Тема уроку. Звертання. Непоширені й поширені звертання. Розділові знаки при звертанні ( повторення).

Мета уроку: поглибити знання учнів про звертання, дати поняття про поширені і непоширені звертання; формувати уміння правильно визначати звертання в реченні, правильно ставити розділові знаки при звертаннях; удосконалювати навички аналізу простого ускладненого речення; виробляти уміння та навички конструювання та видозмінювання речень; виховувати шанобливе ставлення до культури українського народу

ПЕРЕБІГ УРОКУ


І. ОРГАНІЗАЦІЙ МОМЕНТ.

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК

Перевірка домашнього завдання.

ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ


Проведіть дослідження. З’ясуйте, кого називають виділені слова, якою частиною мови вони є , у якому відмінку стоять.

  1. Чом, чом, чом, земле моя, Так люба ти мені?... Тим, тим, тим, … дитино, знай, Що води і ліси – твій рідний край (В.Лебедова).

  2. О мова рідна! Їй гаряче віддав я серце недарма. Без мови рідної, юначе, й народу нашого нема (В.Сосюра).

1.Кого називають виділені слова (осіб, предмети, явища)?

2.Яка це частина (-и) мови? Яке слово тут головне? Для кого (чого) звертаємося? Яку роль виконують залежні слова?

3.Як називаються у мові слова, що називають того, до кого звернена мова?


ІV. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ.

1.Пояснення вчителя.

Звертання - це слово або сполучення слів, що називає особу, предмет чи явище, до яких звертається мовець.

Звертання бувають непоширені (при таких немає залежних слів) та поширені (залежні слова при таких є).

Мамо, чого зажурились? (Д.Луценко).

Скільки є в нас, любі друзі,

Для звертання ніжних слів.

(Д. Білоус)

Звертання можуть бути однорідними: Візьміть мене, гаї, поля, озера, ріки! (Є.Плужний).

Звертання бувають повторювані: Дощику, дощику, перестань! (Нар. творч).

З вертання відокремлюють


Комою або знаком оклику

На початку речення

Комою в середині речення

Комою і знаком оклику або крапкою в кінці речення

Ой братику ріднесенький, снився мені сон дивнесенький (Нар. творч.)

Глянь, ріднесенький, які очі – од сонця ясніші (О,Гончар)

Гей, береза біла, срібнокорая! (В.Сосюра)

  1. Здобуття знань за матеріалами підручника, презентацією, таблицями.

  2. Виконання вправ.


Визначте поширені та непоширені звертання. Укажіть однорідні та повторювані. Поясніть постановку розділових знаків.

1.Я люблю тебе, мій рідний краю, красу твоїх степів і гір! (В.Сосюра).2.Сонце, сонце, освітлюй тіні! (Л.Костенко). 3. Ми здійснили, наш Тарасе, твої заповіти (М.Терещенко). 4. Мово рідна, слово рідне, хто вас забуває, той у грудях не серденько, тільки камінь має! (С.Воробкевич). 5.Мій сон щасливий, тату (П.Перебийніс). 6. Одягніть вишиванку, моя доне і сину, щоб красою зігріти нашу рідну країну (Л.Любарська). 6.Добридень вам, дідусю та бабусю! (П.Перебийніс).

Перебудуйте речення так, щоб підмети стали звертаннями. Визначити граматичні основи. Скласти схеми речень із звертаннями.

1.Степанко не втрачав віри в себе і не піддавався розпачу. 2.Новачки не соромляться звернутися за допомогою до батьків, друзів, шкільного психолога. 3. Учні не повинні відповідати образою на образу.4.Учителі підкажуть новенькому учневі, як скоригувати свою поведінку, щоб уникнути конфлікту. 5. Школярі повинні пам’ятати, що шкільні проблеми можна розв’язати.

Складіть з поданими словами по три речення, щоб вони виступали 1) підметами; 2) додатками; 3) звертаннями.

Харків, Україна, Батьківщина.

Перепишіть, розставляючи пропущені розділові знаки. Визначте поширені й непоширені звертання.

1.Мамо люба глянь, як сяють ясно зорі золоті (Б.Грінченко). 2. Школо ти мислить навчила чесною працею жить (А.Рибачок). 3. Ти не висни чорна хмаро над смерекою (В.Сосюра). 4.Злітай птице у чисте небо! (Г.Гордасевич). 5.Я розумію вас звірята і рослини (Б.-І. Антонич). 6.Стомилася сину дай одпочину (А.Камінчук).


Фізкультхвилинка. Гімнастика від перевтоми очей (сидячи).

Вправа 1. Обома очима подивитись на кінчик носа ( 5 сек.)

Вправа 2. Подивитися вгору – на простір між бровами.

Вправа 3.Подивитися на ліве плече.

Вправа 4. Подивитися на праве плече.

Вправа 5.Обертання очима за годинниковою стрілкою, фіксуючи погляд на просторі між бровами і кінчику носа, потім те ж саме зробити у протилежний бік – проти годинникової стрілки. Повторити вправу 4-5 разів.

Творча робота. Складіть невелику розповідь (5-6 речень) за поданою ілюстрацією. Вживайте звертання.


V. ПІДСУМОК УРОК.

Рефлексія

Заповніть таблицю, проаналізувавши свою роботу під час уроку.


Знаю, що це таке


Вмію

Слід повторити








VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ ( на вибір)

Виконання вправи.

Тести для здійснення самоконтролю.



Додаток до уроку


Тести для здійснення самоконтролю.

Завдання з вибором однієї правильної відповіді.

  1. Чи правильне твердження:

Поширені звертання складаються з двох слів.

А. Так Б.Ні

  1. бал

2. Чи правильне твердження:

Звертання – слово, що називає того, до кого звертаються з мовленням.

  1. А. Так Б.Ні

1 бал


3.Укажіть речення, в якому є звертання (розділові знаки відсутні)

А.Зайнялась зорі вузенька смужка (П.Дорошко).

Б.Води Дніпрової нап’юсь на тебе друже подивлюсь (Т.Шевченко).

В.На світанку небо здавалось пурпуровим (С.Васильченко).

Г.День кладе на хмари позолоту (В.Сосюра).

1 бал

4.Укажіть речення, в якому звертання відокремлюються знаком оклику (розділові знаки відсутні).

А. Не ходи козаче понад берегами не суши серденька чорними бровами (Нар. творч).

Б. Стережися польовий пташе блискучих котячих очей! (Панас Мирний)

В.Людино Якщо ти воістину людина бережи друга свого (І.Стаднюк)

Г.Мамо спасибі вам за всю домашню науку (Ю.Голобородько).

1 бал

5. Укажіть речення з поширеним звертанням ( розділові знаки відсутні).

А. Народе мій до тебе я ще верну…(В.Стус).

Б.Дай мені крила Україно!... (П.Сингаївський)

В.Перший починай!

Г.Мамо чого зажурились? (Д.Луценко)

1 бал

6.Укажіть речення з непоширеними звертаннями ( розділові знаки відсутні).

А.Де ти Лесю? (І.Драч)

Б.Совісте наша! (І.Драч)

В.Мово рідна Ти як море!…(С.Плачинда).

Г.О мій народе Прометея ти маєш душу молоду (В.Сосюра).

1 бал

Завдання з кількома правильними відповідями.

7.Визначте, який розділовий знак пропущено в реченнях зі звертаннями.

А. Лети пташко, з захід сонця, защебечи в шибочку… (П.Гулак-Артемовський).

Б. Учитель мій! Як ми тебе любили…(В.Сосюра).

В.Спасибі ж орле великий гірський, ти один для нас у світі могутній, близький (Народна мудрість).

Г.Веснійте, далі сині, наливайтесь сонцем, дні! (В.Сосюра).

1,5 бали

8.Знайти помилки у написанні звертань.

А.Ти прекрасна, вечірня зоря! Урочисто й лагідно ти сяєш.

Б.Гей, ви грізні, чорні хмари! Я на вас збираю чари.

В.Мама, іде вже зима, снігом травицю вкриває.

Г. Скажи мені, фантазія, дивна як помогти в безмірнім людськім горі? (Леся Українка).

1,5 бали

9-12. Написати листа до подруги (друга) з використанням звертань. Зробити синтаксичний розбір речення зі звертанням. Накреслити схему.

3 бали



Ключ до тесту


Звертання. Непоширені й поширені звертання. Розділові знаки при звертанні ( повторення)

  1. Б

  2. А

  3. Б

  4. В

  5. А

  6. А

  7. А, В

  8. Б, В