УРОК № ___.
ТП Тема.3-2. Магнітний азимут і його визначення. Рух за азимутом
Навчальна група: _____________
Час:__________________________
Місце:________________________
Мета: Мета: : Навчитися рухатися за азимутом, орієнтуватися на місцевості, та знаходити об’єкти.
Обладнання: Методичні матеріали, схеми, підручник, плакати.
План уроку
1.Магнітний азимут та його визначення на місцевий предмет.
2.Рух за азимутом
Хід уроку
I. Шикування. Привітання, огляд зовнішнього вигляду, захід у клас, розміщення
II. Оголошення теми, мети та завдань уроку
ІІІ. Відпрацювання основних питань.
IV. Контрольне опитування.
V. Підведення підсумків.
VI. Домашнє завдання.
Розповідь вчителя.
1.Магнітний азимут та його визначення на місцевий предмет
Сутність руху за азимутом полягає у вмінні знайти та витримати за допомогою компаса вказаний напрямок руху та точно вийти у призначений пункт.
П Мал. 127. Магнітні азімути: на листвене дерево – 56; на фабричну трубу – 137; на повітряний млин – 244; на ялину – 323.
Для визначення магнітного азимуту на місцевий предмет за допомогою компасу треба стати обличчям до цього предмету та зорієнтувати компас. Потім, утримуючи компас в орієнтованому положенні, встановити пристрій так, щоб візирна лінія проріз-мушка співпала з напрямком на місцевий предмет у цьому положенні відрахунок на лімбу проти показчика у мушки вкаже величину магнітного азимуту (напрямок) на місцевий предмет.
Зворотній азимут – це напрямок від місцевого предмета на точку стояння. Від прямого азимута він відрізняється на 180º. Для його визначення необхідно до прямого азимута прибавити 180º, якщо він менше 180º, або відняти 180º, якщо він більше 180º.
Для визначення напрямку на місцевості по вказаному магнітному азимуту необхідно встановити покажчик мушки на цифру компасу, що буде відповідати магнітному азимуту та зорієнтувати компас. Потім утримуючи компас в орієнтованому положенні, помітити на місцевості за візерною лінією проріз – мушка віддалений предмет (орієнтир). Напрямок на цей предмет (орієнтир) і буде відповідати напрямку за магнітним азимутом.(мал.127).
Для руху за азимутом необхідно знати магнітні азимути з кожного пункту на маршруті руху та відстань між пунктами руху у парах кроків (для людини середнього зросту пара кроків дорівнює 1,5 м). Ці данні готує командир відділення (взводу) та оформлює у вигляді схеми маршруту або таблиці.
№ п/п | Ділянка маршруту | Магнітний азимут у град | Відстань у парах кроків |
1 | Сарай –вишка | 80 | 610 |
2 | Вишка – окремий будинок | 88 | 580 |
3 | Окремий будинок - окреме дерево | 78 | 850 |
2.Рух за азимутом
Під час руху переходять від одного пункту до іншого, витримуючи напрямок на орієнтир та рахуючи пари кроків. На вихідному та проміжних пунктах по вказаному азимуту за допомогою компасу знаходять напрямок руху. У цьому напрямку вибирають та визначають найбільш віддалений орієнтир (допоміжний) або орієнтир, розташований ближче до проміжного пункту маршруту руху на відкритій місцевості вночі в місту проміжних (допоміжних) орієнтирів використовують нариси місцевих предметів або яскраві зірки, якщо такої можливості нема, то компас з вільно відпущеною стрілкою весь час тримають перед собою в орієнтованому положенні, а за напрямок руху приймають пряму, що проходить через проріз та мушку.
Щоб обійти перешкоди, що виникають на напрямку руху ( при наявності видимості) роблять таким чином: запам’ятовують орієнтир на напрямку руху на протилежній стороні перешкоди, визначають до нього відстань та складають дану відстань з величиною пройденого шляху; обходять перешкоду та продовжують рух від вибраного орієнтира, визначивши спочатку за компасом напрямок перерваного шляху.
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО
Питання для самоконтролю:
Визначити сторони горизонту за компасом та місцевим ознакам
Доповісти про своє місцезнаходження відносно місцевих предметів
Визначити розмір свого кроку та перевести в пари кроків відстань
100 м
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1.Самостійно відпрацювати та закріпити викладений матеріал.
Вчитель предмету «Захист Вітчизни»
_____________________________________________________________________