Тема : «Видатні письменники України»
Мета: поглибити знання учнів про життєвий шлях і творчу скарбницю видатних письменників України; розвивати пізнавальні здібності, самоосвітню компетентність; формувати вміння вислуховувати і аналізувати думки інших дітей, виховувати почуття любові до рідної мови, національної гідності, шанобливого ставлення до художнього слова.
Обладнання:портрети відомих письменників, дитячі малюнки, виставка книжок, музичні записи пісень, вишиті рушники.
Хід уроку
Ι. Організаційний момент.
Подивіться всі на мене,
Усміхніться всі мені.
Хто готовий до роботи?
Хто бадьорий?
Хто веселий?
Молодці!
Доторкніться одне до одного, усміхніться одне одному і подаруйте своїм друзям чудовий настрій. Першими сідайте дівчата, а потім - хлопчики.
Щоб наш урок був цікавим, змістовним, якими ви повинні бути на ньому?(активними, уважними, кмітливими, вихованими, добрими, чесними.)\
ІІ. Повідомлення теми уроку.
Вчитель. На уроці ми будемо говорити про життєвий і творчий шлях видатних письменників України, ознайомимося з творами,які стали національним скарбом нашого народу.
ІІІ. Робота над новим матеріалом.
Вчитель. Урок я хочу розпочати такими словами:
Є люди, як свічки, -
Згорають, відходять у небуття.
Є люди, як зірки, -
Горять і світяться все життя.
Та ні, це не зірки, холодні, мертві.
Вони – сонця, засвічені у небі,
Які горять, обігрівають все і не згаснуть.
І не загинуть…
В. Сухомлинський.Слайд1)
Вчитель.
- Щоб з’явилися портрети видатних митців,про яких ми будемо говорити ,ви
повинні впізнати їх.
.1.Конкурс: « Літературний портрет»
Про кого ці рядки сказав Іван Франко?
«Він був сином мужика і став князем у царстві духа.
Він був кріпаком і став велетнем у царстві людської культури.»
(про Т.Шевченка)
- Про кого ці рядки М. Олійника?
« Її життя – сонячний промінь, Іншої такої жінки-письменниці, борця немає у світі.» (про Л.Українку)
- Про кого ці рядки М. Рильського ?
« Це розум і серце нашого народу.
Це боротьба, мука і передчуття щастя України.»
(Про І.Франка).
Вчитель. Ці імена знають не тільки в Україні. Вони добре відомі в усьому світі. Їх спадщина – це наш національний скарб. Свій скарб люди зберігають у скринях, а письменники…?
(У книжках, віршах, творах)
До уроку ви підготували свої дослідження про життя і творчість цих видатних письменників. Уважно слухайте виступи своїх друзів і будьте готові дати відповідь на їх питання.
Виступ першої пошукової групи.
Презентація роботи.
«Мандрівка шляхами Шевченка»
9 березня 1814 року в селі Моринцях на Черкащині, у бідній кріпацькій хаті Шевченків народився хлопчина. Батьки дали йому ім’я Тарас. Прізвище Шевченко пов’язане із назвою професії швець. Шевцем був прадід по батьковій лінії. Син шевця – Шевченко. Звідси і прізвище – Шевченко.
Коли хлопчику минув другий рік, усією сім’єю переселилися до села Кирилівка. Велика була сім’я : батько Григорій, мати Катерина, Тарасик, три сестри (Катря, Ярина, Марійка), два братики(Микита, Йосип) і дідусь Іван. Усіх – дев’ятеро.
Не тільки сум і горе бачив Шевченко. Він зростав серед мальовничої природи. Гарно було в Кирилівці. Коло хати розкішний квітник, стара крислата верба, за хатою садок, а там левада, засіяна квітами, а через леваду в’ється річечка.
Тарас захоплювався красою природи, а його твори змальовували цю красу. Найкраще поет сказав про це у своїх віршах.
Як минуло Тарасові 9 років, померла його добра мати, а у хату прийшла зла мачуха. Цілими днями доводилося ховатися від неї в бур’янах.
А коли хлопчикові виповнилося 11 років, то його спіткало нове горе - раптово, застудившись у дорозі, помер батько. Отак став круглим сиротою.
Прагнучи здобути освіту, Тарас стає наймитом дяка в школі. Але зустрівся на шляху хлопця сільський маляр, що впізнав талант Тараса і готовий був його вчити, якщо той принесе дозвіл від пана. Не отримав хлопчик дозволу, а натомість став козачком у пана Енгельгарта.
Лише на 24 році життя став Тарас Шевченко вільною людиною. У 1838 році пан видав вільну кріпакові Шевченку. Це сталося завдяки відомим діячам живопису і літератури: В. Жуковському, К. Брюллову, Є. Гребінці, які зібрали і заплатили за нього 2500 карбованців.
Т. Шевченко прожив короткий вік – усього 47 років. З них у кріпацькій неволі він був 24 роки і 10 років каторжної служби відбував у казахських степах. За складання правдивих віршів цар заслав його рядовим солдатом із забороною писати й малювати.
У 44 роки поет повертається до Петербурга. Здоров’я було підірване. Три роки боровся він з недугою. Помер Т. Г.Шевченко 10 березня 1861 року. Його поховали у Санкт – Петербурзі.
Але в травні 1861 року тіло Великого Кобзаря було перевезено в Україну. З того часу 22 травня – День пам’яті поета, день національного трауру України.
Вчитель. Ви уважно слухали, а тепер дайте відповіді на питання.(Учасники групи задають питання).
- Коли, у якій родині народився Т.Г.Шевченко?
Звідки пішло прізвище Шевченко?
Коли Тарас став вільною людиною?
Де вчився на художника?
Яку назву має перша книжка? Коли вийшла в світ?
Чому Шевченка називають Кобзарем?
Де похований Т.Г.Шевченко?
Як Україна вшановує пам'ять Шевченка
Вчитель. Про вогник творчості Івана Франка повідомить друга група.
Презентація роботи: «Коваль людського щастя»
27 серпня 1856 року в селі Нагуєвичах на Дрогобичині у сім’ї сільського коваля народився первісток Ясь. Улюбленим місцем для малого Івася стала батьківська кузня, що стояла на околиці села. Сюди сходились люди з усіх навколишніх сіл, щоб почути слово правди від розумного і дотепного коваля. Тоді ще малий Івась пильно придивлявся і прислуховувався до тих, хто говорив про біль і страждання українського народу. Був Івась роботящим: помагав батькам згрібати сіно, звозити хліб із поля, пасти худобу. Про роки свого дитинства він згадує у вірші « Вересень» - Дрімають села, ясно ще осіннє сонце сяє.»
Освіту здобував :
в початковій школі;
в монастирській школі;
Дрогобицькій гімназії;
Львівському університеті.
Іван Франко дуже любив дітей. Він виховав трьох синів і дочку, читав їм вірші, співав пісні. Для найменших написав вірш «Киця», який знає кожна мала дитина.
Іван Франко знав багато казок і залюбки розповідав їх дітям . І сам писав казки про звірів, які увійшли до збірки « Коли ще звірі говорили».
Іван Франко – поет, прозаїк, драматург, фольклорист, літературознавець, мовознавець, філософ, історик, економіст, журналіст, публіцист, бібліограф, перекладач, педагог.
Тодішня влада не допустила його викладати у вищій школі, а він став учителем свого народу. Франкове слово продовжує жити. Ним засвічений вогник в серцях не погас.
Його називають академією в одній особі, бо перу Франка належать близько п’яти тисяч праць найрізноманітніших жанрів.
Вчитель. Дайте відповіді на запитання
Де, у якій родині народився І. Франко?
Улюблене місце малого Івася?
Де він навчався?
Яке оповідання про своє дитинство він написав?
Які казки для дітей написав?
Який відомий вірш написав для найменших дітей ?
Скільки різноманітних праць належить перу І. Франка?
Доведіть, що І.Франко видатний діяч ?
Вчитель. Про життєвий шлях поетеси Лесі Українки розповість третя група.
Презентація роботи: «Поетична квітка України».
25 лютого 1871 р. в місті Звягелі на Волині народилась велика українська поетеса Леся Українка. У сім’ї Косачів було шестеро дітей. Особливо нерозлучною Леся була з братом Михайлом . Вихованням дітей займалась мати – відома дитяча поетеса Олена Пчілка. У дитинстві була жвавою і допитливою дівчинкою. У 4 роки добре читала, а в 5 років уже написала листа своєму дядькові. Улюбленими творами Лесі стали вірші Тараса Шевченка. Дуже любила Леся грати на роялі.
Перший свій вірш Леся написала , коли їй виповнилося 9 років. Називався він «Надія», присвячений тітці Елі, котру було заслано до Сибіру за політичні погляди.
Узимку 1881 року в Луцьку на річці Стир Леся застудила ноги в крижаній воді. Саме з того часу вона занедужала – спершу почала боліти нога, потім рука. На 12-му році Лесі в Києві прооперували ліву руку. Леся не змогла грати на фортепіано. Діагноз – туберкульоз кісток, а потім легень, і нирок. Через тяжку хворобу вона ніколи не вчилась у школі. В дитинстві поетеса засвоїла правило, щоб не плакати , треба сміятися. Самостійно вивчила французьку, англійську, італійську, німецьку, польську, болгарську, латинську мови. Загалом вона добре володіла десятьма мовами світу, могла читати в оригіналі твори найкращих письменників світу. Леся стала високоосвіченою людиною завдяки надзвичайній силі волі.
У 13 років стала читачем бібліотеки Київського університету. У 19 років написала для молодшої сестри підручних «Стародавня історія східних народів».
Уперше ім’я Л.Українки з’явилось у Львівському журналі «Зоря» 1884 року, де було надруковано вірш 13-річної поетеси – «Конвалія». Мати, відсилаючи вірші до друку, підписувала їх під псевдонімом «Леся Українка». Леся , бо дівчинка була ще маленькою , а «Українка» означало «дівчинка з України».
Поезію Леся Українка творила впродовж усього життя, тому її називали поетичною квіткою України.
Особливо Л. Українка любила українську природу, присвятила їй багато творів. Улюблена пора року – весна, коли все співає , оживає. Саме про це написала у своєму вірші «Давня весна».
Вірші Л. Українки «Стояла я і слухала весну», «Колискова», «Хотіла б я піснею стати» покладено на музику. Леся дуже любила малювати. 1893 р. намалювала картину «Мати з дитиною біля пташиного гнізда».
Прожила Леся лише 42 роки і 30 з них працювала на літературній ниві. Боротьба і праця – таким був зміст життя поетеси. « Я в серці маю те, що не вмирає!» - писала поетеса.
Вчитель. Будь ласка, дайте відповіді на питання.
- Скільки дітей було у сім’ї Косачів?
- Коли написала перший вірш? Як називався?
- Який вірш було надруковано першим? Коли це сталось?
- Чому в Лариси Косач псевдонім Леся Українка ?
- Ким була мати Лесі Українки?
- У скільки років написала підручник для сестри з історії Давнього Сходу?
- Доведіть, що Л.Українка належить до найосвіченіших людей свого часу.
Вчитель. Молодці! Ви добре відповідали на питання. Як ви думаєте,
чому досягли такого визнання Т.Шевченко, Л.Українка, І.Франко?
(Були талановитими, наполегливими, багато працювали.)
Вчитель. А зараз прозвучать вірші цих поетів.
Вправа «Диктор»(Діти виразно декламують вірші поетів).
Вчитель.
- Митці можуть створити чудові картини словом, а наша уява їх намалювала.
Робота з виставкою малюнків.
- Визначимо до якого твору малюнок? Хто його автор?
Робота з виставкою книг.
До уроку ми підготували виставку книг. Ці книги ви взяли в бібліотеці, принесли з дому. Ми використовували їх на уроках позакласного читання, читали самостійно. В цих творах краса і багатство нашої рідної мови.
Переглянемо цю виставку.
(Короткі повідомлення про книги на виставці)
Вчитель. До уроку ми підібрали цікаву музичну виставку. Послухайте музичні твори і скажіть їх назву і хто автор слів?
Вправа «Музична шкатулка».
Звучать уривки з творів : « Зацвіла в долині», «Зоре моя вечірняя», «Колискова», «Реве та стогне Дніпр широкий», «Стояла я і слухала весну», «Хотіла я піснею стати».
Завершує урок «Літературний калейдоскоп».
Гра «Впізнай мене». Про кого ці рядки?
«В потічку, під нависшими лопухами купався кубічний білявий хлопчик» (Т.Шевченко)
«Учився пильно і завзято. Читав книжок дуже багато» (І.Франко)
«На стільці я їду по Сахарі
Пелікана з палички стріляю» (М.Рильський).
Гра «Хто промовив»
- «Чом це тануть сніги,
Чом льоди скресли всі
На широкій ріці». (Зима з твору І.Франка «Дивувалась зима»)
«Дурні бились, а розумні поживились».(Курка з твору Л.Українки «Біда навчить»)
«Прощай, гаю милий!
І ти дубе мій високий,
Друже мій єдиний!» (Конвалія з вірша Л.Українки «Конвалія»)
Ми співаєм, дзвоном зустрічаєм день! День! (Дзвіночки з твору П.Тичини «Хор лісових дзвіночків»)
Зачепив за дубовий корінь тай тягне. Думає, що мене за ногу вхопив. (Лисичка з твору І.Франка «Лисичка-кума»)
А в книжках хіба неправду пишуть? Ти сама казала, що «Кобзар» - то свята правда. (Леся з повісті М.Олійника «Леся»)
Вчитель
Багата наша земля талановитими людьми. Вони прославляли і прославляють країну своїми справами, своїми чудовими творами. Пригадаємо імена українських поетів і письменників.
Гра-аукціон: «Письменники України».
ΙV. Підсумок заходу. Рефлексія.
- Я вдячна вам за співпрацю. Ви пригадали, розказали і показали багато цікавого. Пам’ятайте!Найбільша цінність нашої Батьківщини – це люди,які донесли до нас скарби і надбання рідної мови. Скажіть, які б риси Т. Шевченка, Л.Українки, І.Франка ви хотіли взяти для себе? Створимо квітку успіху.
Вправа «Квітка успіху».(Відповіді діти записують на пелюстках квітки з яких складають квітку)
(Наприклад:сміливість, любов до Батьківщини, мужність….)
Краса і багатство рідної мови залежить від кожного з нас. Читайте твори, вивчайте і ви будете успішними людьми.