Тема. Рими. Андрій Малишко «Вихопивсь дощик поміж заграв…» . Степан Жупанин «Музика дощу».

Мета : поглибити знання учнів про творчість Андрія Малишка поета-

пісняра. Розкрити можливості художнього зображення одного природного явища різними засобами. Вчити розуміти образну мову, уявляти описані картини, розмірковувати над художнім змістом, відчувати яскравість художніх образів, їх настрій. Розвивати вміння виразно читати поезії, аналізувати їх, розвивати інтерес до вивчення поетичних творів.

Обладнання: портрет А.С.Малишка, презентації, ілюстрації до твору, музичні записи.


ХІД УРОКУ

І. Організація класу.

Я всміхаюсь сонечку:

  • Здрастуй, золоте !

Я всміхаюсь квіточці, –

Хай вона цвіте.

  • Я всміхаюсь дощику:

  • Лийся, мов з відра.

Друзям посміхаюся,

Зичу їм добра.


ІІ. Мовленнєва розминка

  1. Артикуляційна розминка

  • Вдихнути повітря через ніс, видихнути через рот (губи трубочкою).

  • Дме легенький вітерець.

  • Язичком почистити губки.


  1. Робота над чистомовкою

Ощ-ощ-ощ — зранку іде дощ.

Ущ-ущ-ущ — над квіткою кружляє хрущ.

Ущ-ущ-ущ — росте кущ.

Ющ-ющ-ющ — плететься плющ.

  1. Робота над скоромовкою

Дощ хлющить на зелен плющ,

Під плющем сховався хрущ.

Каже щиро хрущ плющу:

Не боюся я дощу!


Хто знає, що таке плющ? (Плющ - це витка рослина.)

Гра “Дощик, дощик, злива, сонце”

(Читання скоромовки напівголосно пошепки, голосно швидко, голосно скоромовкою, мовчки.)


4. Гра “Заміни вислів одним словом”

Учні читають на слайді вислови і добирають слово, яке б його замінило.

з громом і блискавкою ... (гроза) .

Дощ дуже сильний ... (злива).

дуже дрібний, густий ... (мряка).


ІІІ. Перевірка домашнього завдання.

А зараз проведемо конкурс на кращого читця вірша Олени Пчілки «Новину сьогодні зранку…» (напамять, с.111).

(Відмічаю смайликами і оцінюю відповіді учнів.)


ІV. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.

Звучить пісня «Пісня про рушник» (муз. Платона Майбороди, сл. Андрія Малишка).

  • Вам сподобалася ця пісня? Чи доводилося чути її раніше?

  • Які почуття викликала у вас прослухана пісня? (Любов до матері, до рідного краю, повагу до оберегів України.)

  • Автором слів цієї прекрасної ліричної пісні є український поет Андрій Самійлович Малишко. З його творчістю ми сьогодні ознайомимося.

Сьогодні на уроці ми працюватимемо з творами, в яких буде описано таке явище природи, як дощ.

V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу


1. Біографічна довідка

Андрій Самійлович Малишко (1912-1970) – відомий український поет,

нагороджений Державною премією ім.Т.Г.Шевченка.

  • Народився 14 листопада 1912 року в Обухові на Київщині в сімї шевця.

  • Родина Малишків була велика – одинадцятеро дітей.

  • Трудове життя А. Малишка почалося рано.

  • Вірші почав друкувати ще у студентські роки.

  • В роки війни – військовий кореспондент.

  • Незабутній вогник батьківської хати, де вперше почув малий Андрій думи Великого Кобзаря, материнська пісня, лагідна й сувора, напоїли

його, дали душевну чистоту й радість на все життя. (Слайд)

Багато віршів Андрія Малишка стали піснями: “Вчителько моя”, “Стежина”, “Київський вальс”, Пісня про рушник


  1. Опарацювання вірша А. Малишка “Вихопивсь дощик поміж заграв… (с.113).

  1. Виразне читання вірша вчителем.

(Тихенько звучить музика, учитель читає вірш).

  • Чи сподобався вам вірш? Що найбільше запам’яталося?

  • Який буває дощ? (літній, осінній, зимовий, весняний).

Добір ознак до слова дощ .


Дрібний Грибний Раптовий



Ласкавий Дощ Сліпий



Прозорий Густий Сильний


  1. Словникова робота.

Читання стовпчиків слів «луною» за вчителем.

  • Заграва – відблиск, відсвіт заходу сонця на небі.

  • Закресав – почати сліпуче виблискувати.

  • Обрій – видима межа між землею і небом; горизонт.

  • Гущі – осад у рідині.

  • Пущі – великий, густий, важко прохідний ліс; хащі.

  1. Гра «Бджілки». Самостійне напівголосне читання вірша учнями.

  • До якого жанру належить вірш? (Пейзажна лірика, автор передає буяння природи після дощу.)

  1. Гра “Знайди риму”.

Учитель називає слова, діти пібирають риму.

Заграв (понапинав, закресав, писав).

Пущі ( гущі).

Породи (насолоди).

Обрій (добрий).

Листочка (сорочка).


  1. Виразне читання вірша учнями.

  2. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.

  • Який колір переважає в описі дощу?

  • Ким поет уявляв дощика? удожником, веселим хлопчиком.)

  • Які слова вказують на те, що дощ з’явився раптово?ихопивсь, понапинав, закресав.)

  • Які слова, словосполучення представляють дощик як живу істоту?

  • В якому значенні (прямому чи переносному ) вжито ці словосполучення?

  • Як автор характеризує дощик? (смішний, добрий-добрий).

  • Як дощ вплинув на природу? (Ожила, забуяла).

  • Який настрій викликав у автора дощ?

  1. Робота за ілюстрацією.

  • Що зобразив художник на малюнку? Які фарби використав? Чому? (літній дощ).

  • Який настрій передано на малюнку? (веселий, бадьорий)

Фізкультхвилинка

VI. Опрацювання твору Степана Жупанина «Музика дощу».

  1. Читання вірша вчителем.

  2. Словникова робота.

  • Прочитайте швидко.

цимбалістом

молоточки

долоньки

троїста

басовитий

рознеслася

зеленодзвонній

(Пояснення слів: цимбали, цимбаліст).

  1. Читання твору мовчки.

  • З ким поет порівнює дощ?

  1. Читання вголос «ланцюжком».

  • З чим поет порівнює краплинки дощу?

  • Із чого складається троїста музика?

  • Чому саме осика плеще в долоні музиці дощу?


  1. Робота в парах.

  • Знайдіть до малюнків відповідні рядки вірша.

  1. Робота в групах.

  • Встановіть відповідність між малюнками і словосполученнями.

(Перші два словосполучення – 1 група, два останні – 2 група).


  1. Робота в зошитах.

VII. Підсумок уроку.

  • Які твори сьогодні читали? Хто їх автори?

  • Який із прочитаних творів вам сподобався найбільше і чому?

  • Назвіть синоніми слова дощ. ( Злива, мряка, хлющ)

  • Назвіть спільнокореневі слова до слова дощ. ( Дощик, дощова, дощовик, дощить, задощило).

Оцінювання.

  • А тепер подивимося, хто ж більше зібрав смайликів. Отже, …(ім’я учня) отримує .. балів, ... .

VIII. Домашнє завдання.

  • Виконайте ілюстрацію до поезії «Вихопивсь дощик поміж заграв…»; вивчіть вірш напам'ять.