«Людина нібито не літає, а крила має...»

( за оповіданням Гарсіа Маркеса «Стариган із крилами»)

Мета:

  • показати своєрідність творчого методу Маркеса в контексті оповідання «Стариган з крилами»;

  • з’ясувати особливості зображення людського суспільства у творі, наголосити на проблематиці оповідання;

  • розвивати навички дослідницької роботи студентів, уміння аналізувати інформацію;

  • виховувати почуття милосердя, взаємодопомоги, тривогу за долю ближнього, доброту, душевну щирість, неприйняття корисливості, байдужості.


Тип заняття: практичне


Матеріали візуального супроводу: портрет письменника, тема заняття, вислів, малюнки до змісту оповідання, магнітна дошка, презентації, відеосюжети.


Технічні засоби навчання: екран, комп’ютер


Методи та прийоми: бесіда, декламування, творчі завдання, соціалізація, прийом «П’ятихвилинка», «Коло думок», «Цитатна доріжка»


Обладнання: наліпки, листівки з побажаннями, опорні конспекти.


Міжпредметні зв’язки: українська література, культурологія, етика, психологія, інформатика, музика, мистецтвозавство.

  1. Групі істориків: підготувати «Образ ангела у живописі».

  2. Групі практиків: підготувати опорно-логічні таблиці, схеми, презентації.


Обладнання: комп’ютер, мультимедійний екран, презентації, таблиці, оповідання «Стариган із крилами»


Література:

1. Волощук Є. Зарубіжна література. - К.: «Юридична Книга», 2002р. - 426с.

2. Нев'ярович Н. Ю. Основні риси поетики магічного реалізму». II Всесвітня література № 6 2006р. - 4-7с.

3. Пулина Г. А. «Магический реалізм» в рассказе Гарсиа Маркеса «Старик с кріль ями». II Всесвітня література та культура № 9 2005р. -19с.

4. Руденко В. І. Г. Гарсіа Маркес «Стариган з крилами». II Зарубіжна література № 4, лютий 2011.-2с.

5. Руденко В. О. Про кінець уроку замовимо слово. II Зарубіжна література № 3, лютий 20011.-Зс.

6. Сучасний урок зарубіжної літератури. - Харків: Видавнича група «Основа», 2005р. - 51с.


Хід заняття

І. Організаційний момент. Привітання

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Вступне слово

« А й правда, крилатим ґрунту не треба.
Землі немає, то буде небо. 

Немає поля, то буде воля.
Немає пари, то будуть хмари. 

В цьому, напевно, правда пташина...
А як же людина? А що ж людина? 

Живе на землі. Сама не літає.
А крила має. А крила має!


Вони, ті крила, не з пуху-пір"я,

А з правди, чесноти і довір"я. 

У кого - з вірності у коханні.
У кого - з вічного поривання. 

У кого - з щирості до роботи.
У кого - з щедрості на турботи. 

У кого - з пісні, або з надії,
Або з поезії, або з мрії. 

Людина нібито не літає...
А крила має. А крила має!»

ЛІНА КОСТЕНКО «КРИЛА»


- Добра людина – криниця, наповнена золотом!

Добре серце – диво-квітка в саду життя!

Добре слово – ключ, яким відкривають серце!

Нехай саме серце - велике, добре й порядне – стане ключем до початку нашої роботи.


На минулому заняття ми познайомилися з життям і творчістю колумбійського письменника і публіциста, лауреата Нобелівської премії (1982р.), одного із найяскравіших представників «магічного реалізму» Габріеля Гарсіа Маркеса.

Вдома ви прочитали твір «Стариган із крилами».

-Чи легко вам було його читати?

-Чи зрозумілий для вас зміст?

-Чи зможете ви виділити основні проблеми, які піднімає автор у оповіданні?

Ми спробуємо його зрозуміти, розібратися у порушених у ньому проблемах, збагнути всі підказки, які дав нам сам автор.

ІІІ. Оголошення теми, завдань заняття

Отож, тема нашого заняття «Людина нібито не літає, а крила має...» ( за оповіданням Гарсіа Маркеса «Стариган із крилами»).

Завдання полягає у тому, щоб з’ясувати, про що цей твір, які проблеми автор піднімає в ньому, як їх вирішує, над чим заставляє задуматись. Як метод магічного реалізму переплітається з оповіданням « Стариган з крилами».

Мабуть, з найдавніших часів людина заздрила птахові, який мав крила і міг піднятися над землею у небеса. Чи то ніжний голубий колір, чи то безкінечність повітряного простору так вабили її, що у своїх мріях і фантазіях там вона оселяла сильніших богів, душі померлих, а також пов’язувала з ним свої надії на краще і вічне життя.

Ще Платон в античності писав: «Ніщо тілесне не є настільки близьким до божественного, як крила. Божественне – це краса, добро, розум, крила ж наснажуються божественним, а від гидоти бруду вони марніють і відпадають від душі».

Сьогодні на занятті у нас стоять проблемні питання, на які ми маємо знайти відповіді:

1. Чи здатні люди спиймати високі моральні цінності, благородні істини?

2. Чи є реалістичними події, описані в тексті?

3. Чи потрібні янголи на Землі? Чи готові люди сьогодні сприйняти їх??

ІV. Актуалізація опорних знань

1. - 10 грудня 1982 року король Швеції Карл – Густав вручив колумбійському письменникові Габріелю Гарсіа Маркесу відзнаку Нобелівської премії «за романи й оповідання, в яких фантастичні й реалістичні елементи поєднані заради створення щедрого світу, в якому відбито життя й суперечності Латиноамериканського континенту». Особливості світобачення письменника виявилися у творі «Стариган із крилами», який увійшов до збірки «Незвичайна й сумна історія про довірливу Ерендиру та її жорстоку бабку» (1972р.).

- Так, на перший погляд, здається, що це казка. Як ви вважаєте, чому?

Так це казка, але серйозна, і не тільки для дітей, а й для дорослих. Чому, спитаєте ви? Та тому, що в цій казці автор піднімає проблеми, які хвилювали всіх людей в усі часи, хвилюють і сьогодні. Проблеми вічних людських цінностей: Добра, Милосердя, Співчуття, Любові.

У погоні за науковими і технічними досягненнями, за матеріальним добробутом, за високим рівнем цивілізації люди часто забувають про головні багатства на цій грішній землі – про моральні, духовні цінності, завдяки яким існує світ, про оті безкоштовні скарби людської душі, які під тягарем життєвих негараздів люди часто гублять, втрачають, страждаючи від надмірного практицизму, самовдоволення, корисливості владолюбства… І тим самим штовхають світ у безодню…

Головний герой оповідання – Старий з крилами, або як ви вже зрозуміли- ангел.

- Хто такий ангел?

- Що ви знаєте про ангелів?

2. Історичний коментар:

Студент: Ангел – з грецької та єврейської мов означає «вісник», тобто той, хто несе божественну істину до людей. Коли десь падає зірка, кажуть, що то летить ангел. Ніхто не знає, куди він прямує. Але той, хто бачить його, - обраний. Згідно з давніми міфами, ангели, Божі вісники, пов’язані з небесними планетами: Гавріїл – із Місяцем; Рафаїл – із Меркурієм; Михаїл – із Венерою. У цьому давня мрія людей про духовний зв'язок космосу і Землі. А «космос» у перекладі з грецької означає «порядок, устрій, краса, мир».

У християнській релігії ієрархія янголів складається з дев'яти ступенів, що включають  серафимів, херувимів, престолів, архангелів та інші.

Начала — їм доручено управляти Всесвітом і стихіями природи.

Архангели  — учителі небесні, учать людей, як чинити в житті.

Янголи — найближчі до людей. Вони оголошують наміри Божі, наставляють людей до доброчесного й святого життя. 

Добрі янголи служать Богові й людям (наприклад, янгол-охоронець), злі янголи (диявол, сатана), які збунтувалися проти Бога, схиляють людей до гріха.

- З дитинства багато хто чує це слово – ангел, янгол. Хтось читає молитву до ангела, якої навчила бабуся, комусь розповідають про ангела-охоронця. Ніхто з нас не бачив цих істот, але ми нібито не заперечуємо їхнього існування.

3. « Уява на папері»

- А яким би ви намалювали ангела?

- Спробуйте зобразити його на аркушах паперу, що на партах за допомогою олівців.

Демонстрація студентських робіт на магнітній дошці.

- Чи співпадає з нашим уявленням той опис ангела, який ми знаходимо в оповіданні?

- Чи знаходить ангел шанобливе ставлення до себе?

- Чому? Тому, що ангел не подібний до ангела? Чи причина криється в людях?

4. «ЦИТАТНА ДОРІЖКА»

- Які ви знаєте легенди, міфи, прислів’я, приказки, в яких зустрічається образ крил як символ духовного піднесення людини, прагнення до високих ідеалів?

(Студенти згадують та порівнюють легенду про Васильківських майстрів, давньогрецький міф «Дедал і Ікар», «Крила» Ліни Костенко, « Крило» Б. Олійник, « Крила» Іван Драч, Віталій Назарук «Крила людини», Леся Українка «Тішся, дитино...», Василь Симоненко « Люди різні...», «У щастя людського Два рівних є крила: Троянди й виноград, Красиве і корисне» М. Рильський та інші, прислів’я, наприклад, «Сокіл шанує свої крила, а людина - ім’я» (японське прислів’я), «Слово, наче птах, народжується з крилами» (прислів’я народів Африки), «Народжений повзати – літати не може» та інші.

Одне з них – англійська народна мудрість – записане на дошці англійською мовою.

There are only two lasting bequest that we can give our children. One is roots and the other is wings.

Є тільки дві речі, які ми можемо дати у вічний спадок нашим дітям. Перша – коріння, Друга – крила.

Забігаючи на перед, скажіть, Пелайо і його дружина Елісенда зможуть дати своїй дитині «крила»? Аргументуйте свою відповідь.

- Образ ангела – це втілення прагнення до високого ідеалу. Люди не здатні сприймати високі благородні істини, бо перебувають у полоні корисливості, байдужості. Проблема, порушена в оповіданні, досить злободенна. Підтвердження тому – твір українського поета Івана Драча «Крила».

Іван Драч утверджує думку, що люди не завжди готові до усвідомлення високих божественних істин.

5. Презентація повідомлення від творчої групи « Порівняння балади Драча «Крила» та оповідання « Стариган з Крилами».

Обидва твори прийняті гіркою іронією з приводу трагічної комедійності життя.

Ця тема також висвітлюється у В. Симоненка «Тиша і грім», поета Михайла Пономаренка «Синій птах».

6. Робота з фразеологізмами

- Поясніть їх значення

відчувати крила за плечима — бути сповненим натхнення, душевного піднесення, сили.

 ростуть (виростають) крила — хто-небудь відчуває приплив сили, енергії, натхнення;

 як на крилах — у доброму настрої, на піднесенні; дуже швидко;

 під своє крило — для захисту, опікування;

 давати крила — викликати в кого-небудь піднесення, натхнення, почуття впевненості у собі, у своїх силах, здібностях;

 обламувати крила — позбавити кого-небудь високих прагнень, поривань, мрій;

 опустити крила — утратити впевненість у собі, примиритися з чимось, зневіритися у своїх силах;

 обпалювати собі крила — зазнавати невдачі в чому-небудь; не досягати чогось бажаного;

 складати крильця — відмовлятися від будь-яких дій, від боротьби; скорятися;

 підрізати крила — позбавити кого-небудь можливості здійснювати щось; підірвати міць, знесилити когось або обмежити поле діяльності.

V. Опрацювання теми заняття

- Ви наголосили, що особливість оповідання - поєднання реалістичного і фантастичного, комічного і серйозного. Тому тут виділяємо творчий метод Маркеса - «магічний реалізм».

Специфіка літератури Латинської Америки зумовлені діалогом культур, традицій, вірувань, уявлень, що розширює художню свідомость нації.

1. Теоретичний мінімум

Презентація випереджаючого дослідницького завдання студентів на тему «Магічний реалізм»

- Особливість оповідання – поєднання реалістичного і фантастичного, комічного і серйозного. Саме тому манеру письма Маркеса називають «магічним реалізмом».

Оповідання – невеличкий епічний твір, у якому змальовану одну подію з життя головної дійової особи.

2. Робота з текстом твору

Композиція оповідання

Експозція: Несподівано на одному із сільських дворів з'явився дивний чоловік. Це був стариган із білими крилами.

Зав’язка: Після дискусій жителі села вирішили, що це янгол. Його поселили в курнику.

Розвиток дії: Довідавшись про янгола, до двору господаря Пелайо прийшов священик і захотів повідомити про диво вищих церковних осіб.

Кульмінація: Згодом стан здоров'я старигана значно погіршився і всі вирішили, що стариган помирає.

Розв’язка: Проте через певний час стариган вилікувався та полетів із дому.

Фінал твору: відкритий. Питання чи повернеться він до людей?

3. Бесіда з елементами міркування

- Чому прилітають ангели до людей?

(Щоб нагадати про необхідність морального влаштування людства й Усесвіту. У їхніх очах німий докір і добра віра, гірке розчарування і світла надія.)

- Будь ласка, використовуючи цитати з тексту, опишіть вісника Бога. (Це старенький дід, який упав обличчям у грязюку; такий старий і немічний; циркова звірина; рот беззубий; лисий череп; великі півнячі крила, обскубані та брудні; велика старезна курка, ніж людське створіння; надто схожий на земну людину).

- Чому ангел постає у подобі старигана з крилами?

«Старий ангел - це утілення людської совісті, світлих ідеалів, істини, беззахисного добра.

Він старий через гріхи людей.»

-Старий ангел – це утілення людської совісті, світлих ідеалів, істини, беззахисного добра. Він старий через гріхи дітей.

-Як сприйняли появу ангела мешканці селища, зокрема отець Гонзага?

З переляком, недовірою, без святобливості, з корисливою метою, жорстоко, з байдужістю.

-Що спало на думку Єлисенді?

Брати з кожного, хто хоче подивиться на ангела, 5 сентаво.

-Як почувався ангел серед людей? Як вони до нього ставилися?

Ангел почував себе серед людей самотньо. Вони від нього хотіли мати якийсь зиск для себе, зневажали, кривдили.

-Чому ангел захворів?

Від людської байдужості і жорстокості.

-Які епізоди у творі мають фантастичний характер?

Приліт і відліт ангела, поява жінки-павука.

-Над чим змушує замислитись фінал твору?

-Куди полетів ангел? Чи повернеться він знову на грішну землю?

4. Соціалізація

Соціалізація - загальне обговорення проблеми, захист думок. Кожна група презентує свою роботу, виносячи на обговорення всієї групи. Виникає дискусія.

Робота творчими групами

Студенти 1 групи акцентують увагу на жалюгідній зовнішності ангела

старенький дід з величезними крилами, одягнений, як жебрак, з лисим черепом і беззубим ротом, обскубаними та брудними крилами;

від нього тхне болотом, з крил звисають водорості, велике пір'я посічене вітрами. При огляді старого лікар виявив стільки хвороб, що здивувався, як ця істота ще живе.

Студенти звертають увагу на те, що ангелу приписують нечисленні чудеса: до сліпого не повернувся зір, але зате в нього виросли зуби, паралітик не став ходити, але виграв гроші, у прокажених на уражених місцях виросли соняшники. Та справжні чудеса, які стаються в день появи у селищі ангела (опівночі дощ нарешті вщух, жар у дитини спав), проходять непоміченими.

Коли курник, у якому родина поселила ангела, розсипався, ангел тинявся по двору та кімнатах, витоптував городину.

За останню зиму ангел дуже постарів, майже нічого не бачив, пір'я все повипадало, його трусила лихоманка і він стогнав. Потім у ангела виросло нове тверде й довге пір'я, він наспівував пісні давніх мандрівників. У фіналі оповіді ангел зникає на горизонті, покидаючи селище.


Студенти 2 групи розповідають про поведінку мешканців приморського селища по відношенню до ангела:

як вони кидають йому їжу через сітку,

як пропонують призначити його головою Всесвіту, генералом, який би вигравав усі війни, вивести крилатих людей, які б підкорили світ.

Викликає подив сусідка, яка начебто бачила багато див, саме тому впевнено заявляє, що невідоме створіння — це ангел, а ангели небезпечні.

Не менш дивною є поведінка отця Гонзаго, якому не сподобалося те, що ангел не розуміє латини, що не шанує божих слуг, а крила ж є і в літака! Недужі висмикують у ангела пір'я, безбожні кидають камінням, один припікає бік ангела розжареною залізякою! Папу цікавить, чи має дивна істота пуп? Чи схожа його мова на арамейську? Чи здатний він утриматися на кінчику голки?

У жорстокому світі ангел, що так нагадує стару, немічну людину, втрачає цінність в очах людей, бо не здатний задовольнити їхні прагнення. Парадокс: ангел — уособлення вищих моральних цінностей і духовних орієнтирів людства — є зайвим у світі людей!

- Зверніть увагу на неоднозначність фіналу твору. Можливо, розчарований в людях, ангел покидає цей світ назавжди, не залишаючи йому надії на оновлення. Можливо, оклигавши від хвороб, ангел нарешті й здійснює те, чого чекали від нього люди: він творить диво — злітає в небеса, творить не для того, щоб у нього повірили, щоб зайвий раз довести, що і диво неспроможне змінити того, хто не прагне змін, а отже потрібно самому творити в собі ЛЮДИНУ. Не чекати див, а просто по-людськи напоїти спраглого, пожаліти немічного, старого (Пелайо таки здатен на диво!).

Та як би ми не тлумачили фінал оповідання, пам'ятаймо, що він стосується не абстрактних Елісенди, отця Гонзаго, мешканців приморського селища, а кожного з нас.

! Висновок: Приземленість світосприйняття не дозволяє родині Пелайо осягнути непересічність того, що відбувається.

Проблематика оповідання

Зміцнення шкали моральних цінностей у людей. Людство старіє від гріхів.

Пройшли десятиліття, але проблеми, що відображені у оповіданні не зникли.

«В усі часи - людяність та гуманізм - вічні. Слід тільки усвідомити, що живеш один раз, що життя – це той рейс який не повторюється, і що його треба провести достойно». (О. Гончар)


5. Робота над опорно-логічними схемами твору

Оповідання багате на символіку. Образ старигана у Маркеса уособлює національний характер з його чеснотами і вадами, водночас, Божого послання, знехтувану Віру та уособлення Природи.

Природа страждає немилосердно поливаючи три доби дощем напівзатоплене подвір’я Пелайо.

Образи-символи твору

Образи-люди

Образи світу природи

Образи світу людей

Стариган з крилами

Божий посланець, символ знехтуваної віри та уособлення природи.

Хлопчик — жорстоке дитя хворого суспільства.

Жінка-павук — символ деградації суспільства.

Пелайо та Елісенда — втілення прагматизму.


Дощ — символ необхідності духовного очищення землі. Морська стихія — бурхливе й суперечливе життя.

Морський вітер — відчуття свободи.


Селище — модель людства


! Висновок: Не лише посланця вищих сил, а навіть живу істоту, рівну собі, не бачать люди в янголі. Тому і селище, куди потрапив ангел, навіть не мало назви, бо це алегорія людського суспільства.

Герої твору та загальнолюдські вічні цінності

Зло

«Стариган із крилами»

Добро

Зневіра

Пелайо

Віра

Відчай

Елісенда

Надія

Ненависть

дитина

Любов

Облудність

сусідка

Справедливість

Безглуздя

Отець Гонзага

Мудрість

Бездушність

мешканці селища

Великодушність

Байдужість

віруючі

Милосердя

Потворність

дівчина-павук

Краса

Вбивство

лікар

Оберігати життя

Пасивність

мешканці Землі

Нетерпимість до зла



Підлість

Брехливість

Неволя

Злопам'ятство


Фінал твору





Благородство

Чесність

Воля

Прощення


Найбільша цінність — зацікавленість собою і навколишнім світом.

  1. Які цінності відносяться до гуманістичних (гуманізм — від лат. humanus — людський, людяний), значущі для людського буття в цілому і кожної особистості зокрема?

  2. Які духовні цінності притаманні сім'ї Елісевди та Пелайо?

Складіть таблицю сімейні цінності.

6. Таблиця «Сімейні цінності»

1. Піклування про батьків і старших у с'м'ї.

2. Взаємна повага і любов до батьків.

3. Злагода між членами сім "і

4. Гармонія і демократизм стосунків поколінь.

5. Готовність до взаєморозуміння.

6. Відповідальність за інших членів сім'ї

7. Спільність духовних інтересів (віра в Бога).

У творі Г. Гарсіа Маркеса є людська трагедія, страждання Янгола, звідси й вічна проблема: як, залишаючись людиною, бути Янголом?

Через ставлення до ангела розкривається справжня сутність кожного із героїв. Автор підкреслює моральні цінності людей. Не забувайте будь ласка, про найважливіші людські цінності. Хай вони будуть невідокремленою частиною вашої душ.

VI. Закріплення знань, умінь та навичок

1. Прийом «Коло думок»

  • Що означає мати крила?

  • Чи потрібні людині крила?

Крила – символ натхнення, енергії спрямованої на великі звершення.

Так який фінал твору: оптимістичний и песимістичний? (Відповіді)

2. Прийом «П’ятихвилинка».

Студенти зачитують свої творчі роботи на тему «Чи повернеться ангел».

3. Проблемні питання:

1. Чи здатні люди спиймати високі моральні цінності, благородні істини?

2. Чи є реалістичними події, описані в тексті?

3. Чи потрібні янголи на Землі? Чи готові люди сьогодні сприйняти їх?

4. Міні-проект: складання сенкану на слово-тему «ангел»

Перша група складають сенкан на тему «Ангел», беручи до уваги саме поняття слова;

друга - на тему «Ангел», але у цьому варіанті поняття стосується безпосередньо твору Маркеса

1. Ангел

Святий, чистий.

Охороняє, застерігає, направляє.

Призначений для захисту людини

Світло.

Ангел

Благородний, білокрилий.

Літає, захищає, допомагає.

Він потрібний кожній людині.

Сила


2. Ангел

Немічний, брудний.

З'являється, хворіє, зникає.

Здається маленькою, чорною плямою.

Провісник.


Ангел

Кволий, немічний.

Лежить, боїться, борсається.

Його крила - символ духовного злету людини.

Стариган.


Як бачите більшість з вас налаштована оптимістично, як сам автор твору Г. Маркес. Тому нам хочеться вірити, що ангел повернеться, коли люди стають морально досконалішими, коли у них теж «виростуть крила».

VII. Узагальнення і систематизація

- Ми говоримо сьогодні про духовність та бездушність, хоча всі, народжуючись, мають душу; про безсердечність і сердечність, хоч серце є у кожного! Відкрийте своє серце назустріч Любові, Надії, Розумінню – і добрі ангели щедро винагородять вас теплом, світлом, крилами духовного злету.

Суспільство – це сума особистостей, маючи серце, будьте милосердними, маючи душу, будьте духовними, і ви відчуєте за спиною крила, і вам снитимуться ангели і небо.

Підсумок заняття

- Я бажаю, щоб крила ваших душ завжди були сильними, барвистими, щоб вони підносили вас над буденністю, спонукали творити добро, примножувати любов. Хай нагадують Вам про це ось такі ангеи та серцяз крилами, які я хочу вам подарувати.

Виконання пісні « За любовь» MOZGI (паралельно йде кліп)

«Мы неблагодарные дети. 
А ведь нам с вами так жить повезло. 
На самой красивой планете. 
Скажем ему - "Спасибо за всё". 
За горы, за море, за ветер. 
За близких, за то что вернемся домой. 
За солнце, что ярко нам светит. 
Но больше всего за - Любовь! 
За - Любовь! 
Где бы ты ни был, давай сделаем это красиво. 
Руки прям в небо, скажем ему спасибо. 
Спасибо за жизнь, спасибо за свет. 
Спасибо за то что вернемся домой. 
А больше всего скажем спасибо ему - за любовь! 
За - Любовь! 
За - Любовь!»