Відділ освіти Волноваської райдержадміністрації
Волноваська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №7
Урок з теми:
«Степова зона України»
Підготував:
Мілтих Сергій Григорович
Вчитель географіі
2019 рік
Тема. Степова зона України.
Мета:
- Узагальнити, систематизувати і розширити знання учнів про степову зону України, на основі творчого узагальнення показати особливості природної зони і взаємозв'язок природних компонентів, які утворюють її;
- Розвивати світогляд учнів, формувати творчу комунікативну компетентність кожного учасника уроку; розвивати вміння учнів презентувати власні дослідження окремих питань в контексті всього уроку;
- Виховувати в учнів любов до природи; розвивати творчі здібності дітей. Обладнання: мультимедійний проектор, фізична карта України, фотографії та малюнки степової зони, атласи, гербарій.
Хід уроку.
I. Організаційний момент
Поет сказав: «Вважай, ти втратив той день, в який не посміхнувся ...». Я всім бажаю гарного настрою, творчої роботи, взаєморозуміння. Діти, посміхніться гостям, один одному, зберіться з думками, будьте уважні на уроці, активні, доброзичливі. Робіть висновки, порівнюйте, не бійтеся помилитися, висловлюйте свої думки.
ІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів.
Прийом «Здивуй».
Ця зона більше всіх.
Навряд чи потрібен буде хутро.
Можеш ти його не брати.
Дивно восени засмагати?
Сніг взимку непостійний,
А пейзаж трохи сумний.
Влітку жарко, без дощів,
Частий подорожній - суховій.
Засухи тут пригнічують,
Лише навесні все оживає.
А дерев тут мало,
Тільки трави і розквітають.
Полин різний, типчак.
У них тут водиться хом'як,
То тушканчик, то тхір,
То інший гризун-звір.
Питання. 1. Про яку зоні йдеться?
2. Що говориться про клімат зони?
3. Про які рослини і тварин каже поет?
4. В якій зоні живемо ми з вами?
Отже, правильно сьогодні мова піде про зону степів України. Ми продовжимо вивчати цю зону.
ІІІ. Актуалізація опорних знань і умінь.
Гра «Вірю - не вірю»
1. Чи вірите ви, що природна зона - частина природної країни?
2. Чи вірите ви, що зона займає найбільшу площу серед природних зон України?
3. Чи вірите ви, що рельєф степової зони переважно піднесений?
4. Чи вірите ви, що зона степів є найбільш вологою зоною України?
5. Чи вірите ви, що на території степової зони переважають дерново-підзолисті ґрунти?
6. Чи вірите ви, що чорноземи найродючіші ґрунти степу?
7. Чи вірите ви, що степова зона ділиться на 5 підзон?
8. Чи вірите ви, що Донецька область знаходиться в степовій зоні України?
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Прийом «Бліц-опитування».
1. Яка природна зона називається степовою?
2. Яка основна відмінність степової зони від лісової?
3. Чим обумовлено ця відмінність?
4. Де розташована зона степів?
5. На які підзони вона ділиться?
2. Розповідь вчителя (супроводжується демонстрацією фотографій).
За співвідношенням тепла і вологи, характеру грунтів, природної рослинності степову зону ділять на підзони: північно-, середньо- і південностепову, які змінюють один одного широтними смугами. Північностепова підзона займає більшу частину зони. Там сформувалися чорноземи звичайні. У різнотравному степу рослини квітуть у різний час, тому вона виглядає по-різному в будь-який час року. Навесні спочатку зацвітають тюльпани, шафран, гіацинти, пізніше - горицвіт жовтий, степові іриси і фіалки, згодом - ковила, півонія тонколиста, шавлія, васильки. З середини літа степ вигоряє, але восени, завдяки дощам, зеленіє від мохів ще раз, а взимку відпочиває.
У середньостеповій підзоні поширені менш родючі чорноземи південні. На них сформувалися типчаково-ковилові степи, які за видовим складом значно бідніші різнотравних. Там ростуть ковила, типчак, деревій, шавлія.
Південностепова підзона охоплює Причорномор'я, Приазов'я і Кримську рівнину. Вона отримує більше сонячної радіації, проте має значний дефіцит вологи. Там утворилися каштанові грунти, які чергуються з солончаками і солонцями під полинно-злаковою рослинністю. Зростає тут полин, типчак, житняк. Рослини утворюють окремі острівці, що чергуються з голими піщаними місцями.
3. Тварини степу і їх пристосування до умов життя.
В
ипереджаюче завдання. Виступ учня.
Степова зона - це зона з жарким і сухим кліматом, тому щоб вижити в цих умовах тваринам доводиться пристосовуватися. Багато степових тварин живуть в норах. Такими тваринами є всі степові гризуни, зокрема степові сурки-байбаки, ховрахи, хом'яки, миші, полівки, тушканчики; риють нори також лисиці, степові тхори і борсуки; навіть птиці (сови, одуд, кам'янки і ін.) живуть в норах. Нори для тварин є притулком при небезпеці і несприятливих погодних умовах, а також місцем перебування під час зимової або літньої сплячки, місцем народження і вирощування молодняка.
Значні коливання температури в степу протягом доби обумовлюють відповідну активність степових тварин. У літню пору більшість видів
активні вранці і у вечірній час і навіть вночі. Днем, коли настає сильна спека, більшість тварин ховається в укриттях. Птахи найбільш активні в ранкові години. Земноводні активні вночі, а плазуни днем, тільки степова гадюка виповзає на полювання вночі.
У зв'язку з тим, що в степу мало води, у степових тварин виникли способи до проживання в посушливому середовищі. Птахи і копитні ссавці в пошуках води можуть долати значні відстані. Такі гризуни, як піщанки, ховрахи, тушканчики, полівки, обходяться без води тому, що харчуються соковитими зеленими рослинами. Степові хижаки також не споживають воду, так як отримують її з тварин, якими харчуються.
Важливим пристосуванням степових тварин для захисту від ворогів є здатність їх швидко бігати. Це прекрасно роблять сайгак, джейран, заєць-русак, тушканчики, а з птахів сіра куріпка, дрохва.
Особливістю пристосування степових тварин до перебування у відкритій місцевості є також пісочно-сіре забарвлення їх хутра або оперення, яка робить їх малопомітними на тлі місцевості. Степові тварини дуже обережні. Байбаки, ховрахи, помітивши небезпеку, подають сигнал всім своїм родичам і ховаються в нори. Степові копитні завжди пасуться під охороною ватажка. Так, ватажок сайгаків надійно охороняє табун, не їсть і не лягає до тих пір, поки його не змінить інший.
Д
емонстрація презентації учня «Тварини степу» (супроводжується розповіддю).
Хвилинка релаксації (звучить спокійна музика).
Чи цікаво вам дізнатися, що може зараз статися з кожним з вас? Тоді сядьте зручніше і з'ясуємо це скоріше.
Пропоную вам, друзі, хвилинку релаксації. У цей момент кожен з вас перенесеться на степові простори нашої країни. Закрийте очі і на хвилинку уявіть себе мандрівником, що йде по безкрайніх степах. Нехай чисте степове повітря наповнить ваші легені, ви дихаєте спокійно, відчуваєте аромат степових трав. Нехай виникнуть у вашій уяві строкаті і красиві степові квіти, які вселяють в вашу душу добро, любов і спокій. Вчимося добру, щоб потім все життя його творити. А тепер повертаємося і продовжуємо підкорювати степові простори!
4. Рослинний світ степу.
(Розповідь супроводжується презентацією «Рослини степу» з використанням гербарію)
Гарну картину степів описав М. В. Гоголь: «Степ, чим далі, то все прекрасніше ... Ніколи плуг не проходив по бескрайнім хвилях диких рослин. Одні тільки коні, ховаючись у них, як у лісі, витоптували їх. Ніщо в природі не могло бути краще за них. Вся поверхня землі представлялася зелено-золотим океаном, по якому бризнули мільйони різних квітів ... Чорт вас візьми, степи, які ви гарні ».
Таких степів, де трави вище коней, немає і ніколи не було, вони - плід фантазії письменника. Степи завжди страждають від нестачі вологи. Тому дуже високі трави на них не ростуть. До середини літа значна частина степових рослин закінчує свій розвиток, і степ вигорає. Але за кількістю і різноманітністю рослинного покриву степи дійсно чарівні. У них росте понад 1800 видів вищих рослин. І їх вигляд від весни до осені увесь час змінюється.
Навесні першими зацвітають цибулинні, шафран, що милує око своїми біло-фіолетовими квітками, жовта гусяча цибуля, сині гіацинти, червоні і жовті тюльпани, красуня сон-трава, фіолетові іриси, пурпурна півонія, золотистий горицвіт. По мірі проквітання степ забарвлюється в пурпурний, фіолетовий, блакитний, білий і жовтий кольори, які змінюють одне одного (показує картинки).
Але особливої краси степ досягає в кінці травня, коли квітуть ковили. Їх довгі шовковисті пасма колише вітер, і здається - хвилюється сріблясте море. Українці називають ковила «шовкової травою». Ковили прекрасно пристосовані до життя в степу. Їх плоди легко переносить вітер, на стеблах осідає маса вологи, при цьому роса, що утворюється, стікає вниз, що сприяє накопиченню вологи в грунті. У нашому краю зустрічаються близько 15 видів ковили, 10 з них занесені до Червоної книги (ковила чудова і ковила шорстка збереглися тільки в заповіднику Хомутовський степ).
В середині літа розквітає рожевими і ліловими квітами зопник, з'являються жовті квіти на високих свічках коров'яку, зі сходом сонця розкриває свої блакитні квіти цикорій, обсипаний дрібними білими квіточками качім (перекотиполе).
Багато рослин степу занесені в Червону книгу. У ній значаться, пшениця тимофіївка, пирій ковилелистий, перекотиполе, катран татарський, головчатка Литвинова, солодка гола, тюльпан Шренка, півонія вузьколиста, горицвіт весняний та багато інших. Ці рослини збереглися тільки на заповідних територіях і підлягають охороні.
5. Природоохоронні території.
І щоб зберегти рідкісні та зникаючі види рослин і тварин на території степової зони, створено безліч природоохоронних територій - це біосферні природні заповідники: Асканія-Нова, Чорноморський, Дунайський; природні заповідники: Луганський, Український степовий, Казантипський; національні парки: Азово-Сиваський, Святі гори, а також заказники, пам'ятки природи.
Питання: Які природоохоронні об'єкти є на території нашої області?
Демонстрація фотографій, слайдів природоохоронних територій.
V. Закріплення нового матеріалу.
Прийом «Слово - речення - питання - відповідь» (наприклад, Степи - Степи розташовані на півдні країни. - Яку площу займають степи на території України? - Степи займають 40% території України.)
VI. Рефлексія.
БЕСІДА.
1. Що сподобалося вам на уроці?
2. Як ви думаєте, чи досягли ми поставленої цілі?
3. Що не сподобалося на уроці?
4. Що б ви хотіли змінити?
VII. Підсумок уроку.
Степ.
Степ - це запахи шипшини,
Степ - це море житняків
Степ - це кущики калини
І жовтавих буркунів.
Степ - це хвилі ковилові,
Степ - це ряст та первоцвіт.
Степ - це шавлії бузкові
І багряний маків цвіт.
Степ - це коників сюрчання,
Степ - лелечий переліт.
Степ - зозулине кування,
Солов’їний ніжний спів
Неозорий і безкрайній,
Гомінливий і жаркий.
То зелений, то рудавий.
Степ - це сонця перелив.
VIII. Домашнє завдання.
1. Опрацювати параграф підручника.
2. Визначити на к / к межі підзон степової зони, природоохоронні території.
3. Написати міні-твір «Я подорожую по степу», «Степ в різні сезони року»