Правознавство 9 клас
Тема: Причини виникнення держави. Поняття й ознаки держави.
Мета:
розглянути причина та теорії виникнення держави; основні ознаки й функції держави;
удосконалювати вміння учнів працювати зі схемою, навички співпраці в парах й групах;
формувати вміння висловлювати власне ставлення до проблеми.
Очікувані результати: учні зможуть:
пояснювати та застосовати поняття: «держава», «форма держави»;
називати теорії виникнення та історичні типи держави;
характеризувати державний лад;
описувати елементи державного ладу.
Основні поняття: «держава», «суверенітет».
Тип уроку: засвоєння нових знань, умінь та навичок
Обладнання: підручник.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ УЧНІВ.
1.Дайте визначення «право», «правило», «закон».
2. Евристична бесіда
1. Чому людина має знати закони?
2. Де містяться закони держави: в яких документах? Назвіть основні з них.
-Яке ж призначення права в сучасному суспільстві? (Учні за бажанням дискутують з цього питання.)
Права і свободи людини в сучасному розумінні невід'ємні від її обов'язків та відповідальності перед суспільством, державою, іншими людьми. Це фундамент не тільки демократії, але і справедливості, рівноправ'я у суспільстві. Сьогодні Україна веде демократичну боротьбу за повноправну вільну людину і громадянина, за гідні умови існування.
3. Які права мають учні та де вони закріплені?
(Конституція, Декларація прав дитини — міжнародна декларація, проголошена Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1959 року., Статут школи)
4. «Правовий диктант» (необхідно з’ясувати, які з наведених ситуацій є юридичними, а які моральними нормами):
а) викладач підійшла до учня, який сидів, і почала з ним розмовляти. Учень, продовжуючи сидіти, охоче відповідав на запитання; МН
б) учень кинув недопалок на підлогу в коридорі школи; Ю
в) учень запізнився на заняття на 30 хвилин без поважної причини; Ю
г) учень не привітався з викладачем; МН
д) учениця 10 класу не поступилася місцем у трамваї похилому чоловікові; МН
е) учень виготовив ніж з набірною ручкою; Ю
ж) група учнів після відбою бешкетувала в гуртожитку. Ю
Відповіді: норми права: б, в, е, ж; норми моралі: а, г, д.
5. Визначити, у яких ситуаціях відносини між людьми врегульовуються правовими нормами.
Ситуація 1. Максим хоче запропонувати Віталієві стати його другом.
Ситуація 2. Елеонора бажає влаштуватися на роботу.
Ситуація 3. Харитон і Ельвіра бажають укласти між собою шлюб.
Ситуація 4. Василина хоче охрестити свою новонароджену дитину.
Відповідь: у другій та третій ситуаціях.
ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
План
Причини та теорії виникнення держави та права
Поняття й ознаки держави
Держава влада
Функції держави
Причини та теорії виникнення держави та права
Розв’язання проблемного питання:
Подумайте, чи завжди існувала держава.
На якому етапі розвитку суспільства виникла держава?
Чому виникла необхідність у створенні держави?
Порівняльна характеристика понять «суспільство», «держава», «країна».
Учитель проводить бесіду:
Використовуючи свої знання з історії та географії, з’ясуйте основні ознаки понять «країна», «держава», «суспільство».
Життя людей протягом найдавніших часів істотно змінювалося. Стосунки між ними ускладнювалися, що призвело до появи держави:
Передумови появидержави
Причини виникнення держави:
1) Необхідність єдиного керівництва суспільством (удосконалення керування суспільством).
2) Необхідність підтримання суспільного порядку. Неспроможність суспільної влади первісного суспільства надалі регулювати відносинами між класами (як організація влади, так і методи та прийоми прийняття рішень, важелі впливу стають недієвими: правий той, у кого за спиною сила, раб працює на плантації під вартою наглядача, селянин платить податки під загрозою фізичної розправи тощо) зумовила необхідність встановлення та підтримання єдиного порядку, оформлення товарно-грошових відносин, пом’якшення та вирішення протиріч між різними верствами населення шляхом узаконення.
3) Необхідність організації захисту та ведення військових дій. Перехід від кочового до осілого способу життя сприяв збільшенню чисельності та щільності населення. Виникають проблеми щодо врегулювання стосунків, вирішення суперечок між племенами, сфери життєдіяльності яких перетинаються в результаті цих змін. Постають питання захисту кордонів, збільшення території, для виконання яких лише держава могла зорганізувати все населення.
Отже, держава виникає як результат процесів, які відбувалися в суспільстві, реагуючи на розвиток його потреб.
Теорії виникнення держави та права
Теологічна теорія (Аврелій Августин, Фома Аквінський) — пояснює походження держави божественною волею, обґрунтовуючи вічність та святість держави.
Патріархальна теорія (Арістотель) — полягає у твердженні, що держава походить від сім'ї і є результатом зростання та розподілу сім'ї.
Договірна теорія (Ґроцій, Ж.-Ж. Руссо, Дж. Локк) — стверджує, що держава виникла внаслідок укладення між людьми суспільного договору — добровільної угоди між правителем і народом для забезпечення спільної справедливості.
Теорія насильства (Є. Дюринг, К. Каутський) — пояснює появу держави завоюванням одними племенами чи народами інших.
Психологічна теорія (Л. Петражицький) — держава виникла в результаті психологічної потреби людей жити в умовах організованого співтовариства та колективної взаємодії.
Історико-матеріалістична (марксистська) теорія (К. Маркс, Ф. Енгельс, В. Ленін) — пов'язує виникнення держави з економічними та соціальними чинниками, виникненням майнової нерівності, розшаруванням суспільства та появою класів. Є найбільш поширеною.
Органічна теорія (Т. Спенсер) — порівнює розвиток держави з розвитком біологічних організмів, які народжуються, розвиваються, старіють та вмирають.
Космічна теорія — пріоритет виникнення держави на землі віддає інопланетянам.
Технократична теорія (Г. Уайльд, Н. Михайлівський) — пояснює появу держави переходом до економіки виробництва.
ЗАПИТАННЯ:
Яка з теорій, на ваш погляд, найбільш наближена до істини? Поясніть свою точку зору.
2. Поняття й ознаки держави
Держава — це специфічна, політико-територіальна організація, що виражає інтереси населення.
Держава — особлива організація політичної влади, що існує у суспільстві, за допомогою якої здійснюється управління загальносуспільними та місцевими справами.
Держава — це особлива форма організація суспільства за допомогою спеціального апарату управління, який захищає інтереси населення певної території, регулює відносини між членами суспільства, зокрема за допомогою примусу.
Практично все населення планети живе у тій чи іншій державі. Кожна людина у повсякденному житті взаємодіє з державою, перебуває у постійному тісному зв’язку з нею.
Держава як організація має свої ознаки, що відрізняють її від інших організацій.
Ознаками держави є:
1.Територія і населення. Держава є єдиною універсальною, специфічною організацією на території країни. Під її впливом перебуває все населення; держава встановлює адміністративно-територіальний поділ країни, інститут громадянства.
2.Публічна влада. Влада, яка не співпадає з населенням, проте виступає від його імені, забезпечує державний примус у вигляді органів державної влади (законодавчі, виконавчі, судові…)
3.Податки. Обов’язкові платежі на користь держави від громадян, підприємств, організацій, установ, необхідні для функціонування держави (утримання державного апарату, медицина, освіта, культура тощо).
4. Грошова система.
5. Наявність органів державного примусу (армія, поліція, служби безпеки держав тощо). Лише держава (її органи) наділена повноваженнями застосовувати примус до всіх без винятку осіб, які перебувають на її території: громадян, осіб без громадянства, іноземців.
6. Збройні сили (армія).
7. Система права. Держава встановлює загальнообов’язкові правила поведінки, доводить їх до людей, забезпечує дотримання, вимагає виконання, а в разі порушення застосовує примус.
8.Формальні реквізити — державні символи (Державна символіка — засіб ідентифікації суверенної держави і суб’єкта влади в системі внутрішніх і міжнародних відносин, яка являє собою законодавчо закріплені символи — Державний Герб, Державний Прапор та Державний Гімн).
9. Державна мова.
10.Суверенітет (фр. souveraineté — найвища влада). Здатність держави проводити самостійну внутрішню і зовнішню політику. Влада держави поширюється на всі організації, на всіх осіб, які перебувають у країні (органи влади приймають обов’язкові для всіх закони, встановлюють податки тощо). На міжнародній арені держава самостійно приймає рішення щодо напрямів зовнішньої політики, вступу до міжнародних організацій, встановлення політичних та економічних зв’язків з іншими державами.
3. Державна влада
Робота з підручником: с. 10-11.
Учні відтворюють схему у зошитах та читають текст підручника.
ВЛАДА Сімейна Духовна Економічна Публічна Державна | |
4. Функції держави
Робота з підручником: с. 11-12.
Учні відтворюють схему у зошитах та читають текст підручника.
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Запитання
Яке місце в суспільних відносинах посідають держава та право?
Як змінюються соціальні відносини з виникненням держави?
Назвіть відомі вам теорії виникнення держави.
Дайте визначення поняттю: «держава», «суверенітет», «державна влада».
Назвіть декілька ознак держави.
Учитель говорить про важливість держави для суспільства та наголошує на тому, що, незважаючи на розмаїття поглядів щодо виникнення держави, один із чинників об'єднує практично всі теорії. Це — необхідність у держави як інституті регулювання відносин у суспільстві.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Опрацювати відповідний матеріал підручника §1, вивчити конспект.