Конспект заняття по ознайомленню з природою в старшій групі «Риби річок та морів»
Група: старша логопедична «Перлинка»
Тема: «Риби річок та морів».
Мета: Вчити називати риб річок та морів: щука, сом, карась, краснопірка; оселедець, акула, тріска, йорж. Розширити знання та уявлення дітей про річкових та морських риб: щуку та оселедець. Формувати уявлення про їх зовнішній вигляд (будова тіла), про умови життя (річка, море), харчування, пересування. Вчити розуміти значення чистої води для здоров'я живих організмів. Виховувати бажання охороняти водоймища від навмисного забруднення, інтерес до вивчення природи, дбайливе ставлення до риб, до всього живого на Землі.
Попередня робота:
Читання розповідей про морських мешканців, риб;
Спостереження за рибами у акваріумі.
Розгляд ілюстрацій з теми; дидактичні ігри за темою заняття, розфарбовування рибок в розмальовках «Мій акваріум», «дізнайся і розфарбуй рибку». заучування фізхвилинки, перегляд з батьками епізодів фільму «Подорож пана Клякси».
Словникова робота:
Збагатити мову дітей прикметниками: «річкова» , «морська». «акваріумна», косяк риб.
Обладнання: ілюстрації із зображенням риб морських і прісноводних, заготовки рибок на кожну дитину, ілюстрацій і фото із зображенням різноманітних риб , гра « Випусти рибку», коректурні таблиці на кожну дитину, фішки, відро для сміття.
Хід заняття
Вихователь: Доброго ранку, діти. У нас сьогодні виникла проблема: Зникла наша перлинка. Де нам її тепер шукати? (у водойомах). А хто нам зможе допомогти, вам потрібно відгадати.
У воді ми живемо,
Без води пропадемо.
У батьків і діток
Весь одяг з монеток.
Хто це? (Рибки).
В. Сьогодні у нас з вами незвичайний день, а справжнісінька унікальна подорож, причому не проста, а підводна. Вам хочеться цього?
Д. Так. Давайте уявимо, що ми знаходимося на березі моря, річки. Закрийте очі і уявіть. ( На дошці пано моря та ріки із сміттям). Діти подивіться ми з вами на березі моря, річки, але у воді немає риб, а тільки якесь сміття. Чи може риба жити у брудному водоймі? Що треба зробити? ( прибрати сміття).
В.Водойми ми очистили і можемо пірнати до риб. Але є ще проблема: під водою ми не можемо дихати. Як же нам її вирішити?
Д. Надіти водолазний костюм.
Одягайте водолазні костюми та знову закривайте очі.
Дитячий сад наш змінився,
В море він перетворився,
Ми вирушаємо гуляти,
Дно морське почнем вивчати!
Скільки риб там різних,
Дізнаємось ми звісно!
В. Ну ось, діти, ми з вами і опинилися в морському царстві. Подивіться, скільки навколо нас риб, морських тварин! Ви кого-небудь знаєте?
Вихователь демонструє картинки (ілюстрації) з зображеннями риб:акула, карп , гупік, золота рибка , карася, щуки, сома та інших,
Розповідь про риб.
Щука.
Щука це річковий вовк. Вона нападає на дрібних і великих риб. Щуку вважають річковим санітаром, тому що вона в першу чергу нападає на слабких і хворих риб, і тим самим очищає водойми, не дає поширитися хворобам.
Оселедець, це риба, яка завжди живе із своїми побратимами. Він не може бути сам. Якщо його відокремити від друзів, то він загине. Тому оселедці живуть і плавають великими косяками ( як зграя пташок).
Бесіда « Про риб»
Вихователь: Риби такі різні і так не схожі одна на одну! Чому ж їх називають одним словом — риби?
Діти: (називають загальні ознаки риб)
Всі вони живуть у воді.
Мають голову, тулуб, хвіст, плавці;
на голові рот, очі і зябра.
В. Всі риби такі різні: різні за розміром, за формою, за кольором. А давайте спробуємо знайти, подібності. Так, у всіх риб є зябра, плавники, хвіст, луска і живуть вони всі в воді.
- А як називаються риби, які мешкають в морі? Вірно Морські.
- А ті, які живуть в річках?
- Як називаються риби, які живуть в акваріумі? Так, акваріумні.
У багатьох живих істот є тулуб, хвіст, голова, очі, рот. Але не у всіх є зябра і плавники.
- Чи необхідні Рибам зябра? А для чого? Так, риби дихають зябрами. Видно як зябра відкриваються і закриваються.
- А для чого Рибам плавники? Вірно, риби плавають за допомогою плавників. Ворушать плавниками і пересуваються. А за допомогою хвоста, риби можуть повертати вправо і вліво.
-А чи є у риб шия? Вірно, немає шиї. Голова відразу переходить в тулуб. Тому риба повертається всім корпусом.
Дихальна вправа «Акула» по методиці Бутейко
Діти викладають рибку із частин, називають її та говорять де вона живе.
Фізхвилинка
«Море хвилюється раз, Море хвилюється два,
Море хвилюється три, Як рибки пливуть покажи.
Рибки плавали, пірнали. В блакитній, морській воді.
То зійдуться, розійдуться,То зариються в піску.(Рухи відповідають тексту).
Завдання « Випусти рибку»
Діти беруть «рибку» називають її і кладуть на макет.
Ми з вами допомогли рибкам, але перлинку не знайшли. Тож пропоную заглибитися ще більше.
Коректурні таблиці
Завдання:
Синіми фішками накрити всіх морських риб,
Зеленими – річкових, жовтими – акваріумних.
Діти, ось і завершується наша підводна подорож і нам час повертатися на сушу. Давайте скажемо чарівні слова : «Ми в садочок повернулись, один одному всміхнулись.» знімайте свої скафандри та сідайте на пісочок.
Ми з вами були у морі, річці, але перлинку не знайшли, може акваріумні рибки нам допоможуть. Давайте подивимося. Так ось же вона . (дістати сочком)
Рефлексія:
Хто такі риби? (Це тварини, які живуть у воді.
Діти, вам сподобалося наша подорож?
А що вам сподобалося найбільше?
Про яких риб ми сьогодні дізналися?
Ви всі сьогодні активно і дружно відповідали на питання, грали, знайшли нашу перлинку! Молодці!
Тому у подарунок вам ось такі морські смайлики.