Тема. Органічне поєднання буденного і фантастичного як характерні ознаки «магічного реалізму» в оповіданні Г.Г. Маркеса «Стариган із крилами». Трагікомічне ставлення людей до дива.

Мета: допомогти учням усвідомити характерні ознаки «магічного реалізму» як літературного методу на прикладі оповідання Г.Г. Маркеса «Стариган із крилами», проаналізувати сюжет твору, зясувати особливості поведінки персонажів, визначити проблематику, сформувати ідею оповідання;

розвивати уміння визначати ознаки літературного методу «магічний реалізм»; сприяти розвитку навичок системного аналізу прозового твору, розвивати образне мислення;

прищеплювати почуття милосердя, чуйності, людяності, почуття причетності до долі людства.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Методи і прийоми: естафета, цитатний ланцюжок, вікторина, робота в парах, індивідуальна робота учнів, «Займи позицію».

Хід уроку

І. Організаційний момент

1. Привітання

2. Перевірка присутності учнів

3. Перевірка готовності учнів до уроку

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Евристична бесіда

Викладач. Із творчістю якого письменника ми розпочали знайомство на попередньому уроці?

Учні. Із творчістю колумбійського письменника, лауреата Нобелівської премії Габріеля Гарсії Маркеса.

Викладач. Чи вразила вас творча манера Маркеса? Якщо так, то чим саме?

Учні. Особисто мене зацікавила творча манера цього письменника. Насамперед тим, що у своїх творах він поєднує яскраві дитячі враження, народнопоетичні образи з розповідей бабусі, потужний життєвий досвід, знання глобальних сучасних проблем людства.

Викладач. Що таке «магічний реалізм»?

Учні. «Магічний реалізм» - це і художній метод, і самобутня художня модель латиноамериканського світосприйняття, де видима дійсність розкривається через міфологічну свідомість, гротеск, фантастику,містику, що подані як буденно-побутові явища.

  1. Термінологічна естафета

Викладач. На попередньому уроці ми записали основні ознаки «магічного реалізму». Пригадаймо їх. А зробимо ми це в ігровій формі, провівши термінологічну естафету.

(Учні об’єднуються у варіанти за рядами. Кожен ряд отримує аркуш із характерними особливостями різних літературних напрямів (5 позицій). Кожен учень по-черзі називає одну особливість, а потім або викреслює її, або залишає.)

Правильні ознаки для термінологічної естафети: фантастична дійсність, пародія, міфологізм, національне світобачення, магічний простір, умовно-суб’єктивний час, фольклорна основа, поєднання небесного і приземленого, іронія, гротескність образів, співіснування комічного і серйозного.

Викладач. Кілька разів у ваших відповідях прозвучало слово «поєднання». Воно стане ключовим для наших роздумів над оповіданням «Стариган із крилами», яке ви читали вдома.

Викладач. Чим здивувало вас це оповідання?

Учні. Мене це оповідання здивувало тим, що у світі людей з’явився ангел, тобто письменник в реальне життя додав фантастику.

Учні. Я був вражений поведінкою людей щодо ангела.

ІІІ. Оголошення теми й мети уроку. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності.

Вступне слово.

Викладач. Іще з дитинства кожен із нас звик до висловлювань: «маленьке ангелятко», «нехай тебе твій ангел береже», «ангел-охоронець» тощо… І я переконана, що наша дитяча уява малювала цей образ по-своєму. Для когось слово «ангел» асоціювалось із малесеньким немовлятком із крильцями, у другого – із дітками старшого віку, у третього – із високим юнаком з високими білими крилами та яскравим світлом за ними. Але я впевнена, що нікому з вас і на думку не спадав той образ ангела, із яким ви зустрілися на сторінках оповідання «Стариган із крилами».

Можливо, хтось із поцікавився після прочитання твору, хто такі ангели? У перекладі з грецької мови ангел означає вісник. Він – зв’язок між живими та мертвими, між Богом та людьми, між Небом та Землею; ангели – це Божі посланці, Божі вісники. Вважають, що ангелів створив Бог як надприродних безтілесних істот, що покликані повідомляти людям його волю.

Посланець Божий на Землі… Він не просто так з’явився у світі людей. Можливо, сам Бог цим візитом ангела на Землю хотів нам, людям, щось сказати?.. А Г. Маркес озвучив своїм оповіданням волю Бога, майстерно поєднавши магію і реальність? На ці та інші питання ми спробуємо дати відповідь на сьогоднішньому уроці.

Отже, запишіть число й тему уроку до зошитів. (Учні записують тему уроку до зошитів.)

Ми з’ясуємо, які саме ознаки “магічного реалізму» як літературного напряму характерні для оповідання «Стариган із крилами». Для того щоб осягнути провідну ідею твору, ми маємо проаналізувати оповідання, застосувавши різні шляхи аналізу. Ми розглянемо особливості сюжету, проаналізуємо образну структуру оповідання, визначимо проблеми, які порушує письменник у свідомості пересічних читачів - тобто у нашій свідомості.

ІV. Робота над темою уроку

  1. Евристична бесіда

Викладач. Як ви вважаєте, чи можна оповідання Маркеса «Стариган із крилами» вважати зразком літературного напряму «магічний реалізм»?

Учень. Вважаю, що можна, тому що в цьому оповіданні наявні всі ті ознаки, які ми назвали під час термінологічної естафети, а саме: поєднання буденного і фантастичного, небесного і приземленого, комічність і гротескність образів.

  1. Опрацювання опорної схеми

Викладач. Для того щоб чіткіше усвідомити одну з основних ознак «магічного реалізму», звернімось до опорної схеми.

Опорна схема

«Особливості творення фантастичної дійсності»

Поява ангела – це диво (фантастичне)

Повсякденне життя (реальна дійсність)

Фантастична дійсність

Викладач. Які два світи поєднує Маркес в оповіданні?

Що утворилося в результаті цього поєднання?

  1. Робота над сюжетом літературного твору

А) Усна вправа «Цитатний ланцюжок»

Прогляньте текст оповідання і назвіть основні ланки сюжету твору за принципом цитатного ланцюжка. Складіть відповідну таблицю.

Очікуваний результат

Цитатний ланцюжок оповідання Г. Г. Маркеса «Стариган із крилами»

Цитата

Сюжетна ланка

«Старенький дід, який упав обличчям у грязюку, борсається там, але не може підвестися, бо йому заважають величезні крила»

Поява ангела

«Сусіди стояли юрмою перед курником, розглядаючи ангела без ніякої святобливості, й кидали йому їжу крізь сітку, немов то було не надприродне створіння, а якась циркова звірина…»

Сприйняття ангела людьми

«Сталося так, що на сільському ярмарку серед інших див мандрівний цирк показував дівчину, яка через непослух перед батьками перетворилась на павука»

Дівчина – павук

«Рухи його були невправні, він витоптав усю городину й мало не розвалив повітку. Нарешті йому вдалося здійнятися вгору»

Ангел полетів

Б) Проміжне узагальнення (запис до зошитів)

Стисло занотуйте сюжетний ланцюжок до зошитів.

Очікуваний результат

Поява ангела - сприйняття ангела людьми – дівчина-павук - ангел відлетів.

В) Евристична бесіда

Викладач. Де розгортаються події твору?

Учень. Події оповідання розгортаються в одному колумбійському селищі, якому автор не дає назви.

Викладач. Чому селище не має назви?

Учень. Тому що це селище – узагальнений образ усього суспільства нашої планети. Тобто, якби ангел потрапив в інше селище чи місто, то його очікувало б те саме ставлення від людей.

Викладач. Що нагадує вам початок оповідання (опис селища)?

Учень. Початок оповідання нагадує опис світу перед потопом з біблійної легенди.

Викладач. Порівняйте опис потопу з біблійної легенди (подано у роздавальному матеріалі), з описом із оповідання. Зробіть висновки.

Опис потопу

У біблійній легенді

В оповіданні Г. Г. Маркеса

«І подивився Господь Бог на землю, і ось вона розтлінна: тому що всяка плоть спотворила шлях свій на землі. І сказав Господь Бог: - Кінець усякій плоті, бо земля сповнилася від них лиходійствами, і ось я винищу їх із землі… Я наведу на землю потоп водяний».

Висновок: вселенський потоп – засіб покарання розтлінного світу.

«Дощ не вщухав уже третю добу, і з напівзатопленого подвір’я краби весь час повзли до будинку… З вівторка світ став похмурим, небо й море були однакового попелястого кольору… Вранці світло зробилося ще тьмянішим…»

Висновок: бурхливе й суперечливе життя розтлінного світу потребує духовного очищення.

Г) Вікторина «Упізнай героя»

Викладач. Сюжет оповідання досить простий, але для його розвитку автор використав розмаїту галерею цікавих образів. А для того, щоб перевірити, чи уважні ви читачі, ми проведемо вікторину «Упізнай героя».

Запитання для вікторини

  1. «Живилась вона виключно кульками з січеного м’яса, що їй милосердні душі кидали у рот». (Дівчина-павук.)

  2. «… батьки пильнували, щоб він не наближався до курника». (Хлопчик.)

  3. «… купила собі лакові босоніжки на високих підборах, кілька барвистих шовкових суконь, у які вбиралася щонеділі, мов багата сеньйора. (Елісенда.)

  4. «… перед тим, як стати священником, був дроворубом. (Отець Гонзага.)

  5. «… тепер у нього була ціла кроляча ферма неподалік від села, і він відмовився назавжди від посади поліцейського». (Пелайо.)

  6. «… застерігала, що ангели о цій порі року дуже небезпечні. (Сусідка.)

  7. «… старенький дід, який упав обличчям у грязюку, борсається там, але не може підвестися, бо йому заважають величезні крила.(Ангел.)

  1. Евристична бесіда

Викладач. Які асоціації викликає у вас поява цього немічного дідуся?

Учні. Дощовий шквал, багнюка, буря, увесь світ темний і похмурий, брудний.

Викладач. Зачитайте з тексту опис ангела. Чому письменник зобразив його саме таким?

Учні. Він був одягнений як жебрак, череп його був лисий, як коліно, рот беззубий, як у старезного діда, великі півнячі крила, обскубані та брудні, загрузли у болоті, і все це разом надавало йому кумедного й неприродного вигляду». Старий ангел – це утілення людської совісті, світлих ідеалів, істини, беззахисного добра. Він старий через гріхи людей, через те, що він зазнав багато болю, смутку, страждань, а обличчя його постаріло через втрату людьми моралі, через їхню духовну деградацію.

Викладач. Чому автор не уникає опису небесного прибульця?

Учні. Автор не уникає опису прибульця, щоб ми, читачі, замислилися над способом нашого життя, над нашими вчинками, над поведінкою, над майбутнім всього людства.

Викладач. Які почуття , переживання охопили вас після зустрічі з ангелом на сторінках оповідання?

Учні. Співчуття, жах, сум, жаль, прагнення допомогти, відчай.

  1. Складання сенканів (робота в парах)

Викладач. Складіть сенкан до слова ангел у двох варіантах: у звичному розумінні та за його значенням у творі Маркеса.

Очікуваний результат

  1. Ангел.

Світлий, юний.

Охороняє, допомагає.

Звертаюсь у скрутну хвилину.

Охоронець.

  1. Ангел.

Старий, брудний.

Терпить, страждає.

Викликає співчуття, жаль, біль.

Страдник.

  1. Опрацювання опорної схеми (робота в групах)

Ми розглянули образ ангела, а тепер простежмо інші образи оповідання у їхньому ставленні до ангела. У групах опрацюйте схему «Ставлення героїв оповідання Г. Г. Маркеса «Стариган із крилами» до ангела»; 1-ша група – дитини, Елісенди, Пелайо; 2-га група – влади, «розумної сусідки», натовпу цікавих, химерних хворих; 3-тя – папи, служителів церкви; 4-та - отця Гонзаги.

Дитина, Елісенда, Пелайо: ставлення гірше, ніж до тварини; не знають, що з ним робити; шукають матеріальний зиск.

Отець Гонзага: підозріло, не розумів мови ангела. Висновок: «… то диявол, який може перевтілюватися».

Папа, служителі церкви: виявили недовіру, байдужість. Дійшли висновку: «Не вони повинні шанувати Божого посланця, а навпаки».

Влада, «розумна сусідка», натовп цікавих, химерні хворі: відправили військо, щоб розігнати натовп; застерігає людей від янгола; ангела сприймають за дивовижну звірину, яка за їжу виконує забаганку натовпу; просили зцілити особисті хвороби.

  1. Евристична бесіда

Викладач. Через ставлення до ангела розкрилась сутність кожного з героїв. Про що свідчить таке ставлення героїв до ангела?

Учні. Це свідчить про те, що, на превеликий жаль, навіть поява надприродного створіння не викликає у людей відчуття святості. Немає нічого цікавого, нового «по той бік» світу, що могло б здивувати «по цей його бік» просту обивательську реальність. Жителів селища більше дивує не поява ангела, а його зовнішність.

Викладач. Що повинні були попросити люди в ангела?

Учні. Прощення своїх гріхів. Заступитися за ближнього. Щиро помолитися. Батьки повинні були попросити , щоб їхня дитина одужала.

Викладач. Який образ є психологічно паралельним до образу ангела? Чому?

Учні. Паралельним до образу ангела у творі є образ дівчини-павука. Ці два образи терплять психологічні страждання. Але водночас вони утворюють і антонімічну пару: ангел – святість, дівчина-павук – потвора.

Викладач. Який тип художньої образності використав автор при творенні образу дівчини-павука?

Учні. Гротеск: цей образ вигадливий, комічний, але водночас трагічний, бо люди настільки дріб’язкові, що готові через дрібниці виливати на голову одне одному прокльони. Звісно, втеча на танці без дозволу батьків – це непослух, провина, яка заслуговує певного покарання. Але це не такий тяжкий гріх, щоб проклясти рідну дочку і так жорстоко розправитися з нею.

Викладач. Що таке гротеск?

Учні. Гротеск – тип художньої образності, який ґрунтується на химерному поєднанні фантастичного і реального, прекрасного і потворного, трагічного і комічного.

Викладач. Тобто гротеск, комічність набувають трагедійного звучання. Письменник навіть іронізує над деякими з образів. Знайдіть приклад іронії в тексті.

Учні. Представники церкви, божі слуги, серед яких отець Гонзага та папа, не розуміють Божої мови.

Викладач. Що таке іронія?

Учні. Іронія – глузування, критичне ставлення митця до зображуваного.

  1. Символіка літературного твору

Викладач. Проаналізуйте символіку твору.

Очікуваний результат

Сльози на очах ангела – біль за деградоване людство.

Страждання ангела – бажання ангела через муки наблизити світ до очищення.

Грати на вікнах будинку Пелайо – людство живе у в’язниці матеріальних благ.

Янгол – символ знехтуваної віри (посланець Бога, але люди в це не вірять).

Дівчинка-павук – занепад людства.

Свіжий вітер, промінці сонця – віра в нові сили, які принесуть зміни в життя суспільства.

Дощ – символ необхідності духовного очищення землі.

П’ять сентаво – ціна відчуження.

Хворий хлопчик – хворе майбутнє.

Крила – символ духовного злету людини.

  1. Проблематика літературного твору

Янгол відлітає від людей. У Божого вісника виросли міцні білі крила не завдяки людям, а всупереч їм. Це символізує вічне оновлення життя, вічне його відродження. Сам автор твердо переконаний у незнищенності духовності. У підтексті твору звучить філософське питання: «Чому люди не літають, чому вони не піднімають свої голови до високої істини, до прекрасного ідеалу…» Проаналізуйте такі проблеми, порушені в оповіданні Г. Маркеса «Стариган із крилами»:

  • сенс людського існування;

  • абсурдність життя сучасного суспільства;

  • моральне зубожіння людей.

V. Узагальнення та систематизація знань

Викладач. Отже, якою є ідея оповідання?

Учні. У жорстокому світі ангел, який так нагадує стару й немічну людину, утрачає цінність в очах людей, тому що не здатен задовольнити їхні бажання. Парадокс: ангел, уособлення вищих моральних цінностей та духовних орієнтирів людства, є зайвим у світі людей!

Інтерактивний прийом «Займи позицію»

Викладач. Як ви вважаєте, чи повернеться ангел?

Так

Ні

Не знаю

VI. Підбиття підсумків уроку

  1. Завершальне слово

Викладач. Як бачите, більшість із вас налаштовані оптимістично, як і сам автор твору Г. Г. Маркес. Йому і нам дуже хочеться вірити, що ангел повернеться, коли люди стануть морально досконалішими, коли у них теж «виростуть крила». Янгол зумів самовилікуватись і самовідновитися. Чи стане сил на те саме в людей?..

Добрі ангели з обличчям юнака невидимими літають по всьому світу. Часом їхні очі променяться захопленням від краси людських вчинків. А часом у них – німий докір, розчарування. І враз сивіє волосся у юнака з крилами, на чоло лягають глибокі зморшки, а на душу тяжкий камінь – тягар, який боляче тисне серце… Янголи швидко старіють від злих людських вчинків. А їхні великі білі крила, які, здається, змогли б обійняти і захистити весь світ, слабшають і слабшають.

Не допустімо ж, щоб святість, піднесеність борсалися в багнюці гріха. Відкрийте свої серця назустріч Любові, Вірі і Надії, поселіть у своїх душах добро, а ангели за це винагородять вас Теплом, Світлом і Крилами духовного злету.

  1. Оцінювання роботи учнів на уроці

VII. Домашнє завдання

Викладач. Знайти й виписати крилаті вислови про духовний злет людини. Написати твір-мініатюру на тему «Дорога, яку я обираю».