Тема. «Сірники як природній матеріал для виготовлення виробів.
Матчворк»
Мета: сформувати уявлення учнів про матеріали, інструменти та пристосування для матчворку; формувати навички безпечної роботи під час «сірникового» конструювання; розвивати пам'ять, мислення, уважність; виховувати інтерес до предмету.
Цілі:
розвивальна: розвиток пізнавальної активності та творчих здібностей;
виховна: виховання навичок культури праці, охайності;
навчальна: ознайомлення учнів із технологією «матчворк», основними та допоміжними матеріалами й інструментами для роботи.
Дидактичне забезпечення: Короткі історичні відомості про виникнення та розвиток технології матчворк. (Презентація, розповідь)
Обладнання, матеріали та наочність: сірники різних розмірів, картон, наждачний папір, клей ПВА, декоративні матеріали, підкладні дощечки, канцелярські ножі, леза ножиців, пінцети, пензлики, сірникові коробочки, дріт, фольга, лак, вироби з сірників, комп’ютер.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Перевірка наявності учнів, підготовленості їх до уроку, наявності робочого одягу.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Бесіда
Питання для обговорення - Що ви знаєте про звичайні, усім добре відомі сірники?
Учитель: За даними енциклопедичного словника, сірники – це палички, переважно осикові, з головками, що мають у своєму складі запалювальну речовину й енергетичний окиснювач. Розрізняють сірники запалювальні і спеціальні. Запалювальні сірники бувають: безпечні (запалюються тільки при терті об намазку сірникової коробки); всюдизапальні (загоряються при терті об будь-яку шорстку поверхню і мають у складі сірникової головки сульфід фосфору) і вологовідпірні (до складу сірникової головки яких входять речовини, що понижують її водопроникність, – параформальдегід, танін та ін., їх застосовують у місцевостях з гарячим вологим кліматом). Запалювальні сірники бувають: дерев`яні квадратного (країни Європи) і круглого (США, Англія) перерізу та картонні, які випускаються у коробках, а також у вигляді книжечок; рідше виготовляють воскові сірники.
В Україні перші сірники побачили світ у 1999 р. на поки що єдиному підприємстві – Березнівській сірниковій фабриці в Рівненській області. Нове підприємство в Березному створено не на голому місці. У його розпорядження надано капітальні, добре відремонтовані й доглянуті виробничі площі колишньої ”оборонки“ – місцевого філіалу рівненського об`єднання ”Газотрон“, що зумовило скорочення затрат і виграш у часі. Постачальником сірникової техніки виступила шведська фірма ”Аренго“, відома у більш як ста країнах світу, куди надходить її продукція. Серед таких країн є і Сполучені Штати Америки. До речі, крім України, фахівці ”Аренго“ такий самий проект втілили і в Китаї.
Мотивація навчальної діяльності
-
Що являє собою матчворк?
У
ч и т е л ь. Існує ще одне цікаве застосування сірників — це «матчворк» (з англійської mutch — «сірник», work — «робота») — конструювання виробів із сірників. Сірники — найпростіший і найдоступніший виробний матеріал для здійснення різноманітних творчих задумів. Із сірників можна створити як складні вироби — будинок, палац, фортеця й навіть ціле місто в мініатюрі, так і простіші — меблі, транспортні засоби, рослини, тваринки, комашки тощо. (Демонстрування виробів.)
ІІІ. Засвоєння нових знань
Розповідь учителя
Сірники — найпростіший та найдоступніший матеріал для творчості. Це головний матеріал для занять матчворком. Сірники найчастіше виготовляють із м’яких порід деревини: сосни, ялини, смереки, ялиці, використовують також осику, липу, тополю.
ластилін
онкий, гнучкий і міцний дріт
3
. Складання пам’ятки учнями «Правила безпечної роботи під час «сірникового» конструювання»
- Успішне виконання будь-якої роботи напряму залежить від дотримання правил безпечної праці. У своїх зошитах складіть пам’ятку з безпечного «сірникового» конструювання.
IV. Закріплення нового матеріалу
1. Бесіда
- Які матеріали використовують в матчворку?
- Які інструменти необхідні для даної творчості?
2. Практичне завдання (в групах)
- Створення на комп’ютері таблиці «Необхідні матеріали та інструменти» за зразком.
V. Підсумок уроку
- Що найбільше запам’яталось з нової теми?
- Що сподобалось робити?
VI. Оголошення домашнього завдання
- Вивчити правила безпечної праці.
- Заповнити таблицю «Необхідні матеріали та інструменти» у електронну версію проекту.
VII. Прибирання робочих місць