Опорний заклад» Шпанівський ліцей»
















Підготувала вчитель

початкових класів

Чуй Світлана Петрівна







Тема уроку: Змінювання іменників за відмінками. Форма слова.

Побудова речень.

Тип уроку: ынтегрований урок українська мова  природознавство з елементами гри.

Програма. Навчальні програми для загальноосвітніх навчальних закладів. 1 – 4 класи (зі змінами). – Тернопіль: Мандрівець. – 2015. – 256 с.

Мета:

  • формування предметних компетентностей: продовжити роботу над вивченням іменника, ознайомити учнів з поняттям «відмінювання», з системою відмінювання іменників за запитаннями; розвивати мовлення учнів; розвивати вміння міркувати, порівнювати, аналізувати і робити висновки, виділяти головне, правильно висловлювати свою думку, узагальнювати, оцінювати результати діяльності; розвивати спостережливість, увагу; виховувати допитливість, любов і бережливе ставлення до тваринного світу, дбайливе ставлення до природи, любов до рідного краю, любов до рідної мови.

  • формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: розвивати вміння під керівництвом учителя визначати мету роботи і план її виконання; оцінювати власну діяльність та діяльність однокласників;

комунікативної: удосконалювати вміння визначати під час читання і слухання важливі за змістом слова, нове, незрозуміле, робити висновок –узагальнення за допомогою вчителя, відповідати повними реченнями, знаходити у текстах конкретні відомості.

здоров’язбережувальної: навчити розпізнавати правильне і неправильне сидіння за партою;

соціальної: удосконалювати навички продуктивної співпраці в команді ( під час роботи в парі, в групі); розвивати пізнавальний інтерес до предмета.

Обладнання: М. С. Вашуленко підручник «Українська мова» 3 клас, таблиця відмінювання іменників, картки для індивідуальної роботи, мультимедійні засоби ( відео презентація)

Хід уроку

І. Організація класу.

1. Вітання

Ви сьогодні вже проснулись?

Мамі зранку посміхнулись?

Клас наш радо вас вітає!

Настрій кожен гарний має?

Станьмо разом в дружне коло?

Привітай нас, рідна школо!

Добрий день!

2. Емоційне налаштування на урок.

Весела пісенька дзвіночка

Покликала нас на урок.

Я бачу ваші милі личка

Та очі з безліччю думок.

Ми помандруєм в світ науки,

Що гордо мовою зовуть.

Та лиш кмітливість та увагу

З собою взяти не забудь!

3. Очікування.

  • Чого чекаєте від уроку?

  • Яким хочете його бачити? ( Відповіді учнів: Я хочу, щоб урок був: цікавим, пізнавальним, науковим, творчим, веселим.)

  • Що потрібно, щоб наші очікування збулися? (Відповіді учнів: Ми повинні працювати активно, злагоджено; бути уважними, зібраними, наполегливими та дисциплінованими.)
    ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Перевірка домашнього завдання. Вправа 317.

  • Який заголовок дібрали до тексту?

  • Прочитайте іменники, у яких ви дописали правильні закінчення.

  • У якому числі вжито іменники?

  1. Бліц –опитування за кубом Блума.

  • Яка частина мови називається іменником?

  • Назви іменник. Чому це іменник?

  • Поділись відомостями про іменник.

  • Придумай словосполучення.

  • Поясни, яким членом речення він виступає.

  • Чи змінюються іменники за числами? Наведи приклад.            

  • Якого роду бувають іменники? Наведи приклад.

  • Чи змінюються іменники за числами? Наведи приклад.            

  1. Гра «Естафета слів».

  • Пропоную дітям провести командну гру «Естафета слів». Змагатимуться дві командами. «Капітани» – учні перших парт отримують аркуш, записавши потрібне слово передають учасникам своєї команди. Потрібно записати щонайбільше іменників: І команда – підкреслити іменники, які вживаються в однині, ІІ – підкреслити іменники, які вживаються в множині. Гравці останньої парти повертають листки «капітанам», ті зачитують зібраний матеріал. Визначаємо переможців.


















  1. Словниковий диктант.

Розгляньте малюнки.

  • Назвіть іменники, що означають назви неістот.

  • Назвіть іменники, що означають назви істот.

  • Випишіть 5 слів і поясніть їх правопис.

Наприклад: ( велосипед, дзиґа, морозиво, апельсин, черепаха). Склади і запиши два словосполучення з іменником за вибором.















  1. Каліграфічна хвилинка.

  • П рочитайте слова. Виділіть першу букву у словах і запишіть їх.






  • Скільки букв записали? ( 7 букв)

  • Це не просто дібрані букви. Ними починаються ще інші слова які вивчимо на уроці.

Уважно послухайте і відгадайте загадку:

Наче лицарі казкові,

Вірно служать рідній мові:

Так слова єднати вміють,

усі їх розуміють. (Відмінки)

ІІІ. Повідомлення теми , мети уроку

  • Отже, ми знаємо, що іменники, пов’язуючись у реченні з іншими словами, змінюють свої закінчення, тобто вживаються в різних формах. Зміна закінчень іменників називається відмінювання, або змінювання за відмінками. Сьогодні ми розпочинаємо вивчати відмінювання відмінків.

  1. Д ослідження учнями











ІV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1.Робота в парі. Дослідження нового матеріалу.

Завдання1. Прочитай уривок казки.

З аєць стрівся з Їжаком,

Посміявся над звірком…

« Та чи ж можна Їжачкові,

Куцоніжці, малюкові,

Мене, Зайця, обійти

І до фінішу прийти?»

А Їжак всміхнувся стиха

І подумав: « Зайцю лихо.

Ноги в Зайця то довгенькі

Але розум коротенький.»

З Зайцем побіжить Їжак.

Він на хитрощі мастак.

Ось і фініш. Їжака

Перемога жде легка.

Піт на Зайці, як роса…

Глянув Заєць: чудеса!

На маленькім Їжакові

Ані поту, ані крові.

З Їжака – хоч воду пий.

Зажурився Зайчик мій.

Завдання2:

  • Проаналізуй слова і виділи закінчення, зверни увагу на запитання, які ти поставиш до виділених слів.

  • Висновок.

  • Випиши виділені іменники за групами, постав до них запитання, виділи закінчення.


Їжак Заєць







2. Ознайомлення з відмінками. Слухання відео казки « Сім братів»

3. Бесіда. ( слайд )

  • Скільки ж відмінків мають іменники? (Сім). Чому відмінки мають такі назви? (Учні висловлюють свої міркування).














  • Скільки ж відмінків відповідають на питання? (Шість).

  • Який відмінок не відповідає на питання? (Кличний на питання не відповідає).

  • Як використовується кличний відмінок? (Використовується у звертаннях).

  • Яку інформацію слід взяти до уваги? (Кожний відмінок має два запитання).

  • Які питання ставимо до іменників, що є назвами істот? (Хто? кого? кому? ким? на кому?).

  • Я кі питання ставимо до іменників, що є назвами неістот? (Що? чого? чому? чим? на чому?).

  1. Самостійна робота з підручником. Вправа 322 с.134 Прочитайте текст.

  • Як змінюється слово білка, пов’язане з різними словами? (У ньому змінюється закінчення.)

  • На які питання воно відповідає? (Хто? у кого? кому? кого? за ким? на кому?)

  • Випишіть іменник білка із пов’язаними з ним словами за зразком підручника.

(Вистрибнула (хто?) білка, хвіст (у кого?) у білки, допоміг (кому?) білці, стерегли (кого?) білку, рушити (за ким?) за білкою, ворушив (на кому?) на білці).

Висновок: Предмети, що оточують нас, мають різні форми. Слова, як і предмети, також можуть мати різну форму. Це відбувається тоді, коли у слові змінюється тільки закінчення, а значення залишається незмінним: сад, саду, садом, у саду. Форму одного й того ж слова треба відрізняти від спільнокореневих слів, які мають іншу будову, інше значення: сад, садочок, садівник.

  1. Робота в групах над опорною таблицею.

  • Щоб краще запам’ятати новий матеріал виготовимо опорні таблиці, якими можна користуватися під час уроку.

(Вчитель роздає заготовки таблиць для кожного учня).

Уважно почитайте інформацію про кожен відмінок . Виділіть головне і запишіть у таблицю.

Зразок таблиці

Назви відмінка

Питання, на які відповідає відмінок іменника


Скорочене позначення

відмінка

Допоміжне слово


Назви істот

Назви неістот

Називний





Родовий





Давальний





Знахідний





Орудний





Місцевий





Кличний






  • Запишіть до таблиці, як скорочено позначаються відмінки і питання, на які вони відповідають.

  • У нас залишилася ще одна колонка «Допоміжне слово». Очевидно, назви відмінків пов’язані з тими значеннями, яких набувають іменники у цих відмінках, і з роллю іменників у мовленні.

1група. Іменники у формі Називного відмінка означають назви предметів, і тому це початкова форма іменника. Це гордий відмінок, він не потребує допомоги прийменників і виконує граматичну працю самотужки.

2група. Родовий відмінок має найбільше прийменників і виражає найбільше значень.

Проте він не завжди потребує допомоги прийменників. Щоб вам легко було запам’ятати запитання цього відмінка, я підкажу допоміжне слово – нема. Нема кого? чого? – сонця, книжки, настрою тощо. Запишіть допоміжне слово до своєї таблиці.

3група. Давальний – назва походить від слова давати. Він завжди вживається без прийменників.

Допоміжне слово – дати. Запишіть допоміжне слово до своєї таблиці.

4група. Знахідний. Він знайшов собі 28 прийменників-помічників, але може обходитися і без них.

Допоміжне слово – бачу. Запишіть і це слово до своєї таблиці.

5група. Орудний відмінок. У ньому іменники означають предмет, яким діють, і дуже задоволені цим.

Допоміжне слово задоволений. Запишіть і це слово.

6група. А ось Місцевий мабуть , найстарший за віком, і тому зовсім не може без помічників-прийменників, хоч їх у нього найменше.

У місцевому відмінку іменники вказують на місце.

7група. Кличний. Від слова кликати. Він виражає звертання до когось.

Слайд (самоперевірка )

Назва відмінка

Питання, на які відповідає відмінок іменника


Скорочене позначення

відмінка

Допоміжне слово


Назви істот

Назви неістот

Називний

Н.


хто?

що?

Родовий

Р.

нема

кого?

чого?

Давальний

Д.

дати

кому?

чому?

Знахідний

Зн.

бачу

кого?

що?

Орудний

Ор.

задоволений

чим?

чим?

Місцевий

М.


на чому?

на чому?

Кличний

Кл.





Фізкультхвилинка

Руки витягни поширше –один, два.

Нахились по нижче –три, чотири.

Стали. Треба трішки пострибать.

Один, два, три, чотири, п’ять.

Стали. Ніжку на пальчики, потім на п’ятку.

Веселіше всім гуртом робити зарядку.

V. Узагальнення й систематизація отриманих знань

1. Поетична хвилинка. Робота в парі. Учні зачитують вірші. Виділяють головні слова з вірша до кожного відмінка.

До кожного відмінка

Віршована сторінка.
Відмінків інших тут нема.
І не шукайте їх дарма.


1 учень Ось відмінок називний.
Що за фрак! Костюм новий
І новенькі черевички.
Як завжди, веселе личко,
Гарний настрій, поруч — пес
І незмінний інтерес:
Що це? Хто це? Що наснилось?
Хто прийшов і що змінилось?

2 учень У відмінка родового,
Як завжди, нема нічого:
Ні борщу, ані хлібини,
Ні сальця, ні капустини
Ані печива до кави,
Ані зерняток для ґави,
Ні пліток, ані вістей,
Ні знайомих, ні гостей.
3 учень Давальному відмінку дарувати
Подобається більше, аніж брати.
Сьогодні пощастить коту й курчатам,
І вовкові, й лисиці, і зайчатам,
І віслючку, і білочкам - хитрункам.
Нехай собі радіють подарункам!
4 учень Шукати знахідний відмінок ходімо —
Спочатку заглянемо, мабуть, у дім.
Кого тут побачили? Кішку і пташку.
А ще що? Сметану, тарілку і чашку.
Усюди загляньмо: у шафу, під ліжко,
І навіть у ранець, у зошит і книжки.

5 учень Як з орудним подружитись,
Буде чим і поживитись:
Пирогами, молоком,
Кавунами і медком.
Буде також, з ким пограти:
Із сестричкою, із братом,
кішкою і кошенятком
І з маленьким цуценятком!
6 учень Де, на чому покататись,
Де найкраще прогулятись?
У місцевому відмінку
Відшукати можна, де:
В місті на велосипеді,
На машині, на мопеді!
Хіба більш нема ніде?
А на поні в зоопарку?
А на гойдалці у парку?
В лісі, в лузі — на коні,
На ставочку — у човні.

7 учень Відмінок сьомий зветься Кличний.
Він дуже, дуже симпатичний

Бо всіх так радісно гукає:
Веселко! Земле! Рідний краю!

Усіх він хоче привітати:
Бабусю, мамо, сестро, брате!

  1. Дидактична гра «Відмінковий ланцюжок». Вправа 324 с. 135

Умова гри така: користуючись таблицею усно по черзі провідмінюйте слова.

  • З кожним із слів у будь-якій формі складіть речення. (Учні виконують завдання).

  1. Вибіркове списування.

Завдання 1. Прочитайте текст.

Що то за страхіття впало на стовбур? Тихенько визирнула перелякана миша з нории. Роздивилася, аж то (…?) дятел прилетів жучків шукати. Побачила миша (…?) дятла вилізла з нории, пішла у своїх справах. Розхазяйнувався (…?) дятел. То тут, то там чути стукіт (…?) дятла, лісового лікаря. Міцним дзьобом (…?) дятлу потрібно роздовбати кору дерева й дістати шкідника. Без щоденних старань (…?) дятла багатьом деревам булоб б скрутно. Поряд з (…?) дятлом працюють інші птахи теж рятують ліс.

  • Завдання 2. Випишіть іменники , ставлячи в дужках питання. Напиши скорочено відмінок.

VІ. Підсумок уроку

  1. Гра «Уявний мікрофон».

  • Як називається змінювання закінчень іменників за питаннями? (Відмінювання)

  • Скільки всього є відмінків? (7). Назвіть по порядку.

  • Що треба зробити, щоб визначити відмінок іменника? (Поставити запитання).

  • Яка форма іменників є початковою? (Форма називного відмінка однини).

  1. Самооцінка знань.


VІІ. Домашнє завдання

Складіть веселу казку. В якій герої допомагають один одному.












Література

    1. Кабінет Міністрів України. Державний стандарт початкової загальної освіти [ Електронний ресурс] / Кабінет Міністрів України // Державний стандарт початкової загальної освіти. – 2011. – № 462.

    2. Навчальні програми для загальноосвітніх навчальних закладів. 1 – 4 клас (зі змінами). – Тернопіль: Мандрівець, 2015. – 256 с.

    3. Агаркова. І. П. Правопис для початкової школи/ І. П. Агаркова. – Харків: Ранок. – 2014. – 128 с.

    4. Данилко О.Ю. Тренажер. Дидактичні матеріали з української мови. З клас/ О. Данилко. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2015. – 112 с.

    5. Лобчук. О. Г. Навчання мовленнєвої діяльності на уроках мови. 1 – 4 класи: навч.-метод. посібник / О. Г. Лобчук. – К.: Освіта України. – 2011. – 120 с.

    6. Будна Н. О., Головко З. Л. Творчі завдання з української мови: Практичний матеріал для вчителів початкових класів та самостійної роботи учнів. 3 клас / Н. О. Будна З. Л., Головко. – Т.: Навчальна книга. – 2008. – 72 с.

    7. Вашуленко М.С., Мельничайко О. І., Васильківська Н. А . Українська мова: підруч. для 3кл. загальноосвіт. навч. закл. з навчанням українською мовою / М.С. Вашуленко , О. І. Мельничайко, Н. А. Васильківська / за ред. М.С. Вашуленко. – К.: Освіта, 2013. – 192 с.

    8. Володарська М. О., Настенко А. І., Охрій Л. І,. Пілаєва О. М.Українська мова, 3 клас, ІІ семестр (за підручником М. С. Вашуленка, О. І. Мельничайко, Н. А. Васильківської)/ М. О. Володарська, А. І. Настенко, Л. І. Охрій, О. М. Пілаєва. – Харків : Основа, 2014. – 128 с. – (Серія «Початкова школа. Мій конспект»).