Тема уроку. Тире при узагальнювальних словах у реченнях з однорідними членами.

Мета уроку: поглибити знання про однорідні члени речення; удосконалити вміння знаходити узагальнювальні слова, конструювати речення до складу яких входять узагальнювальні слова, однорідні члени речення, розвивати вміння правильно ставити розділові знаки та обґрунтовувати їх, виховувати в собі любов до рідного слова.


ХІД УРОКУ:


І. Актуалізація опорних знань учнів.


1.Перевірка домашнього завдання.


2. Практична робота.

Списати, добираючи однорідні члени речення, пояснити розділові знаки.

Усе чарує нас навколо…, ….., ….. та …. .

Я так люблю … і…, … і … .


ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.


Оголошення теми та мети уроку.

Відредагуйте речення. Виправте помилки, вилучивши зайве слово з ряду однорідних.

1.На зустріч з поетами і письменниками прийшли всі: школярі і вчителі, дорослі і діти. 2. У наших лісах водяться дикі тварини: вовки, білки, лисиці, чаплі, ворони.


ІІІ. Сприйняття навчального матеріалу.


  1. Слово вчителя.

Уявіть ситуацію, що вам потрібно пояснити вивчений на минулому уроці навчальний матеріал своєму однокласнику (другу), який потребує цього. Що ви йому (їй) розповісте?

Якщо узагальнювальне слово стоїть після однорідних членів речення, перед ним ставлять тире.

Ліси, гори, пишні сади – все зелене й принишкле (О.Гончар).

У таких реченнях найчастіше в ролі узагальню вальних слів виступають займенники все, всі.

1.Рідні місця, знайомі хатки, садки, доріжки – все миготить у очах (Панас Мирний). О, О, О,О – УС

2.Ластівки, білі лебеді й шпаки, журавлі і качки сірі – всі полинули у вирій (О.Коваленко). О, О й О, О і О – УС.


2.Робота з підручником.


3.Тренувальні вправи.


ІV. Закріплення знань, умінь і навичок.

Завдання 1. Перепишіть, на місці крапок уставляючи дібрані з довідки узагальнювальні слова.

1.Ручку, олівці, фломастери, гумку, лінійку - … повинен мати кожен школяр. 2. Столи, стільці, дошка, шафи - в нашому класі новенькі. 3. Проектор, екран, «розумну» дошку - … закуплять для школи найближчим часом.

Довідка

Меблі. Технічні засоби. Шкільне приладдя.

Завдання 2. Прочитати текст. Виписати з нього речення з однорідними членами, розставляючи потрібні розділові знаки. Підкреслити слова, на які падає логічний наголос. Накреслити схеми речень з узагальнювальними словами.

Бджолина музика

З ранку до вечора на пасіці дзвенить бджолина музика. Бринить музика скрізь і біля вуликів і в саду і в квітучій гречці. Весь світ співає. Все співає і синє небо і сонце.

А може, тоненькі струни у квітах? Може, натягло їх сонце між пелюстками? Прилетить бджола до квітки сяде між пелюстками й грає на тих маленьких струнах маленькими лапками (За Сухомлинським).

Визначити синтаксичну роль узагальню вальних слів і однорідних членів. Зробити висновок: чи можуть бути узагальню вальне слово й однорідні члени різними членами речення.

Завдання 3. Знайти узагальнювальні слова серед назв.

1. Взимку, влітку, восени, завжди, навесні.

2. Зверху, скрізь, справа, зліва, зісподу.

3. Орел, чапля, сова, горобець, птахи.

4. Орати, сіяти, працювати, молотити, косити.

5. Жоржини, мальви, квіти, чорнобривці, васильки.

6. Клен, ясен, береза, дуб, дерева.

Завдання 4. Доповнити речення з однорідними членами, розставляючи розділові знаки: двокрапку і коми. З’ясувати синтаксичну роль узагальню вальних слів і частин мови, якими вони виражені. Визначити граматичні основи.

  1. повсюди лежала роса. 2) Уранці пахло нектаром польових квітів… . 3) … різними кольорами переливався ліс над річкою. 4) Почувся передсвітанковий перегук лісових пташок… .


Фізкультхвилинка на корекцію постави (виконується сидячи)


Прочитайте. Запам’ятайте. Відтворіть у довільній формі.

Вихідне положення – руки на столі, витягнуті вперед.

1-2 - підняти руки вгору, потягнутися;

3-4 – повернутися у вихідне положення (2-3 рази).

Вихідне положення – руки за головою, лікті вперед.

1-2-3 – лікті розвести в сторони, прогнутися.

Вихідне положення – руки за головою

1-руки вгору, потягнутися;

2-у вихідне положення;

3-4-те ж саме (2-3 рази).

Вихідне положення – руки на пояс.

1-нахил вправо;

2-нахил вперед;

3-нахил вліво;

Вихідне положення – руки до плечей, лікті притиснуті до тулуба.

1-2-3-4- обертання рук вперед;

5-6-7-8-обертання рук назад (2-3 рази).

Завдання 5. Підберіть до фото однорідні члени речення та узагальнювальні слова. Введіть їх у речення, щоб позиція УС була різною.


V. Домашнє завдання та інструктаж до нього.

Опрацювання теоретичного матеріалу підручника.

Виконання вправи.

Тести для здійснення самоконтролю (за бажанням).


VІ.Рефлексія.


«Створи букет».

Учні називають вивчене на уроці. Вчитель формує композицію «Букет знань».



ДОДАТОК

до уроку


Тести для здійснення самоконтролю


Завдання з вибором однієї правильної відповіді.

  1. У реченні Я грав музику великих митців Верді Бетховена Шопена Чайковського Лисенка (П.Загребельний). Розділові знаки відсутні. Потрібно поставити після УС: 1 бал

А. кому

Б. двокрапку

В. тире

Г. крапку з комою

Д. не потрібно розділових знаків.

2. Однорідні члени у реченні Ходить сонний ранок по траві і вітає квіти степові: ковилу, горицвіт, воронець, молочай, волошку і чебрець (А.Качан) є

А. підметами

Б. означеннями

В. присудками

Г. додатками

Д. обставинами

1 бал

3. Узагальнювальне слово у реченні Візерунком стали квіти України: маки та волошки, мальви біля хати (Л.Візнюк) є

А присудком

Б. підметом

В. додатком

Г. означенням

Д.обставиною

1 бал

4. У реченні І земля і вода і повітря все поснуло (М.Коцюбинський) потрібно поставити перед УС тире. Розділові знаки пропущено.

А. так

Б. ні.

1 бал

5.Реченню Вишенський і Сковорода, Котляревський і Шевченко, Франко і Леся Українка – великі сіячі рідного слова відповідає схема О і О, О і О, О і О – УС

А. так

Б. ні

1 бал

6.Укажіть речення, в якому між однорідними членами речення поставлено зайвий розділовий знак.

А. Яблука, груші, виноград, картопля, помідори, капуста, - усе в достатку з'явилося в нашому повсякденному меню.

Б.Все було любим, усе було хорошим: і рідна хата, і явір, і ставок, і дорога, що вела у поле.

В.По садках цвітуть дерева: вишеньки, черешеньки, груші та яблуні.

Г.Уздовж лісових доріжок дозрівають такі ягоди: полуниця, смородина, ожина.

Д.Почувся передсвітанковий перегук лісових пташок: іволг, зябликів, дроздів та зозуль.

1 бал

7-9. За поданими схемами скласти речення. Розібрати за членами.

УС: О,О та О .

О, О, О, О – УС

І О, і О, і О – УС

3 бали

10-12.Поррівняти речення. Пояснити, чому в першому є двокрапка, в другому – тире, а в третьому й четвертому нема ні двокрапки, ні тире. Розібрати їх за членами речення.

1.Порозцвітали гарно квіти: нагідочки, красолі і мачок (Л.Глібов).

2.На будинках, на деревах, парканах – усюди червоний відблиск (Марко Вовчок).

3. Зацвіли усі діброви, і долини, і луги (М.Стельмах).

4.Рястом, жовтоцвітом, ромашкою все заквітчала весна.

3 бали









Умовні позначки:



поміркуй;


теоретичні відомості з мови;


письмова робота;


творче завдання;

завдання з елементами дослідження;

проблемні запитання





























Тести для здійснення самоконтролю.

Завдання з вибором однієї правильної відповіді.

  1. У реченні Я грав музику великих митців Верді Бетховена Шопена Чайковського Лисенка (П.Загребельний). Розділові знаки відсутні. Потрібно поставити після УС: 1 бал

А. кому

Б. двокрапку

В. тире

Г. крапку з комою

Д. не потрібно розділових знаків.

2. Однорідні члени у реченні Ходить сонний ранок по траві і вітає квіти степові: ковилу, горицвіт, воронець, молочай, волошку і чебрець (А.Качан) є

А. підметами

Б. означеннями

В. присудками

Г. додатками

Д. обставинами

1 бал

3. Узагальнювальне слово у реченні Візерунком стали квіти України: маки та волошки, мальви біля хати (Л.Візнюк) є

А присудком

Б. підметом

В. додатком

Г. означенням

Д.обставиною

1 бал

4. У реченні І земля і вода і повітря все поснуло (М.Коцюбинський) потрібно поставити перед УС тире. Розділові знаки пропущено.

А. так

Б. ні.

1 бал

5.Реченню Вишенський і Сковорода, Котляревський і Шевченко, Франко і Леся Українка – великі сіячі рідного слова відповідає схема О і О, О і О, О і О – УС

А. так

Б. ні

1 бал

6.Укажіть речення, в якому між однорідними членами речення поставлено зайвий розділовий знак.

А. Яблука, груші, виноград, картопля, помідори, капуста, - усе в достатку з'явилося в нашому повсякденному меню.

Б.Все було любим, усе було хорошим: і рідна хата, і явір, і ставок, і дорога, що вела у поле.

В.По садках цвітуть дерева: вишеньки, черешеньки, груші та яблуні.

Г.Уздовж лісових доріжок дозрівають такі ягоди: полуниця, смородина, ожина.

Д.Почувся передсвітанковий перегук лісових пташок: іволг, зябликів, дроздів та зозуль.

1 бал

7-9. За поданими схемами скласти речення. Розібрати за членами.

УС: О,О та О .

О, О, О, О – УС

І О, і О, і О – УС

3 бали

10-12.Поррівняти речення. Пояснити, чому в першому є двокрапка, в другому – тире, а в третьому й четвертому нема ні двокрапки, ні тире. Розібрати їх за членами речення.

1.Порозцвітали гарно квіти: нагідочки, красолі і мачок (Л.Глібов).

2.На будинках, на деревах, парканах – усюди червоний відблиск (Марко Вовчок).

3. Зацвіли усі діброви, і долини, і луги (М.Стельмах).

4.Рястом, жовтоцвітом, ромашкою все заквітчала весна.

3 бали