В.Сухомлинський «Співуча пірїнка»


























Тема уроку. У кожного є співуча пірїнка.

Василь Сухомлинський «Співуча пірїнка»

Мета уроку. Розширювати і поглиблювати знання учнів про творчість В.Су-

хомлинського, спонукати їх до роздумів і припущень щодо змі-

сту твору.

Розвивати прагнення самостійного , творчого сприймання й

осмислення навколишнього світу, уяву, спостережливість до

мовних явищ.

Виховувати прагнення цінувати неповторність кожної люди-

ни, розвивати власні творчі здібності.

Обладнання. Таблиця «Знаю. Вмію. Ціную», малюнок стрепета, малюнки до

фрагментів казки, міні-підручники, слайди на комп’ютері, тес-

ти.


Хід уроку

1.Організація класу.


2.Оголошення теми уроку.

-Доброго дня, діти. Запрошую вас у чудовий

світ українського художнього слова. Темою нашо-

го уроку є вислів «У кожного є співуча пірїна».

Зрозуміти і пояснити цей вислів допоможе нам опо-

відання В.Сухомлинського «Співуча пір’їнка».

-Перш ніж розпочати роботу, перевіримо нашу готовність до уроку. Покажіть мені підручник, міні-підручник, сигнальні картки, ручки, розумні очі,

посмішки.

-Своєю наполегливою працею на уроці ви отримає-

те «співучі пірїнки». Ваша оцінка залежатиме від того, скільки ви їх заробите.


3.Ознайомлення із завданнями уроку.

-Цікаво, що а кожен із вас чекає від уроку. Якщо ви очікуєте на уроці отримати нові знання, пока- жіть рожеву картку, якщо чекаєте цікавого спілкування-

зелену, хто очікує отримати гарні оцінки за свої до-

сягнення-жовту, а хто ще не визначився-коричневу.

-Дуже добре, що майже всі очікують отримати нові знання, тому пропоную ознайомитися із завда-

ннями уроку.

(За таблицею «Знати. Вміти. Цінувати». Заповнені

перші дві колонки.)

-А що цінувати, ви визначите на уроці.



4.Підготовка учнів до сприймання нового матеріалу

1) –Налаштуємо свої голоси і думки на роботу.

Для цього прочитаємо чистомовку.

(Вправа «Відлуння»; пари учнів читають ланцю-

жком).

Ок-ок-ок – у нас важливий урок.

Ень-ень-ень – теплий сонячний день.

Ні-ні-ні – ми розумні учні.

Уть-уть-уть – вирушаємо у путь.


2) Повідомлення нових відомостей про В.Сухо-

млинського (учні добирали відомості з додатко-

вих джерел)

- Зрозуміти зміст твору, головну думку часто допомагають відомості про його автора.

- Що вам уже відомо про Василя Сухомлинського

з попередніх уроків?

- Що нового ви дізналися з додаткових джерел?


3) Вправа «Відновіть прислів’я»

- Багато прислів’їв, приказок і висловів з творів В.Сухомлинського стали крилатими.

Відновіть прислів’я і поясніть їх значення.

(Прислів’я записані у міні-підручниках)

-Глибше розкрити значення останнього прислів’я

(«У кожної людини є своя співуча пірїнка») нам допоможе вступна стаття до розділу з такою ж назвою. Прочитайте самі назву розділу та ознайомтеся зі змістом статті.


4)Самостійне читання вступної статті.

(Учні висловлюють міркування щодо змісту висловлювання)

-На які роздуми наштовхують читача твори цього розділу?

І першим з таких творів є казка «Співуча пір’їнка».



5. Опрацювання казки В.Сухомлинського «Спі-

вуча пірїнка».

1)Підготовка до самостійного читання.

Читання пірамідок слів «буксиром» за вчителем.

- Прочитайте найкоротше слово;

найдовше слово;

усі іменники;

дієслова.

Читання словникових слів на швидкість(за слайда-

ми комп’ютера)


2)Самостійне мовчазне читання твору з наступним

тестуванням.

3)Тест «Що з двох правильне»(в міні-підручниках)

4)Перевірка за слайдом комп’ютера.


6.Фізкультхвилинка.


7.Аналіз змісту оповідання з елементами вибір-

кового читання.

-Яким описано стрепета на початку казки?

(Читання учнем речення з тексту.

Демонстрація малюнка стрепета.

Короткі відомості про стрепета, дібрані учнями з додаткових джерел)

-Чому стрепет дивовижний птах?

-Як стрепет співає?

-З чим порівнюється його спів?

-Яке трапилося лихо?

-Як стрепет знайшов свою пірїнку?

-Про що птах просив Сергійка?

-В яких рядках твору виражена головна думка?

-Про що змусила задуматися ця казка вас?


8.Творча робота над казкою.

-Щоб знайти свою співучу пірїнку, її треба відчути, почути, побачити. Почути співучу пірїнку

стрепета нам допоможе група «Кінорежисери». Ви озвучите кадри до казки(за слайдами комп’ютера).

А побачити співучу пірїну допоможе група «Ак-

тори». Вам треба зіграти міні-виставу за змістом ка-

зки, дібравши відповідні речення з твору.


9.Презентація роботи кожної групи.


10.Підсумок уроку. Оцінювання.

За таблицею «Знати», «Вміти», «Цінувати»(в па-

рах)

1-ша пара – «Знаю»(називають, що дізналися на уроці)

2-га пара – «Вмію»(називають, що вміють)

Троє учнів працюють в групі «Ціную»

- Наш урок закінчимо побажаннями «Читанки».

(читає учень)

«Будь уважний до себе й до інших,

не загуби свою співучу пірїнку!»






Формування організаційної компетентності












Вміння передбачати резуль-

тати своєї роботи

















Формування загальномовле-

ннєвих умінь і навичок.





Вміння користуватися додат-

ковою літературою









Формування знань, умінь і навичок










Розвиток вміння працювати

творчо й зосереджено








Розвиток навички швидкого

Читання








Розвиток вміння здійснюва-

ти самоперевірку











Розвиток вміння працювати

творчо й зосереджено






Вміння виділяти головну

думку твору




Розвиток творчих здібностей

учнів


Вміння спілкуватися під час виконання групових завдань






Узагальнення і систематиза-

ція знань































Василь Сухомлинський «Співуча пірїнка»


1.Завдання уроку:

знати

вміти

цінувати

*нові відомості про

автора;

*зміст твору;

*основну думку твору;


*визначати головну думку твору;

*добирати речення до малюнків за змістом

твору;

*перебудовувати розпо-

відь від імені 1-шої

особи;


?

2.Чистомовка.

Ок-ок-ок – у нас важливий урок.

Ень-ень-ень – теплий сонячний день.

Ні-ні-ні – ми розумні учні.

Ут ь-уть-уть – вирушаємо у путь.


3.Відновіть прислів’я

1)Гарні не красиві слова, своя співуча пірїнка.

2)Рана від слова заживає, проте а красиві діла.

3)До сяючої вершини слід глибокий зостається.

4)У кожної людини веде камяна стежина.


4. птах дай

струна побіг

Сергійко Стрепет

дивовижний маленький

настроюється захотілося


дивовижний – чарівний, чудовий

настроюється – готується, налаштовується




Тести 1)Стрепет – це:

а)хлопчик;

б)птах.


2)Стрепет співає:

а)крилом;

б)дзьобом;


3)Стрепет загубив:

а)голос;

б)пір’їну;


4)Співучу пір’їнку знайшов:

а)Сергійко (хлопчик)

б)дядько Сергій.