Тема: Клас Однодольні. Характеристика основних родин.

Мета: Сприяти вивченню основних ознак родини класу Однодольних, їх значення в природі, народному господарстві та в житті людини, удосконалювати вміння узагальнювати, робити висновки, працювати в групах, з текстом додаткового матеріалу, інтернет-матеріалами, малюнками, гербаріями. Розвивати комунікативну, здоровязберігаючу   компетентності. Виховувати  бережне ставлення до живої природи, вчити раціональному природокористуванню.

Обладнання: мультимедійний супровід, картки оцінювання, таблиці, картки з завданням.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Епіграф уроку: «Природа – єдина книга, читання якої однаково цікаво на всіх її сторінках»

Гете

Хід уроку 

I. Організаційний момент.

Продзвенів уже дзвінок - починаємо урок!

II. Мотивація навчальної діяльності

 Були у матінки природи

Дві донечки такої вроди:

Хто їх побачив хоч на мить, -

Не міг забуть і розлюбить.

Голубооку звали Флора,

У неї очі,наче зорі.

Завжди замріяна, привітна,

Ласкава, ніжна та тендітна.

А Фауна – швидка, як вітер,

Могла за птахами летіти

І за оленями стрибати.

Обидві світ живий любили.

Відтак його боготворили.

Тож вирішила мудра мати

В придане їм дарунки дати:

Мрійливій Флорі – світ рослинний,

А жвавій Фауні  -  тваринний,

Щоб берегли і доглядали

Від всього злого захищали.

Живуть в легендах і понині

Живого світу дві богині.

III. Актуалізація опорних знань

І сьогодні ми з вами знову побуваємо  у царстві Флори.

Я пропоную вам зіграти в гру «Анаграми» (гра проводиться з комп’ютерною підтримкою, смарт дошкою). Для початку гри натиснути «Start». На екрані з’являться літери, з яких треба скласти слово – один з вивчених біологічних термінів. Щоб викликати підказку треба натиснути «Clue». Переставляючи літери треба швидко, поки не сплинув час на виконання завдання. По закінченню завдання, результати (кількість балів) вносите в картки для оцінювання які знаходяться на кожній парті, та зберігаєте результати на робочому столі комп’ютера.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

Повідомлення теми і мети уроку.

Підготовча бесіда. Послухайте будь-ласка, чи виправдовує себе таке народне прислів’я: "Хліб усьому голова ". Чи знаєте ви, з чого і як виготовляють хліб?

Хліб виготовляють з пшениці та жита. Ці рослини належать до родини Злаків, класу Однодольні. Крім них ви щоденно вживаєте й інші рослини, що належать до цього класу. Це цибуля і часник, рис, овес, кукурудза та багато інших. Людина у всі часи свого існування не уявляє свого життя без цих рослин. Мистецтво вирощувати перелічені культури передавалось від покоління до покоління. Хліб завжди цінувався і цінується людьми.

Отже, сьогодні на уроці ми детально розглянемо рослини, які належать до класу Однодольні, і, зокрема, такі родини цього класу, як Злакові, Лілійні та Цибулеві.

Характеристика рослин класу Однодольні: життєві форми майже всі – одно-, дво-, та багаторічні трави, вегетативні органи здатні видозмінюватися.

Існують в різноманітних місцевостях: від водойм до посушливих пустель, від долин до високогір’я, особливо різноманітні у тропіках.

Мають різноманітні пристосування до запилення, досконалу будову вегетативних і генеративних органів.

  • Робота в групах.

Завдання. Визначити ознаки та заповнити таблицю:

  • І група – родини Лілійні.

  • ІІ група – родини Цибулеві.

  • ІІІ група – родини Злакові.

( на аркуші А4, таблиця в яку учні вносять дані)

 

Родина

Життєва форма

Стебло

Листок

Квітка

Суцвіття

Представники









 Учні презентують результати роботи . Виставляють оцінки в картки оцінювання.


П овідомлення учнів.

До родини Злакові належить пшениця – одна з найдавніших культур земної кулі. На території України пшеницю сіяли ще за часів трипільської культури – у кам’яному віці, тобто ІІІ тис. до н.е.

У хлібі – душа твоєї рідної землі, доля багатьох людей, їх невтомна праця.

І засіяє сонячно хлібина

У кожної людини на столі.

А в ній – почесна праця селянина,

Який ростить ці зерна золоті.


  • Кукурудза уродженка Америки, яку привіз Колумб ще на прикінці XV ст.

  • Кукурудзяна олія смачна і корисна – виліковує хвороби шкіри.

  • Тропічний деревоподібний злак бамбук – рекордсмен росту. За одну добу може вирости до одного метра.

Народна мудрість

  • Пшениця колоситься – жито веселиться.

  • Чорна нива білий хліб родить.

  • Біліє колос давай жатці голос.

  • Поки зерно в колоску – не засиджуйся в холодку.

Народна мудрість стверджує, що доля хліба залежить від нас. Поважайте у хлібі працю. Поважайте людську мудрість.

Родина Лілійні

Багаторічні рослини, в яких підземні запасаючі органи — тільки цибулини.

Лілійні порівняно з іншими — невелика родина, яка об'єднує 10 родів і близько 470 видів, поширених у помірних, субтропічних областях Північної півкулі з сухим і теплим кліматом (Середземномор'я, Західна, Східна і Середня Азія).

Розглянемо деякі рослини цієї родини.

Тюльпани — цінні декоративні рослини для весняного оздоблення квітників. У культурі налічується нині понад 8000 сортів тюльпанів, які різняться формою і забарвленням квіток, висотою стебел, часом цвітіння тощо. Всю різноманітність форм і сортів тюльпанів виведено здебільшого шляхом гібридизації від кількох диких видів середньоазіацького походження. У Західній Європі культура тюльпанів найбільше розвинута в Голландії, яку називають "країною тюльпанів".

Рябчик руський — багаторічні весняні цибулясті рослини з пони­каючими дзвоникоподібними, зовні темно-червоними квітками з більш темним неясним шаховим малюнком. Зростає в Лісостепу і Степу в лісах, на луках, по чагарниках і кам'янистих схилах.


Родина Цибулеві

Об'єднує 32 роди і близько 750 видів, поширених в обох півкулях, особливо в Середземномор'ї, Передній та Середній Азії.

Цибуля і часник. Суцвіття — простий зонтик. Листки соковиті, м'ясисті, трубчасті, жолобчасті або плескуваті. Великий рід, що налічує близько 400 видів у Північній півкулі; в Україні в природних угрупованнях росте 43 види цибулі.

Для багатьох видів роду цибуля характерний різкий специфічний часниковий запах, зумовлений наявністю в тканинах часникової ефірної олії (алілу). Цибуля і часник — давні цінні овочеві рослини. Вони багаті на фітонциди, які відкрив і докладно дослідив учений Б.Л. Токін.

Як пряні овочеві культури в Україні вирощують цибулю городню, цибулю порей, цибулю слизун, часник зі складною цибулиною (з багатьма цибулинами-дітками, якими часник розмножується). На луках, у степах, схилами і на відслоненнях зростає в Україні чимало диких видів. В тінистих листяних і мішаних лісах у Карпатах, подекуди на Поліссі, в лісостеповій зоні та північно-східній частині степової росте цибуля ведмежа — лісовий вид з широкими листковими пластинками (вид охороняється!), на заплавних луках трапляється цибуля гранчаста. Усі вони небажані на сіножатях і пасовищах, бо надають молоку і навіть маслу неприємного часникового запаху і смаку.

Цибуля і часник є цінними харчовими і лікарськими рослинами. Вони є джерелами вітамінів та мікроелементів.

Як можна пояснити народні прислів'я "Не їж цибулю смердіти не буде ",

"З’їж часнику, хоч не скажеш, то взнають "?


V. Закріплення вивченого матеріалу.


Гра «Збери формулу» (робота в парах). Кожна пара отримує конверт із завданням  (в конверті формули квіток всіх вивчаємих родин, учні в парах повинні скласти формули тієї родини яка зазначена у завданні). Після перевірки, учні виставляють відповідні бали в картки оцінювання. (Формулу складено вірно – 2 бали, одна помилка – 1 бал, дві помилки і більше – 0 балів) 

Виконання тренувальних вправ за допомогою комп’ютера.

  • Знайди правильну відповідь.

1. Рослина, що дала назву всій родині.

2. Має різкий запах, її вживають в їжу.

3. Видозміна стебла Лілійних і Цибулевих.

4. У суцвітті цієї цибулі розвиваються не насінини, а маленькі цибулинки.

5. Її вирощують як декоративну рослину з родини Лілійні.

6. Інша назва цибулі ведмежої.

7. Препарати, виготовлені із неї, лікують серцеві хвороби.

8. Леткі речовини, що знищують хвороботворні бактерії.

( лілія, конвалія, черемша, фітонциди, цибуля, цибуля - батун, часник, цибулина)



  • Згрупуй рослин за родинами.

П еретягни до відповідних груп рослин - Злакових та Лілійних їх зображення. Щоб перевірити, перетягни гусеницю до метелика –

Побачиш правильну відповідь.






  • З’єднайте рослини з їх значенням. Перетягни до відповідних значень назви рослин родини Злакових. Щоб перевірити, перетягни лійку з водою до рослини ліворуч – побачиш кольорові кружечки, які означають кольори правильних назв рослин до відповідних значень.


VІ. Домашнє завдання.

Прочитати параграф №48-50, скласти казки про вивчені родини, зробити добірку прислів’їв, приказок.