ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ
Тема. Абетка домедичної допомоги
Навчальна мета: ознайомити зі способами визначення стану потерпілого в надзвичайній ситуації, систематизувати знання про правила надання першої допомоги при НС;
Розвивальна мета: розвивати навички надання першої допомоги потерпілому;
Виховна мета: виховувати впевненість у своїх діях.
Обладнання: ілюстративний матеріал, підручник, підручні засоби.
Тип уроку: застосування знань, умінь і навичок.
Міжпредметні зв′язки: медицина
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
- привітання;
- яким настроєм ви прийшли на урок? (Гарним, сумним, надзвичайно веселим...)
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Наслідками НС є людські жертви. Високий відсоток смертельних випадків міг би значно зменшитися, якщо б потерпілим своєчасно було надано першу допомогу.
Люди не надають потерпілим допомогу з різних причин: не вміють цього робити, невпевнені у власних можливостях, бояться брати відповідальність за когось.
IІI. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Вправа «Мозковий штурм»
— Чим ви самі можете дати собі раду в умовах надзвичайної ситуації?
— Чи зможете допомогти ще комусь? У який спосіб?
ПОЯСНЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Визначення стану потерпілого (ілюстративний супровід)
Потерпілий може бути у стані: непритомності, паніки, відчуття фізичного болю.
У стані непритомності у потерпілого слід визначити ознаки життя: наявність пульсу та дихання, реакції зіниць ока на світло.
Пульс можна визначити, натиснувши на тіло в тих місцях, де артерія найближче розташована до поверхні шкіри (див. таблицю).
Н
аявність дихання визначають за допомогою дзеркальця (якщо не спостерігаються характерні рухи грудної клітини). Його підносять близько до рота або носа потерпілого: при вдиханні і видиханні має з’явитися «запотівання» поверхні дзеркала. Можна скористатися пір’їною чи кількома волосинами, шматочком легкої тканини тощо, за рухами яких (або їх відсутністю) визначити наявність (або відсутність) дихання.
Піднявши повіку і спрямувавши на зіницю ока світловий потік, можна визначити наявність (або відсутність) мозкового кровообігу: широка нерухома зіниця свідчить про його відсутність.
Штучне дихання і масаж серця
У разі зупинення кровообігу і дихання припиняється надходження кисню до клітин мозку. Своєчасне відновлення кровообігу може вивести потерпілого зі стану клінічної смерті. Відновити кровообіг допоможуть штучне дихання і непрямий масаж серця.
Якщо потерпілий не дихає або дихає судомно, менш як 6 разів на хвилину, треба негайно розпочати штучну вентиляцію легень, яку називають штучним диханням.
Штучна вентиляція легень (алгоритм «рот у рот»)
Н
епрямий масаж серця
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Статистика свідчить що лише 20% тих, хто загинув від травм, опіків чи занурень у воду, мали ушкодження, несумісні з життям. Решту 80% потерпілих можна було врятувати, надавши їм домедичну допомогу. Нерідко найпростіші дії допомагають урятувати людині життя.
За жодних умов не можна вважати потерпілого загиблим на підставі зовнішніх ознак – відсутності пульсу і дихання. У перші 5 хвилин після клінічної смерті багатьох потерпілих можна повернути до життя.
Якщо потерпілий не дихає або дихає судомно, менш як 6 разів на хвилину, треба негайно винести його на свіже повітря, розстебнути пояс та комір сорочки і почати робити штучне дихання.
Штучне дихання роблять до відновлення самостійного дихання або до прибуття «швидкої допомоги» чи доки є сили.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Обов’язкове:
опрацювати матеріал підручника щодо вивченої теми (§ 4, с26-31);
Додаткові (на вибір, за бажанням):
підготувати інформаційне повідомлення «Уникнення ризику інфікування ВІЛ під час надання невідкладної допомоги»;
створення соціальної реклами «Психологічна допомога потерпілим у надзвичайних ситуаціях».