Урок: № Клас: 9 Дата: Вчитель:
Розвивати логічне мислення учнів через проведення таких операцій як аналіз, порівняння, систематизація.
Розвивати мовну і слухову пам'ять.
Підвищувати стилістичну культуру мовлення.
Розвивати зв’язне усне й писемне мовлення, творчу уяву.
Розвивати вміння і навички правильного користування підручником, таблицями, набутими знаннями на практиці.
Розвивати творчі здібності учнів: інтелектуально-логічні та комунікативно-творчі; світоглядні властивості особистості; моральні якості, які сприяють успішній навчально-творчій діяльності.
Виховна мета:
Виховувати бережливе ставлення до живих організмів та власного здоров’я. Виховувати в учнів відповідальність за справу, яку вони виконують.
Виховувати в учнів прагнення до отримання нових знань.
Викликати бажання використовувати здобуті знання на практиці.
Між предметні зв’язки: анатомія, фізіологія, медицина.
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП 1-2 хв
Привітання. Перевірка наявності учнів.
ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ 10-13 хв
1. Бесіда за запитаннями:
Органи ротової порожнини. Які речовини розщеплюються в ротовій порожнині?
Які види зубів є у людини і які функції вони виконують?
Слина, слинні залози. Як відбувається процес слиновиділення?
2. Опитування на картках.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 20-25 хв
Будова шлунка. Шлунок — найрозширеніша частина травного каналу. Він розміщується під діафрагмою з лівого боку і має вигляд вигнутого мішка.
У слизовій оболонці розташовані залози, які виробляють слиз, що захищає шлунок від дії ферментів і хлоридної кислоти (захисна і секреторна функції).
М’язова оболонка виконує рухову функцію: перемішування і пересування їжі.
У зовнішній оболонці містяться судини, нервові волокна, завдяки чому орган живиться і реагує на зміни внутрішнього середовища.
У дорослої людини в нормі шлунок може вмістити близько 3 л їжі. Якщо споживати багато – може збільшуватися до 5 л. Між шлунком і 12-палою кишкою є потовщення кільцевого шару м’язів, що утворюють затискач – пілоричний сфінктер, який пропускає вміст шлунка в 12-палу кишку.
Травлення в шлунку. Коли харчова грудка потрапляє до шлунка, його м’язи скорочуються. Він починає коливатися і вміст перемішується. В цей час на їжу продовжують діяти ферменти слини і починає діяти шлунковий сік. Так вона зазнає подальшої хімічної обробки.
Шлунковий сік — прозора рідина, що має кислу реакцію і містить муцин (слиз). За добу у людини виділяється 1,5 - 2 л шлункового соку. Його виділяють численні залози, що містяться у слизовій оболонці.
Залози 1 типу – виділяють муцин (слиз). Слиз захищає стінки шлунка від дії соляної кислоти та подразнюючих речовин їжі.
Залози 2 типу – виділяють хлоридну кислоту. Соляна кислота (хлоридна):
активує ферменти шлункового соку;
зумовлює часткове руйнування структури білків та їхнє набрякання, що сприяє кращому перетравлюванню;
стимулює роботу шлунка;
вбиває хвороботворні бактерії, які потрапили з їжею;
припиняє гнильні процеси.
Залози 3 типу – виділяють ферменти шлункового соку (пепсин, ліпазу). Фермент пепсин сприяє розщепленню молекул складних білків на прості,а фермент ліпаза – емульсовані жири (напр., жири молока).
Травлення може відбуватися лише за t0 36,6-37 0С і за наявності кислого середовища.
Тривалість перебування їжі в шлунку залежить від її складу: жирна їжа – 6-8 годин, а вуглеводна – 4 години.
Регуляція шлункового соковиділення. Вироблення та виділення шлункового соку знаходиться під контролем нервових і гуморальних механізмів.
Нервова регуляція соковиділення може бути:
безумовно-рефлекторною — при подразненні їжею рецепторів порожнини рота, глотки, стравоходу;
умовно-рефлекторною — при вигляді та запаху їжі. Збудження від рецепторів органів травлення, зорового або слухового аналізатора передається в центр травлення в довгастому мозку, внаслідок чого відбувається виділення шлункового соку.
Шлунковий сік виділяється в дві фази.
Перша фаза секреції — рефлекторне соковиділення. При цьому виділяється запальний, або апетитний, сік, який готує шлунок до сприйняття їжі. Він виділяється при вигляді або запаху їжі.
Друга фаза секреції — шлункова, або нейрогуморальна, пов'язана з подразненням їжею рецепторів слизової оболонки шлунку (механічне та хімічне подразнення), внаслідок чого слизова шлунку виділяє в кров гормон гастрин, який активує секрецію шлункового соку й регулює рухову активність шлунку та кишечнику.
ІІІ. ПІДСУМОК УРОКУ 5 хв
І. Перегляд відео : « Травлення в шлунку».
ІІ. Технологія «Незакінчені речення»:
Найширша частина травного каналу, що має вигляд вигнутого мішка — це: шлунок.
Речовина, що активізує ферменти шлункового соку: соляна кислота.
За добу в людини виділяється шлункового соку: 1,5–2 л.
До складу слини і шлункового соку входить речовина: муцин.
Жирна їжа затримується у шлунку протягом: 6–8 годин.
ІV.ЗАВДАННЯ ДОДОМУ ТА ІНСТРУКТАЖ ПРО ВИКОНАННЯ 3 хв
Опрацювати текст § 38 с.101-103.
Підготувати відповіді на запитання на с.103.
Тема: «Травлення в ротовій порожнині»
Прізвище, ім’я ……………………… ………………………. Клас………………
І. Виберіть правильну відповідь.
1. Орган травної системи, у якому починають розщеплюватися вуглеводи:
А) ротова порожнина;
Б) стравохід;
В) шлунок;
Г) дванадцятипала кишка.
2. Орган травної системи, через який їжа надходить безпосередньо в шлунок:
А) глотка;
Б) гортань;
В) стравохід;
Г) язик.
3. Речовина, якою вкриті жувальні поверхні зубів:
А) дентин;
Б) цемент;
В) емаль;
Г )осеїн.
4. Укажіть речовину, яку виробляють слинні залози:
А) амілаза;
Б) пепсин;
В) жовч;
Г) меланін.
5. Укажіть кількість різців у дорослої людини:
А) 2;
Б) 4;
В) 8;
Г) 12.
ІІ. Установіть відповідність між термінами і визначеннями:
Термін | Визначення |
А) емаль | 1 – поширене захворювання зубів |
Б) карієс | 2 – речовина, яка заповнює порожнину зуба |
В) різець | 3 – речовина, яка вкриває зверху коронку зуба |
Г) великий кутній | 4 – зуб з одним коренем, який слугує для відкушування |
| 5 – зуб з декількома коренями, який слугує для подрібнення їжі |
А – В –
Б – Г –
ІІІ. Дайте визначення поняттям:
1. Язик – це …
2. Карієс – це…
ТРАВНА СИСТЕМА:
БУДОВА ШЛУНКА ЛЮДИНИ: