МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ДЕПАРТАМЕНТ ОСВІТИ І НАУКИ
ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ
ВИЩЕ ПРОФЕСІЙНЕ ГІРНИЧО-БУДІВЕЛЬНЕ УЧИЛИЩЕ
Розробив:
майстер виробничого навчання
Марчук Іванна Павлівна
м. Горішні Плавні
2017 р.
Тема програми: Ремонт автомобілів
Тема уроку: Видалення повітря з гідравлічного приводу гальм автомобіля ГАЗ-53
Мета:
Навчальна:
повторити будову гальмової системи;
систематизувати знання з ремонту гальмової системи;
вивчити порядок виконання операції з видалення повітря з гальмового приводу.
Розвиваюча:
навчитися визначати несправності гальмової системи та способи їх усунення;
розвивати охайність та послідовність при виконанні ремонтних робіт;
розвивати вміння й навички самоудосконалення в обраній професії.
Виховна:
виховувати повагу до праці та обраної професії; бережливе ставлення до обладнання, матеріалів, інструменту; дисципліну та відповідальність.
Методичні прийоми:
опитування;
бесіда;
прийом «Ручки всередині»;
гра «Технічне лото»;
показ відеоролика.
Тип уроку:
Урок удосконалення вмінь та формування навичок.
Методи проведення уроку:
пояснювально-ілюстративний;
демонстрація;
навчально-виробнича праця;
частково-пошуковий;.
Міжпредметні зв’язки: спецтехнологія; правила дорожнього руху; основи безпеки руху; матеріалознавство; будова і експлуатація вантажного автомобіля.
Матеріально-технічне забезпечення уроку:
підставка;
гальмовий механізм автомобіля ГАЗ-53;
ключі гайкові;
ноутбук;
проектор;
плакати за темою уроку.
Дидактичне забезпечення:
гра «Технічне лото»;
відеоролик з теми уроку;
технологічна карта виконання практичної вправи;
контролюючі електронні тести у програмі My Test.
Місце проведення уроку:
навчальна слюсарна майстерня.
Література:
Агафонов А.П., Плеханов І.П., Рублях В.Е., Шестопалов К.С. Автомобіль: навчальний посібник. – К.: Рад. школа, 1982. – 304 с., іл.
Кисликов В.Ф., Лущик В.В. Будова й експлуатація автомобілів: Підручник. – 6-е вид. – К.: Либідь, 2006. – 400 с.
Костів Б.Ф. Експлуатація автомобільного транспорту: Підручник. – Львів: Світ, 2004. – 496 с.; іл.
Пометун Олена. Енциклопедія інтерактивного навчання. – К.: А. С. К., 2007. – 144 с.
СТРУКТУРА УРОКУ
Вступний груповий інструктаж – 45 хв.
Організаційна частина – 5 хв.
Повторення пройденого матеріалу – 15 хв.
Пояснення і показ нового матеріалу – 20 хв.
Закріплення матеріалу – 5 хв.
Самостійна робота учнів і поточний інструктаж – 200 хв.
Заключний інструктаж – 15 хв.
Прибирання робочих місць – 10 хв.
ХІД УРОКУ
Вступний груповий інструктаж (45 хв.).
Організаційна частина (5 хв.).
перевірити наявність учнів, готовність до уроку (зовнішній вигляд, стан здоров’я);
перевірити готовність робочих місць;
повідомити тему і мету уроку.
Повторення пройденого матеріалу (7 хв.).
Робота в бригадах. Застосовується метод «Ручки всередині»
Розбити групу на бригади з метою спонукання до більш активної участі на уроці. За кожну правильну відповідь дається 1 бал, за неповну відповідь – 0,5 бали, за доповнення – також 0,5 бали (результати опитування заносити в таблицю оцінювання (Додаток № 1, № 2).
Майстер в/н: Ось уже протягом двох років ви вивчаєте будову й роботу гальмової системи на різних предметах. Для того, щоб перевірити, як ви засвоїли пройдений матеріал, а також, щоб узагальнити й систематизувати ваші знання з цієї теми, проведемо опитування. Дайте відповіді на питання:
Для чого призначена гальмова система?
Для зниження швидкості руху, зупинки й утримання автомобіля в нерухомому стані на спусках, підйомах і рівній дорозі під час зупинок і стоянок. Принцип дії гальм ґрунтується на використанні сил тертя як корисних сил.
Загальна будова і робота гальмової системи (показати на слайді).
Гальмова система з гідроприводом автомобіля ГАЗ-53 діє так. Коли з невеликим зусиллям натискують на педаль 6 (рис. 1), поршень 11, який нею переміщується, витискує рідину з головного циліндра 10 у колісні циліндри 3 через циліндр 8 вакуумного підсилювача. Тиском рідини поршні 2 притискують колодки 1 до барабанів із силою, пропорційною зусиллю, прикладеному до педалі.
Для інтенсивнішого гальмування на педаль натискують і сильніше. У цьому випадку автоматично вступає в роботу вакуумний підсилювач 7, який створює в колісних циліндрах додатковий тиск. У результаті колодки притискуються до барабанів з великим зусиллям. Коли педаль відпускають, тиск на поршні 2 припиняється, пружини відводять колодки і від барабана – відбувається розгальмовування. Одночасно поршнями, які зближуються, рідина витискується з колісних циліндрів і повертається в головний циліндр слідом за поршнем 11, що переміщується вперед. Слайд №2
Назвіть види гальмових систем.
Робоча, стоянкова, запасна, допоміжна.
Назвіть види приводів гальм.
Гідравлічний, пневматичний, механічний.
Назвіть види гальмових механізмів.
Барабанний і дисковий.
Назвіть основні властивості гальмової рідини:
температура кипіння – чим вища, тим менша ймовірність утворення парової пробки в системі;
в’язкість – характеризує здатність рідини прокачуватися по системі;
вплив на метали – вони не повинні корозувати при взаємодії з рідиною;
змащувальні властивості – для зменшення спрацювання деталей;
гігроскопічність – здатність гальмових рідин на полігліколевій основі поглинати воду з атмосфери.
Опишіть порядок перевірки й регулювання вільного ходу педалі та зазорів між колодками й гальмовими барабанами.
Для перевірки зняти зворотну пружину з педалі гальма і, плавно натискуючи на педаль, виміряти лінійкою величину вільного ходу. Для повного розгальмування автомобіля вільний хід педалі має бути 8-14 мм, що відповідає зазору між штоком і поршнем головного гальмового циліндра від 1,5 до 2,5 мм.
Для регулювання поставити педаль у верхнє крайнє положення, відкрутити контргайку й, обертаючи шток, збільшити або зменшити довжину штока так, щоб вільний хід педалі був у зазначених межах. Після регулювання й перевірки закрутити контргайку та поставити на педаль зворотну пружину.
Технічне лото.
Робота у бригадах. Дати відповіді на запитання, закриваючи відповідні квадратики (додаток № 3).
Вивчення нового матеріалу (20 хв.)
Сьогодні ми продовжимо вивчення гальмової системи з гідроприводом, розглянемо одну з найважливіших несправностей і спосіб її усунення.
Якщо гальмова педаль при незначному опорі переміщується на 2/3 її повного ходу або упирається в підлогу (провалюється), гальмування відбувається після двох-трьох натискувань, здійснюють видалення повітря з гідравлічного приводу («прокачування» гальмів).
Демонстрація відеоролика -3 хв.
Обговорення відеоролика.
Текст до вивчення нового матеріалу.
Попередньо оглядають гальмовий привод і знаходять нещільності у з’єднаннях. Знайдені підтікання гальмової рідини усувають підтягуванням з’єднань або заміною ущільнювальних манжет. Після цього прокачують гальмовий привод (для видалення з нього повітря) у такій послідовності:
перевіряють рівень гальмової рідини в резервуарі головного гальмового циліндра, який повинен бути на 15-20 мм нижчим від верхнього краю заливного отвору, і в разі потреби доливають рідину;
знімають гумовий захисний ковпачок перепускного клапана гальмового циліндра правого заднього колеса і замість нього надівають гумовий шланг завдовжки 350-400 мм, другий кінець якого опускають у скляну банку з гальмовою рідиною;
після цього один людина натискує 3-4 рази на педаль гальма й утримує її натисненою, а інша – відкручує на 1/2-3/4 оберту перепускний клапан;
не відпускаючи педалі, закрутити перепускний клапан. Під час прокачування стежити за рідиною, що витікає зі шланга. Якщо разом з рідиною виходять бульбашки повітря, прокачувати цей циліндр доти, поки воно не перестане виходи;
затримати педаль у натиснутому стані, закрутити перепускний клапан, зняти шланг і надягти гумовий ковпачок;
у такій самій послідовності випускають повітря з переднього правого колеса, переднього лівого і заднього лівого коліс.
Після прокачування кожного колеса слід доливати до нормального рівня гальмову рідину в головний гальмовий циліндр.
Гальмову рідину зі скляної банки можна використовувати тільки після фільтрування та відстоювання протягом 2-3 діб.
Інструктаж з охорони праці й техніки безпеки при розбирально-складальних роботах.
До початку роботи слід одягнути спецодяг, застебнути його на всі ґудзики, прослідкувати, щоб не було звисаючих кінців.
Підготований інструмент перевірити: на гайкових ключах не повинно бути завусенців, задирів, вони повинні відповідати розмірам болтів (гайок).
Той інструмент, який беремо правою рукою, кладемо справа від себе, той, який береться лівою рукою – зліва. Інструмент, яким користуємося частіше, кладемо ближче, яким користуємося рідше – далі.
Гальмова рідина є небезпечною речовиною, тому при поводженні з нею слід проявляти обережність, обов’язково захищати шкіру рук.
Виконуються тільки ті роботи, які видав майстер.
При виникненні небезпечних ситуацій, що загрожують життю або здоров’ю учнів, негайно припинити роботи й повідомити майстру.
По закінченні роботи прибрати робоче місце, скласти інструмент.
Закріплення матеріалу (13 хв.).
Тестовий контроль знань (з екрану).
Для глибшого закріплення матеріалу учні отримують опорні конспекти (Додаток № 5).
Самостійна робота учнів і поточний інструктаж (200 хв.).
Учні, користуючись інструкційною картою (Додаток № 4), попарно виконують прокачування гальмів.
Цільовий обхід майстром робочих місць учнів. При обході робочих місць звертати увагу на правильну послідовність робіт. Також слідкувати за дотриманням техніки безпеки при виконанні робіт.
Заключний інструктаж (15 хв.).
Провести підсумок дня:
аналіз діяльності учнів у процесі всього уроку;
оцінка роботи учнів, її об’єктивне обґрунтування;
аналіз причин помилок учнів та засоби їх усунення;
видача домашнього завдання.
Прибирання навчальних місць (10 хв.).
По закінченні роботи учні прибирають робочі місця, складають інструмент.
Додаток № 1
ТАБЛИЦЯ ОЦІНЮВАННЯ
Назва команди ____________________________ | Опитування повторення | Технічне лото | Опитування по новій темі |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
Разом по групі | | | |
|
Назва команди ____________________________ | Опитування повторення | Технічне лото | Опитування по новій темі |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
Разом по групі | | | |
|
Додаток № 2
МЕТОД «РУЧКИ ВСЕРЕДИНІ»
Мета: допомагає навчити учнів розподіляти час, відведений для роботи групою, більш рівномірно на усіх члені групи.
Кількість учнів: найкраще працює в малих групах від трьох до десяти учнів.
Необхідний час: використовується одночасно з якоюсь іншою навчальною діяльністю, яку учні виконують, співпрацюючи в малих групах.
Обладнання: олівець, ручка
ПОРЯДОК РОБОТИ:
Крок 1. Коли учні починають висловлювати свої ідеї, кожен учень, висловившись, кладе свою ручку у центр стола, за яким сидить група – щоб відзначити, що він зробив свій внесок у загальну роботу.
Крок 2. Поклавши ручку, цей учень уже не має права висловлюватися, доки всі інші учні не покладуть свої ручки в центр стола. Усі члени групи рівні у своїй можливості висловлюватися, і ніхто не має права домінувати.
Крок 3. Учень, який не висловлювався і якому нічого додати в цей момент, має право сказати “Пропускаю”, кладучи у центр стола свою ручку.
Крок 4. У будь-який момент учитель може підійти до групи, вибрати ручку на столі й запитати, який внесок зробив власник цієї ручки.
Додаток № 3
ТЕХНІЧНЕ ЛОТО
Додаток № 4
ІНСТРУКЦІЙНА КАРТА
Видалення повітря з гідравлічного приводу гальм
автомобіля ГАЗ-53
Назва операції | Інструменти та пристосування | Примітки |
| Ключ на 24 | Візуально |
| Гумовий шланг, прозора ємність | |
| Ключ на 10 | |
| | Під час прокачування стежити за рідиною, що витікає зі шланга. Якщо разом з рідиною виходять бульбашки повітря, прокачувати цей циліндр доти, поки воно не перестане виходи. |
| Ключ на 10 | |
| | |