У
рок № 16
Графіки рівномірного прямолінійного руху.
Мета:
Освітня: Навчитися будувати графіки рівномірного прямолінійного руху, та по графіках визначати швидкість руху тіла, пройдений шлях та час за який тіло подолало цей шлях.
Розвиваюча: Розвивати навички побудови графіків, логічне мислення.
Виховна: Виховувати культуру оформлення розв'язків до графічних задач та культуру мовлення.
Тип уроку: урок вивчення нового навчального матеріалу.
Наочність та обладнання: підручник, кольорова крейда, презентація.
План уроку:
Організаційний етап.
Перевірка домашнього завдання.
Актуалізація опорних знань та вмінь.
Вивчення нового матеріалу.
Вчимось розв'язувати задачі.
Закріплення нових знань та вмінь.
Підбиття підсумків уроку.
Домашнє завдання.
Хід уроку:
Організаційний етап.
Перевірка домашнього завдання.
Проводяться за питаннями і вправами до параграфа підручника. Розв'язання домашніх завдань пояснюються біля дошки.
Актуалізація опорних знань та вмінь.
Фізичний диктант:
Який рух називають прямолінійним? (рух, траєкторією якого є пряма лінія)
Дайте означення тіла відліку. (це тіло, відносно якого визначається положення даного тіла в просторі та часі)
Якою характеристикою руху користуються у фізиці для порівняння руху тіл? (швидкістю)
Назвіть види руху за формою траєкторії. (криволінійний та прямолінійний рухи)
Як називають лінію, що описує в просторі рухома матеріальна точка? (траєкторія)
Як називають тіло, відносно якого спостерігають рух інших тіл?( тіло відліку)
Назвіть одиниці швидкості. Яка з них в СІ?( км/год; м/с; км/хв, у СІ - м/с)
Запишіть формули для обчислення швидкості, шляху та часу?
Вивчення нового матеріалу.
1. Графіком руху (графік залежності пройденого тілом шляху від часу при прямолінійному рівномірному русі) є пряма, яка проходить через початок координат і напрямлена під кутом до осі часу. Чим більший кут нахилу - тим більша швидкість тіла .
2. Графіком швидкості (графік залежності швидкості руху тіла від часу руху) є пряма паралельна до осі часу .
За графіком швидкості шлях пройдений тілом за певний проміжок
часу чисельно рівний площі прямокутника обмеженого віссю часу, графіком швидкості та прямими, що обмежують проміжок часу руху.
Вчимось розв'язувати задачі.
Задача 1. Із селища виїхав велосипедист зі швидкістю 20 км/год, а через 4 год після нього — автомобіль зі швидкістю 60 км/год. Через скільки годин після свого виїзду автомобіль наздожене велосипедиста? Розв’яжіть завдання графічно.
Задача 2. За графіком визначте швидкість руху кожного тіла. Який шлях пройшли обидва тіла за 5 годин? Побудуйте графіки шляху за цей час.
Задача 3. На рисунку наведені графіки залежності шляху від часу для двох автомобілів. Швидкість якого з автомобілів більше? Чому ви так уважаєте?
Задача 4. Від автостанції в одному напрямі одночасно виїхали маршрутне таксі й автобус зі швидкістю 90 км/год і 60 км/год відповідно. Побудуйте графіки залежності шляху від часу для таксі й автобуса. Користуючись графіками, знайдіть відстань між таксі й автобусом через 1 год 40 хв після початку руху.
Закріплення нових знань та вмінь.
Бесіда за питаннями:
Як графічно зображується шлях у разі рівномірного руху?
Які характеристики руху можна визначити за графіком шляху?
Як знайти числове значення шляху, пройденого тілом, за графіком залежності швидкості від часу?
Від чого залежить нахил прямої на графіку шляху?
Як називається рух при якому тіло за будь-які рівні проміжки часу проходить рівні шляхи?
Підбиття підсумків уроку.
Домашнє завдання.
Вивчити §10 ,Вправа № 10 (2,4,5)