Тема. Природні зони Африки
Мета. Формувати в учнів знання про розміщення природних зон Африки; поглибити систему знань учнів про взаємозв’язки природних компонентів у складі природних зон; сформувати в учнів вміння складати характеристику природних зон в певній послідовності за типовим планом удосконалити практичні уміння учнів працювати з картами, атласами; розвивати увагу, спостережливість, виховувати екологічну культуру учнів; поглибити інтерес до географії як шкільного предмету.
Обладнання: фізична карта, кліматична карта , карта природних зон Африки, атласи, роздатковий матеріал; квітка – модель, комп’ютерна презентація.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Вид уроку: урок – подорож
Епіграф:
Африка — невиліковна пристрасть: вдихнеш пил її червоної землі (латериту), почуєш багатоголосий бій тамтамів... і важко буде повертатися з цього таємничого світу. Зустрівшись віч-на-віч із цим незвичайним континентом, часом віриш у правдоподібність правдоподібних легенд і сказань, у дійсність казок, що з дитинства захопили уяву»
В. Корочанцев
Хід уроку
І. Емоційно–настановчий етап.
Учитель: Доброго дня! Сідайте. Подивіться один на одного, посміхніться і подумки побажайте успіхів один одному на уроці..
А щоб дізнатися з яким настроєм і як ви налаштувалися на роботу уроку виберіть піктограму вашого настрою на даний момент уроку і підніміть значок.
(діти піднімають піктограми дод.1)
Отже, ми визначились з вашим настроєм і я думаю, що він в вас не погіршиться, а покращиться до завершення уроку.
Діти! Сьогодні у нас незвичайний урок, до нас завітали люди щирі, привітайте в добрий час гостей щирою усмішкою.
ІІ. Актуалізація опорних знань і умінь учнів
Учитель. Яким материком ми з вами мандрували на попередніх уроках? Дивовижним і загадковим материком, улюбленицею Сонця - Африкою. «… Але й життя прекрасне ще й тому, що можна мандрувати,» - говорив відомий природознавець, мандрівник Микола Миколайович Пржевальський.
І щоб переконатися в справедливості цих слів сьогоднішній урок є продовженням попередніх наших мандрівок.
Розпочинаємо нашу мандрівку зі збору рюкзака. Нам потрібно зібрати до рюкзака необхідні речі - в нашому випадку - це ваші бали, які ви будете отримувати під час уроку. Бажаю вам, якнайбільше їх зібрати.
Ця дивовижна і унікальна Африка!
Яка ж вона насправді?
« Подумайте! Пригадайте! Відшукайте!»
Давайте пригадаємо, що ви вже знаєте про материк Африка..
1 завдання – робота в парі (2 учні на місці розв’язують географічну задачу)
Якщо ви виконаєте все правильно отримаєте магічне число вашого класу.
1. Знайдіть суму цифри площі Африки. (30,3)
2. до цієї цифри додайте кількість материків на Землі. (6)
3. від отриманої цифри відніміть кількість океанів, що омивають Африку. (2)
4. отриману цифру поділіть на кількість морів, що омивають материк Африку (2)
5. до цієї цифри додайте цифру - місце, що займає африканський материк за площею. (2)
Відповідь: Якщо ви зробили все правильно — вийде клас, у якому і ви навчаєтесь: [(3+3) + 6-2] : 2 + 2 = 7.
2 завдання. Ми працюємо разом «Мозковий штурм». Швидко відповідайте на запитання:
1. Площа материка … ( 30,3 млн. км)
2. В основі материка Африка залягає давня…. (Африкано– Аравійська платформа)
3. За рельєфом материк поділяється на … (Високу і Низьку Африку)
4. На півночі розташовані молоді гори … (Атлаські)
5. На розподіл температур та опадів на материку впливає … (рельєф материка, холодні і теплі течії ).
6. Річки Африки належать до басейнів … (Атлантичного і Індійського океанів).
7. Найбільша річка Африки і світу …. (Ніл)
8. Найбільше озеро материка... (Вікторія)
Завдання оцінюються в1 бал.
Із завданнями ви впоралися і наповнили свої рюкзаки балами за географічні знання.
Повідомлення учнів, які працювали в парі, вони знаходили магічне число для вашого класу.
Вчитель. Яке ж число у вас вийшло?
Учні. Ми знаходили магічне число, у нас вийшло 7
Вчитель. Отже, Африка має безпосереднє відношення до вашого класу.
Учитель. Африка нас постійно дивує своїми рекордами, а чи зможете Ви здивувати рекордом: пройти навколо Африки за 1 хв., не обминаючи і не пропускаючи жодного географічного об’єкта, і пояснюючи його .
Вирушаємо від крайньої північної точки на захід. (зав. Оц.. в 0,5 б)
Географічний ланцюжок
м. Рас – Енгела – Середземне море – Гібралтарська протока – Канарська течія - Канарські острови - Атлантичний океан – м. Альмаді – Гвінейська течія – Гвінейська затока – Бенгальська течія – м. Доброї Надії - м. Агульяс - Течія мису Голкового – Індійський океан – Мозамбіцька протока – о. Магадаскар – Сомалійська течія - Аденська затока – Баб - ель Мандебська протока – Червоне море – Суецький канал – Середземне море.
Учитель. Отже, ви зрозуміли: добре знаючи географічну номенклатуру, ви зможете промандрували за 1 хвилини, по всій дивовижній Африці.
Ми пригадали номенклатуру, а щоб ви ще хотіли дізнатись про цей материк?
А що б ви ще хотіли дізнатися про цей материк? На допомогу вам прийде план – характеристика материка (на дошці очікувані результати, учні називають: Я б хотів дізнатися, які рослини ростуть в Африці? А я б хотів познайомитися із тваринами ,які живуть лише на цьому материку)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Учитель. Діти, ми продовжуємо з вами вивчати цікавий світ Африки. І Сьогодні на уроці ми зустрінемося з цим незвичним континентом з його красою і величчю.
Сьогодні ми здійснемо цікаву мандрівку познайомимося з природою Африки поближче.
А що таке природа? - відповіді учнів (природа – це рельєф, клімат; рослинний і тваринний світ; природа – це ґрунт, корисні копалини; моря, річки і океани).
- Вірно! І синє небо, і зелені листки , й безкінечні далі океану, і ранковий шепіт трав, і радісний спів , і шум морського прибою – все це природа, яка вічно живе поряд з людиною.
Природа – це джерело, яке давало сили для поетів, художників, музикантів. Її не любити не можливо. Таку неповторну, гарну і красиву.
(власний вірш)
Учитель. Зверніть увагу на карту. Вона, як бачите, схожа на мозаїку якою ви гралися в дитинстві. Має різні кольори. Що ж ми зможемо дізнатись користуючись цією картою?
(Відповіді учнів (це карта природних зон світу. Ми можемо дізнатися, які природні зони є на нашій планеті і де вони розміщуються).
- Давайте пригадаємо що таке “природна зона”? (природна зона це великі частини географічних поясів,що закономірно змінюються від екватора до полюсів на основі розбіжностей у співвідношенні тепла і вологи). Ми не даремно згадали цей термін, бо тема сьогоднішнього уроку "Природні зони Африки". Відкрийте свої зошити запишемо сьогоднішнє число і тему уроку.
Африка – материк з надзвичайно багатою і різноманітною природою. Тут є й ліси, які нагадують безкрайнє зелене море, й відкриті простори саван з унікальними тваринами, й жаркі нескінченні пустелі, де роками не випадає жодної краплі дощу.
(відео про Африку)
ІV. Вивчення нової теми.
Учитель. Кожна природна зона характеризується за певним планом (зачитують із дошки).
План характеристики природної зони:
1. Розташування території - географічне положення.
2. Кліматичні особливості ( кількість і режим опадів, температури
січня й липня)
3. Переважання типів ґрунтів, умови його утворення
4. Особливості рослинного покриву, основні види типових рослин.
5. Особливості тваринного світу.
6. Видозміни природних комплексів людиною.
Цей план є в кожного з вас у підручнику на стор. 270 і він нам знадобиться і при характеристиці природних зон інших материків.
Але на сьогоднішній урок ми його розташували у вигляді таблички, і це є вашою «Творчою лабораторією » на час нашої мандрівки.
Потрапляючи в певну природну зону, ви повинні виконати завдання: заповнити відповідну колонку таблички.
По закінченню уроку ми отримаємо повне уявлення про природні зони Африки.
«Творча лабораторія »
Учитель: Для визначення, в яких природних зонах розташована Африка, ми проведемо «Географічний практикум». Зверніть увагу на карту. Вона, як бачите схожа на мозаїку, якою ви гралися в дитинстві. Має різні кольори. Що ж ми зможемо дізнатись користуючись цією картою ?
(Відповіді учнів (це карта природних зон світу. Ми можемо дізнатися , які природні зони є на нашій планеті і де вони розміщуються ).
Завдання:
Перед вами атласи. За картою географічних поясів та природних зон світу визначте природні зони Африки і особливості їх розташування. (відповідь учнів)
Ми бачимо, що на найбільшій частині території Африки чітко простежується широтна зональність. Природні зони, як і кліматичні пояси, розташовані майже симетрично щодо екватора. В Африці сформувалися природні зони: вологі екваторіальні ліси, перемінно – вологі ліси, савани і рідколісся, напівпустелі і пустелі, твердолисті вічнозелені ліси та чагарники. На підняттях рельєфу виражена висотна поясність. Визначивши природні зони материка, здійснимо віртуальну подорож по найбільшим природним зонам, а з меншими за площею зонами ви ознайомитесь дома.
Вам було дане випереджувальне завдання.
Розпочнемо нашу мандрівку із самого серця Африки – вологих екваторіальних лісів. (приклеюю на карту значок і напис зони).
На своєму шляху ми зустрілися з групою дослідників , які вже повертаються з цієї зони.
Вони були дуже уважними, спостережливими, допитливими і під час подорожі отримали масу вражень і великий багаж … (чому? ) знань, і хочуть поділитися своїми враженнями і знаннями.
І учень Наша група у складі:( називають свої імена) досліджувала – « зелене море » - це вологі екваторіальні ліси їх ще називають гілеї, з грецької мови ( « хіле» – це ліс).
Ці ліси розташовані в центральній частині екватора, в екваторіальному кліматичному поясі)
В цій зоні температура висока + 24 + 26 С, адже що сонячні промені падають прямолінійно, тому така температура весь рік. Велика кількість опадів 1000- 2000 мм .
Дощі ллють щодня, зазвичай пообіді. Тут практично немає пір року.
ІІ учень: А ґрунти в лісах червонуватого відтінку, нас дуже здивував цей колір. Ми дослідили, чому вони такого кольору і встановили таку особливість: що на формування грунтів дуже впливає материнська порода. В екваторіальних широтах в цих породах багато заліза і алюмінію. Тому грунти мають червоне забарвлення. Їх ще називають фералітні ( ферум – залізо). Ці ґрунти дуже бідні на поживні речовини, адже при великій кількості тепла й вологи рослинні рештки швидко розкладаються і швидко вбираються рослинами, тому й швидко ростуть рослини.
Для рослинного світу характерна ярусність. Найвищими є світлолюбиві дерева, які сягають висоти 60 – 80 метрів – сейба. Другий ярус займають фікуси і різні види пальм. Нижче – дерева висотою 15-20 метрів – червоне, жовте, сандалове, хлібне дерево, олійна пальма. Трав’янистих рослин в гілеї майже немає. Хоча саме екваторіальні ліси є батьківщиною добре нам відомого банана, який є близьким родичем пирію, тобто багаторічною травою, щоправда велетенські:
Мені сподобалися в цих лісах дерева – велетні. Їх стовбури такі товсті, що їх не зможуть охопити шість чоловік. А ще ліани товщина стовбура лише 30 сантиметрів, сягають300- 350 метрів завдовжки. Найцікавіші моменти нашої подорожі ми відзняли на відеокамеру і я запрошую вас до перегляд
Учитель: ми побували в вологих екваторіальних лісах. То ж які основні особливості цієї природної зони ? ( учні зачитують записи в табличці).
Учні: Велика гущина рослинного покриву; багатоярусність; різновидність дерев; відсутність сезонів
Учитель. До слова запрощується 2 група наших дослідників .
Учні: Африка – материк, на якому напевно ми мріяли побувати ще з дитинства!
Запрошуємо Вас до зони саван і рідколісся! Таємничої і загадкової!
Савани і рідколісся — найбільша за площею зона Африки, що займає близько 40 % її території. Це — степи з трав'янистим покривом, з розкиданими поодинці або невеликими групами дерев і чагарників. Зона саван та рідколісь займає дві значні ділянки. У північній півкулі вона доходить до 16-18º пн. Ш., займаючи улоговину Чад. У південній півкулі савани доходять до широти Південного тропіка, займаючи Східноафриканське плоскогір'я.
Савани сформувалися переважно у субекваторіальному кліматичному поясі, для якого характерні дві пори року — суха і волога.
Коли розпочинається сезон дощів, то запилений жовто-чорний край перетворюється в чудовий зелений парк із тінистими деревами. Сіре від диму пожеж та пилу повітря стає прозорим і чистим. Перші тропічні зливи після засухи справляють надзвичайно сильне враження. Перед початком дощу завжди спекотно. Та ось з'являється невелика хмаринка. Чується гуркіт грому. І нарешті на землю обрушується злива. Ближче до екватора дощовий сезон довший (до дев’яти місяців на рік). З наближенням до тропіків — коротший (усього три місяці). Причому, коли у Північній півкулі засуха, то в Південній, навпаки, йдуть дощі.
У дощовий сезон швидко ростуть трави. Дерева у цей період вкриваються листям. Та як тільки настає засушливий сезон, трави вигорають, деякі види дерев скидають листя і савана набуває жовтого кольору, а після пожежі і чорного. З просування саванами від екватора до тропічних пустель помітно зростає тривалість засушливого сезону від трьох до дев’яти місяців на рік. За цей час лише іноді випадають дощі. ).
На відміну від бідних червоно-жовтих фералітних ґрунтів вологого екваторіального лісу, ґрунти саван мають більший вміст перегною, оскільки в сухий період рослинні рештки розкладаються повільно. На межі з лісами сформувалися червоні фералітні ґрунти. Далі їх змінюють червоно-бурі ґрунти. Ближче до пустель вони поступово переходять у менш родючі червонувато-бурі.
4. Рослинність саван та рідколісь; пристосування рослин до умов існування.
Рослинність саван не така розмаїта, як у вологих екваторіальних лісах, але теж вражає своїм багатством. У зв’язку із зростанням сухого сезону вона поступово збіднюється при віддаленні від екватора.
Так, ближче до зони перемінно-вологих лісів сформувалися високотравні савани. Тут більш високий та густий трав'янистий покрив, більше дерев, у складі яких олійне дерево,паркії - квіти цього дерева схожі на мімозу. Макаки дуже полюбляють плоди паркії ,як і плоди баобаба ,тому місцеві жителі називають їх однаково-хлібом мавп..
Чим далі на північ та південь, тим бідніша рослинність. Цю савану називають типовою, або сухою. Дощу тут не буває по півроку. Трава тут уже меншої висоти, всього 1-1,5 м, а дерева представлені кількома видами акацій із щільною кроною у вигляді парасольок, а також деревовидним молочаєм. Росте тут і баобаб, який як я уже говорила називають мавпячим, або хлібним, деревом.
Баобаб — один із священних символів Африки. За підрахунками вчених дерево живе 4-5 тис. років. Це одне з найтовстіших дерев планети — до 45 м в обхваті. Висота баобабів звичайно не перевищує 25 м. В сезон дощів дерево зеленіє, а в засуху скидає листя, щоб зберегти більше вологи. Якщо ви потрапите до савани і забажаєте розкласти вогнище, не збирайте гілки баобаба – його деревина не горить. Стовбури їх майже герметично захищені товстою сірою корою, утримують іноді до 120 літрів води. Баобаб в цьому відношенні подібний до верблюда, економно витрачає вологу навіть у сезон дощів. Плоди дерева достигають на початку сухого сезону, ними охоче ласують мавпи.
На межі з напівпустелями формуються опустелені савани. Трави та дерева більш пристосовані до сухого клімату, який тут триває більшу частину року. Переважають злакові трави, колючі чагарники, молочаї, алое. Якщо сухий сезон триває більш як 8-9 місяців, то частина дерев гине. Їх місце займають чагарники. Така савана стає схожою на пустелю.
5. Тваринний світ саван та рідколісь; пристосування тварин до умов існування.
Тільки в африканських саванах можна побачити так багато травоїдних тварин-велетнів. Усі вони кочують по саванах, відшукуючи їжу та воду. Особливо значні переходи вони здійснюють у сухий період.
Африканський слон – найбільша з сучасних тварин суходолу, ендемік Африки. Довжина його тіла сягає 7 метрів, а маса дорослих самці – 5-7 тон. Оскільки трав’яниста їжа мало калорійна, слону їй потрібно 100-300 кг на добу. Щодня тварина випиває 100-200 літрів води. Через слонову кістку (так називають бивні слона) цих велетнів у минулому нещадно винищували. Нині вони потребують охорони.
Лише у саванах Африки (тобто є ендеміком Африки) живе й найвища тварина планети – жираф. Його зріст сягає 5-7 метрів. Це потрібно, щоб доставати листочки з найбільш високих дерев. Незважаючи на довгу шию, здатен високо стрибати. Проте, через високий кров’яний тиск довго бігати не може.
Великими стадами тримаються буйволи, різноманітні антилопи, зебри. На них постійно чатує небезпека – хижі звірі. З хижаків характерними для саван є леви, гепарди, леопарди.
За ними доїдають здобич шакали та гієни. На свою пайку мертвечини чекають грифи. Це природні “санітарами” савани.
Багато у савані всеїдних тварин: водяться носороги, в річках і озерах — бегемоти і крокодили.
У савані зустрічається ендемік Африки, найбільший птах планети — африканський страус, який досягає 2-2,5 метрів висоти. Він не літає, проте прекрасно бігає. Тому місцеві жителі для перевезення пошти запрягають птаха у невеличкі візки. Африканський страус несе й найбільші в світі яйця, які важать 1,5-2 кг. Таким яйцем можна нагодувати 10 чоловік.
Серед інших птахів вирізняються марабу із величезним дзьобом та хижий птах-секретар.
Багато плазунів, різні види гадюк, пітони. Серед комах найбільш поширені мурашки та терміти, які створюють високі споруди різноманітної форми. Разом з численними мікроорганізмами ґрунту, вони часто завершують ланцюги живлення в екосистемі савани.
Нині більшість території саван розорана і використовується для вирощування сільськогосподарських культур, а також для випасання свійської худоби. Природні савани збереглися тільки у небагатьох місцях, а також у заповідниках та національних парках.
Учитель: Отже, що ви дізналися про савани і рідколісся, які особливості цієї зони ?
Учні : Що для саван характерні дві пори року: суха і волога. Ґрунти у сухій частині – червонувато – бурі, у вологій: червоно – фералітні.
Багатий органічний світ зони.
Учитель: але на сьогоднішньому уроці ми повинні розглянути ще одну природну зону невеличку за розміром яка знаходиться поміж вологими екватріальним лісами та саванами. Яка це природна зона : Перемінно вологі ліси . корристуючись підручником % 20 стор 88 заповніть самостійно таблицю.
Y. Закріплення набутих знань
Учитель. Отже, яку тему ми вчили сьогодні на уроці?
Які природні зони знаходяться в межах Африки?(відповіді учнів).
Учитель. На материку чітко проявляється зона географічної зональності: екваторіальні ліси змінюються саванами, які переходять у тропічні пустелі, а на північному і південному побережжях континенту вузькою смугою простяглися – субтропічні твердолисті ліси і чагарники.
Якби ви потрапили в Африку в якій природній зоні ви зупинились . І чому на вашу думку.
Ми з’ясували, що для кожної природної зони характерні свої представники рослинного і тваринного світу.
Гра «Знайди мене»
Мета гри: розмістити тварин рослини у відповідні природні зони» (показую вони розміщують)
Гра Скласти сенкан
І варіант вологі еквторіальні ліси (гілеї)
ІІ варіант савани 2 прикметник 3 дієслово 4 слова і речення.
YI. Підсумок уроку
Заключне слово вчителя.
YII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ :
доповнити «Творчі лабораторії»; вивчити 16 параграф; скласти кросворд «Рослинний і тваринний світ Африки»; або написати невеликий твір «Один день у природній зоні …»