Заняття з елементами тренінгу "Скарбниця гарного настрою"

Мета: показати шляхи самопізнання особистості, розглянути ситуації впливу проблемних ситуацій на людину та знайти шляхи їх вирішення, вчити керувати своїм настроєм.

Час: 1год30хвилин - 2 години

Цільова аудиторія: педагоги та працівники закладу.

Обладнання: аркуші для нотаток, ручки, нотатки з якостями, скринька з фразами, різнокольорові паперові пташки, пір'я птахів, скельця, масажні м'ячики-їжачки, пластмасові кольорові кульки, буклет "Банк способів саморегуляції".


Хід заняття

1. Вправа «Привітання»

Мета: налаштувати групу на спільну роботу, прийняти правила роботи групи під час тренінгу.

Хід вправи.

1.1. Вироблення та прийняття правил групи
Психолог: Хочу, щоб усіх нас (психолог називає кілька прикметників, які прозвучали, наприклад: сміливих, розумних, енергійних та працьовитих) об’єднало кілька правил:

«тут і зараз», ввічливе, позитивне, добровільне спілкування.

Згодні? Тоді вперед!

Думаю, що кожен із вас хоч раз стояв на краю прірви під назвою «професійне вигорання» та не розумів, хто він і чому забракло сил, відчував себе чи то рослиною, чи то твариною… Запишіть на аркушах назви трьох тварин, які виникли у вашій уяві, коли я згадала про тварин. (Записують.)

Вважають, що перша тварина означає, ким, на вашу думку, бачать вас колеги, друга ким би ви хотіли, щоб вас бачили, третя – ким ви є насправді. Протягом заняття спробуємо навчити цей незвичайний «зоопарк», який уживається у кожному з нас, не втрачати емоційну, розумову та фізичну енергію, отримувати задоволення від спілкування з колегами та від життя.

Вступне слово психолога:

- У чому полягає сенс життя?

- Що необхідно для реалізації планів людини?

- Яке значення в житті людини має настрій?

Отже, ми сьогодні поговоримо про гарний настрій. Вияснимо, що впливає на наш настрій, як за допомогою гарного настрою досягти бажаних результатів. Важливо відразу запам’ятати, що настрій - перш за все, результат сталення людини до навколишнього світу. Якщо ставитися до будь-яких подій негативно, то й настрій швидко стане відповідним. Тому перше правило - щоб створити гарний настрій, треба намагатися знаходити в подіях, навіть якщо вони здаються спочатку досить негативними, щось добре, корисне.

2. Вправа  «Моя улюблена якість» (10 хв.)

Мета: виявлення емоційного стану групи на момент початку тренінгу, активізація групової роботи.

Хід. Учасникам пропонується об'єднатися у пари і сісти один навпроти одного.

Психолог зачитує по черзі три позитивних якості. У парі необхідно обговорити, яка якість з перерахованих, найбільше підходить кожному у парі, і чому. (пропоновані якості)

  • мудрість, надійність, наполегливість;

  • активність, безкорисливість, ввічливість;

  • сила волі, скромність, сміливість;

  • самозабуття, тактовність, терплячість;

  • незворушність, чарівність, товариськість.

Обговорення:

-             У яких пар якості збіглися? Чому?

-             Які якості вам найбільше підходять?

-             Кому яких якостей бракує?

3. Вправа « Зіпсований телефон»

Мета: показати механізм створення комунікації, виявити чинники, що впливають на створення інформації.

Хід вправи

 Група ділиться на підгрупи по 6-8 осіб, які сідають колом і по черзі розповідають неприємну історію, яка з ними трапилась, таким чином: перший розповідає другому, другий переповідає третьому, третій переповідає четвертому, поки розповідь не повернеться до першого. Під час розповіді передається різна інтерпретація, різні почуття. Перший розповідач чує свою пригоду в різних варіантах, і вона перестає бути для нього такою неприємною, як спочатку.

Психологічний коментар: успішні люди відрізняються від звичайних саме вмінням "перетворювати кислі лимони в лимонад". Інакше кажучи, негативне перетворювати на позитивне, знаходити в усьому якусь особисту або суспільну користь.

4. Вправа «Усе у твоїх вустах»

Психолог: Навіть одна невдало побудована фраза може посіяти в душі людини образу, злість і поширитися по всьому світу. Уявіть, що от-от із ваших вуст зірветься така фраза. Пропоную вам перефразувати речення, зробити їх більш коректними, толерантними й доброзичливими. (Кожен учасник дістає зі скриньки фразу та перебудовує її. Якщо виникають труднощі, практичний психолог залучає присутніх до обговорення.)

Фрази:

  • Ну як Ви можете так думати?

  • Я Вас попереджаю!

  • Що Ви верзете?

  • Вас нічим не переконати.

  • Ви повинні мене слухати.

  • Ви повинні цінувати мою роботу.

  • На мою допомогу не розраховуйте.

  • Ваші ідеї мені не подобаються.

  • Ви некомпетентні в цьому питанні.

  • Вас буде покарано.

  • Мені не сподобався виступ Ваших учнів.

  • Я не хочу слухати Ваші зауваження.

  • Ви надто емоційні. Ваші особисті проблеми мене не обходять.

  • Ви занадто молоді, щоб у цьому розбиратися.

  • На Вашому місці я б помовчав.

  • Докажете потім, я поспішаю.

  • Я не вірю у Вас.

  • Маю право, бо в мене вища категорія.

  • Ви нічого не робите.

  • У вас ненормований робочий день.

  • Я не хочу нічого змінювати.

  • У Вас такий складний характер.

  • Я хочу зробити зауваження щодо Вашої доньки.

  • Я все це знаю краще за Вас.

– Скажіть, вам було складно перефразувати ці невдалі вислови? (Відповіді.)
– Чому? Чи можна сказати, що емоційний стан інших людей «у ваших устах»? (Відповіді.)
– Чи правильно я вас зрозуміла, що ми навчилися сіяти добре в серцях наших колег? (Відповіді.)

... Вправа – енерджайзер «Сік. Чай. Шейк.» Пропоную учасникам утворити коло, взяти один одного за талію та діяти чітко за моєю інструкцією. Коли я говорю слово «сік» – робити крок вперед лівою ногою, коли говорю слово «чай» – робити крок назад правою ногою, коли говорю слово «шейк» – присідаємо. (повторити 5-6 разів). А тепер сідайте на свої місця.

5. Вправа на зняття внутрішніх обмежень.

Мета: сприяти усвідомленню своїх внутрішніх обмежень.
Матеріали: аркуш паперу, авторучка.

Психолог: На шляху завжди трапляються перешкоди. їх можна умовно розділити на зовнішні та внутрішні. Вважають, що внутрішні перепони подолати набагато складніше, ніж зовнішні. Коли ми говоримо про свої внутрішні обмеження, ми зазвичай починаємо зі слів «Я не можу…». Зараз ми спробуємо поступово здолати деякі ваші внутрішні обмеження.

  1. Запишіть на аркуші 5 разів фразу «Я не можу…», залишивши трохи місця, щоб її завершити.

  2. Допишіть, що ви не можете зробити (робити).

  3. Тепер у всіх реченнях закресліть слово «можу», а замість нього зверху запишіть «хочу». Що у вас вийшло? Прочитайте всі фрази з новими словами.

  4. Наступний крок. Скрізь закресліть частку «не». Прочитайте, що у вас вийшло. Дуже важливе питання, яке ви зараз маєте поставити собі: «Я справді цього хочу?». Прочитайте ще раз фрази і зробіть наголос на слові «хочу».

  5. Завершальний крок. Допишіть після слова «хочу» словосполучення «і легко можу». Разом у вас вийде «Я хочу і легко можу…», а далі ваш текст. Тепер зачитайте ці нові фрази в голос. Щоразу, коли вам здається, що ви чогось не зможете -виконуйте цю вправу і у вас обов’язково все вийде. Програмуйте себе на успіх, але пам’ятайте, що і поразка може бути першим стимулом до самовдосконалення і успіху.

6. Вправа «Кольорові пташки»

Мета:підвести підсумок зустрічі; створити комфортну атмосферу, гарний настрій.
Обладнання: картки – пташки різного кольору: рожевий, жовтий, голубий, фіолетовий.
- А зараз оберіть, будь ласка, пташку певного кольору.

Рожевий колір означає оптимізм, гарний настрій; жовтий колір – пізнання істини; голубий колір - душевний підйом, фіолетовий-впевненність в своїх силах. З таким настроєм ви сьогодні йдете з тренінгу.

7. Вправа «Усмішка по колу»

Мета: створення позитивної атмосфери та оцінки своєї роботи, підведення підсумків роботи тренінгу.

Учасники тренінгу стають в коло. Беруться за руки. Кожний з них посміхається друзям зліва-справа і висловлює свої почуття, враження про роботу тренінгу, висловлює вдячність за підтримку та розуміння.

Заключне слово психолога:Для того щоб сила думки «працювала на вас», потрібно розвивати позитивне ставлення до життя. У вас повинен переважати внутрішній психологічний настрій на успіх. Дякую за активну роботу. Хочеться вірити, що наша зустріч не пройде безслідно й, колись ви згадаєте про те, що вас сьогодні здивувало чи порадувало, додало сил і віри в себе.

Проективна методика «Гороскоп емоцій»

Мета: настрій учасників на подальшу роботу, створення позитивного мікроклімату

Матеріал: пір'я птахів, скелець, масажних м'ячиків-їжачків, пластмасових кольорових кульок.

Хід. Учасникам пропонується вибрати, один предмет, який найбільше сподобався або привернув їхню увагу.

Інтерпретація:

Ви вибрали перо! Ви легкі на підйом; товариські, хороші слухачі; ніжні і ласкаві, вразливі і тонкі натури; готові будь-якого підтримати в скрутну хвилину і розсмішити, підняти настрій; ви з почуттям гумору.


Хто вибрав скляний камінчик - у вас завжди все гладко, так солодко; ви відкриті душею, легкі в спілкуванні, гнучкі натури; не схильні до чужого впливу; гламурні, витончені і добре розбираєтеся в моді.


Якщо ви вибрали м'ячики-їжачки - ви загадкові і привабливі натури; спритні, енергійні і веселі; не даєте себе в образу, можете постояти за себе; дбаєте про своє дорогоцінне здоров'я; ви легко справляєтеся з будь-якою ситуацією, завжди знайдете вихід.


У кого виявилися кольорові кульки - це значить, що ви веселі і бадьорі, життєрадісні і енергійні; відкриті, добрі і довірливі; товариські; ви завжди попереду, прагнете до перемоги; вас всюди помічають; з вами разом - завжди свято, ви душа компанії.

Підсумок.Рефлексія. У подарунок кожен учасник тренінгу отримує буклет "Банк способів саморегуляції".







"Банк способів саморегуляції".

Ось лише кілька порад, які допоможуть розвинути силу вашого позитивного мислення:

1) завжди використовуйте тільки позитивні слова і в думках, і під час розмови, наприклад: “я можу”, “я здатний”, “це можливо”, “я зможу це зробити”;

2) пропускайте у свою підсвідомість тільки відчуття сили, щастя та успіху;

3) ігноруйте негативні думки, замінюючи їх оптимістичними;

4) перш, ніж почати будь-яку справу, чітко передбачайте у своїй свідомості її успішний результат;

5) щоденно читайте щось натхненне та життєствердне;

6) більше посміхайтеся, це допоможе мислити позитивно;

7) дивіться фільми, які допомагають відчувати себе щасливим;

8) скоротіть час перегляду новин і читання газет, де йдеться про негативні явища;

9) асоціюйте себе з людьми, які мислять позитивно;

10) завжди сидіть і ходіть з прямою спиною, це зміцнить впевненість у собі і наповнить внутрішньою силою.

Керуючись запропонованими порадами, ви привчите свій розум думати позитивно і ігнорувати будь-який негатив.

Продовжуйте тренувати мозок на формування позитивного мислення. Це може зайняти деякий час, але в результаті у вас виробиться звичка мислити позитивно.


Література

1.Барви творчості.- К., 1995.

2. Мартинюк І.О., Соболева Н.І. Люди і ролі.-К.,1993.

3. Психологія й педагогіка життєтворчості.- К.,1996.

4.Савич Ж.В., Сивогракові З.А., Петрик О.М.та ін. Вирішувати нам – відповідати нам.Методичні рекомендації з проведення тренінг-курсу підлітками-інструкторами: Посібник.- К.:Навчальна книга, 2002.