Тема: Степова природна зона.

Мета уроку: ознайомити учнів з особливостями природних умов і ресурсів, географічного положення, розмірами степової зони України; формувати в учнів вміння сприймати та оцінювати інформацію; продовжити формувати вміння роботи з картами атласу та додатковими джерелами знань, удосконалювати практичні навички та вміння учнів характеризувати взаємозвязки між компонентами природи в зоні; передавати свої враження через добір матеріалу до теми; формувати пізнавальний інтерес учнів до рідної землі, виховувати дбайливе ставлення до природи та бажання її охороняти .

Тип уроку: урок-дослідження

Форми організації: групові, колективні.

Методи навчання: словесний, наочний, навчально-дослідницький, пошуковий, рефлексивний.

Обладнання: фотоальбоми, атласи, підручник, Червона книга України.

Хід уроку


І. Організаційний момент.

Привітання. Перевірка присутніх.

ІІ. Перевірка домашнього завдання

  1. Перевірка таблиці.( перегляд)

  2. «Географічна мозаїка» ( на окремих аркушах) ВЗАЄМОПЕРЕВІРКА.

Із запропонованих ознак і понять , обєктів. Треба вказати ті, що відносяться до зони мішанмих лісів ( І варіант), лісостепової зони ( ІІ варіант) – тільки цифри.

1-дерново-підзолисті грунти, 2- височина Розточчя, 3- природний заповідник Медобори, 4- торф, 5-Шацький природний національний парк, 6- чорноземи типові, 7- буково-дубові ліси, 8- Західно-Українська првінція, 9- дикі злаки, 10 - велика заболоченість, 11- Середньоросійська височина, 12- леси, 13- зубр, 14- Мале Полісся

І варіант – 1,4, 5,7,10, 13,14

ІІ варіант – 2,3, 6, 8,9,12,11

  1. Бліцопитування ( узагальнююче повторення) давайте пригадаємо швиденько матеріал, що давався на повторення. Тема Форми земної поверхні. П.17

- Як співвідносяться за площею рівнини та гори України?

- Показатина карті низовини України?

- Де в Україні є височини?

- Які форми рельєфу переважають в нашій області?

- Назвати найвищу рівнинну точку України?

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

  1. Що таке природна зона? ( це частина природної країни, яка має переважно широтне простягання із типовим набором грунтів, рослинності і тваринного світу.

  2. У межах яких природних зон розташована Україна? ( показать на карті)

  3. За якими складовими ми характеризуємо природні зони? ( план хар-ка природної зони)


ІV. Мотивація навчальної діяльності.

Учитель. Сьогоднішній урок відбудеться за однією із тем розділу «Ландшафти України». Який природний комплекс ми маємо сьогодні дослідити – спробуйте впізнати за описом.

« У цій місцевості немає ні швидкоплинних річок, ні високих гір, ні непрохідних лісів. Зате є рівнина і простір до самого горизонту. Особливо гарно тут навесні. Ось уявіть собі: яскраві, духмяні квіти, величезне блакитне шатро неба, безмежний простір і лагідний, теплий вітер, що вільно гуляє від горизонту до горизонту. Але не тільки весна, а й пекуче літнє сонце, і снігові заметілі взимку, і навіть осіння негода, все подобається людям, які живуть тут.»

Про який природний комплекс йде мова?

Ми продовжуємо вивчати природні комплекси Східноєвропейської фізико-географічної країни. І сьогодні ми будемо досліджувати зону степу. Зробіть запис теми уроку.

Оголошення теми і завдань уроку


V. Вивчення нового матеріалу. Відбудеться у форми дослідження та будемо працювати в групах у кожної буде своє завдання.З використанням атласів, додаткової літератури, підручника.

Дослідження будуть проводитися в групах, результатом роботи груп повинен бути опорний конспект за проблемою дослідження та 2 питання для закріплення отриманої інформації. Для отримання інформації використовують данні таблиць .


Назва групи

Проблема дослідження

Геологи

Досліджують питання геологічних умов, поширення гірських порід та корисних копалин в межах степу Які тектонічні структури обумовили різноманітність мінеральних ресурсів степової зони?

Гідрокліматологи

Кліматичні показники та несприятливі метеорологічні умови за кліматичними картосхемами.

Які закономірності зміни кліматичних показників спостерігають в межах степової зони?

Які води суходолу представлені в межах степу? забезпеченість водними об’єктами природної зони степу.



Геоморфологи

Які форми рельєфу переважають в межах степу? макро- та мікро форми рельєфу, які характерні для зони степу враховуючи географічне положення об’єкту

Ґрунтознавці

Які закономірності зміни типів ґрунтів характерні для зони степу?

Біологи

Якими видами представлений органічний світ степу? Типових представників рослинного та тваринного світу степу


Для роботи над проблемами ми повинні дати адресу об’єкту досліджень.

Учитель . ФГП природної зони степу.

Отже, степова зона розташована на південь від Лісостепу і простягається до Азово-Чорноморського узбережжя і Кримських гір. Від пониззя Дунаю до відрогів Середньо руської височини її довжина більш ніж 1075 км за ширини 500 км на заході та 300-450 км на сході. Ця природна зона є найбільшою в Україні за площею, займаючи 40% території.

Робота з атласом. Всі знайшли чітке місце розташування об’єкту дослідження? На дослідження надається 10 хвилин. Ваш час пішов, бажаю успіхів!

Самостійна робота (з підручником і довідковою літературою, атласами).

1 група геологів досліджують питання геологічних умов, поширення гірських порід та корисних копалин в межах степу.


2 група кліматологів – кліматичні показники та несприятливі метеорологічні умови

за кліматичними картосхемами; забезпеченість водними об’єктами природної зони степу

3 група геоморфологів– макро- та мікро форми рельєфу, які характерні для зони степу враховуючи географічне положення об’єкту.





4 група ґрунтознавців – поширенні типи ґрунтів та закономірності їх розташування в межах зони степу.

5 група біологів – типових представників рослинного та тваринного світу степу.

Під час звіту груп реша конспектує та оформляє таблицю.

Характеристика

Зона степу

Фізико-географічне положення


Геологічна будова


Геоморфологічна будова


Кліматичні особливості


Грунти


Рослинний і тваринний світ






Звіт груп.

  1. Геологи. Частина степової зони розміщена в межах Українського щита, кристалічний фундамент якого виходе в районі Запоріжжя та Дніпропетровська, далі фундамент занурюється і утворює Причорноморську западину, ще далі на південь знаходиться Скіфська плита. На сході степова зона приурочена до Дніпровсько-Донецькій западини і Донецькій складчастій споруді.

Кристалічний фундамент складений метаморфічними та магматичними породами, що обумовили поклади залізної руди ( Криворізький, Білозерський, Кременчуцький), марганцевої руди (Нікопольський, Великотокмакський). Донецька складчаста споруда підняла на верхи великі поклади кам’яного вугілля Донбасу. До Дніпровсько-Донецької і Причорноморської западини приурочені родовища нафти, газу, солей, вапняків, глини, пісковиків.

Запитання .

1. В межах яких тектонічних структур розміщена зона степу?

2.Чим обумовлено різноманіття корисних копалин в межах степу?

2 Геоморфологи. Територія степової зони складається з Причорноморської і Приазовської низовини, які є слабо похиленими на південь рівнинами. До природної зони степу заходять південні і південно-східні відроги Центрально молдовської, Подільської, Придніпровської височин. Крім них є такі підвищені території, як Донецькій кряж, Приазовська височина і Тарханкутська височина у Криму. Вся поверхня степу зрізана ярами, балками, річковими долинами, байраки. На півдні поширені поди, коси.

Запитання .

1.Які форми рельєфу трапляються в степу?

2. Які зовнішні сили сформували мікро форми рельєфу?

3. Кліматолог. Степова зона лежить у помірно континентальній кліматичній області й характеризується зростанням континентальності клімату в південному і східному напрямах. Середня температура липня - +20º С на півночі, +24ºС на півдні та південному сході, а в січні – від -2º до -9ºС. Ця природна зона отримує найбільшу в Україні кількість тепла і світла. Вегетаційний період тут триває 240 днів. Опадів за рік випадає мало – від 350 – 450мм. І їх кількість зменшується з півночі на південь. Таким чином, клімат степової зони можна назвати спекотним з від’ємним балансом вологи, з частими посухами, суховіями, пиловими бурями, сильними вітрами.

Запитання .

1. Яка частина степової зони має найбільші амплітуди температур?

2. Які несприятливі природні явища характерні для степової зони?

Степова зона мало забезпечена водою, що пояснюється особливостями кліматичних умов. Через степ транзитом протікає багато річок. Серед найбільших є Дунай, Дніпро, Сіверський Донець, Південний Буг, Дністер. Між цими річками є багато малих річок, які влітку повністю чи частково пересихають. Річковий стік в Україні найнижчий в Україні. На півдні зони є численні солоні озера лиманного походження.

Запитання .

1. Оцініть забезпеченість степу водними ресурсами.

2. Назвіть найбільші озера степу. Яке походження вони мають?

4 Грунтознавці. В межах степу, відповідно до кліматичних та органічних умов, сформувалися родючі ґрунти – чорноземи на лесовій материнській породі. Вони поділяються на типові, звичайні, південні, щебинуваті. Крім них у степовій зоні зустрічаються ґрунти каштанові, дернові, а в східній і західній частині Криму – кам’янисті. У районі Сиваша попадаються солончаки і солонці. У заплавах річок поширені лучні ґрунти, а на Лівобережжі нижнього Дніпра простягаються Олешківські піски.

ДОРЕЧІ. Олешківські піски Це найбільша природна пустеля Європи і розташована вона в сусідній області – Херсонській.

Прийом «Дивуй» Після перегляду відерепортажу дайте відповідь на запитання.

Чому Олешківські піски називають « Українською Сахарою»? Які заходи запровадила держава щоб пустеля не збільшувалась у розмірах?

https://www.youtube.com/watch?v=UjZyVDjkZ4U

Запитання .

1. Які материнські породи стали підґрунттям для утворення степових чорноземів?

2. Які проблеми мають чорноземи степу?

5 Біолог. Серед рослинного покриву переважає трав’яна – на півночі це різнотравно-ковилово-типчакові степи з чагарниками та деревами – вишнею, лохом, тереном. На півдні степи більш сухі – типчаково-ковилові. У Присивашші - полиново-злакові. Первісна рослинність збереглась тільки на схилах балок, піщаних косах, островах та в заповідниках. В травостої переважають злаки – ковила, типчак, конюшина, шавлія, будяк, молочай, полин, горицвіт та ін. Найбільш типовими представниками тваринного світу степової зони є ховрах сірий, тушканчик, полівка сіра та степова, куниця кам’яна, тхір, бабак, лисиця-корсак. Їжак вухатий. Різноманітним є світ птахів – жайворонки, перепілки, куріпки, дрохви, журавель степовий, орел. На узбережжях морів та озер, піщаних косах багато водоплавних тварин ти птахів (гуска сіра, лебідь-шипун).

Запитання .

1. Поясніть переважання гризунів в зоні степу?

2. Чому в українських степах не ростуть дерева?


Учитель . У кожній природній зоні виділяють менші фізико-географічні одиниці І зона степу теж не виключення в ній виділяють підзони, а ті, у свою чергу, поділяються на краї (провінції). Кожна із яких відрізняється ступенем континентальності.

РОБОТА з атласом

Північностепова підзона

Провінції: Дністровсько-Дніпровська північностепова, Лівобережно-Дніпровсько-Приазовська північностепова, Донецька північностепова, Задонецько-Донська північностепова.

Середньостепова підзона

Провінції: Причорноморська середньостепова.

Південностепова (сухостепова) підзона

Провінції: Причорноморсько-Приазовська сухостепова, Кримська південностепова).

    Природоохоронні території

Робота з атласом ( 8,5 клас) Використання Червоної книги

Учитель. Дана природна зона інтенсивно і давно використовується людиною . Близько 75 % її території розорано та перетворено на сільськогосподарські угіддя. Тварини – сайгаки, кулани, тарпани знжчені; рослини з 21 виду залишилося 7 ковила- володарка степу Тому у природному стані незайманий степ можна зустріти тільки в заповідниках, заказниках по схилах річок. На території степу створено природоохоронні території – біосферний заповідник «Асканія Нова», « Причорноморський біосферний заповідник» , який доречі розташований в межах Миколаївської області, Дунайський біосферний заповідник, в Миколаївській області заповідник «Єланецький степ», Український степовий заповідник та інші.

V. Узагальнення та закріплення навчального матеріалу.

Прийом «Пять речень»

- зона степу займає 40% площі України;

- вона є високоосвоєною у господарському використанні;

- цій зоні притаманні високі літні температури і мала кількість опадів;

- переважаючий вид рослин – травянисті форми та ін.

Прийом. «Кола ВЕНА»


Лісостеп Степ


34 % 40 %

Лісові ландш. степи степові ландш

прир.зона Укр.

Т с - 5 -8 С клімат помірно –континент Т -2 -9С

Тл +18+21(23)С Т +22 +23С

Опади 600-700-450 500-450

Густа річк сітка мало поверх вод

Лісові і степові тварини степові тварини

Прийом «Мозковий штурм» 

Запитання . -Чи можна акліматизувати в зоні степів верблюда,крокодила, жирафа?

Учитель. На уроці ми розглянули природні компоненти степу. І виділили їх особливості: зона степу багата на корисні копалин, має рівнинний характер поверхні, який понижується на південь, посушливий спекотний клімат, не значну річкову сітку, переважання на чорноземах трав’янистої рослинності та гризунів. На поєднання таких природних компонентів вплинуло географічне положення природної зони: віддаленість від океану, розташування в 40 широтах.

Пропоную створити павутину асоціацій з природною зоною степ.

Чорнозем

Байраки Різнотрав’я


Солоні озера



Посушливий

клімат


Низовини

Лимани Поди


VІІ. Домашнє завдання. § 36 опрацювать, відповісти на запитання, або написати твір-роздум «Що люди втратили, а що отримали, розоравши степ» або знайти загадки приказки,, прислівя про степову зону повт. П. 9-10