9


Тема уроку : Способи зображення Землі. Практичне заняття.Тема . «Знаходження на карті та глобусі материків і частин світу; географічних об’єктів».

Мета:

навчальна: ознайомити учнів із зображеннями Землі, материків та частин світу, пояснити процес створення карт, дати поняття про масштаб; 

розвивальна: формувати вміння користуватися географічними картами та іншими картографічними джерелами інформації, розвивати просторові уявлення, допитливість; 

виховна: : виховувати акуратність у роботі з картографічними джерелами знань, почуття поваги до товаришів, їхньої думки.

Методи: репродуктивний, традуктивний, пояснювально - ілюстративний.

Обладнання: атлас, карти, контурні карти, підручник, зображення ділянок Землі, зошити, відеоматеріали з Інтернет-ресурсів.

Тип уроку: комбінований.

Очікувані результати: учні ознайомляться із зображеннями Землі на площині, навчаться розрізняти найбільші географічні об'єкти на карті

Структура уроку:

  1. Організаційний момент.

  2. Актуалізація опорних знань.

  3. Мотивація навчальної діяльності.

  4. Виклад нового матеріалу.

  5. Узагальнення знань та підбиття підсумків.

  6. Домашнє завдання.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

* Прийом «Мікрофон»

-  Як можна зобразити Землю?

-  Що таке глобус?

-  Якої форми Земля?

-  Які є сторони горизонту?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

* Прийом «Дивуй»

Кругла куля, непроста. Голуба, велика; Без будинків там міста. Без води там ріки; Без людей — міста, Є шляхи, і гори, І моря, і взагалі Всі земні простори.

(Глобус)

Учитель. Є такий вислів: «Карта — це книга, читати її можуть тільки ті, хто вивчив азбуку цієї книги». Азбука карти дуже складна, тому ми будемо вчити її не один рік. Тож продовжимо.

ІV. Виклад нового матеріалу.

Людям дуже важливо мати зображення всієї поверхні Землі й окремих її ділянок. Вони потрібні для вивчення природи і ведення господарства. Якими способами можна зобразити Землю? Ви вже знаєте, що можна створити її модель — глобус.

Як можна зобразити Землю на площині. Відобразити окремі ділянки земної поверхні на площині можна кількома способами: на фотознімку, аерофотознімку, плані місцевості, карті.

На фотознімку, зробленому з поверхні Землі, можна показати лише невелику за площею ділянку (мал. 97). Фотознімок дає уявлення про місцевість, але на ньому ближні об’єкти затуляють ті, що знаходяться далі. На ньому не видно, які розміри і форми має ділянка загалом.

Розміщені на поверхні об’єкти (поля, ліси, річки, селища, дороги та інші) буде видно краще, якщо фотографувати зверху, наприклад з літака. Таке зображення місцевості називається аерофотознімок (мал. 98). На ньому об’єкти подібні до їх дійсного вигляду на місцевості, видно їхні розміри : взаємне розташування.

Фотознімок 

Аерофотознімок

Пригадайте, що таке глобус.

Вигляд поверхні зверху передає і план місцевості. Ви вже знаєте, що це креслення на папері, яке зображує невелику ділянку земної поверхні у меншеному вигляді (мал. 99). Усі об’єкти на плані показано умовними знаками. На ньому відображено й ті предмети, яких не видно на аерофотознімку. На планах підписано назви міст, сіл, залізничних станцій, річок тощо.

І звичайний фотознімок, і аерофотознімок, і план місцевості є зменшеними зображеннями ділянок земної поверхні на площині.

Що можемо побачити на карті. На карті показують у зменшеному вигляді або всю поверхню Землі галом (на карті світу або півкуль; див. форзац), ,або окремі її частини (наприклад, материк, океан, країну).

Ви вже знаєте, що кожна з окремих частин суходолу і води, зображених на глобусі й карті, має свою назву. Частини суходолу — материки. їх на Землі шість: найбільший — Євразія (мал. 100), найменший — Австралія, найспекотніший — Африка, найхолодніший — Антарктида, два материки, зовні подібні за формою, — Північна Америка і Південна Америка.

Що називають планом місцевості? Як на плані місцевості зображують об'єкти?

План місцевості

Євразія – найбільший материк

Фізична карта світу

Увесь цей земний суходіл ділять також на шість частин світу: Азія, Європа, Африка, Америка, Австралія з Океанією, Антарктида. Поділ на частини світу виник історично, у ході пізнання людиною Землі.

Мають свої назви й океани: Тихий, Атлантичний. Індійський і Північний Льодовитий. Так виглядає поверхня нашої Землі.

Для школярів карти друкують на папері, їх зібрано в навчальні атласи. В Інтернеті можна знайти цифрові карти.

Географічна карта — це зменшене й узагальнене зображення земної поверхні на площині, складене за допомогою умовних знаків.

Як прочитати карту. Інформація на карті «записана» мовою різних за формою, розміром і кольором позначень-символів. їх називають умовними знаками. З їхньою допомогою карти «розказують» про форми земної поверхні, корисні копалини, поширення тварин, вирощування сільськогосподарських культур тощо. Наприклад, значками позначено розміщення корисних копалин. Лініями показано річки, дороги, кордони держав, стрілками — морські течії.

Пригадайте, що таке умовні знаки.

Шкала глибин і висот

Кольори на карті також є умовними знаками. Знижені ділянки суходолу (низовини) розфарбовують відтінками зеленого кольору, височини — жовтого, гори — коричневого (мал. 101). А відтінками блакитного кольору показано океани, моря, озера.

Розшифрування кольорів уміщено на шкалі глибин і висот, яка влаштована за принципом «чим вище або глибше, тим темніше забарвлення». Шкалу із зазначенням глибин і висот у метрах розміщують на полях карти (мал. 102).

Читати карту має навчитися кожна освічена людина, щоб уміти користуватися нею для своїх потреб.

Поверхню Землі загалом можна зобразити на глобусі й карті, а окремі її ділянки — на фотознімку, аерофотознімку, плані місцевості, карті.

Позначення корисних копалин на карті

Морські течії

Умовні знаки фізичної карти


V.Узагальнення знань та підбиття підсумків.

Виконання практичного заняття

Тема . «Знаходження на карті та глобусі материків і частин світу; географічних об’єктів».

Мета: узагальнення і систематизація знань з теми «Земля на плані і карті»; вдосконалення вміння працювати з картами атласу, глобусом, планом місцевості; розвиток логічного мислення, комунікативних навичок; виховання відповідальності.

Бывало, в сказках старый столб вещал богатырям:

«Пойдешь направо — конь падет, налево — сгинешь сам,

А прямо — ждет тебя успех на всем твоем пути!»

А что поможет вам теперь путь правильный найти,

Расскажет, где и почему, и что в пути вас ждет,

Как только дружный ваш отряд отправится в поход?

Ви, напевно, здогадалися, що ці чудові рядки присвячені географічній карті — вашому головному помічнику і провіднику у світі географії.

Сьогоднішній урок є завершальним у вивченні способів зображення Землі й особливостей географічних карт. Настав час вирушати в самостійну подорож. Сподіваюся, що, взявши із собою набуті знання та вміння і надійних товаришів, ви з успіхом подолаєте всі труднощі на своєму шляху.

IIІ. «Подорож географічною картою і планом місцевості»

Що таке карта?

Що називають планом місцевості?

Які лінії називають паралелями?

Які меридіанами?

Яка паралель найдовша?

На якій паралелі розміщений Київ?

Чи можна через наший клас провести меридіан?

Покажіть нульовий меридіан на карті.

На які півкулі ділить нульовий меридіан планету?

На які півкулі ділить екватор нашу планету?

Назвіть найбільші річки, гори,озера,моря та інші географічні об’єкти.

1. Робота в групах

Учні виконують завдання на аркушах маркерами, фломастерами, кольоровими олівцями. Час роботи — 20–25 хв.

Рекомендується «прикріпити» до кожної групи по два «штурмани» — найсильніших учнів, які надаватимуть допомогу. Коли група виконує завдання 1–3, їх перевіряє штурман іншої групи.

Картка 1

1. Виберіть масштаб і складіть план шляху.

Туристи повертались із походу. Пройшовши лугом 500 м у південному напрямку ґрунтовою дорогою, вони підійшли до колодязя. Далі на захід вони пройшли 400 м чагарниками та вийшли до невеликого озера. Після цього вони просувалися на південний схід стежкою через мішаний ліс і вийшли до річки, яка протікала із заходу на схід. Перейшовши її дерев’яним містком, туристи пішли на південь ґрунтовою дорогою рідколіссям і через 500 м дісталися табору.

2. Міста А і В розташовані в одній півкулі. Пункт А — на 15° меридіані, пункт В — на 30° меридіані. На схематичному рисунку зобразіть можливі варіанти взаємного розташування міст А і В. Відповідь обґрунтуйте.

3. На контурній карті України накресліть маршрут Донецьк — Запоріжжя — Херсон. обчисліть відстані між ними.

4. Складіть вірш у стилі «синквей» з ключовим словом «масштаб».

Картка 2

1. Виберіть масштаб і складіть план шляху.

Школярі вийшли зі школи на екскурсію і попрямували ґрунтовою дорогою в північному напрямку. Праворуч розташовувався сад, ліворуч — рілля. Пройшовши 400 м, загін підійшов до джерела. Далі на схід загін пройшов 600 м лугом і вийшов до річки, яка протікала зі північного сходу на південний захід. Перейшовши річку дерев’яним містком, школярі йшли 500 м стежкою мішаним лісом у північному напрямку і вийшли до невеликого озера.

2. Міста М і N розташовані в різних півкулях. Місто М — на 65° меридіані, а місто N — на 140° меридіані. На схематичному рисунку зобразіть можливі варіанти взаємного розташування міста М і N. Відповідь обґрунтуйте.

3. На контурній карті України накресліть маршрут Харків — Полтава — Дніпропетровськ. Визначте відстані між ними.

4. Складіть вірш у стилі «синквей» з ключовим словом «глобус».

Картка 3

1. Виберіть масштаб і складіть план шляху.

Туристи зупинилися на короткий відпочинок у будиночку лісника. Потім вони вирушили на південь стежкою, яка біжить через луг. Пройшовши 200 м, вони повернули північний схід і через 150 м перетнули шосе, що проходить з півночі на південь. За шосе почався листяний ліс. Туристи пройшли лісом ґрунтовою дорогою 300 м і вийшли до джерела. На відстані 200 м на північ від нього розташовувався млин, до якого вела просіка.

2. Міста С і D розташовані в різних півкулях. Місто С — на 50° паралелі, а місто D — на 10° паралелі. На схематичному рисунку зобразіть можливі варіанти взаємного розташування міст С і D. Відповідь обґрунтуйте.

3. На контурній карті України накресліть маршрут Івано-Франківськ — Рівне — Житомир, обчисліть відстані між ними.

4. Складіть вірш у стилі «синквей» з ключовим словом «горизонталь».

Картка 4

1. Виберіть масштаб і складіть план шляху.

Група велосипедистів, яка брала участь у змаганнях, рухалася від «старту» ґрунтовою дорогою в північному напрямку. Ліворуч уздовж дороги ріс фруктовий сад, праворуч — чагарники. Через 2 км дорога повернула північний схід ще через 1 км велосипедисти дерев’яним містком перетнули річку, яка протікала із заходу на схід. Далі дорога повернула на північний захід через рідколісся. Велосипедисти проїхали в цьому напрямку ще 2 км і наблизились до «фінішу», поблизу якого розташовувався млин.

2. Міста К і L розташовані в одній півкулі. Пункт К — на 5° паралелі, пункт L — на 60° паралелі. На схематичному рисунку зобразіть можливі варіанти взаємного розташування міст К і L. Відповідь обґрунтуйте.



3. На контурній карті України накресліть маршрут Київ — Вінниця — Одеса, обчисліть відстані між ними.

4. Складіть вірш у стилі «синквей» з ключовим словом «карта».

2. Перевірка завдань штурманами. В цей час проводиться конкурс віршів

VI. Домашнє завдання. §31