ТЕМА. ІМЕННИК. ЛЕКСИКО-ГРАМАТИЧНІ РОЗРЯДИ ІМЕННИКІВ. ГРАМАТИЧНІ КАТЕГОРІЇ.

Мета: розширити знання учнів про іменник як самостійну частину мови, подати відомості про граматичні кате­горії іменника та лексико-граматичні розряди імен­ників; формувати комунікативні вміння доцільно та правильно використовувати іменники в усному та писемному мовленні;


виховувати людяність, співчуття, любов до себе та ближніх, прагнення бути щасливим і робити щасливими оточуючих.


ТИП УРОКУ: урок вивчення нового матеріалу


ФОРМА ПРОВЕДЕННЯ: кейс-урок зі смаком шоколаду


Хід уроку

І. Організаційний момент.

1. Привітання.

-Доброго ранку!Доброго дня!

Хай посміхаються діти щодня!

Кожному з Вас я щастя бажаю,

Зичу добра й любов посилаю!

2. Емоційне налаштування на заняття.

- Олександр Дюма, видатний французький письменник, коли чекав гостей на звану вечірку, у гардеробі прикріплював табличку з написом: «Отут, разом з одягом, залишайте свій поганий настрій». Мені б дуже хотілося, щоб і ви залишили негатив, якщо такий є, за дверима класу і налаштувалися на роботу.( смайлики, коробка)

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

    1. «Символ заняття». 

(На фоні музики)

-Шоколад! Джерело вічного щастя і символ неземної насолоди ... Предмет загального обожнювання і інструмент зваби ...Такий різний, але незмінно смачний…Відчуйте його аромат і продовжте речення: «Цей шоколад так пахне, що…»

- Сьогодні ми будемо говорити про дуже важливу річ в житті людини - про щастя, про те, що означає бути щасливим і що треба для цього робити, а символом нашого заняття буде шоколад, адже…

Шоколад – це пропуск в новий світ.

Світ, наповнений щастям!

Світ, в якому можливо все!

Джованні Джакомо Казанова


2. Відгадування форми проведення заняття.

- А урок буде незвичайним, форму його проведення ви дізнаєтеся, коли розгадаєте ребус.


3=Й






  • Отже, КЕЙС-заняття. Кейс-заняття– заняття з особливою структурою. Складається з 5 або 10 розгорток(галузей життя людини), які системно відображають розділи навчальної програми, а також суміжну інформацію за межами програми.Вони формуються на основі знань з різних галузей, які перетинаються в одній точці.

  • 4. Оголошення теми та мети уроку.

Тему уроку ви дізнаєтесь, розгадавши кросворду



1.в

І

р

а





2.М

р

і

я


3.с

Е

р

ц

е

4.к

о

х

а

Н

н

я



5.Н

а

д

і

я


6.в

И

к

л

и

к





7.К

р

а

с

а

1.Корінь слова « Довіра»( віра)

2.У кожної людини є заповітна…( мрія)

3.Чого нема у злої людини? ( серце)

4.Яке почуття було між Іванком та Марічкою з « Тіні забутих предків»?

( кохання)

5.Без чого на завтрашній день не може жити людина? (надія)

6Що кидає людині Доля? ( виклик)

7.Що врятує світ? ( краса)

ІМЕННИК. ЛЕКСИКО-ГРАМАТИЧНІ РОЗРЯДИ ІМЕННИКІВ. ГРАМАТИЧНІ КАТЕГОРІЇ.

Мета: розширити знання учнів про іменник як самостійну частину мови, подати відомості про граматичні кате­горії іменника та лексико-граматичні розряди імен­ників; формувати комунікативні вміння доцільно та правильно використовувати іменники в усному та писемному мовленні

ІІІ. Актуалізація і корекція опорних знань, умінь і навичок учнів

1.»Гра з кубиками Блума». Дати відповіді на питання

1.Пригадайте, яка частина мови називається іменником?

2.Як називаються іменники, що відповідають на питання хто?

3.Як називаються іменники, що відповідають на питання що?

4.У чому полягає відмінність між власними та загальними на­звами?

5.Які частини мови ви знаєте?

6.Назвіть їх

2. Складання асоціативного грона.

- Кожна людина прагне бути щасливою. А чи всі ми маємо однакове уявлення про щастя? Цікаво, що з цього приводу думають оточуючі?


ЩАСТЯ - задоволення, спокій, достаток, гармонія, добробут, насолода, радість, здоров’я, друзі, взаєморозуміння, кар’єра, кохання,самореалізація, милосердя, хобі.

-Назвіть орфограми в записаних словах.

3. Робота зі словниками. З’ясування етимології слова ЩАСТЯ.

- Безперечно, не знайдеться людини, яка б не чула слова «щастя». Воно є загальновживаним і, здається, таке зрозуміле. Та варто лише спробувати витлумачити його, як виявиться, що це не дуже просто. Для когось – це задоволення, втіха; для когось – добробут. Хтось щастя розуміє як удачу, талан. Для інших щастя – це радість. А як же виникло слово щастя?

- Етимологічний словник української мови за редакцією Тимченка дає таке пояснення: «спочатку у слова щастя був префікс сь, який колись, вірогідно, мавзначення «хороший, гарний», і корінь част, той самий, що в словах частина, частка, частувати.

- Отже,щастя – це «хороша частина». Частина від спільного добра – майна, їжі, тобто того, що забезпечує саме існування людини.

– А як же пояснюють слово ЩАСТЯ інші словники?

Щастя – це стан цілковитого задоволення життям; вияв радості від спілкування з рідними, близькими; успіх, удача. (Тлумачний словник української мови).

Якою частиною мови є слово ЩАСТЯ?

4. Робота в групах.

1 група – утворити спільнокореневі слова до слова Щастя

2 групапідібрати епітети до слова ЩАСТЯ

ІV Вивчення нового матеріалу

1. Складання ментальної карти (англ. Mindmap)до теми «Іменник».

- А для початку пригадайте все, що ви знаєте про іменник за допомогою ментальної карти (англ. Mindmap).В українських перекладах термін може звучати по-різному – «карта розуму», «карта пам’яті», «інтелект-карта». Автором техніки інтелект-карт є англійський психолог Тоні Бюзен (1970 рік), який таким чином запропонував допомагати своєму мисленню.

  • Перевірмо, як ви заповнили карти.

    1. Ознайомлення з теоретичним матеріалом

Окрім цих понять іменники мають відміни, про які конкретно ми поговоримо на наступних уроках,конкретні та абстрактні значення, а також збірні, речовинні та одиничні іменники

  • Іменники з конкретним значенням називають предмети, явища, що пізнаються (сприймаються) безпосередньо органами чуттів

  • Іменники з абстрактним значенням називають не власне предмети, а абстраговані, узагальнені властивості, дії, ознаки, процеси поза зв'язком з їхніми носіями чи виконавцями

  • Категорія збірності виражається граматично: збірні іменники становлять сукупність як неподільну єдність, а тому вживаються лише у формі однини. Семантичний відтінок множинності нейтралізується граматично (порівняймо: учительство, селянство, листя, збіжжя, гарбузиння).

  • Речовинні (недискретні) іменники – іменники, що означають однорідні за складом речовини, матеріали, які зберігають властивості цілого і які можна лише виміряти, а не порахувати.

  • Іменники, що позначають такі реалії, не піддаються лічбі: пшоно, цемент, молоко, сметана, пісок, сталь. У реченні З берези виготовляють меблі іменник береза означає матеріал, який не піддається лічбі, тому є речовинним.

  • Одиничні назви протиставляються своїм значенням збірним та речовинним іменникам, наприклад: пташина – птаство, селянин –селянство, бадилина – бадилля, зернина – зерно, пшеничина – пшениця, волосина – волосся.

ІV. Повторення вивченого матеріалу.

1. Творча робота

  • Лексико-граматичні розряди іменників

Основні характеристики

Приклади

Власні — загальні назви

Назви істот — неістот

Конкретне — абстрактне значення

Збірні, речовинні, одиничні іменники



2.1 розгортка. Історики про виникнення шоколаду.

(Робота з текстом).

Для того, щоб завжди залишатися на позитиві, випромінювати радість, не треба докладати багато зусиль. Достатньо лише скуштувати шоколад. Чому? Про це і дізнаєтеся. А допоможуть мені в цьому - історики, ботаніки, кондитери, дієтологи та копірайтери.


-Прочитайте текст, назвіть іменники. Назвіть іменники – власні назви.

Приблизно на початку нашої ери на півострові Юкатан оселилися індіанці майя. Тут вони відкрили дике дерево какао. Індіанці змішували обсмажені какао-боби, воду і перець, отримуючи чудовий, трохи гіркуватий, пінистий напій, що мав цілющі властивості. Він знімав втому, надавав сили, розганяв смуток.

Втім, є думка, що напійбогів винайшли зовсім не майя, а ацтеки. Для свого вождя Монтесуми вони готували напій чоколатль («xocolatl» – «гірка вода»).

Першим європейцем, що спробував какао, став Христофор Колумб. Але той не оцінив чудовий напій.Лише через 20 років Ернан Кортес, завойовник Мексики,привіз до Європи кілька мішків зерен какао.На цей раз шоколаду пощастило: екзотичний ароматний напій був прихильно зустрітий у Мадриді.

3. 2 розгортка.Повідомлення ботаніків про шоколадне дерево.

(Розподільне списування)

-Випишіть іменники в початковій формі за родами в 3 колонки (ч.р., ж.р., с.р)

Шоколадне дерево - зовсім не шоколадне. Це дерево - какао! Це велике, вічнозелене дерево з Мексики. Висота стовбура досягає 12 метрів. Листя у дерева блискучі татемні. Квіти ростуть прямо зі стовбура або з товстих гілок. Плоди схожі на великі огірки, жовто-зеленого або оранжево-золотистого кольору. Важить один плід 400-500 грамів, а довжина - до 30 сантиметрів. Сьогодні какао-дерево вирощують у тих місцях, де температура повітря цілий рік не нижче 21 °. Одне дерево дає до 3 кілограмів зерен какао на рік!

ч.р.

ж.р.

с.р

стовбур

Мексика

дерево

колір

висота

какао

плід

довжина

листя

рік

температура

повітря

- Назвіть іменники, які вживаються лише в однині (листя, повітря, Мексика). Назвіть незмінний іменник (какао).

4.3 розгортка. Загадка від кондитера.

(Акродиктант).

- Зерна какао після процессу бродіння (ферментації), спеціальної обробки, сушать і мелють. Таким чином отримують какао-порошок, який, у свою чергу, варять, перетворюючи на гарячу шоколадну масу (глазур).

Запитання Кондитера: як називається ця маса? (кувертюр)

Щоб дізнатися назву, вам необхідно за лексико-граматичними ознаками відгадати іменники. А перші букви відгаданих слів і складуть назву гарячої шоколадної маси.

1. Іменник, що має лише форму множини і означає перерву у навчальних заняттях (Канікули).

2. Іменник, що має лише форму однини і означає назву обласного центру Закарпатської області (Ужгород).

3. Іменник зі значенням речовини, що означає назву корисної копалини, яку добувають у Донецькій області (вугілля).

4. Іменник з абстрактним значенням. Синонім до слова самолюбство (егоїзм).

5. Іменник спільного роду. Неуважна людина (роззява).

6. Іменник ж.р., однини, ІІІ відміни, означає «відсутність світла» (тінь).

7. Збірний іменник, що має спільнокореневий відповідник ЮНАКИ (юнацтво).

8. Іменник-назва істоти, ч.р. Особа, що керує постановою спектаклю (режисер).

5.4 розгортка. Поради від дієтолога.

- Вчені провели масштабне дослідження, яке довело, що шоколад приносить користь нашому здоров'ю.«Шоколад не тільки заряджає бадьорістю і покращує настрій, але і рятує від інфаркту та інсульту», - заявляють кардіологи. За допомогою шоколадної терапії підвищують імунітет у тих, хто страждає синдромом хронічної втоми. Гарячий шоколад заспокоює напади кашлю. А для поліпшення тонусу шкіри в спа-салонах застосовують шоколадні обгортання. Шоколад - це краще, ніж поцілунки. Вчені підрахували, що під час поцілунку наш мозок починає активно працювати, серце прискорено б'ється, організм відчуває себе чудово. Так от, від шоколаду цей ефект більше в чотири рази!


- Не варто зловживати шоколадом! Шоколад має високу калорійність та містить багато жиру. Молочний і білий шоколад дають тільки порожні калорії у вигляді жирів і цукру. 25 грамів чорного шоколаду на добу – стільки рекомендують дієтологи «для щастя». Вживайте шоколад в міру – будете жити довше та щасливіше!

- Назвіть іменники, визначте відмінок.

- Так скільки грамів шоколаду необхідно з’їсти за добу, щоб бути щасливим?

6.5 розгортка. Завдання від копірайтерів.

(Творча робота).

- Сучасна реклама — це не просто один із методів просування товарів і послуг, а свого роду мистецтво. У 1995 році вперше в Україні було прорекламовано шоколад торгової марки «Корона».

- Створіть рекламу шоколаду (слоган), використовуючи іменники. Визначте їх синтаксичну роль.

7. Морфологічний розбір іменника.

«шоколадні» книжки про здійснення мрій

Йоанна Ягелло «Шоколад із чилі»

Вам доводилося куштувати шоколад із чилі, де солодкий смак поєднується з гіркотою? Саме його нагадує життя 17-річної Лінки, яка щойно вступила до омріяного ліцею. Вона відшукала давно втрачену сестру й нарешті розібралася у своїх почуттях до Адріана. Здається, перед нею чудове майбутнє. Проте не все так рожево. Що ж, може, кохання не завжди мусить бути солодким, як молочний шоколад? Може, воно нагадує шоколад із чилі?


Роальд Дал «Чарлі і шоколадна фабрика»

Це найпопулярніша книга Роальда Дала. Жив собі бідний хлопчик, якому раз на рік — на його день народження — дарували єдиний дарунок — маленький шоколадний батончик. Але хлопчик мав добре серце, і тому з ним трапляється неймовірна пригода, яка не залишить байдужими ні дітей, ні дорослих.

Шоколад – це їстівне щастя.

ДжоанГарріс

Щастя – ім., (що?), поч. ф. – щастя, заг., неіс., абстр. знач., с.р., ІІ в, м’як. гр.,Н.в., одн., скл.ім. присудок.


8.Виконайте завдання. Доберіть до кожного словосполучен­ня іменники спільного роду, які б відповідали його змісту. Поясніть правопис дібраних слів.

  • 1) Дитина, що втратила батьків.

  • 2) Людина, яка хитрістю і спритністю прокладає собі всюди шлях.

  • 3) Вередлива людина.

  • 4) Людина, якій не щастить, часто нічого не вда­ється.

  • 5) Той, хто заводить, починає бійку, любить битися.

  • 6) Сновида, лунатик.

  • 7) Людина, яка постійно живе в горі, біді.

  • 8) Господар, розпорядник товариської вечері, бен­кету.

  • Відповідь.

  • 1. Сирота.

  • 2. Пронира (проноза).

  • 3. Вереда.

  • 4. Невдаха.

  • 5. Забіяка.

  • 6. Сомнамбу­ла.

  • 7. Бідолаха.

  • 8. Тамада.

5.2. Тестування:

( учні піднімають картки «1», «2», «3» з правильною відповіддю).

  1. Слово ХОДЬБА ― це:

  1. Іменник.

  2. Прикметник.

  3. Дієслово.

  1. Слово НІЖНІСТЬ ― це:

  1. Конкретне поняття.

  2. Абстрактне поняття.

  1. Слово Україна ― це :

  1. Власна назва.

  2. Загальна назва.

  1. Слово ВЕЛЕТЕНЬ

  1. Жіночого роду.

  2. Середнього роду.

  3. Чоловічого роду.

  1. У реченні АКВАРІУМ ― СКЛЯНИЙ ЯЩИК ДЛЯ РИБ:

  1. 2 іменника;

  2. 3 іменника;

  3. 1 іменник.

  1. У рядку ВОВЧИЦЯ, ДІВЧИНА, КНИГА зайве

  1. Перше слово.

  2. Друге слово.

  3. Третє слово.

  1. Слово МІКРОБ ― це:

  1. Істота.

  2. Неістота.

  1. Слово ГУРТ ― це:

  1. Істота.

  2. Неістота.

  1. Вислів ВЕЛИКА ВЕДМЕДИЦЯ пишеться:

  1. З великої букви обидва слова;

  2. З великої букви перше слово;

  3. З великої букви друге слово.

  1. Іменник має:

  1. 4 відміни;

  2. 6 відмін;

  3. 7 відмін.

  1. Іменник має:

  1. 6 відмінків;

  2. 7 відмінків;

  3. 3 відмінка.

  1. У реченні іменник може бути:

  1. Підметом, додатком, обставиною;

  2. Підметом, додатком, обставиною, означенням;

  3. Підметом, присудком, додатком, обставиною, означенням.

Відповіді:

  1. - 1

  2. - 2

  3. - 1

  4. - 3

  5. - 2

  6. - 3

  7. - 2

  8. - 2

  9. - 1

  10. - 1

  11. 2

  12. - 3


V. Підсумок уроку.

1. Оцінювання (по ходу заняття).

2. Заключне слово викладача.

- Часом ми сприймаємо щастя і всі благословення в нашому житті  як належне,  і, дивлячись на інших, думаємо, що і у них все пречудово. Але нам не дано проникнути в їхні серця, і тому ми не знаємо про їх печалі та проблеми. Можливо, життя обдарувало нас тим, за що хтось інший готовий віддати все, що має ... А ми, володіючи подібним скарбом, про це навіть і не замислюємося.   

- Будемо ж вдячні Богові за такі дари, як здоров'я, добрі друзі, хороший чоловік  (дружина), улюблені діти, вдала робота ... і будемо пам'ятати, що основа такого почуття, як щастя, завжди закладена всередині нас.

3. Домашнє завдання.«Торба щастя»

Вивчити  рецепт людського щастя:

Візьміть чашу терпіння, влийте туди повне серце любові, киньте туди дві пригорщі щедрості, хлюпніть гумору, посипте добротою, додайте якнайбільше віри. Усе це добре перемішайте, з’єднавши з усім вашим життям – і будьте щасливі. І нехай все у Вас буде «в шоколаді»!

Виконати тест на сайті « Всеосвіта» twt191