе.
Негативні риси-це риси характеру людини, які провляються хавдають школи, біди у ставленні до інших людей, праці, речей.
Вдача-це особливість людини, яка проявляється в її діях, поведінці,характері.
Чесність-це риса характеру людини , яка завжди говорити правду.
Скромність- це здатність характеру людини, ставитися до людей з повагою.
Доброта-це риса характеру людини у дружньому ставлені до людей.
Щирість-це риса характеру людини, яка проявляється у чесності до інших.
Лінь-це риса характеру людини, яка не хоче, не любить, працювати.
Заздрість-здатність , бажати собі того ,що є в інших.
Брехливість-це риса характеру людини, яка часто говорить не правду.
Вразливість- це риса характеру людини, яка нервово збуджується, швидко реагує на образи.
Хвалькуватість-це риса характеру людини, яка вихлалює себе.
Читання статті «ланцюжком»
— Розгляньте фотографії на с. 122. Доведіть, що характер позначається на здоров’ї самої людини та її оточення.
Бесіда
-Що таке характер?
-Які є риси у людському характері?( позитивні і негативні)
-Які відносяться до позитивних рис?(доброта, скромність, чесність, працьовитість)
- Які негативні риси?( лінь, заздрість, жадібність, хвалькуватість)
-Який можна зробити висновок про характер людини? (з того як вона мислить, поводиться за різних обставин, якої думки про себе та інших людей)
- Чи допоможуть знання рис свого характеру краще зрозуміти й оцінити свої вчинки? ( так, тому, що ми постійно спілкуємось, взаємодіємо один з одним)
- Чи позначається характер людини на здоров`ї самої себе та оточуючих? (так)
-Як саме ? (тому, що люди які усміхаються, доброзичливо ставляться до інших , не сваряться і не ображаються через дурниці, почуваться добре)
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Продовження роботи за підручником (с. 122-123)
1) Читання вірша І. Сварника «Найкраща риса».
— Назвіть героїв вірша І. Сварника «Найкраща риса».
— Про які людські риси говорили рослини? Перелічи ці риси.
— Яку думку висловила людина? Чи можна з нею погодитися?
— Про які риси характеру ви дізналися? Це позитивні чи негативні риси характеру?
2) Розгадування ребуса.
Характер.
3) Практична робота.
— Розгляньте малюнок на с. 121. До якої казки цей малюнок?
— Визначте позитивні та негативні риси характеру героїв казки «Котигорошко».
— Чого навчає ця казка?
— Які ще риси характеру ви знаєте?
— Пригадайте і назвіть героїв казок з позитивними і негативними рисами характеру. Які риси характеру вам подобаються, а які — ні. Які з них завдають шкоди здоров’ю, а які,— навпаки, зміцнюють його.
Запам’ятайте! Характер людини впливає на здоров’я. Людина може змінити риси свого характеру.
2. Гра «Угадай, хто це»
— Сукупність видимих ознак людини (колір очей, волосся, зріст) — це її зовнішність. Якості, що виявляються у поведінці людини,— це її характер.
Пограйте в гру. Ведучий виходить з класу, а всі решта домовляються, кого з них він має вгадати. Повернувшись до класу, ведучий може поставити три запитання про зовнішність або риси характеру людини, а після цього назвати її ім’я. Наступним ведучим стає той, чиє ім’я вгадали.
Наприклад:
— Це хлопчик?
— Ні!
— В неї довге волосся?
— Так!
— Вона сміхотлива?
— Так!
— Це Іринка.
— Правильно!
Запам’ятайте! Характер людини виявляється у її поведінці.
3. Чому так говорять?
— Як ви розумієте вислів: «Очі — дзеркало душі людини»?
— Що мають на увазі, коли кажуть про когось: «Людина з великої літери»?
— Що, на вашу думку, означають слова «добрий характер», «лагідна вдача»?
Запам’ятайте! Внутрішня краса людини важливіша за зовнішню.
4. Робота в зошиті.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
Бесіда
— Що таке характер?
Які є риси людського характеру? (позитивні і негативні)
Які позитивні?
Які негативні?