Тема. Закріплення знань про звукове значення букви ч («че»).Читання слів.


Мета:  ознайомити учнів з новою буквою Ч(Че”),формувати навичку правильного і виразного читання слів і текстів з новою буквою, удосконалювати вміння робити звуко-буквений аналіз, вправляти учнів в читанні скоромовки в необхідному темпі; розвивати фонематичний слух, увагу, мислення, зв’язне мовлення, збагачувати словниковий запас; виховувати інтерес до уроків читання, шанобливе ставлення до тварин.


Обладнання:  каса букв; складові таблиці; предметні малюнки; звукові тренажери; індивідуальні картки та для групової роботи.

Хід уроку


I. Організаційний момент

Вчитель.


Доброго дня!-я бажаю всім вам!

Доброго дня!-побажайте друзям!

Візьміть в долоньки аромат своєї улюбленої квіточки і поділіться ним зі своїми друзями.

Добрий день! У добрий час!

Усі ми раді бачить вас!

Всі почули вже дзвінок?

Кличе він нас на урок!

2. Стратегія «Передбачення» Слайд 2


- Щоб урок запам’ятати, рекламу-очікування пропоную складати .

Для цього продовжимо думку:

«Ми будемо на уроці…(активні, працьовиті, творчі….)

«Урок буде…(цікавим, навчальним, творчим)

«А настрій…(веселим, бадьорим…)


-А що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?

(Відповіді учнів).

То ж запрошую вас у подорож до казкового містечка Алфавіт. Це містечко не звичайне, а чарівне. А живуть у ньому букви та звуки. Подо­рожувати зможе лише той, хто знає відповіді на всі запитання.


А подорожувати ми будемо на ось такому чудовому автобусі. А ще мандрувати ми будемо не самі, а з лісовими мешканцями, які також хочуть полинути у світ науки і дізнатися багато нового цікавого. Але провідник цього автобуса здогадайся Хто?

- Відгадайте загадку і дізнаєтеся, хто до нас сьогодні завітав:

- Під хвоєю ховається

Чи листям накривається,

Шапки не знімає,

Дощику чекає. (Грибочок Мухоморчик –ігровий персонаж уроку)

Слайд 3

Мухоморчик, дуже вимогливий , тому нікого без квитка не пропустить.Щоб купити квиток, лісовим мешканцям необхідно виконати певні завдання. Але вони не можуть виконати їх самостійно, тому просять вашої допомоги.

- Допоможемо їм, діти?


II. Мовленнєва розминка

1. Повторення вивчених букв.

Першою в цей автобус хоче сісти Білочка, (слайд 4) та їй Мухоморчик приготував завдання.


1) Бліц-опитування

Для початку, давайте пригадаємо з вами і доповнимо речення.


- Мова складається з …….(речень)

- Речення складаються зі …….(слів)

- Слова складаються зі (звуків)

- Чим відрізняються звуки від букв?

- Звуки бувають ……………….(голосні та приголосні)

- Скільки голосних звуків?(7)

- Чому їх називають голосними? Давайте проспіваємо їх.



  • Рoтик буде наш слухняний,

Якщо зрoбимo ці впрaви.

1.1 «Віконечко» Слайд 5

Відкриваємо широко рот – «жаркo». Закриваємо рoт – «хoлoднo».

1.2 «Гoдинник» Слайд 6

Язичком у роті «тікаємо», як годинник.

1.3 «Cлoненята» Слайд 7

Наші губки перетворюються на хобот слоненятка.

1.4 «Піднімемо пір’їнку» Слайд 8


Набираємо у ротик повітря і дмухаємо на неї.


Давайте пригадаємо з вами малята одну букву, яку ми вивчали з вами на минулих уроках. Ця буква має свої секрети. Яка це буква? Ь

(Вправи на звуковий аналіз слів)

Слайд 9

  1. Читання складової таблиці Слайд 10

Читаємо склади з різною інтонацією: весело, сумно, роздратовано, допитливо, питально, повчально.


3. Вправа «Знайди помилку» Слайд 11

-Дякую, ви допомогли Білочці придбати квиток на автобус, бо гарно виконали завдання.

-А хто наступний проситься до нашого транспорту ? (Слайд 12) Та це ж ведмедик. Давайте йому допоможемо придбати квиток.


-Яку букву вивчили на минулому уроці?

-Хто розкриє секрети цієї букви? Слайд 13

— Назвіть хором ім’я першого казкового героя. (Чебурашка.) Яким звуком починається це слово?
— А з якого звука починається ім’я ЧІПОЛІНО?
— Порівняйте вимову звуків [ч], [ч’]. Що об’єднує ці звуки? Чим вони відрізняються?

Учні з’ясовують, що звуки [ч], [ч’] — парні приголосні. Один із них твердий, а другий м’який. Учитель звертає увагу дітей на вимову твердого приголосного звука [ч]: губи трохи розтягнуті, кінчик язика торкається горбочків над верхніми зубами, середина язика не піднімається до твердого піднебіння, як під час вимови м’якого звука [ч’].

4. Вправа «Камінь – вата»

Учні по черзі називають слова з твердим і м’яким приголосними звуками. Учитель слідкує за правильною звуковимовою.

• Чебурашка (чайник, чашка, чапля, чебрець, чемний, дівчинка, ніч, річка, чоботи);
• Чіполіно (чіпси, чітко, чільний, чіпок, чіпляти, калачі, сичі, слухачі, Спробуйте назвати міста, села, річки, назви яких також починаються з прочитаних складів. (Черемош, Черкаси, Чернігів, Чернівці, Чорне море, Чигирин, Чоп, Чугуїв.)
— Прочитайте склади з малою буквою Ч.читачі).

Чебурашка, чайний плече, чайка, ніч, чужий

  1. Аналіз форми букви. Слайд 14

  • На що схожа буква Ч?

Буквa «чe» - нeмoв стiлeць,

Дoгoри лиш нiжки.

Нaвiть, з цифрoю чoтири

Буквa схoжa трiшки.

  1. Ознайомленняз місцем літери Ч у алфавіті. Слайд 15

Познайомтеся з літерою «че»: На картках, що у вас на партах обведіть букву «че» по крапочках; Пальчикова гімнастика

«напишіть» букву «че» на спинці один у одного;

покажемо букву «че» різними частинками тіла ( рукою, ногою, плечем, головою, очима)



Слайд 16 А в черзі зайчик чекає. Давайте і йому допоможемо отримати квиток на наш автобус


  1. Гра «Злови звук ч » Слайд 17

Чaплі, Чaйки і Чижi,

Мiж сoбoю нe Чужi!

Бoiм’я їх, кoжeн знaє –

Буквa «Чe» рoзпoчинaє.

Чaйник, Чeрвeнь,, Чaрiвник,

Чиж, Чeрeшня i Чaсник.

Чуб, Чeбрeць - слoвa Чудoвi

В укрaїнськiй, нaшiй мoвi!

Щoб її Чудoвo знaти,

Букву «Ч» вжe Чaс вивчaти!

  1. Гра «Знайди місце звука ч» Слайд 18 Часник, качка, м’яч, калачі, сонечко, чапля, чайник, сич, чайка, чашка, курчатко.

А ось і їжачок вже на зупинці. Слайд 19 Допоможемо звірятку?

  1. Складання й промовляння чистомовки . Слайд 20

- А зараз ми промовимо чистомовку, щоб потренувати наші язички.












Че-че-че – мама пиріжки пече.

Чу-чу-чу – пиріжків напечу.

Чи-чи-чи – калачів напечи.

Чі-чі-чі – калачі у печі.

Ча-ча-ча – дала сину калача.


Ой а це хто стоїть така руденька, хитренька? Слайд 21 Лисичка-сестричка!

III. Повторення вивченого матеріалу

  1. Відгадайте загадки і побудуйте звукові моделі слів-відгадок. Слайд 22

- На які запитання відповідають наші відгадки? Якщо це живе і відповідає на запитання (хто?), то підніміть червону цеглинку, а якщо на запитання (шо?) і воно не живе, то синю цеглинку.

-Що то за голова,

Що лиш зуби та борода? (Часник) Слайд 23


- З гарячої криниці

Через носик ллє водиця. (Чайник) Слайд 24


-Ніколи не виходить з дому,

Їсть, гуляє, спить в хатині,

Навіть носить її на спині. (Черепаха) Слайд 25


  • По болоту гордо ходить 

Та дітей з собою водить.

Вчить вона своїх малят,

Як ловити жабенят.  (Чапля) Слайд 26



Слайд 27 А ось вовчику-братику хоче допомогти нам з вами зробити фізкультхвилинку і отримати свій квиток на наш автобус


  1. Фізкультхвилинка – гра «Ходить буква рядами»

Діти рухаються по колу під музику. Учитель в середині кола рухається в протилежному напрямку і говорить:

Ходить вовчик рядами,

Дружити хоче з вами,

Кого за руку візьме,

Нехай той птаха назве.

Торкається руки дитини і говорить букву .( Примітка. птаха можна замінити на звіра, комаху, кущ, дерево).


А ось і курочка хоче з нами до автобуса. Слайд 28 Візьмемо її? Допоможемо їй?


5. Робота за Букварем

Читання стовпчиків слів з опорою на злиття че, чу

Читання вчителем, читання «луною», читання «сніжинка».

Словникова робота
Вивчення вірша за допомогою «Мнемотехніки» Слайд 29


Засвітило сонечко

У наше віконечко

Біжемо до річечки

Зустрічати літечко.






6.Гімнастика для очей Слайд 30, 31, 32, 33


7.Гра «Називай останній склад» Слайд 34, 35, 36, 37











8.Розташуйте числа у порядку спадання і прочитайте слово:



У

А

И

К

А

Р

К

Ч

В

9

7

4

2

1

10

8

3

5

(Р у к а в и ч к а)

10 9 8 7 5 4 3 2 1


9.Гра «Пестливі слова» ( з м’ячиком)


— Продовжіть за зразком. Діти грали в слова Вони назвали такі слова: річечка, лісочок, курочка.....продовжіть ви.

шапка — (шапочка); 
сестра — (сестричка)

Ніч – (ніченька)

Лиса – (лисичка)

Вовк – (вовчик)

Їжак – (їжачок)






10.Робота з карточками. (Карточки із словами,де пропущено букву).

Вставити пропущені букви і прочитати слова.                                             

ІV. Підсумок уроку

Гра «Закінчи речення»
— Сьогодні на уроці ми дізналися...
— Найцікавіше було...
— Найбільше я запам'ятав...

У вас на столі квіти різних кольорів.Зелена-було цікаво, справилися із завданнями; жовта-щось не вдавалося;червона-не встигали, нічого не виходило.


V. Підсумок уроку. Слайд 38

Грибочку сподобалося у вас на уроці. А вам? А що cаме сподобалося?

  • Грибочок хоче перевірити, чи були ви уважними на уроці:

  • З якою новою буквою познайомилися?

  • Який звук вона позначає?

  • Які слова з літерою «чe» запам’ятали?

  • Ви всі гaрнoта старанно прaцювaли нaурoцi.

  • Які ж вичуйні, чемні, чепурні, прoстo чудoвi діти!

Грибочок разом із своїми друзями бажає всім вам успіхів у навчанні!













У

А

И

К

А

Р

К

Ч

В

9

7

4

2

1

10

8

3

5















У

А

И

К

А

Р

К

Ч

В

9

7

4

2

1

10

8

3

5








У

А

И

К

А

Р

К

Ч

В

9

7

4

2

1

10

8

3

5









У

А

И

К

А

Р

К

Ч

В

9

7

4

2

1

10

8

3

5